*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό  (Αναγνώστηκε 85962 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 09:28:24 μμ »
Η διαδικασια αναβαθμισης, ειναι χρησιμο να γινει, για να εχει καποιος ενα χαρτι στα χερια του με ευρυτερη αναγνωρισιμοτητα.
Δεν ειπε κανεις οτι θελει να κανει την ασπαιτε μαστερ, για να διδαξει στο εξωτερικο.
Και ναι, είτε το θελουμε είτε οχι, βρισκομαστε σε φαση μαζικης μεταναστευσης, και μαλιστα πτυχιουχων και ειδικευμενων εργαζομενων.
Και οποιος καγχαζει ότι σημερα εχει δουλεια στην ελλαδα και την ψιλοβγαζει, θα θυμησω 'μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μην πεις', γιατι με 2 εκατομμυρια ανεργους στην χωρα,  ειμαστε ολοι αναλώσιμοι.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2013, 09:31:05 μμ από mentoras »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:57 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:51:12 μμ »
συνάδελφοι στο συγκεκριμένο θέμα λέμε πληροφορίες για το εαν πρόκειται να αναβαθμιστεί το εππαικ σε επίπεδο μάστερ και με ποιο τρόπο. Οι περισσότεροι που μπήκαμε στο εππαικ από την πρώτη μέρα αυτό λέγανε εκεί μέσα και μάλιστα το ειπαν και φέτος πάλι στους φετινούς αποφοίτους.

Δεν μιλάμε για κληρώσεις και άλλα απαράδεκτα τερτίπια που σκαρφίζονται αλλά αν θα προσθέσουν κάποια μαθήματα με το αναλογο κόστος βέβαια και γενικά ποιές είναι οι προθέσεις τους στο θέμα αυτό.

Η ασπαιτε και η κάθε ασπαιτε ψάχνει πελάτες ακόμα και φέτος που υπήρχε η κλήρωση είδατε πόσοι κάνανε αιτήσεις και τι έσοδα μάζεψε. το ίδιο κάνουν και όλα τα πανεπιστήμια.
Τώρα δεν καταλαβαίνω μερικούς που είναι παλιοί απόφοιτοι αν λέμε αν αναβαθμιστει το εππαικ σε επίπεδο μαστερ τι πρόβλημα έχουν? Αν ποτέ αναβαθμιστεί ας μην κάνει κάποιος τα χαρτιά του

εδώ άλλοι δίνουν ένα σωρό λεφτά για μεταπτυχιακά στην ειδική για να πάρουν και επάρκεια και να μπουν στους πίνακες ειδικής που θα δουλεύουν μόνο όσο θα ρέει χρήμα από εσπα τι να λέμε....
 Την απογοητευτική κατάσταση στην εκπαιδευση τη γνωρίζουμε δυστυχώς όλοι μας!

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 01:32:17 μμ »
Καλο μήνα σε ολους.
Ξεκινησαν τα μαθηματα εππαικ? Ελπιζω οτι οταν μπουν οι φετινοι εισακτεοι στις αιθουσες, θα φροντισουν να ρωτησουν απο πρωτο χερι τους καθηγητες για το θεμα μας, και θα ενημερωσουν εδω.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 07:30:24 πμ »
Δεν υπηρξε η παραμικρη εξελιξη ολο το προηγουμενο διαστημα;
Κανεις δεν εμαθε καμια σχετικη είδηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:57 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 09:34:00 πμ »
Σημερα ξεκινάμε ντε ..  .  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 11:35:39 πμ »
Αντε καλο ξεκινημα, και να μας φερετε ευχαριστα νέα! :)

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:30:01 μμ »
καλο ξεκίνημα!!!περιμένουμε νεότερα.......

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 04:52:11 μμ »
Μια απορια υπαρχει κατι επισημο για το οτι θα αναγνωριστει ως μεταπτυχιακό η είναι θέληση δική μας που πηγάζει απο το παραμυθακι που μας πουλουσαν καποτε. Κ για να μην παρεξηγηθώ φυσικα κ θελω να αναγνωριστεί κ αν περνουσε κατι απ το χερι μου θα το εκανα απλα μου φαινεται πολυ δυσκολο...

Αποσυνδεδεμένος dimkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 05:14:20 μμ »
εγώ εθχές που ρώτησα καθηγητή στο εππαικ μου είπε ότι θα αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό, και ότι θα βγει κάτι σαν προκήρυξη για όσους θέλουν να το προχωρήσουν στην "αναγνώριση" με επιπλέον ένα εξάμηνο σε μαθήματα που θα αναλογούν σε κάποιες πιστωτικές μονάδες. η επιλογή θα γίνει, από ότι μου είπε, με βαθμό πιστοποιητικού. επίσης δεν θα γίνουν τα επιπλέον μαθήματα σε όλα τα παραρτήματα. σε ερώτηση για το πότε θα γίνει μου είπε ότι θα υπάρχει ενημέρωση πολύ σύντομα. αυτά.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 09:09:31 μμ »
εγώ εθχές που ρώτησα καθηγητή στο εππαικ μου είπε ότι θα αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό,

εμάς ΔΕΝ μας είπαν αυτό! Απλά ότι συζητιέται!!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:30:24 μμ »
Εγώ ρώτησα από περιέργεια και πήρα την απάντηση ότι πρόκειται για φημολογία που
συζητιέται κάθε χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 08:17:40 πμ »
Εγώ ρώτησα από περιέργεια και πήρα την απάντηση ότι πρόκειται για φημολογία που
συζητιέται κάθε χρόνο...

Οτι γενικα υπαρχει η φημολογια πολλα χρονια, ειναι αληθεια. Αλλοιμονο ομως, αν ακομη το συζητουν ως φημολογια...
Οταν ομως, περα απο τα 'πηγαδακια' στα οποια παντα υπηρχε ως θεμα συζητησης, γινεται πλεον ως επισημη-εστω και προφορικη-ανακοινωση, κατα την απονομη των τιτλων του Ιουνίου, νομιζω οτι αποκτα το θεμα καποια 'επισημοποιηση', και λογικα ξεφευγει απο την φημολογια.

Εγω παντως, εξακολουθω να αναρωτιεμαι, γιατι να θελει καποιος, στην τωρινη εποχη και συγκυρια, να θελει να βγαλει την ασπαιτε, ως προγραμμα που απλα οδηγει σε ενα παιδαγωγικο πιστοποιητικο. Αναλυθηκε και προηγουμενως, νομιζω οτι με μηδενικους διορισμους και απολυσεις στην εκπαιδευση, ή το 'χαρτι' της ασπαιτε θα αναβαθμιστεί ωστε να εχει ρολο υπαρξης και να υπαρχει και κινητρο παρακολουθησης, ή εν τέλει θα 'εξαφανιστεί' αν παραμεινει ως εχει, ως μια πιστοποιηση που προσφερει πια ελαχιστη χρησιμοτητα στους κατοχους της.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 08:49:07 πμ »
Οτι γενικα υπαρχει η φημολογια πολλα χρονια, ειναι αληθεια. Αλλοιμονο ομως, αν ακομη το συζητουν ως φημολογια...
Οταν ομως, περα απο τα 'πηγαδακια' στα οποια παντα υπηρχε ως θεμα συζητησης, γινεται πλεον ως επισημη-εστω και προφορικη-ανακοινωση, κατα την απονομη των τιτλων του Ιουνίου, νομιζω οτι αποκτα το θεμα καποια 'επισημοποιηση', και λογικα ξεφευγει απο την φημολογια.

Εγω παντως, εξακολουθω να αναρωτιεμαι, γιατι να θελει καποιος, στην τωρινη εποχη και συγκυρια, να θελει να βγαλει την ασπαιτε, ως προγραμμα που απλα οδηγει σε ενα παιδαγωγικο πιστοποιητικο. Αναλυθηκε και προηγουμενως, νομιζω οτι με μηδενικους διορισμους και απολυσεις στην εκπαιδευση, ή το 'χαρτι' της ασπαιτε θα αναβαθμιστεί ωστε να εχει ρολο υπαρξης και να υπαρχει και κινητρο παρακολουθησης, ή εν τέλει θα 'εξαφανιστεί' αν παραμεινει ως εχει, ως μια πιστοποιηση που προσφερει πια ελαχιστη χρησιμοτητα στους κατοχους της.

είμαι εκπαιδευτικός πληροφορικής και έχω δει το κράτος να με κοροιδευει σαν κλάδο, άλλοτε να μας
αναγνωρίζει ως καθηγητική σχολή κι άλλοτε όχι. Με το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ, προσωπικά για μενα, αυτό
το παιχνίδι τελειώνει.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 08:58:56 πμ »
Οπως ειπα και πιο πανω σε παλιοτερη δημοσιευση, για εν ενεργεια εκπαιδευτικους, ναι κατανοω οτι εχει χρησιμοτητα.
Αλλα για εν δυναμει, wannabe, αντε πες με εκεινο το αχαρακτηριστο 'αδιοριστους' εκπαιδευτικους, που κατα κορον χρησιμοποιουνταν και ως τροπος διορισμου το χαρτι της ασπαιτε, δεν καταλαβαινω γιατι να θελει κανείς το παρει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.