*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 879328 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GATTONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2828 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:16:41 πμ »
Ήμουν πέρυσι μειωμένου επομένως μπορώ να σας διαφωτίσω, το έχω δει το έργο...από ωρομισθία που την έχω φάει πολλά χρόνια στη μάπα είναι 1000 φορές καλύτερα!!!!!τα χρήματα μπαίνουν στην ώρα τους με μια μικρή καθυστέρηση στην αρχή(650-700),αν δεν αποδεχθείς τη θέση ή παραιτηθείς ισχύουν οι ίδιες κυρώσεις ε τους ΑΚΩ. Οι ώρες είναι θέμα κενών και  ΠΥΣΔΕ. Ελπίζω να βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος hello kitty

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2829 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:18:26 πμ »
Πρώτη φορά με καλούν αναπληρώτρια μειωμένου, θα ήθελα κι εγώ να μάθω αν μπορούμε να πάρουμε και τις 15 ώρες.
Για συνυπηρέτηση  υπάρχει η δυνατότητα; Κι αν αρνηθούμε για δύο χρόνια είμαστε εκτός ή επειδή είμαστε μειωμένου δεν έχουμε κυρώσεις; Σας ευχαριστώ
Αυτό με τη συνυπηρέτηση ρώτησέ το...(αν και μου φαίνεται χλωμό). Αν αρνηθούμε πρόσληψη έχουμε τις ίδιες κυρώσεις με τον αναπληρωτή πλήρους ωραρίου.
Όσο για το πρώτη φορά αναπληρώτρια μειωμένου... μετά από 6 χρόνια "καριέρας" το είδα και αυτό...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2830 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:21:40 πμ »
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί κάλεσαν με αυτόν τον τρόπο σήμερα?????

Γιατί απλούστατα δεν χωράμε στο πάρτυ της Α΄θμιας!!!

Πάντως κάπως εξηγείται και έχει σχέση με τις ανάγκες σε ώρες σε κάθε παιδί...που δεν μπορώ τώρα να το ερμηνεύσω πλήρως, γιατί και στα τμήματα ένταξης υποτίθεται πως κάνεις όσες ώρες κάνει ο φιλόλογος τα μαθήματά του....εκεί όμως πήραν πλήρους ωραρίου...αν και έχω την υποψία πως φέτος τα περισσότερα Τ.Ε καλύφθηκαν από μόνιμους φιλολόγους που πλεόναζαν οι ώρες τους...
Επίσης φυσικά και έχει κυρώσεις ο αναπληρωτής μειωμένου εφόσον δεν παρουσιαστεί...
Για συνυπηρέτηση δεν ξέρω τι ισχύει, ξέρω όμως πως το λέει μέσα στην εγκύκλιο,αλλά νομίζω πως ισχύει σε εξαιρετικές περιπτώσεις....
Αυτά ξέρω.... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Vicky_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2831 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:22:24 πμ »
 Μήπως μπορείς να μου πεις και τι χαρτιά ζητούν να έχουμε μαζί μας;Σ' ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος GATTONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2832 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:22:35 πμ »
Σχετικά με την τοποθέτηση μη σας απασχολεί, εφόσον κάνετε ανάληψη υπηρεσίας οι μέρες προσμετρώνται κανονικά. Πέρυσι προσλήφθηκα 22/02 και ως τις 28/02 ήμουν με προσωρινή τοποθέτηση μέχρι να δουν αν θα παρουσιαστούν όλοι αρχικά και έπειτα πότε θα δεηθεί να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2833 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:24:51 πμ »
Μήπως μπορείς να μου πεις και τι χαρτιά ζητούν να έχουμε μαζί μας;Σ' ευχαριστώ.

Πάρ'τε το πρωί ρε παιδιά τηλεφ. στις διευθύνσεις και ρωτήστε για να ξέρετε καλύτερα!!
Εχει  μια χαρτούρα νομίζω η υπόθεση...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος koupou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2834 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:25:54 πμ »
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ
ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΠΟ ΠΙΝΑΚΕΣ – ΚΥΡΩΣΕΙΣ
1. Υποψήφιος σε έναν (1) κλάδο
α. Σε περίπτωση κατά την οποία ο εκπ/κός προσληφθεί ως αναπληρωτής με πλήρες ωράριο δεν είναι διαθέσιμος για άλλη πρόσληψη για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του διδακτικού έτους.
β. Σε περίπτωση κατά την οποία ο εκπ/κός προσληφθεί ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου (από 5 έως 15 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως):
(i) είναι δυνατή κατά τη διάρκεια της χρονιάς η τροποποίηση του ωραρίου του από την οικεία Δ/νση εώς το μέγιστο των 15 ωρών εβδομαδιαίως στο ίδιο ή άλλο/α σχολείο/α της ίδιας περιοχής της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης και
(ii) παραμένει διαθέσιμος για πρόσληψη από την Κεντρική Υπηρεσία αποκλειστικά και μόνο ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης, εφόσον το έχει δηλώσει στην αίτησή του και κατά τη διαδικασία της ροής προγράμματος προσλήψεων προηγείται στη σειρά κατάταξης των υπολοίπων υποψηφίων εκπ/κών. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει αναλάβει υπηρεσία ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου και να συνεχίζει να υπηρετεί μέχρι την ημερομηνία αναβάθμισής του.

Αποσυνδεδεμένος koupou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2835 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:27:10 πμ »
αναπληρωτης μειωμενου εχει απο 9 - 15 ωρες.......απο 1-8 ειναι ο ωρομισθιος!!!
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ
ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΠΟ ΠΙΝΑΚΕΣ – ΚΥΡΩΣΕΙΣ
1. Υποψήφιος σε έναν (1) κλάδο
α. Σε περίπτωση κατά την οποία ο εκπ/κός προσληφθεί ως αναπληρωτής με πλήρες ωράριο δεν είναι διαθέσιμος για άλλη πρόσληψη για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του διδακτικού έτους.
β. Σε περίπτωση κατά την οποία ο εκπ/κός προσληφθεί ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου (από 5 έως 15 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως):
(i) είναι δυνατή κατά τη διάρκεια της χρονιάς η τροποποίηση του ωραρίου του από την οικεία Δ/νση εώς το μέγιστο των 15 ωρών εβδομαδιαίως στο ίδιο ή άλλο/α σχολείο/α της ίδιας περιοχής της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης και
(ii) παραμένει διαθέσιμος για πρόσληψη από την Κεντρική Υπηρεσία αποκλειστικά και μόνο ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης, εφόσον το έχει δηλώσει στην αίτησή του και κατά τη διαδικασία της ροής προγράμματος προσλήψεων προηγείται στη σειρά κατάταξης των υπολοίπων υποψηφίων εκπ/κών. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει αναλάβει υπηρεσία ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου και να συνεχίζει να υπηρετεί μέχρι την ημερομηνία αναβάθμισής του.

τι ισχύει από τα δύο?

Αποσυνδεδεμένος hello kitty

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2836 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:41:34 πμ »
Μήπως μπορείς να μου πεις και τι χαρτιά ζητούν να έχουμε μαζί μας;Σ' ευχαριστώ.
Πτυχίο, μεταπτυχιακό τίτλο (ή σεμινάριο), οικογενειακή κατάσταση (γάμος-παιδιά), braille (αν σε προσέλαβαν γι΄αυτό), λογαριασμό τράπεζας (θα σου πουν ποια προτιμούν), ΑΜΚΑ, αριθμό ασφαλισμένου ΙΚΑ, ΑΦΜ.
Νομίζω ότι αυτά αρκούν τουλάχιστον την πρώτη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος random

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2837 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:42:13 πμ »
   Καλησπέρα συνάδελφοι.
 Καλή δύναμη και καλή σχολική χρονιά στους συναδέλφους της ειδικής και της παράλληλης που προσελήφθησαν.
Συνάδελφοι μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε καταδικάσει το υπουργείο, θα έλεγα καλύτερα "κράξει" ,για ότι πήρε αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου. Μήπως δεν ξέρω κάτι; Μήπως οι ώρες και οι ανάγκες είναι τέτοιες που δεν επιτρέπει κανονικού; Επειδή είμαι νέο μέλος και φέτος μπαίνω στο forum θα ήθελα κάποιο έμπειρο μέλος να μου εξηγήσει.
  Λυπάμαι ειλικρινά μου φαίνεται απίστευτο. 1000 αναπληρωτές πρωτοβάθμια παράλληλη και μόνο 200 δευτεροβάθμια και μειωμένου... Τουλάχιστον ένα κράξιμο
Συμφωνώ απολύτως!! Για να μη μιλήσω για το προκλητικό "εξαντλήθηκε ο πίνακας πρωτοβάθμιας ειδικής αγωγής και επομένως γίνεται χρήση του πίνακα γενικής! >:( >:( >:("... και τώρα δεν έχουν πού να τους τοποθετήσουν!  Αν τα πράγματα ήταν αντίστροφα και η πρωτοβάθμια έπαιρνε τις 200 μειωμένου και η δευτεροβάθμια τις 1000 θα είχε γίνει ο κακός χαμός! Θα είχε βγει η ΔΟΕ να τους φάει όλους! Ενώ η δευτεροβάθμία; Σιγή ιχθύος! :(. Τι να πω, όσο όλοι συνεχίζουμε και κοιμόμαστε έτσι δε θα μου φανεί καθόλου παράλογο αν ακούσω από κάποιον "καλά να πάθετε!", γιατί θα έχει δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2838 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:55:24 πμ »
Σας παρακαλώ όταν διαμαρτύρεστε για τις πιστώσεις της πρωτοβάθμιας, να αναφέρεστε στους δασκάλους γιατί κι εμείς οι νηπιαγωγοί νιώθουμε αδικημένοι κι έχουμε διαμαρτυρηθεί για την "λατρεία" του υπουργείου μπρος αυτούς..
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος random

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2839 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 01:30:24 πμ »
Σας παρακαλώ όταν διαμαρτύρεστε για τις πιστώσεις της πρωτοβάθμιας, να αναφέρεστε στους δασκάλους γιατί κι εμείς οι νηπιαγωγοί νιώθουμε αδικημένοι κι έχουμε διαμαρτυρηθεί για την "λατρεία" του υπουργείου μπρος αυτούς..
Έχεις δίκιο. Εσείς είστε, ίσως, οι πιο αδικημένοι από όλους

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2840 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 02:14:03 πμ »
Hello....λέγαμε κάτι...;;; Κι εγώ το ίδιο έπαθα τελικά ankas....και το γελοίο ξέρεις ποιο είναι...;; Επειδή κατάγομαι από Δράμα (δηλαδή το πατρικό μου είναι εκεί) αρχικά είχα δηλώσει και Δράμα και Σέρρες για μειωμένο και πήγα μετά και το άλλαξα! Και στη Δράμα πήραν τελικά άτομο που ήταν 63 θέσεις κάτω από μένα...
Δεν ξέρω βέβαια αν τελικά όλη αυτή η ψυχοφθόρος κατάσταση αξίζει τον κόπο...έχω δουλειά που μου αποδίδει οικονομικά όσα θα μου περίσσευαν ακόμη κι απ'τα λεφτά του πλήρους ωραρίου εφόσον θα είχα ενοίκια...οπότε λέω δόξα τω Θεώ!
Παιδιά...ειδικά όσοι είστε Αθήνα και στα μεγάλα κέντρα και είστε κάτω απ'το νούμερο 300 στον πίνακα...ανασκουμπωθείτε και ψάξτε δουλειά στον ιδιωτικό τομέα (ειδικής αγωγής) γιατί αυτοί θα μας ρίξουν στα σκληρά...δεν είναι ζωή αυτή να περνάς κάθε χρόνο αυτό!!
Απλά εγώ στεναχωρήθηκα διπλά γιατί είχα και 3 μήνες προϋπηρεσία (από ωρομισθία) σε εποχές σεμιναρίου και άλλοι 3-4 μήνες θα με σπρώχναν μπροστά...! Αλλά δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι, είναι ψυχοφθόρο αυτό το συναίσθημα και θα μας τρελάνει...
Και αν μια μέρα τελειώσει αυτό το περιβόητο ΕΣΠΑ....να ξέρετε όσοι θα έχετε άλλες δουλειές πως θα είστε πρώτοι στο χωριό!!
Κάποια μέρα φοβάμαι πως θα κλάψουν μανούλες όταν κοπεί αυτό το ΕΣΠΑ και θα πουν "η παράλληλη κομμένη και τα ειδικά σχολεία θα δουλεύουν με πλεονάζοντες απ'την γενική"...
Μιλάει και το παράπονό μου ίσως τώρα (έχω μεταπτυχιακό τελειωμένο με κόπο και μόρια και από ΑΣΕΠ) , αλλά ένα κομμάτι
μου δοξάζει το Θεό που έχω και άλλη δουλειά!!
Αυτά...καλή μας δύναμη κι ας γίνει ό,τι είναι καλύτερο για τον καθένα...γιατί αυτοί φέτος τρελάναν πολύ κόσμο...οι αγγλικής φιλολογίας π.χ παίζει να μην δουλέψουν καθόλου ως αναπληρωτές, το ίδιο και οι πληροφορικοί, τη στιγμή που τόσα χρόνια δούλευαν πάμπολλοι με ΕΣΠΑ. Απλά βγήκαν υπεράριθμοι οι μόνιμοί τους και πάει το παραμύθι....δεν έζησαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα...και επειδή αυτά μπορεί να περιμένουν όλους μας όσο κρεμόμαστε απ'το Υπουργείο, ίσως είναι για καλό ό,τι γίνεται...  ::) ::)  ??? ???

ΥΓ: Και κάτι ακόμη...δεν θα θελα με τίποτα να είχα 2 μωρά παιδιά και να με τρέχουν για μειωμένο από Τρίκαλα σε Ηράκλειο για 650 ευρώ! Γιατί ξέρω μια κοπέλα απ'αυτές που κληθηκαν και έχει αυτά τα δεδομένα στη ζωή της...το μικρό της μωρό είναι 5 μηνών!! Έλεος...αυτή τη ζωή θέλουμε;;;!!!!!!  :o :o :o :o
Λωρα σε κεντρο ειδικης αγωγης δουλευεις?μπορεισ να μου δωσεις πληροφοριες σε παρακαλω?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2841 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 06:22:52 πμ »
Σας παρακαλώ όταν διαμαρτύρεστε για τις πιστώσεις της πρωτοβάθμιας, να αναφέρεστε στους δασκάλους γιατί κι εμείς οι νηπιαγωγοί νιώθουμε αδικημένοι κι έχουμε διαμαρτυρηθεί για την "λατρεία" του υπουργείου μπρος αυτούς..
Kανονικά όλοι πρέπει να διαμαρτύρονται για τις πιστώσεις!
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 432
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.