*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 692219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:36:49 πμ »
ενας καλος βαθμος στις εξετασεις του ΑΣΕΠ παλαιοτερα ανοιγε τις πορτες της αναπληρωσης..προφανως δεν ξερεις αν εδωσε εξετασεις..ας εδινες κ συ ιφιγενεια..ισως δουλευες κ συ..τελος:αν επεσε στην αντιληψη σου παρανομια, γιατι δεν την κατηγγειλες αφου θεωρεις οτι η συγκεκριμενη 'εκλεψε' τη θεση αλλου συναδελφου;μηπως επειδη δεν ηταν η δικη σου θεση;;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:44 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:43:35 πμ »
αυτο σου λεω...αφου πηρα εγω πτυχιο δεν εχει γινει ασεπ!ουτε ομως κι η πρωτη που ανεφερα εδωσε...κ το λεω με απολυτη σιγουρια..!η δικη μου καταγγελια θα παει στα σκουπιδια , το ξερω.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 20, 2013, 12:01:41 μμ »
IFIGENEIA_TESS ολα αυτα ειναι λιγο πολυ γνωστα σε ολους μας. και λαμογια υπαρχουν, και κακοι καθηγητες και δυσκολιες, ομως δεν μπορουμε να αναθεματιζουμε ενα επαγγελμα το οποιο εμεις διαλεξαμε για ολα αυτα. δε φταιει η δουλεια μας, αλλα τα ατομα που μπαινουν στο χωρο της εκπαιδευσης. νομιζω οτι αυτο θελουν να πουν και τα κοριτσια με τα μηνυματα τους - btw ειλικρινα σας θαυμαζω για τον τροπο που απαντησατε!  ;D
θα μπορουσα να σου πω πααααααααρα πολλα παραδειγματα σαν αυτα που αναφερεις, ατομα που βολευτηκαν επειδη ειχαν "δοντι", αλλοι που προσγειωθηκαν απο το πουθενα στους πινακες μας γιατι ετσι βολευε τον τοτε υφυπουργο και τωρα ειναι διορισμενοι, καθηγητες που μπαινουν σε ταξη και γινεται το ελα να δεις στην ωρα τους ειτε γιατι ειναι ανικανοι να διδαξουν η γιατι πολυ απλα αδιαφορουν. ομως θα μπορουσα να σου πω και παρα πολλα παραδειγματα ανθρωπων που πραγματικα κανουν υπεροχη δουλεια με τα παιδια γιατι αγαπουν αυτο που κανουν και ειλικρινα προτιμω να εχω ως προτυπο μου και ν'αναφερω αυτους τους ανθρωπους παρα τους αλλους.
οσο για τις δυσκολιες στην αρχη, πιστευω οτι ολοι μας τις συναντησαμε. απλα εσεις οι πιο νεοι ειστε θυματα της καταστασης που επικρατει στη χωρα, γι'αυτο ομως δε φταιει ουτε το επαγγελμα μας, ουτε οσοι βρισκονται ηδη στους πινακες. καταλαβαινω την απογοητευση σου, οπως και ολων των νεων ανθρωπων που βγαινουν απο μια σχολη και μενουν με το πτυχιο στα χερια χωρις να τους δινεται καν η δυνατοτητα να προσπαθησουν να κανουν αυτο το οποιο σπουδασαν και το μονο που μπορω να σου πω ειναι να εχεις υπομονη -γαιδουρινη υπομονη για την ακριβεια- και ν'αγαπας αυτο που κανεις γιατι εσυ το διαλεξες και πιστεψε με μολις μπεις σε ταξη θ'αποζημιωθεις για ολα.

υγ. golum εγω ακουσα οτι απο δω και περα οι διορισμοι θα γινονται με βαση το υψος. ισχυει κατι τετοιο? γιατι αν ισχυει την εβαψα...δε βλεπω διορισμο ουτε με κυαλια!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 20, 2013, 12:15:08 μμ »
ναι αληθευει...οπως επισης κ ποσες αποδειξεις απο καφε εχεις μαζεψει απο τη Μελενικου...

Αμάν, από τη Μελενίκου δεν έχω κρατήσει ούτε μία απόδειξη!

υγ. golum εγω ακουσα οτι απο δω και περα οι διορισμοι θα γινονται με βαση το υψος. ισχυει κατι τετοιο? γιατι αν ισχυει την εβαψα...δε βλεπω διορισμο ουτε με κυαλια!

Και είμαι και 1.60 με τα χέρια ανάταση! Ξαφνικά, το να δώσω για 4η φορά ΑΣΕΠ δε μου φαίνεται και τόσο τραγικό! ;D

Για να επανέλθω στο θέμα: 1ον) προβλέψεις για αριθμό αναπληρωτών ΠΕ06 υπάρχουν; και 2ον) μόνιμοι διορισμοί υπάρχει περίπτωση να γίνουν; (εδώ γελάμε)

Υ.Γ. Goluuuuuuum!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:44 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 20, 2013, 12:24:12 μμ »
ποιον ΑΣΕΠ? εδω θα με διαγραψουν απο το ΦΕΚ λεμεεεεεεεεεε!  ;D

στο θεμα μας...θα ξεκινησω απο το 2, γιατι ειμαι αναποδη. το υπουργειο παιδειας εστειλε στο υπουργειο οικονομικων ραβασακι ζητωντας πιστωσεις για οσους εχουμε μενει απο το διαγωνισμο. φυσικα το υπουργειο οικονομικων εγραψε στα παλια του τα παπουτσια το υπουργειο παιδειας, το οποιο ακομα περιμενει απαντηση!  ::)

για το 1 τωρα τι να πω? ακομα και γω θα παω να φουνταρω αν πω δυνατα αυτα που σκεφτομαι!  :o
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 20, 2013, 12:33:22 μμ »
εγω δεν ξερω να σας απαντησω παντως!
συμφωνω με οσα εχουν γραψει οι υπολοιποι και απλα να πω οτι σε ολα τα επαγγελματα πλεον υπαρχουν ζορια. Βλεπω απο πιο μεσα δεν γινεται κ την δικηγορια κτ ην προσχολικη αγωγη(μιας που αναφερθηκαν πιο πανω) και μπορω να πω οτι στα ιδια κολυμπαμε...
καλο κουραγιο σε οσους περιμενουν, ειδικα στη giota!  ;D αν και με αυτα που διαβαζω στο θεμα των μεταταξεων τα βλεπω πολυ σκουρα τα πραγματα  :-[

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 20, 2013, 12:59:37 μμ »
Καλημέρα.
 Θέλω να σχολιάσω κάτι όσον αφορά κάποιους που έχουν καταφέρει να δουλέψουν χωρίς ΑΣΕΠ. Πριν καταδικάσουμε καλό είναι να λαβαίνουμε υπόψη τις πιθανότητες.

Όπως ισχύει και στους δασκάλους, για τους οποίους γκρίνιαξαν κάποιοι, υπάρχουν 2 πίνακες αναπληρωτων: με προυπηρεσία και χωρίς προυπηρεσία, που σημαίνει ότι αν εξαντληθεί ο ένας πίνακας πάμε στον δεύτερο. Από όσο ξέρω δεν έχει κληθεί κανείς από τον δεύτερο πίνακα για τον κλάδο μας τα τελευταία χρόνια.

Ωστόσο, υπάρχει και ο πίνακας των ωρομίσθιων ανα περιφέρεια. Κάποιες περιφέρειες, πριν το "Σωτηριο" έτος 2010, είχαν ελειψη ωρομισθιων και καλούσαν και άτομα χωρίς προυπηρεσια. Έτσι αν ανήκες σε τέτοιο ή διπλανό νομό, ήσουν αρκετά τυχερός για να μαζέψεις κάποια προυπηρεσία, ειδικά αν βρισκόσουν σε κανένα δυσπρόσιτο ολοήμερο.

Με αυτόν τον τρόπο μπορεί κάποιος να έχει βρεθεί στον πίνακα με την προυπηρεσια χωρίς να έχει αδικήσει- παρανομήσει.

Για όσους μένουν στην Θεσσαλονίκη, ίσως να μην υπήρχε αυτή η δυνατότητα.
Για αυτό και εγώ, που σπούδασα και παντρεύτηκα στη Θεσσαλονίκη (και λάτρεψα τη σχολή και τους περισσότερους καθηγητές της)
αποφάσισα να πάρω την οικογένεια μου και να επιστρέψω στην επαρχία από οπου και κατάγομαι.
Βέβαια, προσωπικά και για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, έχω 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ.
Μεταπτυχιακό δεν έχω... Αν κάποιος νιώθει αδικημένος για αυτό είμαι διατεθειμένη να φτύσω το ψωμί που έφαγα.. 

ΥΓ Και εγώ νιώθω αδικημένη που κλείδωσαν οι πίνακες το 2010 και που φέτος θα καλέσουν άτομα που πιθανά να έχουν λιγότερη προυπηρεσία από μένα.  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:11:43 μμ »
Οντως αναπληρωτης με μηδεν προυπηρεσια ή χωρις ΑΣΕΠ δεν πηγαινες στο κλαδο μας. Ωρομισθιος, τοτε που ειχαν και 12 ωρες, μπορουσες να πας κ με  μηδεν μορια αν δηλωνες περιοχες οπως Κυκλαδες , Δωδεκανησα ή Δυτικη Μακεδονια και μπορουσες βεβαια να ζησεις με τα 300-400ε που θα σου εδιναν. Τα μορια φυσικα ηταν το τυρακι που πηγαιναν και ανεβαιναν τον πινακα. 
Επισης πολλες φορες ας διπλοτσεκαρουμε και τριπλοτσεκαρουμε ο,τι μας λενε οι ολοι. Μην το δεχομαστε αβιαστα...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:26:20 μμ »
Μάλιστα μπορούσε κάποιος να έχει 12ωρο σε ολοήμερο (δυσπρόσιτο) και προσθετη- ενισχυτικά στη δευτεροβάθμια (σύνολο εως 21 ώρες)

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:17:31 μμ »
Όσοι κάνουν ενισχυτική πληρώνονται με την ώρα; Στο λύκειο έκανε ένας χημικός που είχα στο γυμνάσιο, αλλά λόγω ηλικίας λογικά θα ήταν ήδη μόνιμος.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:30:56 μμ »
Όσοι κάνουν ενισχυτική πληρώνονται με την ώρα; Στο λύκειο έκανε ένας χημικός που είχα στο γυμνάσιο, αλλά λόγω ηλικίας λογικά θα ήταν ήδη μόνιμος.

Αν κάνουν από 1 έως 4 ώρες,  τότε είναι ωρομίσθιοι και πληρώνονται με την ώρα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:20:52 μμ »
πιστευω θα παρουν οσους και περσυ και ισως ακομη περισσοτερους ΑΜΩ...για α/μια μιλαμε παντα.....η β/μια σε κανα ορεινο η ακριτικο νησι αν θα παρει!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:48:31 μμ »
Δεν θέλω να κάνω το συνήγορο του διαβόλου ούτε και να ακούγομαι απαισιοδοξη, αλλά τι θα γίνει με τους τόσους "υπεράριθμους" που ξεφύτρωσαν? Υποτίθεται ότι και μετά τις μετακινήσεις προς την πρωτοβάθμια, πάλι περισσεύουν πολλοί.

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:32:00 μμ »
θα τους χρειαστει για τισ αποσπασεις σε φορεις που θα βγουν στις 30....πιστευετε οτι δε αποσπασθουν στη κ.υ του υπουργειου ατομα???
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.