*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 635534 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1932 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 07:32:34 μμ »
μακάρι...από ότι έχω καταλάβει και συ για Έβρο ενδιαφέρεσαι ε;

Όχι, μάλλον με μπερδεύεις με άλλο μέλος :D
Εμένα με προσέλαβαν στην παράλληλη στην ανατολική αττική (κάνω μεταπτυχιακό και έβαλα μόνο αθήνα), αλλά είμαι και εγώ από Θράκη, συγκεκριμένα από Κομοτηνή!
Μπαίνω όμως και σας διαβάζω συχνά και επειδή είστε καλή παρέα, αλλά και επειδή με ενδιαφέρει να βλέπω τις εξελίξεις στο χώρο μας (αν και τελευταία δεν έχω ακούσει τίποτα θετικό ::)).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:58 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1933 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 07:34:32 μμ »
και γιατι να μην ισχυει το ιδιο και για τη φετινη χρονια?να ειναι δηλαδη οι συμβασεις της παραλληλης 7μηνες και να καθυστερησει παλι αρκετα η επομενη φαση ωστε να εξισορροπηθουν οι συνολικοι μηνες?επισης το ζεπ δεν βγαινει σε φασεις ως τωρα ,αρα εχει λογικη το να βγει νοεμβρη για να ειναι ολες οι συμβασεις του 7μηνες απτην αρχη....αυτο που λες οτι τα προγραμματα εσπα ειναι για 10μηνες απο που το γνωριζεις?μακαρι να εχεις δικιο αλλα πιστευω οτι κλασσικα θα καθυστερησουν..

Το είχε πει ο Καψαλάκης στο fb και το επιβεβαίωσα στην πρωτοβάθμια που ανήκω (αν και τους τελευταίους δεν τους θεωρώ και πολύ αξιόπιστους :o). Ελπίζω ότι το ΖΕΠ δεν αποτελεί εξαίρεση...

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1934 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 07:35:55 μμ »
παιδια το θεμα με τους νηπιαγωγους και τον οαεδ δεν ειναι κατι απλο, μας αφορα ολους, αντε και δινουν 500 πιστωσεις για παραλληλη και αλλες 500 για ζεπ ΦΕΤΟΣ!!!
του χρονου ? θα μας παρει ολους η μπαλα, και φυσικα εχει βρει το υπουργειο το νομικο πλαισιο για να τις κανει, προβες γινονται εδω και χρονια με τις μκο, με τους δημους, πανεπιστημια, ακομα και με κομματα.
θα γινει μεγαλο μπαμ στις εργασιακες μας σχεσεις και τα δικαιωματα,  ας δουμε ολοι μαζι το δασος και οχχι το δεντρο, δεν αφορα μονο τους εκπαιδευτικους, αφορα ολη την κοινωνια, τα παιδια τους γονεις.
 :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1935 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 08:20:24 μμ »
παιδια το θεμα με τους νηπιαγωγους και τον οαεδ δεν ειναι κατι απλο, μας αφορα ολους, αντε και δινουν 500 πιστωσεις για παραλληλη και αλλες 500 για ζεπ ΦΕΤΟΣ!!!
του χρονου ? θα μας παρει ολους η μπαλα, και φυσικα εχει βρει το υπουργειο το νομικο πλαισιο για να τις κανει, προβες γινονται εδω και χρονια με τις μκο, με τους δημους, πανεπιστημια, ακομα και με κομματα.
θα γινει μεγαλο μπαμ στις εργασιακες μας σχεσεις και τα δικαιωματα,  ας δουμε ολοι μαζι το δασος και οχχι το δεντρο, δεν αφορα μονο τους εκπαιδευτικους, αφορα ολη την κοινωνια, τα παιδια τους γονεις.
 :o :o :o

Αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι η νομική κάλυψη που φροντίζει να εξασφαλίσει το υπουργείο εκ των υστέρων για να καλύψει την ανικανότητα και τα σχέδια του. Από όσο γνωρίζω πολλοί κατέφυγαν σε ενστάσεις και σε νομικές διαδικασίες, πολλές φορές ομαδικές, τόσο για τη διαδικασία των μετατάξεων, όσο και για τις προσλήψεις αναπληρωτών και τη μετακίνηση τους σε διαφορετικά ΠΥΣΠΕ κτλ. Δυστυχώς, διαβάζω ότι δεν υπήρξε επιτυχία με την έννοια ότι καμία από τις παράνομες αποφάσεις δεν αναιρέθηκε... Αυτό είναι πραγματικά πολύ ανησυχητικό, γιατί αν και τα δικαστήρια δεν μπορούν να μας προστατεύσουν από τόσες αυθαιρεσίες, ποιος τρόπος αντίδρασης απομένει που να έχει αποτέλεσμα;;; Τόσο καιρό είναι ειλημμένες οι αποφάσεις για τις προσλήψεις από τον ΟΑΕΔ και η ΔΟΕ όχι μόνο κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, όχι μόνο αγνοεί όσους φώναζαν για να πάρει θέση όσο ήταν νωρίς, αλλά διαριγνύει και τα ιμάτια της ότι είναι αδύνατον να μπουν με αυτόν τον τρόπο εκπαιδευτικοί στα σχολεία... Ε, να που προς τα εκεί πηγαίνει η κατάσταση και πραγματικά θέλω να ελπίζω ότι δεν μας έχουν δέσει ακόμα τα χέρια... Αλλά τι να περιμένει κανείς από ένα σωματείο που ο νόμιμα εκλεγμένος πρόεδρος του κατηγορείται για παράνομες προσλήψεις από την πίσω πορτα και απειλείται με διαθεσιμότητα >:( >:( >:( Αν και τα νομικά μέτρα που πολύ σωστά προσπαθούν να λάβουν τώρα οι νηπιαγωγοί δεν έχουν και αυτά αποτέλεσμα, τι μας απομένει να κάνουμε;; Περιμένω να δω και τις εξελίξεις από τις κινητοποιήσεις στο χώρο του Πανεπιστημίου, μήπως μόνο αυτό μας μένει τελικά και σε εμάς; Υπάρχει τουλάχιστον περίπτωση να ξεσηκωθεί ένα μεγάλο μέρος της εκπαιδευτικής κοινότητας ή είμαστε τελικά ο επαγγελματικός κλάδος του καναπέ, όπως μας κατηγορούν;; Πολλές φορές τα σκέφτομαι τελευταία όλα αυτά, αλλά δεν καταλήγω κάπου και το κακό είναι ότι έχω αρχίσει να χάνω και την αισιοδοξία μου :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:58 »

Αποσυνδεδεμένος S61

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1936 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:18:27 μμ »
Αν γίνουν οι προσλήψεις για νηπιαγωγούς μέσω ΟΑΕΔ, που είναι άσχετος φορέας από το υπουργείο παιδείας, το πρόβλημα δεν θα είναι μόνο οι μειωμένες αμοιβές. Οι προσλήψεις εκεί θα γίνονται με διαφορετικά κριτήρια, ένα από τα οποία νομίζω θα είναι ο χρόνος ανεργίας - αυτό συμβαίνει σε άλλες ανάλογες προκηρύξεις. 'Ετσι θα έχουν πιθανότητα να προσληφθούν όσοι δεν έχουν ξαναδουλέψει ή έχουν μακροχρόνια ανεργία και θα καλύπτονται με αυτούς τα κενά. Όσοι έχουν εργαστεί και έχουν μικρότερο διάστημα στην ανεργία δε θα προσλαμβάνονται. Μεγάλη ανατροπή. Τα συνδικαλιστικά όργανα των εκπαιδευτικών, αντί να εμποδίσουν πάση θυσία να γίνει αυτή η προκήρυξη μέσω ΟΑΕΔ κάθονται και διαβεβαιώνουν ότι δεν έχει σχέση με το Υπουργείο παιδείας. Το ξέρουμε αυτό , αλλά αν καλύπτονται τα κενά με αυτόν τον τρόπο, ποιο ρόλο θα παίζει το υπουργείο παιδείας;

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1937 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:28:19 μμ »
Ολοι ηξεραν για τον οαεδ...ακομα και ο μπρατης που μονο οταν τον εζωσαν τα φιδια παραδεχτηκε οτι οντως ισχυει.....μεχρι τοοοοτε εκανε την παπια και μας ανεβαζε τα ισχυοντα του συνταγματος!!!!!!!!αντε ρε ολοι πουλημενοι......μην αρχισωω.... >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος tzoy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1938 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 10:16:54 μμ »
Όχι, μάλλον με μπερδεύεις με άλλο μέλος :D
Εμένα με προσέλαβαν στην παράλληλη στην ανατολική αττική (κάνω μεταπτυχιακό και έβαλα μόνο αθήνα), αλλά είμαι και εγώ από Θράκη, συγκεκριμένα από Κομοτηνή!
Μπαίνω όμως και σας διαβάζω συχνά και επειδή είστε καλή παρέα, αλλά και επειδή με ενδιαφέρει να βλέπω τις εξελίξεις στο χώρο μας (αν και τελευταία δεν έχω ακούσει τίποτα θετικό ::)).

α οκ.συγγνώμη.καλά κάνεις.και καλή δύναμη σε αυτά που κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1939 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 09:01:45 πμ »
καλημερα, καλη εβδομαδα
δειτε  τι σημαινει το προγραμμα κοινωφελους εργασιας του οαεδ (σημερα για τους νηπιαγωγούς και τις ειδιλοτητες της Ε.Α πολυ συντομα για ολους μας είτε σαν εργαζομενους είτε σαν οικογενεια)

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%84%CE%B9-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CE%B7%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%C2%AB%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CF%86%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82%C2%BB-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B4

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1940 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:48:43 πμ »
Τα κενά Νηπιαγωγών συνολικά είναι 548 και Δασκάλων 164 ,σύμφωνα με τα στοιχεία που απέστειλαν οι Δνσεις ΠΕ στο υπουργείο.Αυτή τη βδομάδα,ίσως σήμερα ή αύριο,θα γίνουν προσλήψεις από τον κρατικό προυπολογισμό για Νηπιαγωγούς και Δασκάλους.Οι πιστώσεις,βέβαια,είναι ελάχιστες,περίπου 100.Για τις άλλες ειδικότητες δεν υπάρχει κάτι νεότερο.

Μόλις το δημοσίευσε ο Μπράτης

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1941 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:52:16 πμ »
Τα κενά Νηπιαγωγών συνολικά είναι 548 και Δασκάλων 164 ,σύμφωνα με τα στοιχεία που απέστειλαν οι Δνσεις ΠΕ στο υπουργείο.Αυτή τη βδομάδα,ίσως σήμερα ή αύριο,θα γίνουν προσλήψεις από τον κρατικό προυπολογισμό για Νηπιαγωγούς και Δασκάλους.Οι πιστώσεις,βέβαια,είναι ελάχιστες,περίπου 100.Για τις άλλες ειδικότητες δεν υπάρχει κάτι νεότερο.

Μόλις το δημοσίευσε ο Μπράτης

τοσα λιγα ειναι τα κενα των δασκαλων????αρα θα γινουν περισσοτερες προσληψεις νηπιαγωγων!!!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1942 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:00:37 πμ »
Πετυχημένος συλλογισμός!
  

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1943 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:07:58 πμ »
Καλημέρα κι από εμένα και καλή εβδομάδα! Πραγματικά αισθάνομαι ότι οι εξελίξεις, που δυστυχώς είναι μονίμως αρνητικές, είναι τόσο καταιγιστικές φέτος που δεν ξέρω σε τι από όλα πρέπει να στρέψουμε το βλέμμα μας... Και τι δεν έχουμε δει φέτος... Προσλήψεις κρατικού με το σταγονόμετρο και τα ακάλυπτα κενά να εξαφανίζονται ως δια μαγείας με τους μόνιμους να βγαίνουν υπεράριθμους και τους αναπληρωτές να στέλνονται σε άλλους νομούς.... και στο τέλος μια φαινομενική νομιμοποίηση αυτής της μετακίνησης... Προγράμματα κοινωφελούς εργασίας για νηπιαγωγούς που ποιος ξέρει τι προαναγγέλουν για όλους μας...  Και πάει λέγοντας...  Νιώθω ότι ακόμα και να αγωνιστούμε για να μην περάσουν όλα αυτά, ακόμα και να πετύχουμε το σκοπό μας, αυτοί του χρόνου πάλι κάτι  θα σκαρφιστούν... Δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο...
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1944 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:25:41 πμ »
απο Μπρατη...

Όπως με ενημέρωσαν από το τμήμα Ειδικής Αγωγής προσλήψεις αναπληρωτών Ειδικής και για παράλληλη (β φάση)θα γίνουν προς το τέλος του μήνα.Οι πιστώσεις που έχουν απομείνει για την παράλληλη είναι ,περίπου,650 για ΠΕκαι ΔΕ.Για την ειδική δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη.
Ως το τέλος του μήνα θα γίνουν 150 προσλήψεις ΕΕΠ για τα ΚΕΔΔΥ και 400 για το πρόγραμμα ΕΔΕΑΥ.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1945 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:28:44 πμ »

Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60

« Απάντηση #1482 στις: Σήμερα στις 11:23:47 πμ »

Παράθεση
 
H ΔΟΕ περιμένει από στιγμή σε στιγμή τη γνωμοδότηση της Τσίπρα και σήμερα έχει συνάντηση για το θέμα του οαεδ.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.