*

Αποστολέας Θέμα: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 16274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 21, 2013, 09:15:52 μμ »
Παράκληση: γράφετε με επιχειρήματα και αποφεύγετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις και τις συγκρίσεις.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:49 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 21, 2013, 09:17:59 μμ »
Θετική εξέλιξη η εισαγωγή της φυσικής στη Α' Γυμνασίου, μήπως όμως θα έπρεπε να ήταν 2ωρο; Όπως επίσης και η Χημεία στην Β' και Γ'. Είναι λογικό να διδάσκονται οι μαθητές 1 ώρα χημεία και 2 θρησκευτικά;;;;

Ενω η Βιολογια στη Β' και τη Γ' τι επρεπε να ειναι;

Αφου οι μαθητες λυκειου διδασκονται 2 ωρες θρησκευτικα, ειναι αναμενομενο οτι θα διδασκονταν και του γυμνασιου.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 21, 2013, 10:20:18 μμ »
 Νομίζω οτι όλες αυτές οι διαφωνίες δεν θα υπήρχαν, αν είχαμε ένα σταθερό πρόγραμμα, που να μην αλλάζει ο κάθε νέος υπουργός ή η κάθε νέα κυβέρνηση!
  

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 21, 2013, 10:53:47 μμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας!

Έχω (ή είχα, δεν ξέρω πλέον!) οργανική σε  νησί με 7 ώρες αγγλικά (με την πρώτη ανάθεση εννοείται, χωρίς τη δεύτερη ειδικότητά μου). Δε με έβγαλε υπεράριθμη το ΠΥΣΔΕ. Τώρα με το νέο πρόγραμμα στο γυμνάσιο, μένω με 3, όπως τα υπολογίζω.

Τώρα αυτό λογίζεται για οργανική ή πρέπει να καταλάβω (και να πάρω απόφαση) ότι πάει η οργανική;
 
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:49 »

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:04:10 μμ »
city

πως γίνεται από τις 7 να μείνεις με 3?
Αν έχεις τάξη και τμήμα τότε οι ώρες σου είναι 6 [2 + 2 + 2]
Με το πλαφόν των 6 ωρών βγαίνεις οργανικά υπεράριθμη και όχι πλεονάζουσα, αλλά θα πρέπει να συμπληρώσεις αλλού σε δημοτικό π.χ αν δ/βάθμια. Αυτο το ξέρω σίγουρα γιατι μου το είπε η σύμβουλος μας που την πήρα σήμερα το απόγευμα τηλ. γιατί είχα και εγώ την ίδια απορία περίπου με εσένα αλλά και να την ρωτήσω τι έγινε ξαφνικά με τις ώρες του γυμνασίου.
 Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:06:32 μμ »
city
αν έχεις τώρα και β πτυχίο και δεν υπάρχει άνθρωπος στο σχολείο με οργανική  που να καλύπτει αυτές τις ώρες, τότε τις δικαιούσαι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:16:22 μμ »
mak06

Πρωτίστως σε ευχαριστώ θερμά από την καρδιά μου για τη βοήθεια! :) :) :)

Υπολόγισα τις ώρες που είχαμε έχουμε αγγλικά στο γυμνάσιο που ανήκω.

Έχουμε τρία τμήματα σε κάθε τάξη και σπάμε σε επίπεδα. Με το παλιό πρόγραμμα έβγαιναν 28 ώρες αγγλικών.

Είμαι η δεύτερη τοποθετημένη αγγλικών στο σχολείο. Με την άλλη κοπέλα μοιραζόμασταν τα αγγλικά και συμπληρώναμε εκείνη με ΣΕΠ κι εγώ με β'  ειδικότητα.

Τώρα με το νέο πρόγραμμα, την αύξηση του ωραρίου και τον υπολογισμό της α΄ ανάθεσης μόνο έγιναν όλα αχταρμάς!

Έχω δεύτερη ειδικότητα και στο σχολείο δεν υπάρχει άλλος με οργανική τέτοια. Από άλλο σχολείο μπορεί να πάρει κάποιος για να συμπληρώσει ή προηγούμαι;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 11:25:37 μμ από City »
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:32:14 μμ »
προηγείσαι, μπορείς να πάρεις μέχρι και 10 ώρες β ανάθεσης στη βασική ή στη δεύτερη ειδικότητά σου, γενικώς μπορείς να πάρεις μαθήματα της δεύτερης ειδικότητας με α και β ανάθεση:
ισχύει αυτό:
Με τα μαθήματα πρώτης (Α΄) ανάθεσης οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, ενώ με τα μαθήματα δεύτερης (Β΄) ανάθεσης συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ή καλύπτουν εκπαιδευτικές ανάγκες. Όταν ένας εκπαιδευτικός διδάσκει μαθήματα δεύτερης ανάθεσης, είτε από τη βασική του ειδικότητα είτε από τη δεύτερη ειδικότητα που του έχει αποδοθεί, οι ώρες των μαθημάτων δεύτερης ανάθεσης δεν πρέπει να υπερβαίνουν το όριο των δέκα (10) διδακτικών ωρών.
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ύστερα από απόφαση του ΠΥΣΔΕ δύναται να αυξηθεί το ανωτέρω όριο, εφόσον δεν υπάρχει εκπαιδευτικός που πρέπει να καλύψει το υποχρεωτικό του ωράριο με μαθήματα Α΄ Ανάθεσης.
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1674-wres-se-mathimata-devterhs-anatheshs.html
και αυτό:
Οι εκπαιδευτικοί στους οποίους έχει αποδοθεί δεύτερη ειδικότητα, σύμφωνα με τις διατάξεις αυτής της απόφασης, μπορούν να διδάξουν στο σχολείο όπου υπηρετούν μαθήματα της ειδικότητας αυτής, με πρώτη ή με δεύτερη ανάθεση, κατά τα οριζόμενα στην προηγούμενη παράγραφο.
και αυτό:
Κατ’ εξαίρεση σε λειτουργικά κενά που δεν είναι δυνατό να καλυφθούν με απόσπαση εκπαιδευτικών του ίδιου κλάδου ή της ίδιας ειδικότητας μπορεί να αποσπώνται, με βάση τη δεύτερη ειδικότητά τους, εκπαιδευτικοί που ανήκουν οργανικά σε σχολείο της περιφερειακής διεύθυνσης εκπαίδευσης όπου υπάρχουν τα κενά. Οι αποσπάσεις της περίπτωσης αυτής γίνονται μόνο ύστερα από αίτηση των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών.
http://irodis.blogspot.gr/2012/09/blog-post_11.html
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 11:42:59 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:37:44 μμ »
@ silkcut

Thank youououou!!!  :) :) :) :) :) :)
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:48:21 μμ »
συμφωνώ με την silkcut είναι όπως σου τα λέει. Πρόσεχε όμως - δε θέλω να σε αγχώσω αλλά έχει τύχει σε συνάδελφο σε σχολείο που ήμουν- όταν ο δ/ντης σου θα δηλώσει τα κενά το Σπτβρ στο survey να του υπενθυμίσεις ξανά και ξανά τη 2η ειδικότητα σου και τις ώρες που σου αναλογούν έτσι να μην τις δηλώσει και να τις έχεις κατοχυρώσει. Μάλιστα, για τη συνάδελφο που σου λέω στο εξέλ που είχαμε στείλειγια τα κενά/πλεονάσματα είχαμε σημειώσει στις παρατηρήσεις τη δεύτερη ειδικότητα της και ώρες που παίρνει από την β ειδικότητα.

Ξέρω ότι ακούγουμαι χαζή αλλά επειδή έχουν δει πολλές λαμογιές τα ματάκια μου εις βάρος όλων μας και επειδή στα ΔΔε δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι και πολύ καλό είναι να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα - όσο γίνεται- κ να είσαι και εσύ κατοχυρωμένη

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:55:51 μμ »
Δεν ξέρω καν αν αυτή είναι η σωστή η διαδικασία αλλά στο συγκεκριμένο σχολείο έτσι το έκαναν αφου ο συνάδελφος την είχε πατήσει μια φορά και είχε δημιουργηθεί ένα μπάχαλο. Την επόμενη που ακολουθήκε αυτή η διαδικασία δεν δημιοργήθηκε κανένα πρόβλημα.

Και πάλι σόρυ αν λέω τα αυτονότητα ή τα λέω κάπως χαζά και η διαδικασία είναι διαφορετική

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:08:46 πμ »
@ mak06

Όχι να λες και sorry βρε! Δε φτάνει που ασχολείσαι με τα χαζά θέματά μου!

Και πάλι σε ευχαριστώ!!!

Θα ξαναθυμίσω όντως στο αφεντικό (γιατί τείνει και να ξεχνά γενικά!). Γενικώς το θυμίζω, σίγουρα αυτή τη φορά!

Καλό βράδυ!!!  :)

Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 22, 2013, 07:52:56 πμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας!

 Τώρα με το νέο πρόγραμμα στο γυμνάσιο, μένω με 3, όπως τα υπολογίζω.
Φέτος θα εφαρμοστεί μόνο στην Α γυμνασίου!

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:02:55 πμ »
Κάποιες απορίες. Βιβλίο φυσικής στην Α' Γυμνασίου δεν υπάρχει πως θα γίνει μάθημα; Οι αναθέσεις (κυρίως οι δεύτερες) ισχύουν όπως τις ξέρουμε ή θα αλλάξουν; Οι βιωματικές δράσεις είναι 4-5 αντικείμενα. Ποιο απ' όλα θα διδαχθεί και ποιος θα έχει ανάθεση; Στα πιλοτικά είχε αλλο μάθημα ανα τρίμηνο και άλλα αντικείμενα σε κάθε τάξη. Το πρόγραμμα που έδωσε το υπουργείο τα έχει όλα μαζί για όλες τις τάξεις . Αντε βρες άκρη. Πάλι διευκρινίσεις χρειάζονται....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.