*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539731 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1876 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:20:58 μμ »
Παντως στη μοναδικη αποσπαση της ζωης μου σε αθηναικο Πυσδε το 2011-12 ο αιρετος μου ειχε προβλεψει επακριβως ολα οσα στη συνεχεια βρεθηκαν μπροστα μας: μεταταξεις ειδικοτητων στη α'θμια, καταργηση τεχνικων ειδικοτητων, ενοποιηση αθμιας και βθμιας. Αφου επιβεβαιωθηκε στα δυο πρωτα, γιατι οχι και στο τελευταιο;... (δεν εχω συγκεκριμενα στοιχεια, να φανταστειτε ουτε καν θυμαμαι το ονομα του...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:45 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1877 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:25:54 μμ »
raclette,

Ούτε εγώ έχω στοιχεία αλλά όπως προείπα, ουσιαστικά έτσι παίζει, το τυπικό τώρα μπορεί να παραμείνει τυπικό. Εκεί θα κολλήσουμε;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1878 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:37:08 μμ »
Σκεπτομενη με τη λογικη εκει καταληγω κι εγω και αν θελω να κανω το συνηγορο του διαβολου, πολυ θα με βολευε ως υπουργειο μια τετοια λυση, δεδομενης της αγαπημενης τακτικης του "βουλωνω-τρυπες-οπως-μπορω-με-καθηγητες-που-καθαριζουν-και-τουαλετες-αμα-λαχει". Ειδικα αν εχεις και μεταπτυχιακα, ο,τι καλυτερο για σφουγγαροπανο...

Επανερχομαι ομως στο θεμα της οργανικης με κατι που ακομα δεν εχω καταλαβει: τι θα απογινουν οι οργανικες θεσεις των μεταταγεντων ξενογλωσσων (και αλλων ειδικοτητων μη μεταταγεντων) στα νησια οι οποιες δεν καλυπτουν το 60% του ωραριου, ήτοι 14 ωρες στις 23 (6ωρες βθμια και 4 αθμια); εχουν καταργηθει/μεταφερθει εφοσον οι πρωην κατοχοι μετεταγησαν, ή συνεχιζουν να υφιστανται και να προσμετρωνται στα κενα του πυσδε;

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1879 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:49:17 μμ »
Σκεπτομενη με τη λογικη εκει καταληγω κι εγω και αν θελω να κανω το συνηγορο του διαβολου, πολυ θα με βολευε ως υπουργειο μια τετοια λυση, δεδομενης της αγαπημενης τακτικης του "βουλωνω-τρυπες-οπως-μπορω-με-καθηγητες-που-καθαριζουν-και-τουαλετες-αμα-λαχει". Ειδικα αν εχεις και μεταπτυχιακα, ο,τι καλυτερο για σφουγγαροπανο...

Επανερχομαι ομως στο θεμα της οργανικης με κατι που ακομα δεν εχω καταλαβει: τι θα απογινουν οι οργανικες θεσεις των μεταταγεντων ξενογλωσσων (και αλλων ειδικοτητων μη μεταταγεντων) στα νησια οι οποιες δεν καλυπτουν το 60% του ωραριου, ήτοι 14 ωρες στις 23 (6ωρες βθμια και 4 αθμια); εχουν καταργηθει/μεταφερθει εφοσον οι πρωην κατοχοι μετεταγησαν, ή συνεχιζουν να υφιστανται και να προσμετρωνται στα κενα του πυσδε;

Nα στο κάνω πιο απτό με παράδειγμα γιατί κι εγώ είχα και συνεχίζω να έχω την ίδια απορία.
Έστω συνάδελφος που υπηρετεί σε νησί που έχει μόνο 14 ώρες στην ειδικότητά του όπως λες και πήρε μετάταξη. Τι θα γίνουν οι ώρες σε αυτο το νησί;; Θα τις καλύπτει ωρομίσθιος, κανένας, ή θα φέρουν άλλον μόνιμο και από πού;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:45 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1880 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:56:34 μμ »
Nα στο κάνω πιο απτό με παράδειγμα γιατί κι εγώ είχα και συνεχίζω να έχω την ίδια απορία.
Έστω συνάδελφος που υπηρετεί σε νησί που έχει μόνο 14 ώρες στην ειδικότητά του όπως λες και πήρε μετάταξη. Τι θα γίνουν οι ώρες σε αυτο το νησί;; Θα τις καλύπτει ωρομίσθιος, κανένας, ή θα φέρουν άλλον μόνιμο και από πού;

αν βγει οργανική και δεν την θέλει κανένας τότε βάσει του Π.Δ. θα μεταθέσουν κάποιον υποχρεωτικά...αλλιώς με νέο διορισμό (  ;D , το ξεχάσαμε αυτό; υπάρχουν αδιόριστοι που η οργανική τους (η μελλοντική) δεν καταργήθηκε )... αλλιώς με αναπληρωτή....και οι ώρες που περισσεύουν....χμμμ για να δούμε αν είναι 8 (μια χαρά πάει και δυο μέρες στην δ/νση ή συμπληρώνει σε μάθημα - τραβεστί....

ΥΓ. Καλό βράδυ....Είπαμε να δουλέψει το μαντείο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας....

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1881 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:01:01 πμ »
Εγω θα απαντουσα "κανενας" στο κουιζ... Το ζητημα είναι αν συνεχίζει να υφισταται οργανικη με 10 ωρες στο ξερονησι, γιατι δεν υπαρχει περιπτωση για παραπανω με α' αναθεση... Αλλιως γιατι να στειλει μονιμο με υποχρεωτικη σε "ανυπαρκτη/καταργηθεισα" θεση;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1882 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:01:50 πμ »
Εγω θα απαντουσα "κανενας" στο κουιζ... Το ζητημα είναι αν συνεχίζει να υφισταται οργανικη με 10 ωρες στο ξερονησι, γιατι δεν υπαρχει περιπτωση για παραπανω με α' αναθεση... Αλλιως γιατι να στειλει μονιμο με υποχρεωτικη σε "ανυπαρκτη/καταργηθεισα" θεση;

Εδώ έστελνε 30 με διορισμό...στον έναν θα κολλήσει?  ;D ;D ;D
Ασε που ξεπαστρεύω και τους διοριστέους (ή μόνιμους που θα ζητήσουν ανευ αποδοχών) έτσι και πάει κάποιος που πραγματικά είναια από κει τριγύρω (αναπληρωτής ή νεοδιόριστος αδιάφορο) ή ξέρει ότι θα φύγει σίγουρα.... βρε παιδιά τι ερωτήσεις είναι αυτές βραδυάτικα....βάλτε μου δύσκολο τεστ αλλιώς πάω για ύπνο....  ;D ;D ;D
Και γιατί ντε και καλά να συμπληρώνει ωράριο? Εδώ στην στεριά είμαστε και δεν συμπληρώνουν όλοι....


ΥΓ... Χζζζζζ ....η Πυθία εκοιμήθει....αύριο πάλι.....  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 12:07:24 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1883 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:07:39 πμ »
Εδώ έστελνε 30 με διορισμό...στον έναν θα κολλήσει?  ;D ;D ;D
Ασε που ξεπαστρεύω και τους διοριστέους (ή μόνιμους που θα ζητήσουν ανευ αποδοχών) έτσι και πάει κάποιος που πραγματικά είναια από κει τριγύρω (αναπληρωτής ή νεοδιόριστος αδιάφορο) ή ξέρει ότι θα φύγει σίγουρα.... βρε παιδιά τι ερωτήσεις είναι αυτές βραδυάτικα....βάλτε μου δύσκολο τεστ αλλιώς πάω για ύπνο....  ;D ;D ;D

Ώρες-ώρες μου περνάει από το μυαλό ότι το υπουργείο έχει ανθρώπους 8) 8) 8) 8) παντού....  :P :P :P :P
Τουλάχιστον πληρώνει υπερωρίες????

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1884 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:10:54 πμ »
Να πως επιβεβαιωνεται ο Τζορτζ Οργουελ 30 χρονια μετα...
Περαν της πλακας, οι νομοι αλλαζουν εν μια νυκτι, γιατι να σπανε το κεφαλι τους με λεπτομερειες οπως εμεις...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1885 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:13:36 πμ »
αν βγει οργανική και δεν την θέλει κανένας τότε βάσει του Π.Δ. θα μεταθέσουν κάποιον υποχρεωτικά...αλλιώς με νέο διορισμό (  ;D , το ξεχάσαμε αυτό; υπάρχουν αδιόριστοι που η οργανική τους (η μελλοντική) δεν καταργήθηκε )... αλλιώς με αναπληρωτή....και οι ώρες που περισσεύουν....χμμμ για να δούμε αν είναι 8 (μια χαρά πάει και δυο μέρες στην δ/νση ή συμπληρώνει σε μάθημα - τραβεστί....

ΥΓ. Καλό βράδυ....Είπαμε να δουλέψει το μαντείο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας....

Στη διεύθυνση δεν γίνεται να πάει λέμε...είναι σε νησί μικρούλικο με 1 γυμνάσιο και 1 δημοτικό. (η διεύθυνση είναι σε άλλο νησί πιο μεγάλο). Οπότε γενικά όποιος είναι εκεί δεν συμπληρώνει. Άρα ή υποχρεωτική μεταθ. και αν αυτό δεν ευοδωθεί οι άλλες 2 επιλογές.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1886 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:46:32 πμ »
υπάρχει πρόσφατη νομοθεσία που εφαρμόζεται με την οποία ο Περιφερειακός δίνει για συμπλήρωση ωραρίου (εφόσον δεν υπάρχουν ώρες αλλού) διοικητική υποστήριξη στην μονάδα.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1887 στις: Μάρτιος 13, 2014, 08:10:36 πμ »
Kαλημέρα! Επανέρχομαι στο θέμα της εγκυκλίου. Ακουσε μήπως κάποιος από εσάς πότε θα βγει; Φτάσαμε μέσα Μαρτίου και τίποτα ακόμη. Δεν έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο στην ιστορία. Πώς γίνεται κάθε Υπουργός που αναλαμβάνει, να είναι χειρότερος από τον προηγούμενο; Κατάρα είναι;;;;  :'( :'( :'(

ΚΑΤΑΡΑ
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1888 στις: Μάρτιος 13, 2014, 08:33:31 πμ »
Ώρες-ώρες μου περνάει από το μυαλό ότι το υπουργείο έχει ανθρώπους 8) 8) 8) 8) παντού....  :P :P :P :P
Τουλάχιστον πληρώνει υπερωρίες????

Για το κάθε Υπουργείο είσαι-είμαι ένα Α.Μ. και ένας κωδικός μισθοδοσίας σε ένα κλάδο...
Σημασία δεν έχει ποιος το λέει αλλά ότι έτσι είναι.
Τώρα φυσικά στο μυαλό μας ο καθένας είμαστε υπέροχος, εξαίσιος και μοναδικός...  :)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1889 στις: Μάρτιος 13, 2014, 08:38:43 πμ »
Στη διεύθυνση δεν γίνεται να πάει λέμε...είναι σε νησί μικρούλικο με 1 γυμνάσιο και 1 δημοτικό. (η διεύθυνση είναι σε άλλο νησί πιο μεγάλο). Οπότε γενικά όποιος είναι εκεί δεν συμπληρώνει. Άρα ή υποχρεωτική μεταθ. και αν αυτό δεν ευοδωθεί οι άλλες 2 επιλογές.

Απάντησα πιο σφαιρικά...άμα θέλουν να καλύψουν κενό δεν πάει να έχει και 8 ώρες θα βρουν λύση. Ισχύει και αυτό που λέει ο kinegiros παρακάτω από το παραθετημένο μήνυμα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 08:40:22 πμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.