*

Αποστολέας Θέμα: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 16200 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 21, 2013, 06:58:28 μμ »
στο γυμνασιο ενω εκλαιγαν 5-6 ειδικότητες τελικα χτυπαει γυμναστές, αγγλικούς και λίγο φιλόλογους... λέμε ότι θα σκοτωσουμε πολλούς και όταν τελικά γίνεται ο φόνος είμαστε ευχαριστημένοι που δε σκοτώθηκαν όλοι.. το μαθαμε το παραμύθι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:30:42 »

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:02:30 μμ »
και ακόμα περισσότερο που δεν σκοτωθήκαμε εμείς αλλά ο γείτονας...

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:23:49 μμ »
Εγώ γιατί το βλέπω 2ωρο την ιστορία της  Γ' γυμνασίου??? Όσο για τα αγγλικά??ΠΕ06 είμαι και γω και μου βγήκαν τα μάτια έξω...Στο χωριό μου λένε το εξής: αλλού τα κακαρίσματα και αλλού γεννούν οι κότες...Μ' αρέσει που ήμασταν και σίγουροι για τα 3ωρα σε όλες τις τάξεις...


Υπάρχει και παρεμφερές saying (μια που είμαστε και ΠΕ06  :P) που πάει ως εξής: αλλού βαρούν τα τούμπανα κι αλλού χορεύει η νύφη!

(Για να γελάσουμε και λίγο μέσα στην όλη τρέλα και μαυρίλα και και και...)  :) :)
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:26:11 μμ »
Ε μα...χαχαχαχαχα δίκιο έχεις! Στο τέλος μας βλέπω όλους με πρόζακ αν συνεχίσει έτσι..Και δεν πρέπει να τα λέω φωναχτά γιατί θα περιμένω να με απολύσει το υπουργείο λόγω πλεονάσματος και θα με απολύσει λόγω πνευματικής ανισορροπίας..χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:30:42 »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:31:33 μμ »
@ nenia

++++++++++

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πάντως λόγο για απόλυση μα από 'δω μα από 'κει θα βρούνε!
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:51:54 μμ »
Ειδα κι εγω τα νεα προγραμματα για το γυμνασιο. Παει το τριωρο που θα ρχοταν σαν μαννα εξ ουρανου. Too good to be true.
Προς ενημερωση, η ΠΕΚΑΔΕ είχε παει στο υπουργειο τότε που ηταν να μας πεταξουν από το λυκειο. Δεν ξερω αν εκαναν κατι ή όχι. Μπορεί να ηταν και χειροτερα τα πραγματα. Μπορεί αλλοι συλλογοι να πιεσαν περισσοτερο.
Νομιζω πως μειωσαν τις ωρες για να μας ωθησουν προς τις αβεβαιες μεταταξεις- ληγει και η προθεσμια σιγα σιγα και μαλλον δεν είναι αρκετες οι αιτησεις. Είναι τυχαιο ότι το ανακοινωσαν τωρα;
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ  ΕΠΑΡΚΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ. ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΚΕΝΑ. Οποτε μειωνουμε τις ωρες. Θυμηθηκα μια δουλεια που ειχα καποτε. Αντι να δωσουν αυξηση στην ωριαια αντιμισθια μείωσαν την …ωρα.
Και χρωσταν και διορισμους στους ασεπιτες τοσα χρονια και τους εμπαιζουν, οι ακατανομαστοι!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:58:35 μμ »
Αν ειναι ποτέ δυνατον να σπανε το διωρο μαθημα της Βιολογιας Γ'γυμνασιου σε δυο μονοωρα!!! Παιδαγωγικη λογικη μηδεν!!!

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:59:24 μμ »
Φέτος θα ισχύσει μόνο για την α γυμνασίου.
Μα είναι δυνατόν να αλλάζουν πάλι τις ώρες στο γυμνάσιο υποτίθεται πως υπήρχε διαβούλευση για το λύκειο εκεί τι θα δουν άραγε τα μάτια μας.
Για σύγκριση το παλιό νέο ωρολόγιο πρόγραμμα 2 Αυγούστου 2013
 http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/neo-orologio-programma-gymnasioy
 19/9/2011 http://blogs.sch.gr/gsejohann/files/2011/09/534_orolog-progr-gymnas-2011-2012.pdf
Και το σημερινό http://www.pde.gr/index.php?page=6542
Οι 35 ώρες είναι υπερβολικά πολλές!!!
Μα είναι δυνατόν να υπάρχουν άτομα που να μην θέλουν πληροφορική? Δεν γνωρίζω την υλη που έχουν τα βιβλία αλλά αυτό δεν είναι ευθύνη των καθηγητών, ζούμε στο 2013 θα πρέπει να αναβαθμιστεί και να ανέβει πολύ το επίπεδο στο μάθημα.
Μάνο είσαι χημικός? Τι πρέπει να γίνει με τη φυσική αγωγή?

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:14:33 μμ »
Εγώ νομίζω ότι το χειρότερο είναι ότι εξαιτίας  των πολιτικών και των απαράδεκτων αποφάσεών τους δημιουργέιται μίσος και αλληλοσπαραγμός ανάμεσα στις ειδικότητες....Ας μην ξεχνάμε ότι όλοι είμαστε καθηγητές και λίγο πολύ στο ίδιο καζάνι βράζουμε...αντί να είμαστε ενωμένοι τσακωνόμαστε μεταξύ μας!Και να μην ξεχνάμε ότι δεν μπαίνουμε στο pde για να δημιουργούμε προσωπικές αντιπαραθέσεις,είναι λογικό να υπάρχει ένταση λόγω των εξελίξεων στην εκπαίδευση αλλά ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 08:23:15 μμ από Μαίρη Κ. »
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:34:24 μμ »
Θετική εξέλιξη η εισαγωγή της φυσικής στη Α' Γυμνασίου, μήπως όμως θα έπρεπε να ήταν 2ωρο; Όπως επίσης και η Χημεία στην Β' και Γ'. Είναι λογικό να διδάσκονται οι μαθητές 1 ώρα χημεία και 2 θρησκευτικά;;;;

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:44:44 μμ »
θα έπρεπε!κανονικά κανένα μάθημα δεν θα έπρεπε να είναι μονόωρο γιατί σχεδόν  πάντα (λόγω εορτών ή εκδρομών π.χ.)αυτή η μοναδική ώρα χάνεται και δεν αναπληρώνεται!Αυτό είναι κακό κυρίως για τους μαθητές που μέχρι το τέλος της χρονιάς έχουν αποκτήσει ελάχιστες γνώσεις αλλά και για τους καθηγητές που τρέχουν να τελειώσουν την περιβόητη ύλη!
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:50:10 μμ »
αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι μπορούμε να καταφέρουμε κάτι μόνο αν είμαστε όλοι μαζί. Αυτήν την εποχή δεν έχει κανένα νόημα να τσακωνόμαστε για το ποιος είναι ο καλύτερος. Το βέβαιο είναι ότι είμαστε ΟΛΟΙ καλύτεροι από αυτούς που καθορίζουν τις ζωές μας. Είμαι σίγουρη ότι κάθε φορά που ανακοινώνεται μια ''μεταρρύθμιση'' γίνεται ως εξής:

Δευτέρα: πρέπει να αλλάξουμε το εκπαιδευτικό σύστημα γιατί το κάνουν όλοι και εγώ ως ο νέος υποργός δε μπορώ να μείνω στην απ' έξω [σταθερή αξία και επιστημονική σκέψη] αλλά πρέπει και να ευχαριστήσω και τους αποικιοκράτες μας [κανούργια παράμετρος]. Σαν υπουργός που είμαι δέχομαι τα πάντα λογικά - παράλογα - σενάρια επιστημονικής φαντασίας κ.λ.π. και στη τελική αν βρούμε τα σκούρα τα ρίχνουμε στους κακούς ξένους γιατί αυτοί τα ζητάνε και εμείς ως υπουργείο που σέβεται και προστατεύει τους υφισταμένους του κάνουμε ότι μπορούμε για να τους σώσουμε. Άρα λοιπόν από Τρίτη δέχομαι τις προτάσεις σας.
Τρίτη: 1η μπούρδα από τους ειδικούς του υπουργείου
τετάρτη: κάποιες αντιδράσεις, συνήθως συντεχνιακές, χλιαρές κ τόσο όσο ώστε να καλύψουμε το πωπουδάκι του κλάδου μας
Πέμπτη: δεύτερη μπούρδα για να καλύψει την πρώτη [κόβω το κεφάλι μου συνάδελφοι ότι όλα αυτά τους έρχονται το πρωί με τον καφέ]. Συνήθως η δεύτερη μπούρδα είναι απείρως μεγαλύτερη από την πρώτη και δημιουργεί περισσότερα προβλήματα. 'Οχι για εμάς, εμάς μας έχουν γραμμένους αλλά για εκείνους, γιατί πρέπει να βρούν μια τρίτη μπούρδα να καλύψουν τις 2 προηγούμενες αλλά και να καλύψουν εκείνους από τους οποίους έχουν να κερδίσουν κάτι. Και, αυτοί σίγουρα δεν είμαστε εμείς γιατί δεν τους χρωστάμε και τίποτα. Δε χρωστάμε το διορισμό μας σε κανέναν ίσα ίσα τον πληρώσαμε με κάθε τρόπο. Εγώ τουλάχιστον χώρισα με το τότε ταίρι και λόγω απόστασης αφού έκανα μια πενταετή περιοδεία μόνη μου μέχρι να επιστρέψω -σχεδόν- στα πάτρια εδάφη
Παρασκευή: και άλλες αντιδράσεις΄. Αυτή τη φορά από περισσότερους. Αλλά δε βαριέσαι! Άστους να σφαχτούν μόνοι τους για τις ώρες, μετατάξεις, κ.λ.π
Δευτέρα ξημερώνει πάλι: το νομοσχέδιο για την παιδεία και αντιδράσεις χωρίς ουσιαστικό νόημα
Τρίτη: και άλλη μπούρδα [όχι η τελευταία όμως]. Και τώρα είμαστε έτοιμοι να ανοίξουν τα σχολεία. Αν αρχίσουν και αντιδρούν πάλι, σε δυο μέρες με 2 δελτία ειδήσεων του MEGA για τους τεμπέληδες που κάθονται το καλοκαίρι και πληρώνονται, που κρύβονται, γιατί αυτοί είναι το όνειδος του δημοσίου κ όλα αυτά τα νόστιμα
Τετάρτη: ανοίγουν τα σχολεία και από κει και πέρα κόφτε το λαιμό σας γιατί έγινα και εγώ υπουργός μεταρρυθμιστής και έτσι όπως τα κανόνισα θα ξαναβγώ γιατί΄αυτοί είναι και χαζούληδες και κάθε φορά χάφτουν ότι τους λέω

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 21, 2013, 09:10:44 μμ »
@  tzhna
++++
... οι σύλλογοι καλό είναι να (αντι)δρούν ουσιαστικά και όχι από υποχρέωση. Ειδάλλως....

@mak06    > στο ημερολόγιο και λίγα λες...

Αποσυνδεδεμένος ptsiotakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα, ξεκίνησε...
    • Προφίλ
    • ΑΕΠΠ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 21, 2013, 09:13:03 μμ »
Απλά να σας ενημερώσω, στην περίπτωση που δεν το θυμάστε, πως ακόμη και με ψευδώνυμο
γράφετε σε δημόσια συζήτηση

καλό είναι λοιπόν, για την προστασία της σοβαρότητάς σας, να μη γράφετε μηνύματα
με ανυπόστατο, αντιεπιστημονικό, αντιπαιδαγωγικό και αντισυναδελφικό περιεχόμενο

επίσης, εκτός από το ΠΣ που διδαχθήκατε πριν πολλά χρόνια στο σχολείο ως μαθητές (προφανώς δεν γνωρίζετε κάτι άλλο)
από περιέργεια αναζητείστε προγράμματα σπουδών άλλων χωρών.

Η πληροφορική είναι επιστήμη, ούτε ανώτερη, αλλά ούτε και κατώτερη από τις δικές σας

Παναγιώτης Τσιωτάκης
Καθηγητής Πληροφορικής
Με ειλικρινή εκτίμηση,
Tσιωτάκης Παναγιώτης
http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.