*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 696672 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τίνα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #770 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 08:12:55 μμ »
Οι πιστώσεις για την ενισχυτική θα πρέπει να μας ανησυχούν :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:31 »

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #771 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 08:17:35 μμ »


zamanfoy  εχει κενο και το Δ.Σ ΠΟΤΑΜΟΥ ΚΥΘΗΡΩΝ 14 ΩΡΕΣ,...Οποτε και α/μια μπορει να σε παρει..!!
Ναι αλλά όχι σε αυτή τη φάση που θα αφορά Ειδική Αγωγή! Εδώ καλά-καλά δεν ελπίζω για τη φάση μέσω Κρατικού! Κρίμα, πάντως, τα κενά Αγγλικών στα Κύθηρα εξακολουθούν να υπάρχουν,  κ δε νομίζω 'οτι υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που να επιθυμει διακαώς και συνειδητά να πάει τόσο μακριά σε τόσο "δύσκολο" νησί.

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #772 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 08:20:02 μμ »
θα μπεις σιγουρα κυθηρα απλα θα χρειαστει να περιμενεις λιγο!!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #773 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 08:26:46 μμ »
θα μπεις σιγουρα κυθηρα απλα θα χρειαστει να περιμενεις λιγο!!!
ΜΑΚΑΡΙ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:31 »

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #774 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 08:41:14 μμ »
vaggis γιατι ανυπομονεις τοσο για φαση εσπα??? για να μην ειμαστε μεσα και να τραβαμε τα μαλλια μας???? πυροτεχνημα με κανατε βραδιατικο με τη συζητηση που ανοιξατε πριν κι οχι τιποτε αλλο μολις γυρισα απο μαθημα γιογκα κι ουτε αυτο δεν αρκει για να ηρεμισω,,

παντως τα πραγματα ειναι τραγικα οπως τα περιγραφετε και περα απο τα αστεια νιωθω οτι ειμαστε πολυ αδυναμοι για να αναμετρηθουμε με το τερας η μαλλον με τα τερατα που υπαρχουν!!

αν παλι αυριο γινει το θαυμα καιι δουμε και κανενα ψιχουλο για μας θα πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι? εχει κανεις καποιο αιρετο φιλο στο φβ να ρωτησει αν υπαρχουν πιστωσεις και για μας??

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #775 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 10:22:24 μμ »
Καλή μας νύχτα κ να δούμε τί μας ξημερώνει αύριο!!!.... :o

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #776 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 10:30:14 μμ »
ΜΠΡΑΤΗΣ: "Έχω γράψει πολλές φορές πως αν δεν γίνει ο β κύκλος των μετατάξεων ,ούτε αποσπάσεις ειδικοτήτων θα γίνουν,ούτε προσλήψεις αναπληρωτών.Δεν είναι θέμα ότι δεν πιέζουμε...πιέζουμε και παραπιέζουμε.Όμως έχουν δεσμευθεί στην Τρόικα πως θα κάνουν τις υποχρεωτικές μετατάξεις.Και σήμερα ο ίδιος ο Υπουργός είπε πως μέχρι να ολοκληρωθούν οι μετατάξεις δεν θα γίνουν αποσπάσεις και προσλήψεις.Πότε θα γίνει ο β κύκλος των μετατάξεων?Αυτές τις μέρες είπαν..."

Ζήσε Μάη μου!!Κλονίζομαι κι εγώ που ήμουν αισιόδοξη...περιμένοντας να τρέξει από Οκτώβρη το ΕΣΠΑ..Καληνυχτα

Αποσυνδεδεμένος Τίνα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #777 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 10:46:11 μμ »
Εδώ δεν έχουν εξετάσει ακόμα τις 1700 ενστάσεις των μετατάξεων και μιλάνε για β φάση.Μπάχαλο :-[

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #778 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:24:46 πμ »
Εγώ πάντως έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Vaggis, πάλι καλά που υπάρχεις στο φορουμ και στην ομάδα των αγγλικών και προσθέτεις μια νότα αισιοδοξίας, γιατί θα κόψουμε τις φλέβες μας οι αγγλικούδες φέτος με τα όσα μας κάνουν...:)
2. Πέρα από την πλάκα, όντας και διοριστέα του ΑΣΕΠ, εδώ και 4 χρόνια το έχω ζήσει στο πετσί μου όλο αυτό το σκηνικό που παίζεται στο υπουργείο από "συναδέλφους" που μάλλον έχουν ξεχάσει τι σημαίνει η έννοια συναδελφικότητα και αξιοπρέπεια, που προσπαθούν να βολέψουν την παρτούλα χρησιμοποιώντας τα γνωστά μέσα που μας έχουν οδηγήσει στο σημερινό χάλι σαν κράτος. Υπάρχουν συνάδελφοι που όταν πρωτοξεκίνησε -επί Διαμαντοπούλου- ο διαχωρισμός σε βασικές και μη ειδικότητες ένιωσαν ξαφνικά βασιλικότεροι του βασιλέως και άρχισαν και εκείνοι να αναπαράγουν τον όρο και την νοοτροπία αυτή...Να πιέζουν για διορισμούς στις "βασικές" ειδικότητες, αναπληρωτές στις "βασικές" ειδικότητες κτλ κτλ. Τώρα που θα δουν και αυτοί ότι στο τέλος κανένας δεν θα μείνει ανεπηρέαστος, ότι για όλους μας το υπουργείο τα ίδια αισθήματα τρέφει και τα ίδια σχέδια έχει απλά τα εφαρμόζει βήμα βήμα για να διασπαζόμαστε και να μην αντιδρούμε όλοι μαζί, ίσως να συνειδητοποίησουν πόσο μικροπρεπώς φέρονται με το να τρέχουν στους ορόφους του υπουργείου για να γνωρίσουν τους προσφιλείς γραμματείς και υφυπουργούς που έχουν ρίξει ταφόπλακα στην παιδεία...Δεν ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει αλλά είναι φέτος η πρώτη χρονιά μετά από δεκαετίες ολόκληρες που το ελληνικό κράτος δεν προσέλαβε ούτε ένα μόνιμο καθηγητή ή δάσκαλο. Η τελευταία φορά που είχε γίνει αυτό ήταν μετά το τέλος του β' παγκοσμίου πολέμου...κι εμείς τρωγόμαστε για τις ειδικότητες...ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ...
3. Όσον αφορά τα αγγλικά, να μιλήσω για τα κενά που ξέρω εγώ ότι υπήρχαν πέρυσι? Διορισμένη συνάδελφος στα δωδεκάνησα θα διδάξει φέτος σε λύκειο όπου η α' λυκείου δεν έκανε πέρυσι αγγλικά...σε δημοτικό στη Σαλαμίνα δεν έκαναν καθόλου αγγλικά τα παιδιά. Στη Ββαθμια Πειραιάπου κλήθηκα εγώ αναπληρώτρια πέρυσι, τα κενά ήταν πιο πολλά από τους αναπληρωτές που κάλεσαν και οι διευθυντές σφαζόντουσαν ποιος θα πρωτοκαλύψει το σχολείο του...Να πω κι άλλα?
4. όσον αφορά το μάθημα της ιστορίας, θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ σε όσα η giota8 έχει γράψει. Εμείς επιλέξαμε το αντικειμένό μας, μπήκαμε σε μια σχολή που δόξα τω θεώ έχει αρκετά υψηλή βάση και θέλουμε να διδάσκουμε το μάθημά μας. Δεν κατάλαβα όμως γιατί εφόσον υπό προυποθέσεις όλες οι ειδικότητες έχουν β' ανάθεση να μην έχουμε εμείς την ιστορία, όπου στο κάτω κάτω διδαχτήκαμε μαθήματα ιστορίας στη σχολή. Και να πω και την προσωπική μου εμπειρία σε αυτό. Όταν στο ΕΠΑΛ που δίδασκα πριν από δύο χρόνια μου είπαν ότι θα αναλάβω και 6 ώρες ιστορίας τις οποίες κανένας φιλόλογος δεν ήθελε να πάρει, εύλογα έθεσα το ερώτημα "πώς θα διδάξω ιστορία αφού δεν είναι το αντικείμενό μου"?Η απάντηση του φιλολόγου του σχολείου ήταν "έλα μωρέ θα τα διαβάζεις και θα τους τα λες, ούτως ή άλλως ντουβάρια είναι" Mε βαριά καρδιά λοιπόν το ανέλαβα. Επειδή όμως δεν μου φταίνε σε τίποτα τα παιδιά, προκειμένου να το διδάξω το μάθημα καθόμουν και διάβαζα, έψαχνα πηγές, έφτιαχνα σχεδιαγράμματα, ερωτήσεις και πλάνο μαθήματος, βλέπαμε με τα παιδιά ιστορικά ντοκιμαντέρ σχετικά με τις ενότητες του μαθήματος και τελικά νομίζω ότι το δίδαξα το μάθημα αξιοπρεπώς, αφενός γιατί ασχολήθηκα και αφετέρου γιατί η φύση του μαθήματος δεν είναι ξένη με αυτό που έχω σπουδάσει. Αυτό δε σημαίνει πως θέλω να διδάσκω ιστορία, όμως η β' ανάθεση δίνεται υπό προυποθέσεις σε όλες τις ειδικότητες και δε νομίζω ότι είναι παράλογο η αγγλική φιλολογία να έχει ως β' ανάθεση την ιστορία. Από εκεί και πέρα, αυτό που θα πρέπει σαν κλάδος να ζητήσουμε και είναι λογικό, είναι αν πραγματικά θέλουν να υπάρξει σύνδεση κρατικού πιστοποιητικού και σχολείου, να αυξήσουν τις ώρες των αγγλικών στο γυμνάσιο τουλάχιστον και να δώσουν στο μάθημα τη βαρύτητα που του αρμόζει σε μια επόχή που η ξένη γλώσσα είναι εργαλείο και διαβατήριο. Το μάθημά μας είναι βασικό, αυτοί δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #779 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 09:15:01 πμ »
I couldn't agree more nat84
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #780 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 10:36:39 πμ »
Δεν φτάνει που σαν άλλοι Harry Potter καλούμαστε να προσαρμοστούμε σε οποιαδήποτε βαθμίδα μας στείλουν ,  τη στιγμή που στο εξωτερικό υπάρχει ειδίκευση και διδασκαλία των ξενόγλωσσων σε συγκεκριμένη μόνο ηλικιακή βαθμίδα
που επιλέγουν , θα απολογούμαστε τώρα και για το αν θέλουμε ή όχι να διδάξουμε Ιστορία?

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #781 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:52:58 πμ »
μπειτε στο θεμα Β φαση αναπληρωτων πε02 και διαβαστε την τελευταια σελ. νομιζω 28!! η μια ρωταει αν τελικα η β αναθεση ιστοριας δοθηκε μονο στους πε06 η σε ολους τους ξενογλωσσους( λες και αυτο θα αλλαξει τα πραγματα, τι να πω????) και η γνωστη σε εμας πλεον margar που χθες αναψε τα αιματα της συζητησης αναρρωτιεται αν οι 200 πιστωσεις που δοθηκαν για τις ειδικοτητες της γενικης για σημερα( ναι, μαλλον εχουμε σημερα φαση!!!!) αφαιρεθηκαν απο τις δικες τους!!! οποτε γιωτα οπως καταλαβαινεις τζαμπα κι οι παροιμιες με τα δεντρα και τα βουνα τζαμπα κι ο εκνευρισμος,, πλεον εχουμε φτασει στο τελευταιο σκαλοπατι και σκεφτομαστε ολοι ο θανατος σου η ζωη μου,,, δυστυχως αυτο ακριβως που ηθελαν αυτο και πετυχαν, να "μαλλιοτραβιομαστε μεταξυ μας"

και τελικα ξερει κανεις να μου πει να περιμενω ολη μερα παλι μπροστα στον υπολογιστη? θα εχουμε σημερα κληση αναπληρωτων διοτι ειναι και παρασκευη και οπως λεει κι ο μουτσινας σημερα ειναι μερα υπερδωρρρου!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:54:52 πμ από sofikititi »

Αποσυνδεδεμένος evdmen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #782 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:55:36 πμ »
Δημήτρης Μπράτης
'Oπως ενημερώθηκα από τη Γενική Δντρια σήμερα θα γίνουν προσλήψεις και γενικής αγωγής από τον κρατικό προυπολογισμό για δασκάλους και νηπιαγωγούς της ΠΕ και για βθμια (πλην των κοινών ειδικοτήτων με την ΠΕ).Αριθμό δεν γνωρίζω.Σήμερα θα ανακοινωθούν ,επίσης,και οι προσλήψεις αναπληρωτών Ειδικής Αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος Tangerine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #783 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:59:17 πμ »
Απ'ό,τι έχω καταλάβει, σε μας δεν θα κινηθεί τίποτα αν δεν γίνει η β' φάση μετατάξεων. Έχουμε τις ενστάσεις της α' φάσης, τη β' φάση, τις αποσπάσεις (αν και όσες δώσει), και μετά οι αναπληρωτές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.