*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 128719 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 30, 2013, 11:49:33 μμ »
λογικά τα φεκ των μετατάξεων των Ν.4057 και 4172 θα βγουν απο Δευτέρα μέχρι Τετάρτη εξ ου και αφήσαν αυτό το περιθώριο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 30, 2013, 11:50:07 μμ »
Η αποφαση αυτη http://www.pde.gr/index.php?page=6594 ισχυει για εμας που καναμε εθελοντικες, ή για τις υποχρεωτικες?

Όσοι εκπαιδευτικοί B/θμιας εκπαίδευσης όλων των κλάδων έχουν υποβάλει αίτηση απόσπασης α) ως κατά προτεραιότητα (σύζυγοι ενστόλων, δικαστικών, μελών ΔΕΠ και αιρετοί ΟΤΑ), β) ως ειδική κατηγορία (ασθένειες που εμπίπτουν στο αρθ.13 του ΠΔ50/96 και πολύτεκνοι), γ) με συνεξέταση, ή αίτηση μετάταξης έως 19 Ιουλίου 2013 σύμφωνα με τις διατάξεις του ν1824 ή έχουν μεταταχθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν4057 και του ν4172 οφείλουν να παρουσιαστούν στην οργανική τους θέση ή στη θέση που θα αποσπαστούν αντί της 2-9-2013 στις 5-9-2013.

Αντε πάλι να μαντεψεις τι εννοεί ο ποιητής.....Θα μας τρελάνουν καλοκαιριάτικα...Οσοι έκαναν απλή αίτηση απόσπασης δεν τους αφορά;...... Νομίζω όμως πρεπει να σταθούμε στο "ή αιτηση μετάταξης έως 19 Ιουλίου 2013 σύμφωνα με τις διατάξεις του ν1824"..... τι λέτε; αφηνει περιθώρια αισιοδοξίας;

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:00:52 πμ »
Λοιπόν παίδες επειδή δεν έχω πολύ χρόνο να κάνω την αίτηση word και να την ανεβάσω σας δίνω το κείμενο και ας μπορεί να το κάνει κάποιος αίτηση (υπάρχει και το word στη πρώτη σελίδα του νήματος αυτού) και ας το ανεβάσει. Μην ξεχάσετε ως θέμα το "υποβολή ερωτήματος". Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε να βάλουμε και το ΦΕΚ που καθόριζε τα σχολεία; Θυμάται κάποιος ποιο ήταν αυτό;
Ορίστε λοιπόν το κείμενο:
ΑΙΤΗΣΗ
Σας γνωρίζω ότι την …/..…/2013 υπέβαλα αίτηση εθελούσιας μετάταξης από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπ/ση κατόπιν σχετικής προσκλήσεως του ΥΠΑΙΘ (Υ.Α. 38784/Δ1/20-03-2013, «Μετατάξεις εκπαιδευτικών κλάδων ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ18.41 Δραματικής Τέχνης, ΠΕ19 Πληροφορικής Πτυχιούχων Α.Ε.Ι. και ΠΕ20 Πληροφορικής Πτυχιούχων Τ.Ε.Ι. από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπαίδευση).
Η αίτησή μου υπεβλήθη ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος edatacenter στη υπέβαλα στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης …………..……. και έλαβε αρ. πρωτ. ……….
Έκτοτε δεν έχει υπάρξει καμία ανακοίνωση από το ΥΠΑΙΘ για την εξέλιξη των αιτήσεων αυτών.
Κατόπιν τούτου γνωρίστε μου εγγράφως και αιτιολογημένα, εντός του ευλόγου χρονικού περιθωρίου που ο Νόμος ορίζει τα εξής :
α. αν έχει ακυρωθεί αυτή η διαδικασία των εθελουσίων μετατάξεων και αν ναι, για ποιον λόγο δεν γνωστοποιήθηκε στους αιτούντες
β. αν οι θέσεις που αφορούσαν τις εν λόγω μετατάξεις συμπίπτουν με τις θέσεις που καλύφθηκαν από τις υποχρεωτικές μετατάξεις εκπαιδευτικών των ίδιων κλάδων (σχετική πρόσκληση του ΥΠΑΙΘ Υ.Α. 111966/Δ2/13-08-2013 και Υ.Α. 111967/Δ2/ 13 -08-2013 και τροποποιητική Υ.Α. 113311/Δ2/ 14-08-2013).
γ. αν ισχύει η περίπτωση β, απαντήστε μου αν υπάρχει νομικό πλαίσιο και ποιο είναι αυτό, το οποίο επιτρέπει σε δύο διαφορετικές προκηρύξεις με διαφορετικούς αποδέκτες (η μεν πρώτη Υ.Α. 38784/Δ1/20-03-2013 αναφέρεται σε σαφή κριτήρια των αιτούντων όπως 5ετή υπηρεσία, μονιμοποίηση κ.λπ., η δε δεύτερη Υ.Α. 111966/Δ2/ 13-08-2013 αναφέρεται σε πλεονάζον προσωπικό χωρίς ωστόσο αυτό να έχει περιγραφεί επακριβώς) να αιτούνται των ίδιων θέσεων.
Σας γνωρίζω ότι επιθυμώ την έγγραφη γνώση των ανωτέρω ως έχων/ έχουσα έννομο συμφέρον και επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου.

που υποβάλλουμε την ένσταση; σε ΔΔΕ ή στο υπουργείο παιδείας απευθείας;

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:08:00 πμ »
Στην Δράμα με τις εθελοντικές υπήρχαν 5 θέσεις πληροφορικών με τις υποχρεωτικές 0. Αν είχαν ενσωματωθεί οι εθελοντικές στις υποχρεωτικές έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον 5 θέσεις για Δράμα.
Ναπολέων


 Στη Δράμα μάλλον το καταλάβανε καλά και δεν στείλανε λάθος θέσεις την 2η φορά που ζήτησε τις θέσεις το Υπουργείο...Κάποιες άλλες Δ/νσεις όμως τα κάνανε σαλάτα κ δώσανε τις θέσεις για τις εθελοντικές (οργανικές), όταν τους ζητήσανε τα λειτουργικά κενά για τις υποχρεωτικές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:12:38 πμ »
Σήμερα έστειλα και εγώ την ένσταση (?) αίτηση (?) για τις εθελοντικές μετατάξεις.
Έκανα και ένσταση για τις υποχρεωτικές.

Υπάρχει καμιά εξέλιξη με δικηγόρο;
Εγώ ήρθα σε επαφή με κάποιον στην πόλη που μένω αλλά δεν είναι ειδικός στα εκπαιδευτικά θέματα και είμαι σε αναζήτηση.
Μάλλον θα είναι  καλύτερα να απευθυνθούμε ομαδικώς κάπου. Θα ρωτήσω και εγώ και θα σας πω.

εννοείται ομαδική θα είναι η αγωγή!!! Κοιτάξτε όλοι για δικηγόρο, και αποφασίζουμε! Απλώς θα πρέπει να κινηθούμε γρήγορα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 12:14:29 πμ από naupaktos »

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:16:32 πμ »
Και εγώ είμαι μέσα. !!! Αλλά θα πρέπει να γίνει γρήγορα πριν ξεχαστεί το θέμα.
Την Δευτέρα σκέφτομαι να πάω και σε ένα δικηγόρο εδώ στη Λάρισα.
Κάτι ακόμα. Ένας νομικός στην δευτεροβάθμια της οργανικής μου, είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τωρα ενστάσεις για τις υποχρεωτικές γιατί δεν έχουν βγει επίσημα. Ξέρετε κατι σχετικό;

ο νόμος ορίζει 3 μέρες για ένσταση απο την ανακοινωση των αποτελεσμάτων. Δεδομένου ότι θα πάρει ΦΕΚ πολύ σύντομα -  και μετά δύσκολα ανακαλείτα, εξάλλου πρόκειται για μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολή ( δεν ειναι πχ μκ που μπορει μετά να μου τα πάρουν πισω αν έβγαλαν κατά λάθος περισσότερα με την διαδικασία των αχρεωστήτως καταβληθέντων ). Επομένως, καταληκτική θεωρείται η Δευτέρα για ενστάσεις.


ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!!!! και σε ευχαριστούμε γι'αυτήν!!!
Επομένως όσοι δεν έχετε κάνει , πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνετε την Δευτέρα!!!!

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:21:21 πμ »
Και εγώ είμαι μέσα. !!! Αλλά θα πρέπει να γίνει γρήγορα πριν ξεχαστεί το θέμα.
Την Δευτέρα σκέφτομαι να πάω και σε ένα δικηγόρο εδώ στη Λάρισα.
Κάτι ακόμα. Ένας νομικός στην δευτεροβάθμια της οργανικής μου, είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τωρα ενστάσεις για τις υποχρεωτικές γιατί δεν έχουν βγει επίσημα. Ξέρετε κατι σχετικό;

ο νόμος ορίζει 3 μέρες για ένσταση απο την ανακοινωση των αποτελεσμάτων. Δεδομένου ότι θα πάρει ΦΕΚ πολύ σύντομα -  και μετά δύσκολα ανακαλείτα, εξάλλου πρόκειται για μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολή ( δεν ειναι πχ μκ που μπορει μετά να μου τα πάρουν πισω αν έβγαλαν κατά λάθος περισσότερα με την διαδικασία των αχρεωστήτως καταβληθέντων ). Επομένως, καταληκτική θεωρείται η Δευτέρα για ενστάσεις.


ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!!!! και σε ευχαριστούμε γι'αυτήν!!!
Επομένως όσοι δεν έχετε κάνει , πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνετε την Δευτέρα!!!!

που? σε ΔΔΕ ή στο υπουργείο παιδείας;

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:34:46 πμ »
θα βγούν και οι εθελοντικές μετατάξεις για ειδικότητα ΠΕ 19 όταν είχαν γίνει αιτήσεις από τις Διευθύνσεις τον Μάρτιο ; Δηλαδή οι μετατάξεις αυτές που βγήκαν τώρα, δεν είναι για τις σχολικές μονάδες που έδωσαν οργανικές με Φεκ ή είναι λειτουργικά κένα ; Κάποια Διεύθυνση Α/θμίας Εκπαίδευσης που τηλεφώνησα, μου είπαν ότι οι θέσεις αυτές θα είναι  λειτουργικά κενά και μετά θα δώσουν οργανικές θέσεις γιατί το ΠΥΣΠΕ δεν είχε συνεδριάσει για να δώσει ποιες σχολικές μονάδες θα έχουν οργανικές θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:43:41 πμ »
θα βγούν και οι εθελοντικές μετατάξεις για ειδικότητα ΠΕ 19 όταν είχαν γίνει αιτήσεις από τις Διευθύνσεις τον Μάρτιο ; Δηλαδή οι μετατάξεις αυτές που βγήκαν τώρα, δεν είναι για τις σχολικές μονάδες που έδωσαν οργανικές με Φεκ ή είναι λειτουργικά κένα ; Κάποια Διεύθυνση Α/θμίας Εκπαίδευσης που τηλεφώνησα, μου είπαν ότι οι θέσεις αυτές θα είναι  λειτουργικά κενά και μετά θα δώσουν οργανικές θέσεις γιατί το ΠΥΣΠΕ δεν είχε συνεδριάσει για να δώσει ποιες σχολικές μονάδες θα έχουν οργανικές θέσεις.


ακριβώς! Το υπουργείο όταν ζήτησε τις θέσεις για τις υποχρεωτικές, ζήτησε τα λειτουργικά κενά!Οι οργανικές προορίζονταν για τις εθελοντικές! Κάποιες Δ/νσεις όμως δεν το κατάλαβαν και τα έκανα σαλάτα!!!

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:45:50 πμ »
Να ενημερώσω το forum ότι οι επιβεβαιωμένες συμμετοχές μέχρι τώρα για την ομαδική αγωγή σε δικηγόρο είναι 11... Για να δούμε πόσοι θα γίνουμε!

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:50:20 πμ »
Μήπως να απευθυνθούμε και στην ΟΚΠΕ;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 31, 2013, 01:00:07 πμ »
Παράθεση
λογικά τα φεκ των μετατάξεων των Ν.4057 και 4172 θα βγουν απο Δευτέρα μέχρι Τετάρτη εξ ου και αφήσαν αυτό το περιθώριο.
Ποιες μεταταξεις ειναι αυτες;Εχω χασει τη μπαλλα πια..
Και εγω μεσα για δικηγορο.Δεν ξερω αν με εχεις υπολογισμενη,αλλα ειμαι.

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 31, 2013, 01:02:57 πμ »
Παράθεση
λογικά τα φεκ των μετατάξεων των Ν.4057 και 4172 θα βγουν απο Δευτέρα μέχρι Τετάρτη εξ ου και αφήσαν αυτό το περιθώριο.
Ποιες μεταταξεις ειναι αυτες;Εχω χασει τη μπαλλα πια..
Και εγω μεσα για δικηγορο.Δεν ξερω αν με εχεις υπολογισμενη,αλλα ειμαι.


 :)  Ναι ρε παιδιά, ξέρει κανείς ποιές είναι αυτές;;;Βασικά είναι Νόμοι...πρέπει να δούμε αν στην εγκύκλιο των εθελοντικών αναφέρεται κάποιος από αυτούς τους αριθμούς...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 01:05:21 πμ από naupaktos »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 31, 2013, 01:12:42 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 09:24:17 μμ από schmeichel3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 621
Σύνολο: 634

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.