*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 877268 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2282 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:10:38 πμ »
Έχει δίκιο ο συνάδελφος...Λίγη προσοχή στο πως εκφραζόμαστε (εκπαιδευτικοί-παιδαγωγοί!) δεν βλάπτει!!

Εσύ την ευχαρίστησες κιόλας...  :P  :P  :P  Ας την έλεγες να χρησιμοποιεί την φράση "εκπαιδευτικοι με προβλήματα υγείας"..

 
Ευχαριστώ!! Γιατί βρήκα άτομα (που τελείωσαν φέτος,θέση πάνω από 6500) στον πίνακας γενικής δασκάλων και ταυτόχρονα στον Α πίνακα ειδικής και προσλήφθηκαν και για μια στιγμή "κόλλησα"......  :)
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:45:20 »

Αποσυνδεδεμένος Έλενα_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2283 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:11:23 πμ »
Καλησπέρα παιδιά. Είναι εξαιρετικά κακό και ανάλγητο να χαρακτηρίζονται συνάδελφοι ανάπηροι επειδή ανήκουν στον πίνακα Α΄, 'οπως τους αποκάλεσε συνάδελφος πριν. Σίγουρα κανείς από εμάς δε θα ήθελε να τον αποκαλέσουν έτσι...σας παρακαλώ να προσέχουμε τα λόγια μας...
Ο σύζυγός μου είναι ανάπηρος (έχει σοβαρό πρόβλημα όρασης) και είναι στο χώρο του πανελληνίου συνδέσμου τυφλών και μου έχει πει ότι όσοι ανήκουν σ' αυτό το χώρο είναι και θέλουν να αναγνωρίζονται ως ανάπηροι. Όπως λένε και οι ίδιοι: "με τον εξωραϊσμό των εκφράσεων δεν πετυχαίνουμε τίποτα, πιο πολύ για κοροϊδία μοιάζει". Τέλος, όπως λέει ο άντρας μου: "  Επίσημα εδώ και δύο χρόνια, η νοητική καθυστέρηση παγκοσμίως αναγνωρίζεται ως νοητική αναπηρία και τα ΑμεΑ λέγονται άτομα με αναπηρία". Συγγνώμη αν προσέλαβα κάποιον αλλά έχω πολύ στενή επαφή με αυτά τα άτομα και ξέρω τι θέλουν...

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2284 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:15:26 πμ »
Ο σύζυγός μου είναι ανάπηρος (έχει σοβαρό πρόβλημα όρασης) και είναι στο χώρο του πανελληνίου συνδέσμου τυφλών και μου έχει πει ότι όσοι ανήκουν σ' αυτό το χώρο είναι και θέλουν να αναγνωρίζονται ως ανάπηροι. Όπως λένε και οι ίδιοι: "με τον εξωραϊσμό των εκφράσεων δεν πετυχαίνουμε τίποτα, πιο πολύ για κοροϊδία μοιάζει". Τέλος, όπως λέει ο άντρας μου: "  Επίσημα εδώ και δύο χρόνια, η νοητική καθυστέρηση παγκοσμίως αναγνωρίζεται ως νοητική αναπηρία και τα ΑμεΑ λέγονται άτομα με αναπηρία". Συγγνώμη αν προσέλαβα κάποιον αλλά έχω πολύ στενή επαφή με αυτά τα άτομα και ξέρω τι θέλουν...

Μπορεί να είναι η άποψη του αντρός σου αλλα η προσωπική μου άποψη έχοντας κι εγώ άτομο ΑΜΕΑ στο οικογενειακό μου περιβάλλον, είναι διαφορετική. Και μπορώ να σου πω ότι ο χαρακτηρισμός "ανάπηρος" εξαρτάται από την ασθένεια που πλήττει τον καθένα. Άλλοι το κρύβουν (πχ στον πίνακα Α βρίσκονται και άτομα με καρκίνο, τους χαρακτηρίζεις ως ανάπηρους;) και άλλοι το δείχνουν για τον δικό τους προσωπικό τους λόγο.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2285 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:20:29 πμ »
Ο σύζυγός μου είναι ανάπηρος (έχει σοβαρό πρόβλημα όρασης) και είναι στο χώρο του πανελληνίου συνδέσμου τυφλών και μου έχει πει ότι όσοι ανήκουν σ' αυτό το χώρο είναι και θέλουν να αναγνωρίζονται ως ανάπηροι. Όπως λένε και οι ίδιοι: "με τον εξωραϊσμό των εκφράσεων δεν πετυχαίνουμε τίποτα, πιο πολύ για κοροϊδία μοιάζει". Τέλος, όπως λέει ο άντρας μου: "  Επίσημα εδώ και δύο χρόνια, η νοητική καθυστέρηση παγκοσμίως αναγνωρίζεται ως νοητική αναπηρία και τα ΑμεΑ λέγονται άτομα με αναπηρία". Συγγνώμη αν προσέλαβα κάποιον αλλά έχω πολύ στενή επαφή με αυτά τα άτομα και ξέρω τι θέλουν...
Κ εγω το ίδιο είχα ακούσει σε ένα σύλλογο ΑμεΑ  που είχα βρεθεί πριν κανένα χρόνο.
Και συμπληρώνω: Δεν είναι προσωπική άποψη. Είναι απόφαση συλλόγων. Η θέση τους είναι να χαρακτηρίζονται "με ειδικές ανάγκες" και όχι "ικανότητες" καθώς και "ανάπηροι" ώστε να τυγχάνουν και της ανάλογης "πολιτικής" από το κράτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 12:23:34 πμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:45:20 »

Αποσυνδεδεμένος Έλενα_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2286 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:21:44 πμ »
Κατ' αρχήν, δουλεύω εδώ και 2 χρόνια και συνειδητά σπούδασα και δουλεύω με βασικό πτυχίο πάνω στην ειδική αγωγή. Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους δασκάλους γενικής αγωγής, γιατί όσοι είναι στους πίνακες έχουν τα προσόντα και σέβομαι όσους έχουν κάνει μεταπτυχιακό. Έχω 4,5 χρόνια σχέση με το σύζυγό μου ο οποίος, όπως προανέφερα, είναι νομικά τυφλός. Τέλος, όταν δούλευα, δεν υπήρχε επίδομα. Οι πιο πολλοί δεν έχετε ζήσει τι είναι αναπηρία σε τόσο στενή επαφή, όπως εγώ με το σύζυγό μου.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2287 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:25:43 πμ »
Παρακαλώ πάρα πολύ, η συζήτηση αυτή να σταματήσει ΑΜΕΣΩΣ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Έλενα_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2288 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:31:02 πμ »
Μπορεί να είναι η άποψη του αντρός σου αλλα η προσωπική μου άποψη έχοντας κι εγώ άτομο ΑΜΕΑ στο οικογενειακό μου περιβάλλον, είναι διαφορετική. Και μπορώ να σου πω ότι ο χαρακτηρισμός "ανάπηρος" εξαρτάται από την ασθένεια που πλήττει τον καθένα. Άλλοι το κρύβουν (πχ στον πίνακα Α βρίσκονται και άτομα με καρκίνο, τους χαρακτηρίζεις ως ανάπηρους;) και άλλοι το δείχνουν για τον δικό τους προσωπικό τους λόγο.

Ανάπηρος θεωρείται αυτός που για να ζήσει αυτόνομα, χρειάζεται υποστήριξη, είτε φαρμακευτική αγωγή είτε υποστηρικτική τεχνολογία είτε κάποιο άτομο. Ο καθένας, φυσικά, έχει δικαίωμα να χαρακτηρίζει τον εαυτό του όπως θέλει. Οι καρκινοπαθείς, έχω την εντύπωση, ανήκουν στην ΕΣΑμεΑ. Και ο αδερφός μου που είναι διαβητικός έχει κάποιο ποσοστό αναπηρίας, μικρό μεν, αλλά ποσοστό αναπηρίας. Κι αν αξίζει ή δεν αξίζει να είμαι εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής να το κρίνουν κάποιοι όταν δουν τη δουλειά μου καθώς και τον τρόπο ζωής μου.

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2289 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:33:07 πμ »
Οκ Έλενα_89, σταματάμε την κουβέντα εδώ γιατί  το θέμα ειναι διαφορετικό απο αυτό που συζητάμε τώρα..

Ήδη ο συντονιστής μας μαλώνει.  :-X
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος Έλενα_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2290 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:37:00 πμ »
Οκ Έλενα_89, σταματάμε την κουβέντα εδώ γιατί  το θέμα ειναι διαφορετικό απο αυτό που συζητάμε τώρα..

Ήδη ο συντονιστής μας μαλώνει.  :-X
Οκ, και έχει δίκιο ο συντονιστής. Καλή μας τοποθέτηση λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2291 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:42:25 πμ »
καληνύχτα σε όλους τους συναδέλφους που με αγωνία περιμένουν τα αποτελέσματα της βθμιας. Ας ελπίσουμε πως σύντομα κι εμείς θα έχουμε εξελίξεις. Ας ελπίσουμε πως σύντομα θα μάθουμε που θα εξελιχθεί η ζωή μας για ενα ακομη ακαδημαϊκό έτος. 
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2292 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 01:07:45 πμ »
καληνύχτα σε όλους τους συναδέλφους που με αγωνία περιμένουν τα αποτελέσματα της βθμιας. Ας ελπίσουμε πως σύντομα κι εμείς θα έχουμε εξελίξεις. Ας ελπίσουμε πως σύντομα θα μάθουμε που θα εξελιχθεί η ζωή μας για ενα ακομη ακαδημαϊκό έτος. 

 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2293 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 01:13:23 πμ »
Ας ελπίσουμε να πάρουν πολλούς με την 1η φάση! Καληνύχτα!

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2294 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 01:15:04 πμ »
...καλές τοποθετήσεις στους πρωτοβάθμιους ;)
και στα δικά μας στους δευτεροβάθμιους...

θα επανέλθω λιγάκι στο θέμα των πινάκων και της απλής βεβαίωσης που κάποιος ΠΕ03 κατέθεσε αντί της προσκόμισης του τίτλου όπως ξεκάθαρα έλεγε η εγκύκλιος..ο συγκεκριμένος αν δεν κατέθετε την βεβαίωση δεν θα είχε καν το δικαίωμα να ενταχθεί στους πίνακες αφού έχει μηδενική προυπηρεσία...το θέμα όμως είναι πως ίσως δεν είναι ο μόνος που παρατυπεί, αλλά και όλη ενδεχομένως η φουρνιά του, δηλαδή πάνω από 20 άτομα...πώς θα κινηθούμε σε αυτές τις περιπτώσεις;;;γιατί φέτος εντάξει θα εργαστούν οι έχοντες τα προσόντα, του χρόνου όμως τι θα γίνει με τέτοιες περιπτώσεις ;;;δεν μιλάμε μόνο για τον συγκεκριμένο μαθηματικό, αλλά και για όλες τις άλλες ειδικότητες που θα είχε η φουρνιά του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού...
ποια η στάση μας;;;
συγγνώμη αν σας βγάζω από το κλίμα της φρικιαστικής αναμονής, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν ήταν και η μόνη παρατυπία που σημειώθηκε :-\

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2295 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 01:19:28 πμ »
Μπορείς να μας πεις πληροφορίες????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.