*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706650 φορές)

0 μέλη και 84 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3094 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:07:04 πμ »
20 ευρώ για ιδιαίτερο στην Αθήνα[/b] έχω ακούσει μόνο όταν πήγα εγώ σε αλυσίδα φροντιστήριο για ιδιαίτερο μάθημα Ιταλικών (αρχάριο επίπεδο) και μου είπανε "minimum θα κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα". Εγώ φυσικά δεν είχα να τα δώσω και το όνειρο τελείωσε εκεί.
Το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο είναι πιο ακριβό από το ιδιαίτερο. Αν το φροντιστήριο παίρνει 20 ευρώ/ώρα, το ιδιαίτερο θα πρέπει να πάρει 7-12 ευρώ. Βασικά 20 ευρώ για ατομικό μάθημα σε φροντιστήριο είναι μια πολύ καλή τιμή (όχι ακριβή).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:07 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3095 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:42:46 πμ »
Τελοσπάντων, πολύ θα ήθελα να ξέρω τι κάνουν αυτοί οι καθηγητές που παίρνουν 16 και 20 ευρώ/ώρα, γιατί εμένα δε δέχονται -όπως έχω πει- ούτε 15 για μεγάλα επίπεδα.. ούτε από αγγελίες, ούτε από συστάσεις (να έχει ο μαθητής/ γονιός καλές συστάσεις για σενα και να σε απορρίπτει γιατί δεν του χαμηλώνεις την τιμή)!



Αυτό μπορώ να στο απαντήσω.

Είναι καθηγητές με μεγάλη εμπειρία (15+ χρόνια) και καλό track record (πολλές επιτυχίες), συνήθως native speakers (Ελληνοαμερικάνοι, Ελληνοκαναδοί κλπ). Δεν βρίσκουν δουλειά μέσω αγγελιών αλλά με word of mouth. Δουλεύουν με σχετικά εύπορες οικογένειες ή με οικογένειες που δίνουν προτεραιότητα στην εκπαίδευση. Δεν ρίχνουν την τιμή τους με τίποτα κάτω από τα 15 ευρώ/ώρα για πτυχίο.

Από αγγελίες δεν πρόκειται να βρεις καλοπληρωμένο ιδιαίτερο. Αυτοί που ψάχνουν ένα τυχαίο άτομο να κάνει μάθημα στα παιδιά τους, το κάνουν επειδή έχουν ακούσει ότι οι τιμές έχουν πέσει. Οπότε δεν σκοπεύουν να δώσουν πάνω από 10 ευρώ την ώρα.

Καλοπληρωμένο ιδιαίτερο βρίσκεις μόνο μέσω συστάσεων. Πρέπει να έρθει ο άλλος σε σένα επειδή θέλει ΕΣΕΝΑ όχι επειδή ψάχνει δασκάλα για ιδιαίτερο. Αλλά αυτοί που σε συστήνουν (οι προηγούμενοι πελάτες σου) όταν σε συστήνουν δίνουν και την τιμή σου. Όταν σε συστήνει κάποιος που τον χρέωνες 10 ευρώ, τόσα θα περιμένει να πληρώσει και ο επόμενος. Ακόμα χειρότερα, αν ο προηγούμενος πελάτης ήταν τσίπης, οι πιθανότητες είναι ότι θα σε συστήσει σε τσίπη, ενώ ο καλοπληρωτής σε καλοπληρωτή.

Πάντως ό,τι και αν λέμε, είναι δύσκολο να το καταφέρεις να πάρεις 20 ευρώ την ώρα αν δεν έχεις σεβαστή εμπειρία και συστάσεις. Σκέψου ότι αυτοί που παίρνουν 20 ευρώ την ώρα τώρα, πριν από 5 χρόνια έπαιρναν 30 ή 40.


συμφωνω πλήρως σε κάθε λεξη με την Isla και το επιβεβαιωνω με φιλες μου (δεν είναι ολες Ελληνοαμερικανιδες) που παιρνουν 17, 5 την ωρα από τις μικρες κιολας ταξεις, σε lower 20 και σε proficiency 25..και απορριπτουν μαθηματα κάθε χρονο..μην απογοητεύεστε..προσπαθειστε να δκτυωθειτε σε καλη περιοχη, σε καλο κυκλο οικογενειων (όταν λεω καλο δεν εννοω απαραίτητα ευπορων, εννοω να δινουν αξια στην εκπαιδευση)..και θα προσθεσω-> κατ εμε είναι παρα πολύ σημαντικο να δινει πολύ εξτρα υλικο ο καθηγητης (όχι φωτοτυπιες από καποιο βιβλιο)αλλα δικο του υλικο που τον καθιστα πραγματι πολυτιμο σε σχεση με αλλους, να εχει πχ μια μεγαλη βιβλιοθηκη με Readerακια και να δινει συστηματικα στα παιδια πανω στα οποια να κανουν δημιουργικα book projects κτλ..να ψαχτεί, να επενδυσει σε χρονο και χρημα γιατι θα κανει αποσβεση..ευχομαι τα καλυτερα!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3096 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 12:56:23 μμ »
Έχετε απόλυτο δίκιο, Isla και Supernova, και να προσθέσω: επιμορφωθείτε!!! Υπάρχουν πολλά και διάφορα σεμινάρια και courses online, δωρεάν ή επί πληρωμή. Εκτός από τις γνώσεις που θα αποκομίσετε, οι γονείς θα το εκτιμήσουν δεόντως. Δεν είναι δυνατόν να βασίζεται κάποιος σε ένα πτυχίο πανεπιστημίου. Πρέπει να ακολουθούμε την εποχή μας και να εκσυγχρονιζόμαστε. Υπάρχουν ωραιότατες πλατφόρμες για να δίνουμε έξτρα υλικό στους μαθητές μας και πάρα πολλά sites με εκπαιδευτικά παιχνίδια. Δε χρειάζεται το μάθημα να είναι γύρω από ένα βιβλίο. Είναι βαρετό. Εγώ σαν καθηγήτρια βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μάθει ένας μαθητής. Κατεβάζω ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους (ανάλογα με ποιο θέμα ασχολούμαστε), τη βλέπει ο μαθητής στο σπίτι και στο επόμενο μάθημα κάνω ένα lesson plan βασισμένο στην ταινία ή βάζω ένα project. Τρελαίνονται να φτιάχνουν powerpoint presentations. Απλά να είστε προετοιμασμένοι για πολλή δουλειά και ψάξιμο.

Και κάτι ακόμα: πράγματι αν κάνεις κύκλο με €5-10 δύσκολα ξεφεύγεις. Τη είχα πατήσει κι εγώ παλιά. Μου είχε δώσει μια φίλη 2 ιδιαίτερά της (επειδή θα μετακόμιζε σε άλλη πόλη) από τα οποία έπαιρνε πολύ λίγα χρήματα. Τα 2 έγιναν 5. Αλλά θεωρούσα ότι η δουλειά μου άξιζε για περισσότερα. Έτυχε να με προσλάβουν part-time κάπου, είπα ότι δεν προλαβαίνω και τα άφησα. Και τα 5. Κράτησα μόνο κάποια από τα οποία έπαιρνα τα χρήματα που θεωρούσα ότι αξίζω. Και έκανα κύκλο από αυτά. Καλύτερα, πάντως, με λίγα μαθήματα αλλά καλές τιμές παρά με πολλά με λίγα χρήματα. Και στις δύο περιπτώσεις το σύνολο των χρημάτων είναι πάνω κάτω ίδιο, αλλά η δουλειά στη δεύτερη περίπτωση διπλάσια. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2015, 01:03:14 μμ από Ms Daisy »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3097 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 10:39:57 πμ »
@ Ms Daisy
I couldn't agree more!
H επιμόρφωση είναι πάρα μα πάρα πολύ σημαντική. Όχι μόνο δείχνει το ενδιαφέρον μας γι' αυτό που σπουδάσαμε αλλά εσύ εμείς οι ίδιοι εξελισσόμαστε και γινόμαστε καλύτεροι. Αξίζει να διαθέσουμε κάποια χρήματα, αν φυσικά τα έχουμε, αλλά μπορούμε να επωφεληθούμε κι από τα δωρεάν σεμινάρια και courses. H Αγγλική Γλώσσα και Φιλολογία ήταν το πρώτο σκαλοπάτι. Δεν μπορώ και δε δέχομαι να ακούω συναδέλφους να λένε πως δεν ξέρουν π.χ. τον νέο τρόπο βαθμολόγησης στις εξετάσεις των πιστοποιητικών και να προετοιμάζουν μαθητές. Μα μπορούν δωρεάν να τα μάθουν, γιατί δεν ξεκουνιούνται κάποιοι κι έπειτα παραπονιούνται;
Θα ανοίξω ένα θέμα ώστε όσοι θέλουν να παραθέτουν links και χρήσιμα sites αλλά και να δίνουμε ο ένας στον άλλο πληροφορίες για σεμινάρια, επιμορφώσεις, εξειδικεύσεις, μεταπτυχιακά κ.λπ. Δε θα σας ήταν χρήσιμο;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:07 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3098 στις: Μάρτιος 19, 2015, 01:20:48 μμ »
Αυτό είναι σύνηθες φαινόμενο στην εποχή μας labros..
Και όχι μόνο Κωνσταντίνε,και παλαιότερα συνέβαινε,απλά λόγω της οικονομικής χρεωκοπίας που έχουμε υποστεί οι προτεραιότητες άλλαξαν και θα συνεχίσουν να αλλάζουν.
Ο γονιός θέλει το καλύτερο αποτέλεσμα με το μικρότερο δυνατό κόστος,απλή οικονομία της αγοράς...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3099 στις: Μάρτιος 19, 2015, 02:35:59 μμ »
* συμφωνώ με dpa2006

Το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο είναι πιο ακριβό από το ιδιαίτερο. Αν το φροντιστήριο παίρνει 20 ευρώ/ώρα, το ιδιαίτερο θα πρέπει να πάρει 7-12 ευρώ. Βασικά 20 ευρώ για ατομικό μάθημα σε φροντιστήριο είναι μια πολύ καλή τιμή (όχι ακριβή).

πώς εξηγείται αυτό; (νόμιζα θα ηταν φθηνότερο!) 8)
Και κάτι άλλο: τις ώρες και τις μέρες για το ατομικό μαθημα σε φροντιστηριο τις καθορίζει ο ενδιαφερόμενος;

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3100 στις: Μάρτιος 19, 2015, 03:12:18 μμ »
* συμφωνώ με dpa2006

πώς εξηγείται αυτό; (νόμιζα θα ηταν φθηνότερο!) 8)
Και κάτι άλλο: τις ώρες και τις μέρες για το ατομικό μαθημα σε φροντιστηριο τις καθορίζει ο ενδιαφερόμενος;

Εμένα μου είπαν 'όχι' πάντως, ότι δε θα τις καθορίσω εγώ τις ώρες ούτε τον αριθμό των διδακτικών, το πώς θα είναι μοιρασμένες (π.χ. μονόωρα/ της 1μισης ώρας/ 2ωρα), ούτε το πότε ακριβώς!

20 ευρώ με minimum 3 ώρες τη βδομάδα (beginner επίπεδο) και.. άντεεε να με αφήνανε να το μειώσουμε στις 2 ώρες αλλά θα ήταν ένα 2ωρο μονοκόμματο τότε και όχι 2 μονόωρα. Επίσης θα ήταν μέρα και ώρα που θα βόλευε την καθηγήτρια, άσχετα που είμαι ενήλικη μαθήτρια εργαζόμενη με ασταθές ωράριο.. αυτός αντί να πει "θα βρεθεί μία μέση λύση που να βολεύει και εσάς και την καθηγήτρια" είπε κάτι του στυλ "κανονίστε να μπορείτε όποτε σας πούμε εμείς" και δε μου άρεσε.

Εγώ άρχισα πριν ένα μήνα μαθήματα με μία εξαιρετική καθηγήτρια μέσω skype, συμφωνήσαμε μαζί τις ώρες/ μέρες, 1,5 ώρα τη βδομάδα και 14 ευρώ/ώρα.. ούτε πήγαινε-έλα, ούτε τόσο άγχος λόγω της σχετικής ευελιξίας, κάθομαι διαβάζω και προχωράμε αρκετά γρήγορα, 1 κεφάλαιο σε 4 μαθήματα.

Αν πήγαινα τελικά σε εκείνο το φροντιστήριο-αλυσίδα, θα έπρεπε να δουλεύω λιγότερες ώρες (άρα, θα είχα λιγότερα έσοδα) και θα μου έβγαινε ένα μεγάλο ποσό ανά μήνα (αν ήταν σωστοί οι υπολογισμοί μου 240-270 κατά μέσο όρο το μήνα).. θα βούλιαζα οικονομικά δηλαδή για να προχωρήσω λίγο τα ιταλικά μου, έλεος. Θεωρώ ότι παραήταν ακριβά τα δίδακτρά τους, μάλλον υπάρχει γενικώς η πρακτική του να έχουμε υψηλές τιμές για τους ενήλικες μαθητές (γιατί, πόσα χρόνια θα κάτσουν άλλωστε;) και χαμηλά δίδακτρα για τα παιδιά που είναι η "μαγιά" και θα μείνουν για χρόνια μαθητές στο φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3101 στις: Μάρτιος 19, 2015, 03:28:40 μμ »
Aν καθορίζει το φροντιστήριο τις μερες και τις ωρες που εκείνο θελει και όχι με το προγραμμα που εξυπηρετει τον ενδιαφερόμενο, τότε γιατι να μην επιλέξει ο εκπαιδευόμενος το κατ οικον ιδιαίτερο που θα ειναι και φθηνότερο;
Δεν μπορω να καταλάβω γιατί εχει υψηλότερη τιμή το ατομικο μαθημα στο φροντιστηριο απο το κατ οικον ιδιαίτερο; (κατι δεν κατανοώ σωστα μαλλον) 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3102 στις: Μάρτιος 19, 2015, 11:22:32 μμ »
* συμφωνώ με dpa2006

πώς εξηγείται αυτό; (νόμιζα θα ηταν φθηνότερο!) 8)
Και κάτι άλλο: τις ώρες και τις μέρες για το ατομικό μαθημα σε φροντιστηριο τις καθορίζει ο ενδιαφερόμενος;
Εξηγείται ως εξής: όταν πληρώνεις για ιδιαίτερο στο σπίτι πληρώνεις μόνο τον καθηγητή (συνήθως μαύρα). Όταν κάνεις ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο, ο καθηγητής θα πληρωθεί ΙΚΑ, δώρα, επιδόματα, το φροντιστήριο θα πληρώσει ρεύμα (για ηλεκτρικό, κλιματισμό, φωτοτυπίες), νερό, τηλέφωνο, αναλώσιμα, και ίσως απασχολήσεις και δεύτερο άτομο (π.χ. γραμματεία) για να κάνεις μάθημα σε ώρες που το φροντιστήριο δεν είναι συνήθως ανοιχτό. Επιπλέον πρέπει να βγάλει και ένα μικρό κέρδος το φροντιστήριο, αλλιώς με ποιο σκεπτικό να σου κάνει το μάθημα? Αν τα βάλεις κάτω, θα δεις ότι για να πάρει ο καθηγητής 10 ευρώ στο χέρι (που θα έδινες π.χ. στο ιδιαίτερο) θα πρέπει να πληρώσεις 17 ευρώ μόνο και μόνο για να καλύψεις το κόστος του καθηγητή (καθαρά συν ΙΚΑ).

Οπότε όπως καταλαβαίνεις για να αξίζει τον κόπο να αναλάβει ένα φροντιστήριο ατομικό μάθημα πρέπει ή να σε χρεώσει πάνω από 26-28 ευρώ την ώρα ή να κάνει το μάθημα ο ιδιοκτήτης. Ειδικά όταν παίρνεις και το ρίσκο ο μαθητής να σταματήσει μια τυχαία στιγμή μέσα στο χρόνο και να μείνεις χωρίς εισόδημα, ενώ θα μπορούσες την ίδια ώρα να έχεις βάλει ένα τμήμα ή γκρουπάκι. Και επιπλέον να έχεις και έναν δυσαρεστημένο καθηγητή που του βγήκε από το πουθενά ένα δίωρο κενό στη μέση του ωραρίου του.

Τις μέρες και τις ώρες του μαθήματος δεν μπορεί να τις κανονίσει ο ενδιαφερόμενος για δύο λόγους. Ο πρώτος λόγος είναι πως ο νόμος δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Ο εργοδότης δηλώνει στο ΙΚΑ συγκεκριμένες ώρες εργασίας για τον κάθε εργαζόμενο και δεν μπορείς να αλλάζεις το ωράριο των καθηγητών όποτε βολεύει. Πρέπει δηλαδή οι ώρες που θα συμφωνήσεις να είναι φιξ, δεν έχεις ευελιξία. Δεν στο επιτρέπει ο νόμος, τόσο απλά (ναι, ζούμε σε μια μπανανία, αλλά τι να κάνουμε, αυτά είναι τα δεδομένα μας).

Στην αρχή της χρονιάς μπορείς φυσικά να επιλέξεις ώρες αλλά μόνο από τις διαθέσιμες, όπως κάνεις όταν γράφεσαι σε φροντιστηριακό τμήμα ή όταν κανονίζεις ιδιαίτερο. Αν ο καθηγητής (ή το φροντιστήριο) έχουν ώρες που σε εξυπηρετούν έχει καλώς, αλλιώς πας σε άλλο.

Λόγοι που ένας μαθητής επιλέγει το ατομικό μάθημα σε φροντιστήριο:

- Θέλει κάποιον συγκεκριμένο καθηγητή ο οποίος είναι διαθέσιμος μόνο στο φροντιστήριο
- Δεν θέλει να κάνει μάθημα στο σπίτι του
- Θέλει την εγγύηση ότι ο καθηγητής δεν θα τον αφήσει ξαφνικά για κάποιον λόγο
- Θέλει τα αβαντάζ του φροντιστηρίου (διαδραστικό υλικό, πρόσβαση σε native speakers, εμπειρία εξετάσεων κλπ)
- Θέλει σταθερό πρόγραμμα, χωρίς αλλαγές επειδή ο καθηγητής είναι άρρωστος ή έχει κανονίσει να λείψει για τριήμερο
- Εμπιστεύεται το "όνομα" του φροντιστηρίου
- Για λόγους κοινωνικοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2015, 11:27:25 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3103 στις: Μάρτιος 20, 2015, 12:34:26 πμ »
Εξηγείται ως εξής: όταν πληρώνεις για ιδιαίτερο στο σπίτι πληρώνεις μόνο τον καθηγητή (συνήθως μαύρα). Όταν κάνεις ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο, ο καθηγητής θα πληρωθεί ΙΚΑ, δώρα, επιδόματα, το φροντιστήριο θα πληρώσει ρεύμα (για ηλεκτρικό, κλιματισμό, φωτοτυπίες), νερό, τηλέφωνο, αναλώσιμα, και ίσως απασχολήσεις και δεύτερο άτομο (π.χ. γραμματεία) για να κάνεις μάθημα σε ώρες που το φροντιστήριο δεν είναι συνήθως ανοιχτό. Επιπλέον πρέπει να βγάλει και ένα μικρό κέρδος το φροντιστήριο, αλλιώς με ποιο σκεπτικό να σου κάνει το μάθημα? Αν τα βάλεις κάτω, θα δεις ότι για να πάρει ο καθηγητής 10 ευρώ στο χέρι (που θα έδινες π.χ. στο ιδιαίτερο) θα πρέπει να πληρώσεις 17 ευρώ μόνο και μόνο για να καλύψεις το κόστος του καθηγητή (καθαρά συν ΙΚΑ).

Οπότε όπως καταλαβαίνεις για να αξίζει τον κόπο να αναλάβει ένα φροντιστήριο ατομικό μάθημα πρέπει ή να σε χρεώσει πάνω από 26-28 ευρώ την ώρα ή να κάνει το μάθημα ο ιδιοκτήτης. Ειδικά όταν παίρνεις και το ρίσκο ο μαθητής να σταματήσει μια τυχαία στιγμή μέσα στο χρόνο και να μείνεις χωρίς εισόδημα, ενώ θα μπορούσες την ίδια ώρα να έχεις βάλει ένα τμήμα ή γκρουπάκι. Και επιπλέον να έχεις και έναν δυσαρεστημένο καθηγητή που του βγήκε από το πουθενά ένα δίωρο κενό στη μέση του ωραρίου του.

Τις μέρες και τις ώρες του μαθήματος δεν μπορεί να τις κανονίσει ο ενδιαφερόμενος για δύο λόγους. Ο πρώτος λόγος είναι πως ο νόμος δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Ο εργοδότης δηλώνει στο ΙΚΑ συγκεκριμένες ώρες εργασίας για τον κάθε εργαζόμενο και δεν μπορείς να αλλάζεις το ωράριο των καθηγητών όποτε βολεύει. Πρέπει δηλαδή οι ώρες που θα συμφωνήσεις να είναι φιξ, δεν έχεις ευελιξία. Δεν στο επιτρέπει ο νόμος, τόσο απλά (ναι, ζούμε σε μια μπανανία, αλλά τι να κάνουμε, αυτά είναι τα δεδομένα μας).

Στην αρχή της χρονιάς μπορείς φυσικά να επιλέξεις ώρες αλλά μόνο από τις διαθέσιμες, όπως κάνεις όταν γράφεσαι σε φροντιστηριακό τμήμα ή όταν κανονίζεις ιδιαίτερο. Αν ο καθηγητής (ή το φροντιστήριο) έχουν ώρες που σε εξυπηρετούν έχει καλώς, αλλιώς πας σε άλλο.

Λόγοι που ένας μαθητής επιλέγει το ατομικό μάθημα σε φροντιστήριο:

- Θέλει κάποιον συγκεκριμένο καθηγητή ο οποίος είναι διαθέσιμος μόνο στο φροντιστήριο
- Δεν θέλει να κάνει μάθημα στο σπίτι του
- Θέλει την εγγύηση ότι ο καθηγητής δεν θα τον αφήσει ξαφνικά για κάποιον λόγο
- Θέλει τα αβαντάζ του φροντιστηρίου (διαδραστικό υλικό, πρόσβαση σε native speakers, εμπειρία εξετάσεων κλπ)
- Θέλει σταθερό πρόγραμμα, χωρίς αλλαγές επειδή ο καθηγητής είναι άρρωστος ή έχει κανονίσει να λείψει για τριήμερο
- Εμπιστεύεται το "όνομα" του φροντιστηρίου
- Για λόγους κοινωνικοποίησης

Όπως τα λέει η Isla είναι και προσωπικά το καταλαβαίνω. Τον Οκτώβριο του 2010 μέχρι τον Ιούνιο του 2011 ήμουν σε αλυσίδα φροντιστηρίων και έκανα ιταλικά, επίπεδο α1 & α2 ( 100 ευρώ/μήνας ). Ήμασταν 3 παιδιά συνολικά, υπήρχε δηλαδή τμήμα. Στόχος μου ήταν να πάρω τη β1 στα ιταλικά ( ένα δίπλωμα πριν τη β2 ) τον Νοέμβριο του 2011 ( δε συνέχισα για β2, γιατί είχα ήδη 2 γλώσσες και ήμουν στο τελευταίο έτος της φιλολογίας και ήθελα να τελειώσω ακριβώς ). Όμως, έμεινα μόνη μου στο τμήμα  :-\ , αλλά δεν ήθελα να φύγω χωρίς μια πιστοποίηση. Έτσι, συνέχισα στο φροντιστήριο, και μου έκανε μια ελληνοιταλίδα ιδιαίτερο, 2 ώρες /7μάδα, πάρα πολύ καλή, με βελτίωσε απίστευτα στην προφορά  :D ( ήταν 50 χρονών, ενώ η καθηγήτρια που είχα το πρώτο έτος, ήταν 30 ετών, πολύ καλή και αυτή, αλλά η προφορά της ελληνοιταλίδας δε συγκρίνεται  ;) ). Έκανα συνολικά 10 βιβλία μέσα σε 2 μήνες ( μέσα Σεπτεμβρίου με τέλη Νοεμβρίου  :) ). 12 εβδομάδες μάθημα, σαν τώρα το θυμάμαι, που μου έδινε τα βιβλία με τα past papers ( δε σημείωνα επάνω τίποτα , άρα δεν χρεωνόμουν τα βιβλία ), μόνο ένα βιβλίο πήρα για προφορικά, και πέρασα με b το celi 2 ( όποιος έχει δώσει celi ξέρει ότι έχει και αρνητική βαθμολογία, πχ γραμματική αν κάνεις 2 λάθη σε 10 απαντήσεις, παίρνεις 6/10 όχι 8/10 ). Ήταν ένα από τα καλύτερα μαθήματα που μου έχουν κάνει  :) , προσαρμοσμένο στις ανάγκες μου και με επιτυχία στα αποτελέσματα ( ήμουν μέσα στα ελάχιστα b, μετρημένα στα δάχτυλα του χεριού, στο celi 2 τον Νοέμβριο του 2011 ). Έδινα 21 ευρώ/ ώρα αλλά δε το μετανιώνω ούτε στο ελάχιστο  :D , και μακάρι μελλοντικά αν βρω χρόνο ( δύσκολο πια ), να μάθω και ισπανικά.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3104 στις: Μάρτιος 20, 2015, 09:55:14 πμ »
 Ιsla, σε ευχαριστώ για την πλήρη (οπως πάντα) απάντηση.
Απλως, αναρωτιόμουν γιατι να πληρώσει κανεις 20 ευρω/ωρα ενω μπορει και με 15/ευρω σπίτι του τις ωρες μαλίστα που τον εξυπηρετουν.
Απ την άλλη, "παίζουν" τα θετικά να είναι περισσοτερα σε ατομικο μαθημα στο φροντιστήριο ;)
Θελει σκέψη.... ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3105 στις: Μάρτιος 20, 2015, 10:15:28 πμ »
Σε φροντιστήριο μπορεί να γράφει και διαγωνίσματα (εκτός ωρών διδασκαλίας), ενώ στο σπίτι δεν είναι πρακτικά εύκολο αυτό. Επίσης, υπάρχει και η διαφορά της ύπαρξης (και χρήσης) διαφόρων εποπτικών και βοηθητικών μέσων διδασκαλίας. Ο καθένας υπολογίζει τι συμφέρει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3106 στις: Μάρτιος 20, 2015, 10:31:49 πμ »
Σε φροντιστήριο μπορεί να γράφει και διαγωνίσματα (εκτός ωρών διδασκαλίας), ενώ στο σπίτι δεν είναι πρακτικά εύκολο αυτό. Επίσης, υπάρχει και η διαφορά της ύπαρξης (και χρήσης) διαφόρων εποπτικών και βοηθητικών μέσων διδασκαλίας. Ο καθένας υπολογίζει τι συμφέρει.
Το ίδιο και σε ιδιαίτερα αν θες να τα κρατήσεις. Και όλα γίνονται ανάλογα στον καθηγητή.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3107 στις: Μάρτιος 20, 2015, 10:57:55 πμ »
Το ίδιο και σε ιδιαίτερα αν θες να τα κρατήσεις. Και όλα γίνονται ανάλογα στον καθηγητή.

Πιο δύσκολα πρακτικά όμως. Άλλο είναι να έρχεται ο μαθητής σε αίθουσα να γράφει, και άλλο να γράφει σπίτι του χωρίς επιτήρηση (διότι το νόημα του διαγωνίσματος, από οικονομικής άποψης, είναι να μην το πληρώνει κιόλας ως διδακτικής ώρα). Χρειάζεται συνεννόηση με γονείς κλπ, ώστε να γίνει με κάπως σωστό τρόπο.
Όλα γίνονται, αλλά όχι όλα εύκολα.. και στη ζωή προσπαθούμε να βρίσκουμε τον ευκολότερο δρόμο (ή, όπως λέμε στη φυσική, μέσω της διαδρομής που ελαχιστοποιεί τη δράση).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 657

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.