*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1932 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:09:34 μμ »
Αυτό ακριβώς λέω. Στο σχολείο μου είχα 12 ώρες, άρα και οργανική. Με την αύξηση των μαθητών ανά τμήμα έχω 6, άρα δεν έχω πλέον οργανική, όπως τόσοι και τόσοι συνάδελφοι και αυτό συμβαίνει σχεδόν με όλους ΠΕ05 και ΠΕ07.
εντελώς λάθος το σκεπτικό σου, έχεις οριστική τοποθέτηση στο σχολείο (της οργανικής σου όπως λέμε στην αργκώ μας), έτσι είσαι ακόμα και αν έχεις 0 ώρες σε αυτό το σχολείο, η υπηρεσιακή σου κατάσταση είναι οργανικά υπεράριθμος όχι διάθεση ΠΥΣΔΕ (είναι πιο απλό απ΄ότι ακούγεται...)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:55:09 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1933 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:25:04 μμ »
Καλή ερώτηση. Και τη συνεχίζω : σόρυ, βρε παιδιά, αλλά επειδή σε πρόσφατο υπόμνημά του σύνδεσμος καθηγητών γαλλικών ζητά από το υπουργείο να ορίσει τις προσωρινές τοποθετήσεις των ΠΕ 05 μεταταγμένων σε οργανικές θέσεις, ξέρει κανείς εάν πράγματι αυτοί οι άνθρωποι, οι φετινοί μεταταγμένοι ΠΕ 05 και ΠΕ 07 επιτέλους έχουν ή θ'αποκτήσουν τον Μάιο-Ιούνιο οργανικές θέσεις σίγουρα ?
Οι ερωτήσεις σου είναι ρητορικές εφόσον το υπουργείο κατάφερε αυτό που ήθελε. Με απλά λόγια μετέφερε κόσμο με παράλληλη αύξηση ωραρίου (περισσότερες ώρες στην ΠΕ απ' ότι είχαν στην ΔΕ) και προσωρινά τοποθετήθηκαν σε κάποια σχολεία. Το αν θα δώσει αυτό που λέμε εμείς οργανική (=σιγουριά τάχα) ή το ονομάσει κάπως αλλιώς είναι δευτερευούσης σημασίας.
Προς το παρόν ας "απολαύσουν" οι μεταταγμένοι την "μετάθεσή" τους γιατί από το Σεπτέμβρη (μιλάω για τους ΠΕ05 ειδικότερα που πλεονάζουν στις περιοχές που πήγαν) δεν πρόκειται να παραμείνουν με μειωμένο ωράριο (μαθαίνω ότι είναι μεγάλο το ποσοστό που δεν καλύπτει τις 24 ή 23 ώρες-και πώς θα μπορούσε άλλωστε).
Θα γίνουν αναθέσεις μαθημάτων (ναι, μην εκπλήσσεστε) προκειμένου να συμπληρώνουν όλοι ωράριο.
Αναθέσεις από ευέλικτη ζώνη και διαθεματικές δραστηριότητες ή άλλα προγράμματα, μέχρι και ιστορία έχει ακουστεί για τις 2 τελευταίες τάξεις του δημοτικού και ακόμη και θεατρική αγωγή όπου δεν υπάρχει αντιστοιχος συνάδελφος. Αυτά προς το παρόν (η πληροφόρηση μετράει ζωή λίγων ωρών και είναι από έγκυρη πηγή) γιατί θεωρώ (προσωπική εκτίμηση) ότι δεν θα μείνουν μόνο σ' αυτά.
Επομένως, ας μήν υπάρχει φόβος για απόλυση ή για κάτι άλλο. ¨Ολοι θα χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν ώστε ν α  μ η ν  υ π ά ρ χ ε ι  κ α μ μ ί α  ώ ρ α   α κ ά λ υ π τ η! (σιγά μην διορίσει δασκάλους)
Με παρόμοια λογική βγήκε και το ΠΔ για τις ΥΜ που κυρίως θα αφορά του β/θμιους. (όπου όπως κάποιοι προείπαν λόγω και των συγχωνεύσεων και των συρρικνώσεων του λυκείου οι μεταθέσεις θα είναι ελαχιστότατες, οι υποχρεωτικές εννοείται, από κάτι νησιά ξεχασμένα...προς τον πολιτισμένο κόσμο  ;D)
So, relax and enjoy folks!

(εκλιπαρώ να διαψευστούν στην πράξη αυτά που μου μεταφέρθηκαν αλλά....)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1934 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:40:11 μμ »
Ένας σίγουρος τρόπος για να μάθεις τι σημαίνει οργανική, και να την εκτιμήσεις βαθύτατα, είναι να μείνεις στη διάθεση ΠΥΣΔΕ για πέντε χρόνια, όπως εγώ π.χ. Φέτος, διανύω αισίως τον 5ο χρόνο ως 'διαθέσιμος'... όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω... διαλιέχτε! Και γυμνάσια, κι ενιαία λύκεια, και ΕΠΑΛ, και δημοτικά ημερήσια, και δημοτικά ολοήμερα! Μόνο στο ΠΙΚΠΑ δεν έχω πάει ακόμα.

Πληροφοριακά, και χωρίς να θέλω να κάνω κήρυγμα σε κανένα, όσοι συνάδελφοι πάρετε μετάθεση στον τόπο καταγωγής σας, αν τυχαίνει αυτός να είναι μεγάλη πόλη, κατά πάσα πιθανότητα θα μάθετε από την... καλή τι ακριβώς εστί οργανική και πόσο ψυχοφθόρο, ειδικά στην παρούσα κατάσταση, είναι να μην την έχεις. Τώρα, φυσικά, εσείς θα μου πείτε "γάιδαρο του χαρίζανε, τον κοίταγε στα δόντια". Ή όπως τραγουδάει και ο μέγας Ζούγα: "μανούλα πάρ' μου πέτσινο, κι ας είναι κι από γουρούνι"!

https://www.youtube.com/watch?v=vbW4M18us-0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 09:43:30 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1935 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:55:21 μμ »
Οι ερωτήσεις σου είναι ρητορικές εφόσον το υπουργείο κατάφερε αυτό που ήθελε. Με απλά λόγια μετέφερε κόσμο με παράλληλη αύξηση ωραρίου (περισσότερες ώρες στην ΠΕ απ' ότι είχαν στην ΔΕ) και προσωρινά τοποθετήθηκαν σε κάποια σχολεία. Το αν θα δώσει αυτό που λέμε εμείς οργανική (=σιγουριά τάχα) ή το ονομάσει κάπως αλλιώς είναι δευτερευούσης σημασίας.
Προς το παρόν ας "απολαύσουν" οι μεταταγμένοι την "μετάθεσή" τους γιατί από το Σεπτέμβρη (μιλάω για τους ΠΕ05 ειδικότερα που πλεονάζουν στις περιοχές που πήγαν) δεν πρόκειται να παραμείνουν με μειωμένο ωράριο (μαθαίνω ότι είναι μεγάλο το ποσοστό που δεν καλύπτει τις 24 ή 23 ώρες-και πώς θα μπορούσε άλλωστε).
Θα γίνουν αναθέσεις μαθημάτων (ναι, μην εκπλήσσεστε) προκειμένου να συμπληρώνουν όλοι ωράριο.
Αναθέσεις από ευέλικτη ζώνη και διαθεματικές δραστηριότητες ή άλλα προγράμματα, μέχρι και ιστορία έχει ακουστεί για τις 2 τελευταίες τάξεις του δημοτικού και ακόμη και θεατρική αγωγή όπου δεν υπάρχει αντιστοιχος συνάδελφος. Αυτά προς το παρόν (η πληροφόρηση μετράει ζωή λίγων ωρών και είναι από έγκυρη πηγή) γιατί θεωρώ (προσωπική εκτίμηση) ότι δεν θα μείνουν μόνο σ' αυτά.
Επομένως, ας μήν υπάρχει φόβος για απόλυση ή για κάτι άλλο. ¨Ολοι θα χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν ώστε ν α  μ η ν  υ π ά ρ χ ε ι  κ α μ μ ί α  ώ ρ α   α κ ά λ υ π τ η! (σιγά μην διορίσει δασκάλους)
Με παρόμοια λογική βγήκε και το ΠΔ για τις ΥΜ που κυρίως θα αφορά του β/θμιους. (όπου όπως κάποιοι προείπαν λόγω και των συγχωνεύσεων και των συρρικνώσεων του λυκείου οι μεταθέσεις θα είναι ελαχιστότατες, οι υποχρεωτικές εννοείται, από κάτι νησιά ξεχασμένα...προς τον πολιτισμένο κόσμο  ;D)
So, relax and enjoy folks!

(εκλιπαρώ να διαψευστούν στην πράξη αυτά που μου μεταφέρθηκαν αλλά....)


Mpratis uber alles!!!!
Ave Caesar!!!

ΥΓ. Ο Mpratis λέει στο Υπουργείο ότι δεν ξέρει τι του γίνεται για τις μεταθέσεις σε οργανικές όταν αυτός υποστήριζε μετατάξεις σε οργανικές....Ρε δεν υπάρχει λέμε αυτό το Υπουργείο....Υπουργείο Χ.αλάρωσης Α.υτογνωσίας Δ.ιασκέδασης και Α.ναψυχής πρέπει να το πούνε...
Προσεχώς και Χ.Υ.Τ.Υ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:55:09 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1936 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:59:08 μμ »
Θάθελα να δω αναλυτικά το Χ.Υ.Τ.Υ
 :)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1937 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:01:35 μμ »
Χ.Υ.Τ.Υ. ήταν πάντα. Να ευχόμαστε να μη γίνει Χ.Υ.Τ.Α. (Χώρος Υγειονομικής Ταφής Απορριμάτων). Και νομίζω όλοι ξέρουμε ποιοι είναι τα απορρίματα στην εκπαίδευση, n'est pas?
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1938 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:04:11 μμ »
Χ.Υ.Τ.Υ. ήταν πάντα. Να ευχόμαστε να μη γίνει Χ.Υ.Τ.Α. (Χώρος Υγειονομικής Ταφής Απορριμάτων). Και νομίζω όλοι ξέρουμε ποιοι είναι τα απορρίματα στην εκπαίδευση, n'est pas?

Εxactement ma cherie!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1939 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:08:51 μμ »
Εxactement ma cherie!

Mon cherie, συναδέλφισσα... αγοράκι είμαι, καλέ!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1940 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:15:05 μμ »
Mon cherie, συναδέλφισσα... αγοράκι είμαι, καλέ!
Oh la la! Pardon!
Σοβαρή παράλειψη αλλά λόγω της ώρας και της προχωρημένης κούρασης η όρασή μου με γέλασε (έεε έχουμε και κάποια ηλικία... 8))
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1941 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:17:23 μμ »
Τα κόκαλα των Μανιατών προγόνων μου θα τρίζουν στους τάφους τους! Πλάκα κάνω... συγχωρεμένη!  ;) ;) ;)
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1942 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:43:58 μμ »
...
(εκλιπαρώ να διαψευστούν στην πράξη αυτά που μου μεταφέρθηκαν αλλά....)

Mπορεί να διαψευστούν μόνο αν τους προλάβουν οι εκλογές (και φάνε μεγάλη ψυχρολουσία!  ;D )
  

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 919
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1943 στις: Μάρτιος 14, 2014, 01:31:42 πμ »
Τελικά ναι... όντως... αν οι πολυεθνικές απαιτούν μισθούς 250-300ευρώ γιατί να αγχωθεί η κυβέρνηση για τους εκπαιδευτικούς των 600 και βάλε?... Βέβαια οι εκπαιδευτικοί των βαθμών Γ' και Β' (καθώς και οι λοιποί δημόσιοι υπάλληλοι) όπως επίσης οι ένστολοι (ΕΠΟΠ και άνω και στυνομικοί) ξεπερνάνε το χιλιάρικο, κάνουν εμένα τον υπάλληλο που κατέχει τον βαθμό Ε' και κάτω να φαντάζουμε ως το κοριτσάκι με τα σπίρτα... Βέβαια αν ήμουν εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα θα περίμενα κάποια νέα εκπομπή μαγειρικής για να μάθω πως να κάνω το σκατό μου παξημάδι. Κατά τα άλλα περιμένουμε πότε θα πάρουμε μετάθεση να έρθουμε στον τόπο συμφερόντων μας... Όπου θα μπορούμε να εξοικονομούμε το ενοίκιο (και ας θέλουμε τα ίδια έξοδα για να μετακινούμαστε από σχολείο σε σχολείο γιατί απλά δεν συμπληρώνουμε το ωράριο). Αν και ο Νίτσε μίλησε για την "αξιοπρέπεια της τρέλας"... στην παρούσα φάση το μόνον που διακρίνω είναι από πλευράς δικής μου και των γύρω μου είναι "αξιοπρέπεια μηδέν"... Γιατί αν είμασταν αξιοπρεπείς θα έπρεπε κατά χιλιάδες να κάναμε καθιστική διαμαρτυρία στους δρόμους με μία λαμπάδα στο χέρι... Για την ώρα είμαστε με την ψυχή στο στόμα. Να πάρουμε μετάθεση... Να πάρουμε οργανική... Για να "μορφώσουμε" παιδιά (μέσα σε αυτά και τα δικά μας) τα οποία όμως θα απασχολούνται με το 1/4, 1/5, 1/8... οπως θέλετε πείτε το του δικού μας μισθού... Για να αισθανόμαστε όλοι εμείς οι υπόλοιποι καταξιωμένοι. Όραμα, όνειρο και ελπίδα... η επιβίωση... από ανθρώπους που φάγανε χρόνια και χρόνια σε πτυχία και μεταπτυχιακά... να μάθουν τα απόκρυφα της επιστήμης και της φιλοσοφίας και να συμπεριφέρονται απ' την άλλη ως φυτά... Εδώ ακόμη και οι μπιχεβιοριβιστές θα πρέπει να αναθεωρήσουν...Τελικά αυτό το "Ελληνικό πρόγραμμα διάσωσης" αποτελεί και ένα πολύ καλό, στοχευμένο και "πετυχημένο" πείραμα το οποίο θα συζητάνε γενεές οικονομολόγων και κοινωνιολόγων στο μέλλον. Καλό βράδυ και πολύ υπομονή σε όλους και όλες...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2014, 01:54:03 πμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Re: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1944 στις: Μάρτιος 14, 2014, 06:29:03 πμ »
Εχουν μαζευτεί και συνεχιζουν να μαζεύονται ποοολλα απωθημένα στους νεοτερους (sic) εκπαιδευτικους. Η Απαξιωση κ  η ανικανοτητα αξιοποιησης τους, μαζι με μηδενική αναγνώριση- οικονομικη κ αλλη -της δουλειάς τους ή αυτης που θα ήθελαν να προσφέρουν (αφου είναι αδύνατο οταν τρεχει σε πολλα σχολεία, οταν μετακινηται εν μεσω χρονιάς κλπ) θα πυροδοτηθει στην περιπτωση που κάποια στιγμη στο μακρινό μελλον τα πραγματα βελτιωθούν (λεμε τωρα...). Τοσα συσσωρευμενα προσόντα που συνεχιζουν να συσσωρευονται, που δεν ανταμοιβονται, με παιδιά κ γονείς που έχουνε σηκώσει αμανέ, δεν ξερω πως θα μπορέσουμε να τα διαχειριστουμε απο κατοπινες θέσεις ευθύνης αλλά κ στη ζωή μας γενικότερα.

Σας διαβάζω μιας κ το θέμα με αφορα εδω κ χρονια αμεσα, αλλά ειχα αποφασίσει να μην γράψω στο φορουμ επειτα απο ένα μαρτυρικο εξαμηνο ιουλιου-δεκεμβριου ωσπου τελικά πήρα την απόσπαση που περίμενα. Φτασαμε Μαρτιο κ ακόμα κάνουμε εικασίες κ καταναλώνουμε τοση φαιά ουσία χωρις να εχουμε ιδέα στη τελική τι εχουν αυτοί στο κεφάλι τους. Δε λεω, καπου βοηθάει ψυχολογικα να ξέρεις οτι δεν είσαι μόνος αλλά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση.  Κάποια στιγμή θα μας ξεφουρνισουν κατι κ θα το φαμε κ αυτο αμασητο, βλ. μεταταξεις-οτι πιο ασυνάρτητο κ διεφθαρμενο εχω δει.

Το μήνυμά δεν είναι καθόλου επικριτικο απλα είπα να καταθέσω τις σκέψεις μου ταξιδευνοντας προς στη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1945 στις: Μάρτιος 14, 2014, 07:13:30 πμ »
alexand75'' εχεις δικιο, δεν ξερω πως ακριβνς το μεταφραζω μεσα στο κεφαλι μου ολο αυτο,αλλα εχοντας στο μυαλο μου τους πτυχιουχους δικους μ ανθρωπους, που κυνηγανε το μεροκαματο κ δεν βρισκουν ή τους καθονται δουλειε; οπως σερβιτορες, φυλακες καθαριστριες σε δημοσιους καμπιναδες σς ξενοδοχεια κ καφετεριες, χωρις να υποτιμω την αξια του καθε επαγγελματος, μου μοιαζουμε σαν Μαριες Αντουανετες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.