*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολόγηση  (Αναγνώστηκε 13222 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 28, 2007, 09:33:20 πμ »
Καλημέρα! Συνάδελφε anthios, μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι εννοείς λέγοντας "κράτησα το βαθμό του πρώτου βαθμολογητή";;; Η απόκλιση μεταξύ 78 και 83 δε δικαιολογεί αναβαθμολόγηση. Συνεπώς (και σκεπτόμενη λογικά) ο βαθμός σου θα έπρεπε να είναι ο αριθμητικός Μ.Ο. των βαθμών των δύο βαθμολογητών, δηλαδή 80,5. Τι έχει συμβεί όμως;;; Θα μας τρελάνουν εντελώς;
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:22 »

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 28, 2007, 10:47:13 μμ »
συγγώμη, έγραψα κατά λάθος 78 βαθμό πρώτου βαθμολογητή ενώ είναι 73 !!! από 10 μόρια και πάνω γίνεται αναβαθμολόγηση;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 28, 2007, 11:10:23 μμ »
Για να πάει σε αναβαθμολόγηση πρέπει να υπάρχει διαφορά τουλάχιστον 12 μονάδων.

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 28, 2007, 11:23:01 μμ »
μάλλον είναι ο μέσος όρος αυτός..μου δώσανε ένα χαρτί με 3 βαθμούς, θεώρησα εσφαλμένα κι αυτό αναβαθμολόγηση ..τέλος πάντων.. ο πόνος μου έγκειται στο 35αρι του γνωστικού..που μου έκανε το 55αρι που τελικά έλαβα να φαίνεται φοβερός βαθμός..
έχει μάθει κανείς άλλος βαθμούς;  ειδοποιήθηκε κανείς από το ασεπ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:22 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 29, 2007, 11:18:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Anthios μπορώ να πω ότι σε νιώθω απόλυτα γιατί βίωσα ακριβώς το ίδιο πράγμα! Ένα απογοητευτικό 55, ενώ περίμενα πάνω από 80!! Και είχα και λόγους! Στον προηγούμενο διαγωνισμό είχα διαβάσει 1 εβδομάδα αρχαία, άφησα αναπάντητο μισό ερώτημα γιατί δεν ήμουν σίγουρη για την απάντηση, έκανα 4 λάθη στην πολλαπλής επιλογής και πήρα 72,5!! Δηλαδή σε όλα τα υπόλοιπα είχα απαντήσει σχεδόν άριστα! Και τόσο περίμενα περίπου. Και τώρα διάβασα μήνες, είχα 1 λάθος στην ερώτηση πολλαπλής επιλογής, είδα τη μετάφραση του αγνώστου σε βιβλίο που έχω και ήμουν πολύ ικανοποιημένη, είχα ένα ικανοποιητικό (κατά τη γνώμη μου, και μόνο προφανώς) γραπτό και πήρα 55!!! Σε ό,τι αφορά τον ΑΣΕΠ δε νομίζω να έχουμε νέα σύντομα, εκτός αν αποφασίσουν να δουλέψουν τώρα που έχουν ανασταλεί οι προσλήψεις λόγω εκλογών. Πρίν από δυο βδομάδες πάντως που είχα τηλεφωνήσει μου είχαν πει ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μας από Σεπτέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 30, 2007, 10:13:03 πμ »
ακούω παράπονα από πολλούς (συμφοιτητές, συναδέρφους) για τον βαθμό των αρχαίων και μάλιστα αποφοίτους της κλασσικής φιλολογίας..καταλαβαίνετε ότι δεν γίνεται να είμαστε όλοι τόσο ανεπαρκείς.. μήπως θα έπρεπε να απαιτήσουμε μέσω του συλλόγου να εξεταζόμαστε και στο γνωστικό των αρχαίων με πολλαπλής επιλογής ερωτήσεις; δεν γίνεται με 2 ερωτήσεις ανάπτυξης να πέφτουμε τόσο πολύ και να αφηνόμαστε στις διαθέσεις του κάθε διορθωτή..και μη ξεχνάμε ότι μίλησαν για σφαγή στα αρχαία 2-3 μέρες μετά τις εξετάσεις..
δεν ψάχνω να βρω μάγισσες και να επιρρίψω ευθύνες, σίγουρα υπήρχαν και πολύ καλοί βαθμοί. Προσπαθώ να σκεφτώ ψύχραιμα τί δεν πήγε καλά και να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για ττην επόμενη φορά..

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 30, 2007, 10:21:00 πμ »
Κι εγώ στα αρχαία περίμενα γύρω στο 75 και πήρα 67. Το απέδωσα στο ότι προφανώς βαθμολόγησαν πολύ αυστηρά. Προς θεού, όχι άλλες ερωτήσεις πολλαπλής!!!!Θα ξεχάσουμε να γράφουμε στο τέλος!

Αποσυνδεδεμένος lectoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 30, 2007, 01:28:16 μμ »
καλημέρα!

είχα την ίδια έκπληξη όταν είδα το βαθμό μου στην ειδική διδακτική (ιστορίας). στον προηγούμενο διαγωνισμό είχα πάει χύμα, έκανα σοβαρά λάθη και μου βάλανε αέρα πατέρα 73. τώρα έδωσα ένα αξιοπρεπές γραπτό ( φαντάζομαι όχι και τέλειο ), έχοντας μάλιστα τσεκάρει τις απαντήσεις που δωσαμνε οι φροντιστηριάδες και πήρα ένα ωραιότηατο 60. ποτέ δε θα μάθω γιατί .τρέχα γύρευε......έχοντας γράψει βαθμούς διορισμού στα άλλα μαθήματα, έχασα για 2 μόρια το διορισμό.
ξανά μανά από την αρχή....

και φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη. παιδιά, αν δεν καταργηθεί αυτό το σύστημα εξετάσεων θα συμβαίνουν πάντα τέτοια...γιατί με τις πανελλήνιες δε γίνεται το ίδιο;

πάντως, ενημερωτικά, εγώ που δεν έχω γνωστό στο υπουργείο ( πως γίνεται ρε παιδια και έχουν όλοι από ένα γνωστό...;;; ), έκανα αίτηση να δω το γραπτό μου στον ΑΣΕΠ. όχι ότι θα αλλάξει τίποτα....
όχι ότι θα με φωνάξουνε ποτέ....
αυτά. 

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 30, 2007, 01:46:09 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα! Θα συμφώνήσω με το/τη συνάδελφο anthios ότι θα πρέπει να διεκδικήσουμε εξέταση με τη μορφή των πολλαπλών επιλογών στο σύνολο των αντικειμένων (γνωστικό - διδακτική). Και δε θεωρώ ότι θα κινδυνεύσουμε να ξεχάσουμε να γράφουμε! Αλίμονό μας αν περιμένουμε το διαγωνισμό για να εξασκήσουμε αυτή μας την ικανότητα. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος δικαιότερος και αξιοκρατικότερος. Ενοχλούμαι όταν βλέπω, παρά τους πολύ καλούς μου βαθμούς στα υπόλοιπα μαθήματα, το 57 στη διδακτική να μου στερεί το διορισμό (το 62 θα με καθιστούσε αίφνης ικανή να διδάξω, την ανίκανη...)! Πώς διορθώνονται αυτά τα γραπτά; Ποιες είναι οι οδηγίες που δίνονται (αν δίνονται); Ερωτήματα πολλαπλών επιλογών σε όλα τα αντικείμενα και... ο Θεός βοηθός. Τουλάχιστον δε θα πολεμάμε με ανεμόμυλους. Θα ξέρουμε το γιατί. Δεν αρκεί αυτό;
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 30, 2007, 02:07:57 μμ »
Mary02 & Anthios συμφωνώ απολύτως μαζί σας. Αφού ούτως ή άλλως το πτυχίο, που εκείνοι μας έδωσαν αυτόματα μας το καταργούν βάζοντάς μας να παίρνουμε μέρος σε νέες εξετάσεις, στις οποίες βέβαια δεν αρκεί να είσαι επιτυχών για να μπορέσεις να εξασκήσεις το δικαίωμά σου στην εργασία (ουσιαστικά μας το στερούν) και εφ'όσον αναβαθμολόγηση κατ' ουσίαν δεν επιτρέπεται να ζητήσουμε (αυτοί είναι οι όροι του παιχνιδιού) στο γνωστικό τουλάχιστον θεωρώ ότι θα έπρεπε να εξεταζόμαστε εξολοκλήρου μέσω πολλαπλής. Ας διαφυλαχθεί η όποια αξιοκρατία έστω και κατά αυτόν τον ανέντιμο - επιτρέψτε μου τρόπο. Ανήκω και εγώ σε αυτούς που ο βαθμός των αρχαίων ελληνικών φέτος μου στέρησε το πολυπόθητο δικαίωμα στο διορισμό αλλά ακόμη κι αν είχα διοριστεί τα ίδια θα υποστήριζα. 'Αλλωστε δεν περιμένω να επιβεβαιώσω μέσω του διαγωνισμού για το αν αξίζω να γίνω εκπαιδευτικός ή όχι - το ίδιο πιστεύω και όλοι μας. Καθένας μας εξάλλου θεωρώ πως γνωρίζει τις δυνατότητές του  και την αξία του ή τουλάχιστον αυτό πρέπει να συμβαίνει!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 30, 2007, 02:19:05 μμ »
Παρόλο που είμαι διοριστέα θέλω να πω ότι κι εγώ ξαφνιάστηκα με το βαθμό μου στα αρχαία. Είχα δύο μόνο λάθη στα πολλαπλής επιλογής. Περίμενα πάνω από 85 και πήρα 76,5. Θέλω να πω ότι βαθμολόγησαν πολύ αυστηρά.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 30, 2007, 09:42:01 μμ »
μα ποσο αυστηρα να βαθμολογησαν.... εγω ειχα μονο ενα λαθος σττα πολλαπλης αξιοπρεπεστατο αγνωστο συμφωνα με τον γεωργοπαππαδακο και πολυ καλα στις 2 ερωτησεις. τη μια μαλιστα την ειχαμε πιασει στο φροντιστηριο, με καθηγητη τον πασχαλιδη(ο ανθρωπος ειναι κορυφη-βλ. εκδ. ΖΗΤΗ). οσο για τις γνωσεις μου στα αρχαια ειναι πιστευω αρκετα επαρκεις καθως τελειωσα το φιλολογικο του απθ με ειδικ. κλασικων σπουδων. με ολα αυτα στο μυαλο περιμενα τουλαχιστον 80 και ομως ματαια περιμενα αξιολογηθηκα με ενα ωραιοτατο .....48.. ακομα το φυσαω και δεν κρυωνει. εκανα και γω αιτηση να δω το γραπτο μου αλλα δεν θ αλλαξει κατι

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 30, 2007, 09:45:12 μμ »
Εγώ περίμενα πάνω από 70 και μου ήλθε ένα ωραιότατο 53!! Στον προηγούμενο είχα 78!!! :-\

Αποσυνδεδεμένος kiki10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 30, 2007, 09:58:42 μμ »
Nομίζω ότι δεν είναι  προβλέψιμος ο βαθμός στα αρχαία. πριν βγουν τα αποτελέσματα υπολόγιζα το γραπτό μου από 60 εως 80 και το ότι πήρα 78 το θεωρώ θέμα τύχης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159878
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.