*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 127862 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 02:54:16 μμ »
Καλά ούτε που έχουν καταλάβει τι ρωτάνε.....ποιοι εκπαιδευτικοί τέθηκαν σε διαθεσιμότητα από τους κλάδους των εθελοντικών??? Τους πληρώνουμε ειπαμε αυτούς τους βουλευτάδες?????

Δεν τα διάβασα και πολύ προσεκτικά αλλά νομίζω ότι δε λένε κάτι λάθος απλά ο τρόπος με τον οποίο διατυπώνεται η ερώτηση έχει το μειονέκτημα ότι μπερδεύει πολλά πράγματα μαζί (διαθεσιμότητες, εθελοντικές). Είναι μια ερώτηση λίγο μπερδεμένη και πολύ φοβάμαι ότι η απάντηση θα είναι πολύ πιο μπερδεμένη....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 03:01:19 μμ »
Λοιπόν όπως σας είχα πει είχα στείλει στο συνήγορο του πολίτη. Μου απάντησε γραπτώς σήμερα πω είναι αναρμόδιος για το συγκεκριμένο ζήτημα. Συγκεκριμένα παραθέτω μόνο τα βασικά:
Σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ.1 του Ν. 3094 (ΦΕΚ Α/10/22.01.2013) ο συνήγορος του πολίτη έχει ως αποστολή τη διαμεσολάβηση μεταξύ των πολιτών και των δημοσίων υπηρεσιών, [...] και την τήρηση της νομιμότητας.
Όπως, όμως ορίζεται ρητά στο άρθρο 3, παρ. 2 του ανωτέρου νόμου, δεν υπάγονται στην αρμοδιότητα του Συνηγόρου του Πολίτη θέματα που αφορούν την υπηρεσιακή κατάσταση του προσωπικού των δημοσίων υπηρεσιών.
Κρίμα!

Στην αίτηση-ερώτημα εντός πόσων ημερών πρέπει να μας απαντήσουν;

Αποσυνδεδεμένος kost75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #436 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 10:58:41 πμ »
Γεια σας

Προς ποια υπηρεσία ή γραφείο/ τμήμα του Υπουργείου Παιδείας έχετε κάνει ένσταση για τις μετατάξεις, όσοι έχετε κάνει?
Μήπως την κάνατε στο πλησιέστερο γραφείο/ διεύθυνση εκπαίδευσης και αυτοί την προώθησαν στο Υπουργείο?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος GORGW79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #437 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 08:36:04 μμ »
Γεια σας

Προς ποια υπηρεσία ή γραφείο/ τμήμα του Υπουργείου Παιδείας έχετε κάνει ένσταση για τις μετατάξεις, όσοι έχετε κάνει?
Μήπως την κάνατε στο πλησιέστερο γραφείο/ διεύθυνση εκπαίδευσης και αυτοί την προώθησαν στο Υπουργείο?

Ευχαριστώ!

εχω κανει ενσταση μεσω της τοπικης διευθυνσης εκπαιδευσης για να παρω αριθμο πρωτοκολλου και αυτοι το εστειλαν στο υπουργειο στο τμημα πρωτοβαθμιας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #438 στις: Μάρτιος 03, 2014, 09:03:44 μμ »
Έχετε πάρει απάντηση απο το υπουργείο για τις αιτησεις-ερωτηματα που ειχαμε κανει το Σεπτεμβριο ;

Αποσυνδεδεμένος baxalo2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #439 στις: Μάρτιος 15, 2014, 08:32:26 μμ »
Έχετε πάρει απάντηση απο το υπουργείο για τις αιτησεις-ερωτηματα που ειχαμε κανει το Σεπτεμβριο ;

Πηρά τηλ στο υπουργείο για να δώ τι έγινε με το ερώτημα μου. Μετα από αρκετα τηλεφωνήματα σε διαφορετικά γραφεία κατάλαβα ότι όλα τα ερωτήματα κάναν κύκλους και καταλήξαν σε ένα γραφείο.
Στο γραφείο εκείνο μου είπαν:
1. ότι οι εθελοντικές καταργήθηκάν από "ένα νόμο" που ψηφήστηκε το καλοκαίρι...  :o
2. δεν έχουν χρόνο στο υπουργείο να ασχολούνται με εμάς και να απαντάν στα ερωτήματα μας.
Το 1,2 μου το είπε κάποια κυρία σε χρόνο τηλεφωνήματος λιγότερο από ένα λεπτό και μετά μου έκλεισε το τηλέφωνο!!! Ούτε πρόλαβα να της πω ποιος είναι και το αριθμό πρωτοκολλου του ερωτήματος μου!!!

Γενικά , κάναμε πολύ καλά που στείλαμε ερωτήματα, έτσι δεν μπορεί να έχουν πάτημα του τύπου "γιατί κινηθήκατε νομικά και δεν μας ενημερώσατε πρώτα".

Στην πορεία για να δω που κατέληξε η αίτηση μου, από πιο συνεργάσιμους υπαλλήλους, έμαθα ότι με τον νόμο που είχε ψηφιστεί το καλοκαίρι θεώρει ο υπουργός ότι καταργήθηκαν οι εθελοντικες (δηλαδή, αυτή είναι η γραμμή που έχει δώσει ο υπουργός στο προσωπικό). Στο ερώτημα μου για το πως βγαίνει ένα τέτοιο συμπέρασμα -δηλαδή με ένα απλό "στρίμωγμα" του υπαλλήλου- η απάντηση είναι ότι είναι "θεμα του υπουργού".Κανείς δεν ξέρει τίποτα δηλαδη.

Άρα σαν σωστοί διοικούμενοι έχουμε ενημερωσει την ηγεσία μας ότι έχουμε "έννομο συμφέρο" και τώρα μόνο μέσω νομικής οδού έχουμε ελπίδες.

Προτείνω όλοι σας να μιλήσετε με το γραφείο πρωτοκολλου του υπουργείου για να δείτε που χρεώθηκε το ερώτημα σας και να το ψάξετε.
Προσοχή , να μιλάτε πολιτισμένα! 99% κανένας δεν θα μπορέσει να σας πει κάτι υπεύθυνα.

Σημείωση : "έννομο συμφέρο" https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.duth-civpro.net%2Fblog%2Ftsantinis%2Fdocs%2F%25CE%2588%25CE%25BD%25CE%25BD%25CE%25BF%25CE%25BC%25CE%25BF%2520%25CF%2583%25CF%2585%25CE%25BC%25CF%2586%25CE%25AD%25CF%2581%25CE%25BF%25CE%25BD%2520%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B1%2520%25CE%25AD%25CE%25BD%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25B1%2520%25CE%25BC%25CE%25AD%25CF%2583%25CE%25B1.pdf&ei=3ZokU57VAZSHswa3l4GgCA&usg=AFQjCNFT9VM_-9Q_TSIrGD2iqd-IqANYdg&sig2=0q4TQ0JT9SxYRU-Sx-1-xQ&bvm=bv.62922401,d.Yms&cad=rja

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #440 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:09:17 πμ »
Καλημέρα.
Την προηγούμενη Τετάρτη με κάλεσαν από τη Β/θμια (στην οποία βρίσκομαι στη διάθεσή της) να μου που ότι ζήτησαν από το Υπουργείο διευκρινιστική αίτηση. Είχα κάνει αίτηση εθελοντική για μετάταξη από Β/θμια στην Α/θμια Ανατολικής Αττικής. Δεν είχα δει ότι χωριζόταν σε Α' και Β'. Μου ζήτησαν να κάνω διευκρίνιση.
 Οπότε, αναρωτιέμαι, θα βγουν εθελοντικές (εφόσον ψάχνουν και σε ποια περιοχή συγκεκριμένα ζητάω μετάταξη;)
 Πότε; Ρώτησαν απλά για να την απορρίψουν; Τι λέτε;
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #441 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:40:30 πμ »
Πηρά τηλ στο υπουργείο για να δώ τι έγινε με το ερώτημα μου. Μετα από αρκετα τηλεφωνήματα σε διαφορετικά γραφεία κατάλαβα ότι όλα τα ερωτήματα κάναν κύκλους και καταλήξαν σε ένα γραφείο.
Στο γραφείο εκείνο μου είπαν:
1. ότι οι εθελοντικές καταργήθηκάν από "ένα νόμο" που ψηφήστηκε το καλοκαίρι...  :o
Οι εθελοντικές μεταθέσεις ΔΕΝ έχουν καταργηθεί όπως πολύ καλά μπορείτε να διαπιστώσετε στην παρακάτω απάντηση που έλαβα σε σχετικό ερώτημα στο υπουργείο. Λένε, πολύ προσεκτικά, επειδή ζητάμε ΓΡΑΠΤΩΣ διευκρινίσεις και δεν μπορεί η κυρία να λέει αερολογίες, ότι ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #442 στις: Απρίλιος 06, 2015, 11:20:30 πμ »
Καλημέρα.
Την προηγούμενη Τετάρτη με κάλεσαν από τη Β/θμια (στην οποία βρίσκομαι στη διάθεσή της) να μου που ότι ζήτησαν από το Υπουργείο διευκρινιστική αίτηση. Είχα κάνει αίτηση εθελοντική για μετάταξη από Β/θμια στην Α/θμια Ανατολικής Αττικής. Δεν είχα δει ότι χωριζόταν σε Α' και Β'. Μου ζήτησαν να κάνω διευκρίνιση.
 Οπότε, αναρωτιέμαι, θα βγουν εθελοντικές (εφόσον ψάχνουν και σε ποια περιοχή συγκεκριμένα ζητάω μετάταξη;)
 Πότε; Ρώτησαν απλά για να την απορρίψουν; Τι λέτε;

βρε κορίτσι γιατί δεν τους ρώτησες απλά γιατί ζητάνε τη διευκρίνηση
ή το τηλέφωνο αυτών απο το υπουργειο αν δεν ήξεραν από την ΔΔΕ;  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2015, 11:22:19 πμ από founes »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #443 στις: Απρίλιος 06, 2015, 11:29:34 πμ »
Παράθεση
Πηρά τηλ στο υπουργείο για να δώ τι έγινε με το ερώτημα μου. Μετα από αρκετα τηλεφωνήματα σε διαφορετικά γραφεία κατάλαβα ότι όλα τα ερωτήματα κάναν κύκλους και καταλήξαν σε ένα γραφείο.
Στο γραφείο εκείνο μου είπαν:
1. ότι οι εθελοντικές καταργήθηκάν από "ένα νόμο" που ψηφήστηκε το καλοκαίρι...  :o
2. δεν έχουν χρόνο στο υπουργείο να ασχολούνται με εμάς και να απαντάν στα ερωτήματα μας.
Το 1,2 μου το είπε κάποια κυρία σε χρόνο τηλεφωνήματος λιγότερο από ένα λεπτό και μετά μου έκλεισε το τηλέφωνο!!! Ούτε πρόλαβα να της πω ποιος είναι και το αριθμό πρωτοκολλου του ερωτήματος μου!!!
Οι εθελοντικές έχουν παγώσει. Αν τις ξανανοίξουν θα εκπλαγώ.
Παράθεση
Καλημέρα.
Την προηγούμενη Τετάρτη με κάλεσαν από τη Β/θμια (στην οποία βρίσκομαι στη διάθεσή της) να μου που ότι ζήτησαν από το Υπουργείο διευκρινιστική αίτηση. Είχα κάνει αίτηση εθελοντική για μετάταξη από Β/θμια στην Α/θμια Ανατολικής Αττικής. Δεν είχα δει ότι χωριζόταν σε Α' και Β'. Μου ζήτησαν να κάνω διευκρίνιση.
 Οπότε, αναρωτιέμαι, θα βγουν εθελοντικές (εφόσον ψάχνουν και σε ποια περιοχή συγκεκριμένα ζητάω μετάταξη;)
 Πότε; Ρώτησαν απλά για να την απορρίψουν; Τι λέτε;
Αν ισχύει αυτό κάτι έχει κινηθεί και θα εκπλαγώ όντως... για πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα να μάθουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #444 στις: Απρίλιος 06, 2015, 11:38:01 πμ »
Ελπιζω να βγει αυτο που αποφασισαν να κανουν, αν δεν βγει ομως; τοτε θα ειναι δυσκολα

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #445 στις: Απρίλιος 06, 2015, 01:17:09 μμ »
Οι εθελοντικές μεταθέσεις ΔΕΝ έχουν καταργηθεί όπως πολύ καλά μπορείτε να διαπιστώσετε στην παρακάτω απάντηση που έλαβα σε σχετικό ερώτημα στο υπουργείο. Λένε, πολύ προσεκτικά, επειδή ζητάμε ΓΡΑΠΤΩΣ διευκρινίσεις και δεν μπορεί η κυρία να λέει αερολογίες, ότι
Παράθεση
ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ.


Επειδή πολύ κράτησε η παραφιλολογία σχετικά με την ακύρωση από τον Ν. 4172/2013 των διαδικασιών της 50200/Δ1/04-05-2012 Κ.Υ.Α που προέβλεπε σύσταση κλάδων Γαλλικής, Γερμανικής Γλώσσας, Καλλιτεχνικών  Μαθημάτων, Πληροφορικής, Δραματικής  Τέχνης  και Θεατρικών Σπουδών εκπαιδευτικού  προσωπικού Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ένας δικηγόρος θα σας έλεγε ότι ο νεότερος νόμος καταργεί τον προηγούμενο ( εκτός αν αναφέρεται ρητά ότι διατηρούνται κάποιες από τις διατάξεις του παλιού,  το οποίο δεν αναφέρεται στον Ν.4172/2013) και επιπλέον ο Ν. 4172/2013 υπερισχύει της Κ.Υ.Α .
Παράθεση
ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ: Για ποιο λόγο;; Επειδη ψηφιστικε ο Ν.4172/2013 ο οποίος υπερισχύει της Κ.Υ.Α .

Επομένως οι μετατάξεις έγιναν στηριζόμενες σε ένα νόμο που ψήφισε η Βουλή. Καμιά υπηρεσιακή μεταβολή δεν μπορεί να γίνει με αναδρομική ισχύ. Όποιες παραλήψεις έγιναν εκ μέρους της πολιτείας αυτή είναι αρμόδια να τις διορθώσει. Αυτό αφορά όμως αυτούς που κάνανε αίτηση για μετάταξη και μόνον αυτούς .Τα Υπουργεία έχουν και νομικές υπηρεσίες και έμπειρους διοικητικούς υπαλλήλους που γνωρίζουν όλα τα παραπάνω.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #446 στις: Απρίλιος 06, 2015, 01:29:56 μμ »
chryssalis μήπως έκανες αίτηση για μετάταξη στην α/θμια με τον νόμο των μετατάξεων και όχι την διαδικασία των εθελοντικών του 2013; με τις εθελοντικές υπήρχε σαφής επιλογή Α και Β Ανατολικής νομίζω. Στις κανονικές μετατάξεις είναι που κάνεις χειρόγραφη αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #447 στις: Απρίλιος 06, 2015, 01:30:58 μμ »
Οι εθελοντικές έχουν παγώσει. Αν τις ξανανοίξουν θα εκπλαγώ.Αν ισχύει αυτό κάτι έχει κινηθεί και θα εκπλαγώ όντως... για πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα να μάθουμε!!!
Ρώτησα τη Β/θμια και δεν ήξεραν να μου πουν. Ήμουν κι εγώ σχολείο 7ωρο, είχαν και τα τηλέφωνα της Β/θμιας πρόβλημα, και έδεσε το πράγμα. Δεν έχω ιδέα γιατί ήθελαν τη διευκρίνηση και βράζω στο ζουμί μου.Έλεγα να πάω την άλλη εβδομάδα στο τμήμα μετατάξεων στο Υπουργείο (φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποιο γραφείο και να μπορώ να μιλήσω με κάποιον, πέρα από διαμαρτυρία δεν έχω ξαναπάει). Τι λέτε;
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.