*

Αποστολέας Θέμα: Βιολογία και Γυμνάσιο  (Αναγνώστηκε 7271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βιολογία και Γυμνάσιο
« στις: Αύγουστος 02, 2013, 12:23:54 μμ »
Για άλλη μια φορά βλέπουμε τα παράσιτα στο υπουργείο παιδείας να προσπαθούν να καλύψουν τις βρωμιές τους.
Αντί να άρουν την αδικία εναντίον της χημείας και να καταργήσουν τα μονόωρα μαθήματα, δημιουργούν 2 νέα μονόωρα μαθήματα, για να μπορούν να συμπληρώσουν ωράριο οι υπεράριθμοι φυσικοί. Αυτοί δεν θα κινδύνευαν με διαθεσιμότητα γιατί με το ισχύον καθεστώς θα κάλυπταν λειτουργικά κενά.
Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, έπρεπε να πάρουν οργανικές θέσεις.
Δεν έχω καμία επαφή με το υπουργείο δεν ξέρω καν πως λέγονται αυτοί που σκέφτονται προτείνουν και παίρνουν τέτοιες αποφάσεις. Βάζω στοίχημα όμως ότι θα είναι οι ίδιοι εδώ και μια 10ετία.
Διαβάζω ονόματα στο vukentra, δεν είναι ανάγκη να τα πιστέψω, βλέπω τα αποτελέσματα των ενεργειών τους.
Έχοντας οι ίδιοι πολιτική κάλυψη από τα δύο μεγάλα κόμματα που δεν διώξαμε, καλύπτουν και τις συντεχνίες τους.
Ψηφιακά αγράμματοι, επιστημονικά ξεπερασμένοι, εκπαιδευτικά ανενεργοί. Μαλλωμένοι με την τάξη με τους μαθητές με τους καθηγητές. Εχθρικοί προς την σύγχρονη εκπαίδευση.
Μιλάει η αγανάκτησή μου και όχι η λογική. Είναι καιρός να δούνε τον εχθρό τους μπροστά τους. Θέλω να μάθω τα ονόματα των παρασίτων, που είναι τα τελευταία χρόνια αποσπασμένοι, περαστικοί τουρίστες (και δεν ξέρω τι άλλο) στα κέντρα αποφάσεων, την ιστορία τους και το ποιόν τους, τις προτάσεις και τις αποφάσεις του καθενός. Θέλω να υπάρχει ευθύνη για την γνώμη τους και να μην κρύβονται πίσω από τα φουστάνια των κομμάτων τους. Θέλω να απολογηθούν για τις επιλογές τους και να τεθούν σε ...... διαθεσιμότητα!; Γιατί όχι κάπου θα τους χώσει το κόμμα.
Θέλω να αποφασίσει το σύνολο της κοινωνίας τι μαθήματα θα διδάσκονται στα παιδιά τους, και ας είναι μόνο θρησκευτικά
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2013, 12:27:24 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:59:27 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2013, 07:56:54 μμ »
Τόσο μενος πια με τη Χημεία.......ο κος Μπαμπινιωτης και δεν ξέρω πόιοι άλλοι  δεν την κατανοησαν  ,φαίνεται .......ΠΟΤΕ!

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2013, 08:27:16 μμ »
Σε παρακαλω συναδελφε γιατι τετοια εμμονη με τις ωρες μας στο γυμνασιο..;;
βγαινει κατι απο εκει;;
διορισμοι;; τι;;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2013, 08:36:04 μμ »
Σε παρακαλω συναδελφε γιατι τετοια εμμονη με τις ωρες μας στο γυμνασιο..;;
βγαινει κατι απο εκει;;
διορισμοι;; τι;;
Μήπως παιδεία; Επιστήμη; Γνώση; Ανάπτυξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:59:27 »

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:08:04 μμ »
Είμαι χημικός και συμφωνώ απόλυτα με το gvasilis. Η αφαίρεση μιας ώρας από τη βιολογία, υποβαθμίζει ένα μάθημα που άρεσε πολύ στα παιδιά (περισσότερο από τη χημεία όταν το δίδασκα γιατί τα μονόωρα μαθήματα δεν μπορούν να διδαχθούν σωστά). Στον αντίποδα τί έχει να προσφέρει ένα μονόωρο μάθημα φυσικής στην Α΄ γυμνασίου; Απολύτως τίποτε-η μία ώρα δε φτάνει. Οι αλλαγές αυτές θα αποβούν εις βάρος της ποιότητας της εκπαίδευσης (όσο και αν προσπαθούν οι συνάδελφοι φυσικοί να μας πείσουν για το αντίθετο).
Όσο για τη δική μου ειδικότητα αφού το μονόωρο της χημείας δε θέλουν να το κάνουν δίωρο, θα προτιμούσα να διδάσκεται στη μία τάξη του γυμνασίου με 2 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:36:52 μμ »
Όσο για τη δική μου ειδικότητα αφού το μονόωρο της χημείας δε θέλουν να το κάνουν δίωρο, θα προτιμούσα να διδάσκεται στη μία τάξη του γυμνασίου με 2 ώρες.
Με τη λογική ότι τα μονόωρα μαθήματα είναι καταστροφή, ίσως έχεις δίκιο.
Νομίζω όμως ότι σε μία χρονιά τα παιδιά δεν προλαβαίνουν να αφομοιώσουν τόσες έννοιες, ακόμη και με δίωρο.
Και από την άλλη, θα έπρεπε να επιμένουμε στο σωστό και το δίκαιο, που κατά τη γνώμη μου είναι 2ωρη Χημεία σε δύο τάξεις.
Πάντως εγώ στη Β' Γυμνασίου μοιράζω τις ώρες της Χημείας με τη Γεωγραφία. Δε βγαίνει αλλιώς η Χημεία, ειδικά αν κάνεις και πειράματα.
(Άλλωστε το βιβλίο της Γεωγραφίας μετά το μάθημα-παρωδία-προπαγάνδα υπέρ της Ε.Ε., έχει ένα σωρό κουραστικές λεπτομέρειες...)

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:50:17 μμ »
Πάντως εγώ στη Β' Γυμνασίου μοιράζω τις ώρες της Χημείας με τη Γεωγραφία. Δε βγαίνει αλλιώς η Χημεία, ειδικά αν κάνεις και πειράματα.
Και εγώ παίρνω ώρες από άλλα μαθήματα (πχ.γεωγραφία, βιολογία) όταν χάνεται το μονόωρο της χημείας. Μου έχει τύχει να διδάσκω όμως μόνο χημεία σε ορισμένα γυμνάσια οπότε δε μπορούσα να αναπληρώσω και πραγματικά δεινοπάθησα......

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 03, 2013, 02:43:01 πμ »
Πάντως εγώ στη Β' Γυμνασίου μοιράζω τις ώρες της Χημείας με τη Γεωγραφία. Δε βγαίνει αλλιώς η Χημεία, ειδικά αν κάνεις και πειράματα.
Και εγώ παίρνω ώρες από άλλα μαθήματα (πχ.γεωγραφία, βιολογία) όταν χάνεται το μονόωρο της χημείας. Μου έχει τύχει να διδάσκω όμως μόνο χημεία σε ορισμένα γυμνάσια οπότε δε μπορούσα να αναπληρώσω και πραγματικά δεινοπάθησα......

Φανταστειτε τι τραβαμε οι βιολογοι στα λυκεια που δεν μπορουμε να παρουμε ωρα απο πουθενα.

Αν πρεπει σωνει και καλα να βολεψουν τους πλεοναζοντες δημιουργωντας επιπλεον ωρες Α' αναθεσης γι'αυτους, μπορουν απλά να προσθεσουν μια ωρα φυσικης σ'ενα υπαρχον διωρο ωστε να γινει τριωρο. Δεν απαιτειται ν'αφαιρεθει ωρα απο τη βιολογια.

Με την πληρως αντιπαιδαγωγικη δημιουργια δυο μονοωρων μαθηματων δειχνουν οτι το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μπαλωσουν τη στρεβλη κατασταση που οι ιδιοι δημιουργησαν (πλεοναζοντες φυσικους λογω μαζικων διορισμων τους σε οργανικα κενα αλλων ειδικοτητων), κανοντας ομως ο,τι χειροτερο για τους μαθητες!

Ανεξηγητη επισης η μεταφορα της πλεον μονοωρης βιολογιας στη Β'γυμνασιου, αντι να παραμεινει στην Α' με τη νεα μονοωρη φυσικη. ???


Αποσυνδεδεμένος debra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 06, 2013, 10:52:27 πμ »
Είμαι χημικός και συμφωνώ απόλυτα με το gvasilis. Η αφαίρεση μιας ώρας από τη βιολογία, υποβαθμίζει ένα μάθημα που άρεσε πολύ στα παιδιά (περισσότερο από τη χημεία όταν το δίδασκα γιατί τα μονόωρα μαθήματα δεν μπορούν να διδαχθούν σωστά). Στον αντίποδα τί έχει να προσφέρει ένα μονόωρο μάθημα φυσικής στην Α΄ γυμνασίου; Απολύτως τίποτε-η μία ώρα δε φτάνει. Οι αλλαγές αυτές θα αποβούν εις βάρος της ποιότητας της εκπαίδευσης (όσο και αν προσπαθούν οι συνάδελφοι φυσικοί να μας πείσουν για το αντίθετο).
Όσο για τη δική μου ειδικότητα αφού το μονόωρο της χημείας δε θέλουν να το κάνουν δίωρο, θα προτιμούσα να διδάσκεται στη μία τάξη του γυμνασίου με 2 ώρες.

Συμφωνώ απόλυτα. Μονόωρα μαθήματα φυσικής, χημείας, βιολογίας δεν πρέπει να υπάρχουν σε μια βαθμίδα που το παιδί πρέπει να γνωρίσει τις επιστήμες για να αποφασίσει μετέπειτα τι του αρέσει. Η αντικατάσταση ενός δίωρου μαθήματος από δύο μονόωρα είναι "ήττα" για όλους εμάς που διδάσκουμε φυσικές επιστήμες και πάνω και πέρα από όλους για τους μαθητές μας! Επιμορφωνόμαστε στη χρήση λογισμικών, στη δημιουργία σεναρίων κ.α για να τα χρησιμοποιήσουμε στο μονόωρο που μας δίνουν στο οποίο πρέπει να χωρέσουν η εξέταση, η παράδοση, η πραγματοποίηση πειραμάτων και βέβαια η αλληλεπίδραση με τους μαθητές μας. Επιπλέον, αντί να είμαστε μονιασμένοι και να παλεύουμε για τον κοινό σκοπό, αρχίζουμε τις επιθέσεις η μία ειδικότητα στην άλλη. Τέλος πάντων, η δική μου θέση είναι ότι οι φυσικές επιστήμες, με διακριτά τα αντικείμενα και όχι ως ενιαίο μάθημα πρέπει να έχουν τουλάχιστον 2ωρες σε κάθε τάξη του Γυμνασίου (δηλαδή 6 σύνολο) εκτός  από την α γυμνασίου που μπορεί να υπάρχουν κι ως 2ωρο παντα ενιαίο μάθημα και αυτό πρέπει να απαιτήσουμε όχι για να "τακτοποιήσουμε" χημικούς, φυσικούς και βιολόγους, αλλά  για να δώσουμε τις βάσικές γνώσεις στους μαθητές μας για τον κόσμο που τους περιβάλλει.
Και κάτι άλλο για τους συναδέλφους χημικούς... είμαι χημικός σε γυμνάσιο και πλέον δεν έχω οργανική θέση γιατί δεν υπάρχουν 12 ώρες πρώτης ανάθεσης όπως  και στα περισσότερα γυμνάσια γιατί δεν υπάρχουν τόσες ώρες χημείας, εσείς το έχετε συνειδητοποιήσει αυτό;; Αν και δεν ακούγεται, ουσιαστικά οι περισσότεροι συνάδελφοι στα γυμνάσια είμαστε υπεράριθμοι

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 03:53:38 μμ »
Στη Β' Γυμνασίου με το νέο μονόωρο δεν έχει έρθει βιβλίο. Ούτε ως τίτλος υπάρχει, αν πληροφορήθηκα σωστά.
Φυσικά ούτε οδηγίες έχουν έρθει ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 07:31:41 μμ »
Στη Β' Γυμνασίου με το νέο μονόωρο δεν έχει έρθει βιβλίο. Ούτε ως τίτλος υπάρχει, αν πληροφορήθηκα σωστά.
Φυσικά ούτε οδηγίες έχουν έρθει ακόμη...
Σάμπως έχει και βιολόγους?, :-\

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 07:37:48 μμ »
Και στη Φυσική περσι άνοιξαν τα σχολεία και δεν ειχαμε ιδέα τι θα διδαξουμε. Θα πεσει καμία πρόταση απο κάνα σύμβουλο μέχρι εντος του Σεπτέμβρη(?) το υπουργείο να δώσει καμια διευκρίνηση...
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και Γυμνάσιο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 08:38:42 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσετε με το βιβλίο της Γ γυμνασίου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159562
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 359
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.