*

Αποστολέας Θέμα: Ερωτήματα για : μόρια - κινητικότητα – διαθεσιμότητες – απολύσεις .  (Αναγνώστηκε 45886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για μένα δίκαιο είναι να είναι όλοι ισότιμοι όχι μόνο γιατί μπήκαν αξιοκρατικά ΑΣΕΠ,επετηριδα,ενιαίος πίνακας,24μηνο, αλλα γιατί έχουμε ΦΕΚ διορισμού.ολα τα αλλα που λες giokspy είναι εκ του πονηρού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Διαθεσιμότητα βγαίνει ο έχων τα λιγότερα προσόντα και όχι ο υπεράριθμος.Είναι γνωστό σε όλους.

Έτσι είναι! Έχω ξαναγράψει ότι στο υπουργείο παιδείας υπάρχει οργανικότητα και όχι οργανική θέση. Ας μην εφησυχάζει κανείς, ούτε και αυτοί που έχουν οργανική.

Αποσυνδεδεμένος klay-mobil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω το καλοκαίρι στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για μένα δίκαιο είναι να είναι όλοι ισότιμοι όχι μόνο γιατί μπήκαν αξιοκρατικά ΑΣΕΠ,επετηριδα,ενιαίος πίνακας,24μηνο, αλλα γιατί έχουμε ΦΕΚ διορισμού.ολα τα αλλα που λες giokspy είναι εκ του πονηρού.

Ειδικά για όσους πέρασαν με ΑΣΕΠ είναι δικαιότατη αυτή η ισοτιμία! Διάβασαν ,έτρεξαν στις εσχατιές της Ελλάδας και είναι ισότιμοι με αυτούς που με κάποιον κολλητό στο ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ ή στη Διεύθυνση έπαιρναν χρόνο  προυπηρεσίας στον τόπο τους χαλλλαρά...
Τι έγινε με τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Για μένα δίκαιο είναι να είναι όλοι ισότιμοι όχι μόνο γιατί μπήκαν αξιοκρατικά ΑΣΕΠ,επετηριδα,ενιαίος πίνακας,24μηνο, αλλα γιατί έχουμε ΦΕΚ διορισμού.ολα τα αλλα που λες giokspy είναι εκ του πονηρού.
Εγω μαζι σου ειμαι. Ηθικό ειναι αυτο. Και για μενα απόλυτη προτεραιοτητα ειναι ο συλλογικής αγώνας της μη αποδοχής του συστήματος απολυσεων. Απο κει και περα καλώς η κακώς τα νομικα πλαίσια διορισμου δεν ηταν ιδια. Αν υπήρχε ενας μονο πίνακας διορισμών δε θα υπήρχαν τέτοια θεματα. Προεχει ο συλλογικής αγώνας ενάντια στις απολυσεις απο τις προσωπικές επιδιώξεις. Το υπουργειο με αφορμη τις διεκδικήσεις των ασεπιτων το εκμεταλλεύτηκε με τον καλυτερο τροπο και πέτυχε καρατόμηση του κλάδου. Αν μπορέσουμε να καταλάβουμε οτι πανω απ ολα ειμαστε συνάδελφοι και μετα Ασεπιτες η οτιδήποτε αλλο ειμαστε σε κάλλους δρόμο. Γι αυτο λεω καιρο τωρα οτι ειναι αναγκαίος ενας κοινός γνώμονας και ενας κοινός αγώνας. Στην τελική συναδελφοι δεν ηταν και οι αναπληρωτες που κανεις δε νοιαστηκε για αυτους? αν λοιπον τελικα χάσουμε τον αγώνα τοτε θα συζητήσουμε για μορια. Το οτι λεω ποιο ειναι το νομικο πλαισιο δε σημαίνει οτι δεχομαι την ήττα η οτι δε θα αγωνιστω
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 08:56:45 μμ από Νηρηίδα »

Αποσυνδεδεμένος klay-mobil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω το καλοκαίρι στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σοβαρά;; γιατί οι υπόλοιποι δεν έτρεξαν; αυτοί και αν έτρεξαν χρόνια πριν διοριστούν..αρχισε ο πόλεμος των κορακων τώρα...δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία.διδασκω και σε παιδιά γράμματα.

Αξιοκρατία φαντάζομαι...

Ούτε εγώ χρειάζεται να εξηγώ τα αυτονόητα σχετικά με τους διοριστέους του ΑΣΕΠ. Τα 30 μόρια είναι λίγα.Δε θα πρέπει να μπαίνουν σε διαθεσιμότητα.Να μην τους αφορά. Οτιδήποτε άλλο τους αδικεί.
Τι έγινε με τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Αυτο ξανα είπα εγινε για λόγους ευελιξίας. Ειναι κατι σαν το για τις ανάγκες της υπηρεσιας. Και για να μην εξαιρεθούν προφανώς θα εχουμε και διαθεσιμοτητες ασεπιτων σε κλάδους που τα νούμερα δεν επαρκουν.
Απο κει και περα εχω πει πολλες φορες αν αρχίσουμε τα φαινόμενα του ωχαδερφισμου (που ειμαι βέβαιος οτι θα υπαρχουν γιατι αλλιώς αντίδραση αν καίγεται η γούνα σου και αλλιώς αν εισαι, η νομίζεις πως εισαι μακρυα απο τη φωτιά). Η λογική να τη γλυτωσα εγω και δε πα να πνίγουν οι υπόλοιποι ιδιαιτερα αυτη την εποχη που η αλληλεγγύη ειναι αναγκαιοτερη απο ποτε  ειναι για φτυσιμο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2013, 05:22:50 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Αν η ΟΙΕΛΕ διέθετε κύρος στα μάτια των κυβερνώντων δεν θα τους έστελναν ΄΄στις καλένδες΄΄(βλ υπουργείο Εργασίας και ό,τι αυτό συναπάγεται γαι τια εργασιακά μισθολογικά τους).Μακάρι να ήταν θέμα συντεχνιών και σωματείων....Τα μόρια αυτά ήρθαν για να μείνουν και να αποτελέσουν μπούσουλα για τα πάντα(αξιολόγηση,προαγωγές,οργανικές,διαθεσιμότητες).Σ ό,τι αφορά τις παραχωρήσεις,θεωρώ-δική μου γνώμη-πως  οι κυβερνώντες υπαναχωρούν από  αρχικές(σκληρές) διατυπώσεις όταν
α) πρόκειται να ωφεληθεί ο ιδιωτικός τομέας (μειωση φπα εστίασης/ίσως και πετρελαίου θέρμανσης,μικρότερη αναλογική επιβάρυνση μεσαίων-μεγάλων επιχειρήσεων,προώθηση σπουδαστών ειδικοτήτων αιχμής και στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια κλπ)
β)επιθυμούν ,φενακίζοντας,να αναδείξουν το προσωπείο του  κράτους πρόνοιας και προστασίας ευαίσθητων- για την κοινή και παγκόσμια κοινή γνώμη -ομάδων(εξαίρεσεις από τη διαθεσιμότητα,εξόφληση χρεών εοπυυ προς ιδιώτες γιατρούς για συνέχιση της δωρεάν συνταγογράφησης και παροχής πρωτοβάθμιας περίθαλψης,προγράμματα απασχόλησης μισθών Βουλγαρίας για ανέργους κλπ).

Με τους δ.υ ,μετά λύπης το λέω ,δεν ασχολείται σχεδόν κανείς.Δεν υπάρχει περίπτωση άνεργος πτυχιούχος ,επιχειρηματίας που έκλεισε η επιχείρησή του ή χρωστά τον ΟΑΕΕ ένα χρόνο και προσπαθεί για ρύθμιση κλπ να υποστηρίξει κανέναν από εμάς.Άλλωστε είναι πλειοψηφία.Αυτό το γνωρίζει η συνεργασία κομμάτων που μας κυβερνά άρα δεν υπολογίζει το λεγόμενο πολιτικό κόστος.Διότι οι ψήφοι πλέον αλιεύονται   από την ελπίδα που παρέχουν στον ιδιώτη να ανασάνει  ή στον άνεργο να βρει δουλειά.Στη δε κοινή γνώμη ταίζουν ΄΄αξιοκρατία΄΄για το δημόσιο ώστε να ικανοποιηθεί και το κοινό αίσθημα και κάπου εκεί παύει το ενδιαφέρον του κόσμου για τους δ.υ.
Αυτά βλέπω εγώ τριγύρω μου.Και καθώς αναλωνώμαστε, διυλίζοντας τον κώνωπα μεταξύ μας,δε νομίζω ότι αφορά ή ευαισθητοποιείται κανείς όταν υποβαθμίζεται η μουσική εκπαίδευση ή αν ο Ασεπ λαμβάνει 800 μορία ενώ ο μη Ασέπ 300.Άρα,θεωρώ πως ούτε και το υπουργείο  θα αχοληθεί (ιδιαίτερα).

Κλείνοντας:μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πρωτοσέλιδο του χθεσινού Guardian σημειολογικά.Τη μέρα επαφών του Ελληνα πρωθυπουργού με κύκλους και επενδυτικά  λόμπυ στις ΗΠΑ ,ανάφερε ''rousfeti'' και ''fakelaki''τις  κατεξοχήν δηλ παθογένειες του ελληνικού δημοσίου που προβάλλονται από έσω και έξω ΜΜΕ προς ικανοποίηση της κοινής γνώμης .

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2013, 05:31:58 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν κατάλαβες όποιος δεν έχει οργανική και είναι υπεράριθμος την πάτησε.

Ο τρόπος διορισμού μετράει αφού βγείς σε διαθεσιμότητα.

Πάρε κανένα τηλ στα ΠΥΣΔΕ ή στο υπουργείο.

Αυτό θα το αποφασίσουν τα δικαστήρια σε μερικούς μήνες. Ήδη έχουν γίνει οι πρώτες προσφυγές από τους κλάδους που καταργήθηκαν εντελώς. Φανταστείτε να καταργηθούν μόνο μερικές θέσεις κάποιου κλάδου τι έχει να γίνει!

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Δυστυχώς εχεις απόλυτο δίκιο!!
Τρελή διαφήμιση της Ελλάδας εκανε ο Σαμαρας στις ΗΠΑ http://www.defencenet.gr/defence/item/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%B9%CE%B3%CF%8D%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BF-%CE%B1%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B7%CF%80%CE%B1-%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B2%CE%AF%CE%B1

Και μετά έλεγε ότι ο ΓΑΠ δυσφημούσε τη χώρα του...!
Μιλάμε...σε όλα άξιος διάδοχος του συγκάτοικου...!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος manos3012

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απ αυτους  που λενε οτι γραψαν ΑΣΕΠ και θελουν και 30 και 130 μορια , οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ δεν έχουν γράψει καν , με κωδικο μπηκαν  ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ και τωρα το παιζουν κιολας .Οι άλλοι που γυριζαν χρονια ολοκληρα σε όλη την Ελλαδα ΟΡΓΩΝΟΝΤΑΣ
απ ακρη σε άκρη  βγαίνουν τωρα και εκτεθειμένοι απο τους προηγουμενους ( τους δηθεν και καλα του ΑΣΕΠ )

Τωρα ρωταω εγω...αν πάρει κανεις καμιά ΜΠΕΡΕΤΑ και τους αρχισει θα χει άδικο ?

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
τι εννοείς με κωδικό;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Βλακείες γράφει.
Η γνωστή ιστορία "όσα δεν φτάνει η αλεπού"...

Δεν υπάρχει καμία απόδειξη περί διαβλητότητας του ΑΣΕΠ, αλλιώς θα είχε ακουστεί σε δικαστήριο.
Με το σπαθί τους πέρασαν όλοι οι ΑΣΕΠίτες που γνωρίζω, όπως, αντίστοιχα, με πολύ κόπο διορίστηκαν φίλοι μου που έτρεχαν ως αναπληρωτές σε όλες τις βραχονησίδες.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.