*

Αποστολέας Θέμα: Ωρολόγια προγράμματα δευτεροβάθμιας στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 47581 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγια προγράμματα δευτεροβάθμιας στο εξωτερικό
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:55:24 πμ »
Έχω μία απορία: στο εξωτερικό που δεν έχουν Αρχαία, τι μαθήματα κάνουν όλες αυτές τις ώρες?   ???
Έχουν περισσότερες ώρες μητρικής γλώσσας, ξένων γλωσσών, καλλιτεχνικών και φυσικής αγωγής.
Στην Ιταλία πάντως, στους δύο βασικούς τύπους λυκείου (κλασικό και θετικών επιστημών), διδάσκονται λατινικά και αρχαία ελληνικά.
Μα κι εμείς έχουμε αρκετές ώρες μητρικής γλώσσας (Νέα Ελληνικά), ή μήπως κάνω λάθος και απλά εμένα μου φαίνονται πολλές!
Γενικά βλέπω να έχουμε πολλές ώρες Αρχαία + Νέα, όπως βλέπω και πολλά τα Μαθηματικά στη Β' Λυκείου, ενώ είναι λίγες οι ώρες Χημείας.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγια προγράμματα δευτεροβάθμιας στο εξωτερικό
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:01:13 πμ »
Εδώ έχουμε 4 ώρες Νέων Ελληνικών σε όλες τις τάξεις Γυμνασίου-Λυκείου. Οι άλλες χώρες έχουν τόσες ή περισσότερες (δεν έχω δει καμία χώρα να έχει λιγότερες).

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγια προγράμματα δευτεροβάθμιας στο εξωτερικό
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 31, 2013, 02:54:27 μμ »
Έκανα και την Εσθονία, αυστραλία, Ολλανδία, Λιχτενσταιν. Οπότε προς το παρόν έχω αυτό.


Η σειρά των χωρών είναι η κατάταξη στον PISA 2009 science.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:17:47 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγια προγράμματα δευτεροβάθμιας στο εξωτερικό
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:37:43 μμ »
Τελικά επειδή υπάρχει μπέρδεμα ως προς την ύλη της Γεωγραφίας και της Γεωλογίας σε όλες τις χώρες, αποφάσισα να περιορίσω το διάγραμμα μόνο σε μια σύγκριση ανάμεσα στις ώρες της Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας.




Είπα οτι θα κάνω τα 20 πρώτα. Με δυσκολεύει το ΜΑΚΑΟ. Μπορείτε παρακαλώ να με βοηθήσετε;
Πάντως αυτό που ήθελα να αποδείξω βγήκε. Δεν θα συνεχίσω προς το παρον πιο κάτω. Αντίθετα, από σεβασμό στο τόπικ θα προσπαθήσω να κάνω ενα διάγραμμα για τα υπόλοιπα μαθήματα, όπου τις φυσικές επιστήμες θα τις βάζω σαν ενα μάθημα. Αλλά θα αργήσω πολύ.
Οι πηγές μου είναι κυρίως η UNESCO http://www.ibe.unesco.org/en.html, λίγο η Ευριδίκη (σε πολλά είναι λάθος, και να φανταστείτε πρώτον την πληρώνουμε και δεύτερον σε αυτήν νομίζω στηρίχτηκαν τα χειρότερα μέτρα), τα curriculums κάθε χώρας, οι νόμοι των υπουργείων, κάποιες ιστοσελίδες σχολείων που γράφουν αναλυτικά το πρόγραμμά τους (πάντα και μόνο υποχρεωτικό ωράριο).
Όταν το μάθημα ήταν εννιαίο, είδα τα πλάνα μαθήματος των καθηγητών και τις ώρες που προτείνονταν είτε από το υπουργείο είτε από τα βιβλία που χρησιμοποιούν για να διδάξουν το μάθημα, ή από προσωπική επικοινωνία με τους διδάσκοντες.

Κανείς για το Μακάο λοιπόν; :'( :'( :'(
Άλλαξα την ελλάδα και έβαλα το "νέο" λύκειο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:45:36 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγια προγράμματα δευτεροβάθμιας στο εξωτερικό
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 06:40:05 μμ »
Συναδελφε, εδω διδασκουν τα διακριτα αντικειμενα των ΦΕ εκπαιδευτικοι που εχουν τις ιδιες εναλλακτικες ιδεες με τους μαθητες τους, τους οποιους καλουνται να βοηθησουν ν'αναμορφωσουν αυτες τις ιδεες, τι ψαχνουμε λοιπον για την ποιοτητα του ωρολογιου προγραμματος! Φτανει ν'ακουσουμε οσα ασχετα εχουν πει κατα καιρους διαφοροι εκπαιδευτικοι, ακομη κι εδω μεσα που υποτιθεται ψαχνονται, για τις μεταλλαξεις, την εξελιξη, κλπ. Τι μας ζητανε λοιπον μτπχ, εξετασεις ΑΣΕΠ κι αλλα προσοντα, οταν επιτρεπουν τη διδασκαλια των αντικειμενων απο ανθρωπους που διδασκουν λαθος πραγματα στα παιδια, χωρις να υποψιαζονται καν οτι αυτα που λενε ειναι λαθος;

(Χαρακτηριστικο παραδειγμα ενας συναδελφος Φυσικος προπερσι που εβαλε τους μαθητες να διορθωσουν την απαντηση στην ερωτηση: "Υπαρχουν χλωροπλαστες σε ολα τα φυτικα κυτταρα;" σε  "ναι", ακομη και σε μαθητες που το ειχαν σωστα "οχι". Να σημειωσω οτι αυτο το διδασκει καθε χρονο, αφου ειναι ο μονος ΠΕ04 στο μικρο αυτο σχολειο!)

Μηπως τελικα ολες οι ερευνες κι οι συζητησεις ειναι ασκοπες και γινονται μονο για τα προσχηματα, διοτι εξυπηρετει το συστημα να διαιωνιζεται αυτη η κατασταση; Τα δικα τους παιδια δεν τα βαζουν ποτε να διδαχθουν βιολογια απο φυσικους, ειτε σε επιπεδο λυκειου ειτε γυμνασιου!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγια προγράμματα δευτεροβάθμιας στο εξωτερικό
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:52:38 μμ »
Με πρόλαβε λοιπόν ο ΟΟΣΑ, Ευτυχώς γιατί εγώ δεν προχωρούσα.
 Εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά για κάθε τάξη την κατανομή των μαθημάτων στις χώρες του.
http://dx.doi.org/10.1787/888933286089

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγια προγράμματα δευτεροβάθμιας στο εξωτερικό
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 11:17:04 πμ »
Με πρόλαβε λοιπόν ο ΟΟΣΑ, Ευτυχώς γιατί εγώ δεν προχωρούσα.
 Εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά για κάθε τάξη την κατανομή των μαθημάτων στις χώρες του.
http://dx.doi.org/10.1787/888933286089

Στα προαπαιτούμενα της Κυβέρνησης είναι και η αξιολόγηση της Παιδείας από τον ΟΟΑΣΑ.(Μνημονιακές υποχρεώσεις)
Άρα να περιμένουμε νέα προγράμματα σπουδών και αλλαγές σε Πρωτοβάθμια-Δευτεροβάθμια-(ίσως ?)Τριτοβάθμια

http://www.esos.gr/arthra/39315/oi-desmeyseis-tis-kyvernisis-gia-axiologisi-ekpaideytikon-orarioneo-sholeio-aei

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.