*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 877097 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #532 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:55:32 μμ »

ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΜΟΝΙΜΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΕΕΕΕΚ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ!
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ Ε.Α. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΣΤΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ.
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ.
ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ Δ.Σ. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ
 enelea ds στις 4:11 μ.μ.

Από τη μια λένε βρε παιδιά ότι τα προσόντα είναι ουσιαστικής σημασίας και από την άλλη πασχίζουν να αλλάξουν τον τρόπο κατάταξης. Τι δεν καταλαβαίνω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:43:59 »

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #533 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:57:41 μμ »
καλα τωρα εκνευρίστηκα!!!!πηρα στο τμημα ειδικης για τους πίνακες και μ ειπαν σε κανενα 10μερο!!!!!!!!!!!!!!1 :o :o :o
 και πως οι διευθυνσεις ακόμα στέλνουν αιτήσεις.......
για να καταλαβω πρέπει να περιμένουμε όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα τα μτπχ και μετα θα τα βγάλουν?????ΕΛΕΟΣ
αυτο που γίνεται τα τελευταια χρόνια να καθιστερουν τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο να αναρτήσουν πίνακες προφανώς για να προλάβουν οοοοοολα τα μτπχ ειναι γελοίο....και μη μ πει κάποιος πως  με 5.000 αιτησεις δεν μπορουν να βγάλουν πίνακες σε 2 εβδομάδες ενώ στη γενική με 20 και 30.000 αιτήσεις πρόλαβαν !!!!!!!!ε και η υπομονη εχει τα όρια της..πότε θα γίνουν ενστάσεις πότε να βγει φάση.....αλλά βέβαια αφού τους βάζουν να κάνουν δήλωση πως ακουσον ακουσον ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ !!!!!!!!!!! θα προσκομίσουν το μτπχ......κι αν θέλω εγώ να κάνω ενσταση σε κάποιον με μτπχ πότε θα την κάνω......ολα τα κουλά σ' αυτό το υπουργειο....τι να πω >:( >:( >:(

από την στιγμή που τελείωσε η προθεσμία των αιτήσεων δεν μπορείς να προσκομίσεις το μεταπτυχιακό. άρα δεν είναι αυτός ο λόγος της καθυστέρησης. όταν στην δευτεροβάθμια μέχρι μια μερα πριν ανοίξουν τα σχολεία, κάνουν τοποθετήσεις. όταν κατα την διάρκεια των αιτήσεων μας είχαν στο περίμενε γιατί κοιτούσαν που έχουν κενά για να βολέψουν τους μόνιμους και όταν βλέπουμε έγγραφα σαν αυτό της ΔΔΕ Ρεθύμνου...καταλαβαίνουμε προς τι η καθυστέρηση.
από την άλλη τρωγόμαστε για το ποιος έχει το super μεταπτυχιακό αντί να πάρουμε τηλέφωνα στα σχολεία και να τους ζητήσουμε να δηλώσουν τις ανάγκες τους. Στην περιοχή μου 3 σχολεία δεν τις έχουν δηλώσει ακόμη....μήπως συμβαίνει κάτι τέτοια και στην δική σου;;; πίεση θέλει για να δείξουμε ότι δεν θα ανεχτούμε να υπάρχουν χρήματα και να μην τα δίνουν σε καθηγητές

εδώ κάνεις λάθος ή μάλλον κανονικά αυτό θα έπρεπε να ισχύει με τα μτπχ, έλα όμως που παρουσία φίλης μου σε μία περιφέρεια πέτυχε κοπέλα η οποία έκανε δήλωση στην οποία δήλωνε πως είναι κάτοχος μτπχ και θα το προσκομίσει μέχρι το τέλος των ενστάσεων, όχι μέχρι το  τέλος των αιτήσεων , άρα έχουν περιθώριο μέχρι και το τέλος των ενστάσεων....γι' αυτό και πιστεύω πως ο λόγος ο ουσιαστικός της καθιστέρησης είναι τα μτπχ μιας και κάποια ακόμα δεν έχουν αναγνωριστεί....
τεσπα καλά θα κάνουμε να παίρνουμε καθημερινά τηλ στο τμημα ειδικής γιατί πολύ ησυχία επικρατεί κι εχουμε πολλοί συμβιβαστει με το γεγονός πως εντάξει μωρε δεν θα είναι σε μια εβδομάδα , ε ουτε σε δύο ε και σε κανα μηνα να είναι με τόση ανεργία κι ευχαριστώ θα πρέπει να λέμε!!!!!
Σύμφωνα με τη δευτεροβάθμια αλλά και το υπουργείο αν κατατεθεί μάστερ με τις ενστάσεις θα απορριφθεί. Φανταστείτε να δήλωναν όλοι κάτοχοι μεταπτυχιακών και μετά να μη τα προσκόμιζαν. Θα τους ανεβοκατέβαζαν στον πίνακα; Σκέφτηκα κι εγώ πως ίσως περιμένουν τα μάστερ αλλά αν είχαν τόσο μεγάλο βύσμα δε θα άλλαζαν την πρόταξή τους.

είναι η τρίτη και τελευταία φορά που το γράφω, αν δεν είχε γίνει μπροστά σε πολύ γνωστό μου άτομο δεν θα το ανέφερα......δήλωσε το άτομο με το μτπχ στη δήλωση που έκανε πως θα προσκομίσει το μτπχ μέχρι το τέλος των ενστάσεων, τι δεν καταλαβαίνεις?????? άρα ισχύει σίγουρα και τις υποψίες μου ενισχύει το γεγονός πως σε μας τις νηπιαγωγούς πέρυσι ενώ στον πίνακα τον πρώτο είχα α σειρά μετά τις ενστάσεις και στον τελικό πίνακα έπεσα 4 θέσεις κάτι που τα προηγούμενα χρόνια δεν συνέβαινε κι ανέβαινα κιόλας κανα δυο θέσεις!!!!!!!!και γι' αυτό καίγονται περισσότερο φέτος να αναγνωριστούν έστω κι αργά τα μτπχ για να πάρουν την όποια προυπηρεσία αφού από του χρόνου χάνουν το προνόμιο αυτό με τον νέο νόμο!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #534 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:04:41 πμ »
Τότε θα πρέπει να κάνεις καταγγελία, αν ξέρεις την κοπέλα.
Κι εγώ έτυχα πέρυσι σε παρόμοιο συμβάν με κάτοχο σεμιναρίου όμως μετά το 2010 που φώναζε να να δεχτούν ΥΔ ότι το καταθέτει, αλλιώς θα ερχόταν με το δικηγόρο της! Όσο για τα ορθογραφικά, μην αγχώνεσαι, εκφράσου ελεύθερα Στο θυμό μας πάνω όλοι κάνουμε λάθη..

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #535 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:10:56 πμ »
Τότε θα πρέπει να κάνεις καταγγελία, αν ξέρεις την κοπέλα.
Κι εγώ έτυχα πέρυσι σε παρόμοιο συμβάν με κάτοχο σεμιναρίου όμως μετά το 2010 που φώναζε να να δεχτούν ΥΔ ότι το καταθέτει, αλλιώς θα ερχόταν με το δικηγόρο της! Όσο για τα ορθογραφικά, μην αγχώνεσαι, εκφράσου ελεύθερα Στο θυμό μας πάνω όλοι κάνουμε λάθη..

ξερω την κοπέλα από άλλη περιφέρεια που ήταν μπροστά στο συμβάν....αυτή θα έπρεπε να κάνει κάτι ή έστω να ρωτήσει αν μπορεί να συμβεί κτ τέτοιο αλλά κι αυτή εκείνη την ώρα μ είπε πως δεν το σκέφτηκε καν.....
τεσπα, ας παίρνουμε εμείς τηλ. να ρωτάμε τι γίνεται με τους πίνακες.........μην τους αφήσουμε γιατί αυτοί πραγματικά είναι ικανοί να βγάλουν πίνακες και σε 20 μέρες αν κανένας με μεγάλο δόντι (και μτπχ προς αναγνώριση) πιέσει..............!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:43:59 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #536 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:20:05 πμ »
Ας έκανε ένσταση, θα φάει ΑΚΥΡΟ. Επίσης στον πίνακα μετά τις ενστασεις δε πέφτεις λόγω των μάστερ αλλά για πολλούς άλλους λόγους οπως για παράδειγμα λάθη στην προϋπηρεσία....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:22:38 πμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #537 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:23:14 πμ »
Πάντως, για να μιλάμε με αριθμούς, έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό μόλις για τις περσινές προσλήψεις. 916 Α/θμια για παράλληλη και 340 Β/θμια. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει. Ο Κεδίκογλου μίλησε σήμερα για 2000 προσλήψεις στην παράλληλη. Πώς λέτε να κατανεμηθούν οι πιστώσεις; Τις 700 περίπου περισσότερες λέτε να τις χαρεί η Α/θμια μόνο; Όσο μπορούμε να μιλάμε για χαρά πια με αυτές τις συνθήκες στην εκπαίδευση!

Αποσυνδεδεμένος silver30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #538 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:33:47 πμ »
Πάντως, για να μιλάμε με αριθμούς, έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό μόλις για τις περσινές προσλήψεις. 916 Α/θμια για παράλληλη και 340 Β/θμια. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει. Ο Κεδίκογλου μίλησε σήμερα για 2000 προσλήψεις στην παράλληλη. Πώς λέτε να κατανεμηθούν οι πιστώσεις; Τις 700 περίπου περισσότερες λέτε να τις χαρεί η Α/θμια μόνο; Όσο μπορούμε να μιλάμε για χαρά πια με αυτές τις συνθήκες στην εκπαίδευση!

Ας παραθεσω και γω τα στοιχεια μου για συνολικες προσλήψεις. Οι δικοι μου πρόχειροι υπολογισμοί μιλούν για 2068 Α/θμια και 1283 Β/θμια για ολες τις φασεις,ολες τις δομες ΑΚΩ και ΑΜΩ, συνολικα δλδ 3351 προσλήφθηκαν πέρυσι στην ειδική αγωγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:38:42 πμ από silver30 »

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #539 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:45:39 πμ »
Τις συνολικές τις ξέρουμε..Κι εγώ τις έγραψα 2 φορές σε προηγούμενες σελ. Ο υφυπ τις διαχώρισε, 2000 παράλληλη, 2000 άλλες δομές ΕΑΕ. Γι αυτό κάθισα και χώρισα τις προσλήψεις που αφορούν μόνο στην παράλληλη. Δεν ξέρω αν μου ξέφυγε κάτι, γι αυτό ρώτησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:51:55 πμ από thouvou »

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #540 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:47:34 πμ »
Ας έκανε ένσταση, θα φάει ΑΚΥΡΟ. Επίσης στον πίνακα μετά τις ενστασεις δε πέφτεις λόγω των μάστερ αλλά για πολλούς άλλους λόγους οπως για παράδειγμα λάθη στην προϋπηρεσία....

και ξαφνικα ενώ τα προηγούμενα 2 χρόνια δεν γίνονταν τραγικά λάθη στην προυπηρεσία κι ανεβαίναμε και θέσεις ξαφνικά γίνονται μαζεμένα λάθη, πέφτουμε και καμια 5 θεσεις κι όλα αυτά απλά συμπίπτουν με την αθρόα είσοδο μτπχ!!!!πολύ βολικό!!!!!!!!!!!! μπορεί βέβαια και να ισχύει (το θεωρώ σχεδόν απίθανο να σημειώσω για τα πρακτικά).......

κι όσο για την ερώτηση για το πως θα μοιραστουν τα κονδύλια για την ειδική μάλλον την μερίδα του λέοντος θα έχουν και πάλι οι δάσκαλοι!!! ίσως και φιλόλογοι????από Β'θμια δεν ξέρω και πολλά!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #541 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:51:40 πμ »
Πάντως, για να μιλάμε με αριθμούς, έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό μόλις για τις περσινές προσλήψεις. 916 Α/θμια για παράλληλη και 340 Β/θμια. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει. Ο Κεδίκογλου μίλησε σήμερα για 2000 προσλήψεις στην παράλληλη. Πώς λέτε να κατανεμηθούν οι πιστώσεις; Τις 700 περίπου περισσότερες λέτε να τις χαρεί η Α/θμια μόνο; Όσο μπορούμε να μιλάμε για χαρά πια με αυτές τις συνθήκες στην εκπαίδευση!

Ας παραθεσω και γω τα στοιχεια μου για συνολικες προσλήψεις. Οι δικοι μου πρόχειροι υπολογισμοί μιλούν για 2068 Α/θμια και 1283 Β/θμια για ολες τις φασεις,ολες τις δομες ΑΚΩ και ΑΜΩ, συνολικα δλδ 3351 προσλήφθηκαν πέρυσι στην ειδική αγωγή.

sorry αλλά αν όλες οι προσλήψεις για ειδική σε Α/θμια και Β/θμια ήταν 3350 τότε τα 700 παραπάνω άτομα θα πάνε σε ΕΕΠ,ΕΒΠ κλπ.....μάλλον δλδ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #542 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 01:33:24 πμ »

sorry αλλά αν όλες οι προσλήψεις για ειδική σε Α/θμια και Β/θμια ήταν 3350 τότε τα 700 παραπάνω άτομα θα πάνε σε ΕΕΠ,ΕΒΠ κλπ.....μάλλον δλδ!!!!!
[/quote]
[/quote]

Πάλι λάθος τα υπολογίζεις, είπε 2000 παράλληλη, 2000 άλλες δομές και 700 ή 800, αν θυμάμαι καλά, ΕΕΠ-ΕΒΠ.

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #543 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 02:27:19 πμ »
καλησπέρα σας,
νομίζω ότι η υπόθεση Ρεθύμνου βρίσκεται σε καλό δρόμο, τουλάχιστον ασκήθηκε π'ιεση επί του θέματος...
τι γίνεται όμως σε άλλες περιοχές της Ελλάδας;;;μόλις πριν από λίγο, και ενώ περιμένουμε τις πρώτες τοποθετήσεις των αναπληρωτών της α' φάσης , πληροφορήθηκα ότι μόνιμη καθηγήτρια προκειμένου να καλύψει το ωράριό της στο σχολείο της ζήτησε να πάρει ώρες από το τμήμα ένταξης του σχολείο πράγμα το οποίο έγινε και πέρσι (8 ή 6 ώρες )...δεν γνωρίζω προσωπικά την περίπτωση γιατί δεν είμαι απ την περιοχή, ξέρω όμως το σχολείο για όποιον ενδιαφέρεται να πράξει ενέργειες ανάλογες με αυτές του Ρεθύμνου...μιλάμε για την Α' Δωδεκανήσου...

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #544 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:42:34 πμ »
Καλημέρα κι από μένα! Το ίδιο πρότειναν στην ξαδέρφη μου (Φιλόλογο) πέρυσι να αναλάβει τμήμα ένταξης. Η κοπέλα αρνήθηκε λέγοντας πως δεν έχει τα απαιτούμενα προσόντα εξειδίκευσης στην ΕΑ. Φέτος ακόμη δεν παρατήρησε κάτι ανάλογο. Όλα αυτά σε σχολείο της Καλαμαριάς (Θεσ/νικης).

Αποσυνδεδεμένος GATTONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #545 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 09:57:28 πμ »
Μπορεί επίσης να γίνει ενημέρωση μέσω συλλόγων γονέων παιδιών με ΜΔ, των οποίων ο λόγος αναμφισβήτητα εισακούγεται περισσότερο από εμάς και μπορούν να ασκήσουν πίεση,  προκειμένου να μη δέχονται να αναλαμβάνουν τα παιδιά τους άσχετοι!π.χ. Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων γονέων και κηδεμόνων   παιδιών με δυσλεξία και μαθησιακές δυσκολίες. Αυτό θα πρέπει βέβαια να γίνει επίσημα από κάποιο σύλλογο που μας εκπροσωπεί, τι λέτε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.