*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1538401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1890 στις: Μάρτιος 13, 2014, 08:48:28 πμ »
Πάντως είναι πολύ δύσκολο για ειδικότητες σαν τη δική μου να κρατήσουν οργανικές. Μόνο σε μεγάλα συγκροτήματα θα μπορούσε να γίνει αυτό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:48 »

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1891 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:10:04 πμ »
Πάντως είναι πολύ δύσκολο για ειδικότητες σαν τη δική μου να κρατήσουν οργανικές. Μόνο σε μεγάλα συγκροτήματα θα μπορούσε να γίνει αυτό!

Όταν θα αλλάξουν την έννοια της "οργανικής" σε "τοποθέτηση" και "κάλυψη ωραρίου", τότε θα καταλάβεις! :D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1892 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:35:37 πμ »
... δεδομενης της αγαπημενης τακτικης του "βουλωνω-τρυπες-οπως-μπορω-με-καθηγητες-που-καθαριζουν-και-τουαλετες-αμα-λαχει". Ειδικα αν εχεις και μεταπτυχιακα, ο,τι καλυτερο για σφουγγαροπανο...

Πολύ γλαφυρό και πολύ κυνικά ...ρεαλιστικό.
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1893 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:18:32 πμ »
Εχει κανείς καμιά ενημέρωση για την περίφημη εγκύκλιο; Πάμε για Απρίλη τώρα ή ακόμα παραπέρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:48 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1894 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:09:49 πμ »
Όταν θα αλλάξουν την έννοια της "οργανικής" σε "τοποθέτηση" και "κάλυψη ωραρίου", τότε θα καταλάβεις! :D

Αυτό λέω: ότι βαδίζουμε στην πλήρη κατάργηση των οργανικών

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1895 στις: Μάρτιος 13, 2014, 11:45:44 πμ »
Γιατί βρε παιδιά? Η έννοια της οργανικής τώρα υφίσταται? Σου δίνουν οργανική π.χ. 12 ωρών σε ένα σχολείο και μετά σε στέλνουν σε δεύτερο σχολείο για να συμπληρώσεις 6 ώρες και σε τρίτο για να συμπληρώσεις άλλες τέσσερις... Να το πούμε αλλιώς... Ότι και να αλλάξουν, όπως και αν τα ονομάσεις... είτε έχεις οργανική είτε τελείς στην διάθεση ΠΥΣΔΕ... αν δεν βρεις σχολείο να έχει ώρες να κάνεις πλήρες ωράριο θα γυρίζεις μονίμως από σχολείο σε σχολείο... Ένα είναι το ζητούμενο... ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΟΥ!!! Αυτό ζητάνε και θα εξακολουθήσουν να ζητάνε από εμάς...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1896 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:00:31 μμ »
Aυτό που λέω είναι ότι στη δική μου ειδικότητα δεν  συμπληρώνουμε ΟΥΤΕ το 12ωρο! Πάρα πολύ λίγοι συνάδελφοι ΠΕ05 πλέον έχουν 12ωρο σε ένα σχολείο.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1897 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:08:55 μμ »
Aυτό που λέω είναι ότι στη δική μου ειδικότητα δεν  συμπληρώνουμε ΟΥΤΕ το 12ωρο! Πάρα πολύ λίγοι συνάδελφοι ΠΕ05 πλέον έχουν 12ωρο σε ένα σχολείο.

Θα καλύπτεις τις ώρες που είναι να καλύψεις στην περιοχή (και τα μαθήματα ή άλλη απασχόληση) που κρίνουν αυτοί ότι πρέπει να τiς καλύψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 12:16:57 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1898 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:49:08 μμ »
Αφού υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον, κοινοποιώ τις προσωπικές μου, μη διασταυρωμένες πρόσφατες πληροφορίες, για κάθε ενδιαφερόμενο (to whom it may consern):

Αυτό που ενδιαφέρει τους προύχοντες, είναι να υπάρξει τοποθέτηση κάθε εκπαιδευτικού σε κάποιο εκπαιδευτικό (κατ' αρχάς) πόστο ανά την Ελλάδα και αν δεν συμπληρώνει εκεί ωράριο, να πάει και δίπλα και πιο δίπλα και έχει ο Θεός!
Το ξαναλέω πως υπάρχει τεράστια ζέση και ζήλος, να καλυφθεί ΚΑΘΕ εκπαιδευτική θέση, με κάποιον μόνιμο εκπαιδευτικό που να μη χρειάζεται (όσο γίνεται) πρόσληψη αναπληρωτών, οι οποίοι επιθυμείται να καλύπτουν απόλυτα έκτακτες ανάγκες! (Εδώ, κολλάνε οι υποχρεωτικές μεταθέσεις, αλλά και αποσπάσεις!).
Τρέχουν και δεν φτάνουν, για να προλάβουν να δρομολογήσουν όλες τις διαδικασίες, κανονικά  ;D, ούτως ώστε την 1η Σεπτεμβρίου, να ξέρουν όλοι οι εκπαιδευτικοί πού θα βρίσκονται, από το καλοκαίρι, και... τέλος!
Αφού επιτευχθεί αυτός ο στόχος, η όποια διαδικασία υπηρεσιακών μεταβολών εκπαιδευτικών θα τους είναι παιγνιδάκι, αφού θα εφαρμόζεται -ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΕΓΚΛΙΤΑ- η έννοια του "δεν παίρνεις απόσπαση, κλπ., αν δεν αναπληρωθεί η θέση σου".
Το κουτσομπολιό έκλεισε με την διαβεβαίωση πως (σ.σ. προς το παρόν, σίγουρα!) δεν υπάρχει σκέψη για διαθεσιμότητα (πολύ περισσότερο για απολύσεις, αφού δεν υπάρχει συνταγματική κάλυψη!), αλλά αυτό που επιζητούν είναι η απόλυτη (πάλι, sic!) οργάνωση, 1ον: της εκπαιδευτικής λειτουργίας και 2ον: του προσωπικού του.
Πέραν αυτών, οι μικρολεπτομέρειες είναι άπειρες...

Υ.Γ. Τα βύσματα δεν εντάσσονται στις διαδικασίες αυτές, ανάλογα του μεγέθους τους!  ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1899 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:50:49 μμ »
Θα καλύπτεις τις ώρες που είναι να καλύψεις στην περιοχή (και τα μαθήματα ή άλλη απασχόληση) που κρίνουν αυτοί ότι πρέπει να τiς καλύψεις.

Ναι, αλλά δεν θα έχω πια οργανική!!!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1900 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:55:36 μμ »
Ναι, αλλά δεν θα έχω πια οργανική!!!!!

Παίδες sorry αλλά δεν παίζεστε λέμε.... (sorry που ξεσπάω σε σένα, δεν είσαι η μόνη αλλά δεν αντέχω άλλο αυτό με την οργανική....πραγματικά δεν αντέχω)

ΟΡΓΑΝΙΚΗ

Είναι το αυτοκινητάκι που παίρνουμε από το Υπουργείο με τον διορισμό μας....και το πάμε στο ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ διορισμού μας....από κει το τσουλάμε και το πάμε σε άλλο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ με μετάθεση. Η' με μετάταξη από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ και τούμπαλιν....

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

Οριστική τοποθέτηση όταν έχουμε πάνω από 12 ώρες (και πρέπει κάθε Μαη-Ιούνη ή Σεπτέμβρη να έχουμε πάνω από 12 ώρες, αλλιώς είμαστε υπεράριθμοι) ή σε διάθεση.

Αρα λοιπόν τι δεν έχεις;


ΥΓ. Το θέμα είναι ότι δεν μου φταίνε οι συνάδελφοι αλλά αυτά τα ΠΕΚ (και απευθύνομαι στους διοργανωτές τους) γιατί τα έκαναν και τα κάνουν;;;...μόνο για να μαθαίνουμε τις άδειες;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 01:02:26 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1901 στις: Μάρτιος 13, 2014, 01:02:09 μμ »
"Πραγματοποιήθηκε τελικά σήμερα στο υπουργείο παιδείας η περιβόητη "σύσκεψη" στην οποία συζητήθηκε και το θέμα των μεταθέσεων.
Θα γίνουν λένε οι μεταθέσεις,αλλά με άλλο τρόπο...από σχολείο σε σχολείο.Μάλιστα οι παράγοντες του υπουργείου είναι υπεραισιόδοξοι ότι ο χρόνος φτάνει και περισσεύει.
Οι άνθρωποι είναι εντελώς άσχετοι και δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες."

Aπό fb Μπράτη.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1902 στις: Μάρτιος 13, 2014, 01:12:40 μμ »
Παίδες sorry αλλά δεν παίζεστε λέμε.... (sorry που ξεσπάω σε σένα, δεν είσαι η μόνη αλλά δεν αντέχω άλλο αυτό με την οργανική....πραγματικά δεν αντέχω)

ΟΡΓΑΝΙΚΗ

Είναι το αυτοκινητάκι που παίρνουμε από το Υπουργείο με τον διορισμό μας....και το πάμε στο ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ διορισμού μας....από κει το τσουλάμε και το πάμε σε άλλο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ με μετάθεση. Η' με μετάταξη από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ και τούμπαλιν....

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

Οριστική τοποθέτηση όταν έχουμε πάνω από 12 ώρες (και πρέπει κάθε Μαη-Ιούνη ή Σεπτέμβρη να έχουμε πάνω από 12 ώρες, αλλιώς είμαστε υπεράριθμοι) ή σε διάθεση.

Αρα λοιπόν τι δεν έχεις;


ΥΓ. Το θέμα είναι ότι δεν μου φταίνε οι συνάδελφοι αλλά αυτά τα ΠΕΚ (και απευθύνομαι στους διοργανωτές τους) γιατί τα έκαναν και τα κάνουν;;;...μόνο για να μαθαίνουμε τις άδειες;;;
Αυτό ακριβώς λέω. Στο σχολείο μου είχα 12 ώρες, άρα και οργανική. Με την αύξηση των μαθητών ανά τμήμα έχω 6, άρα δεν έχω πλέον οργανική, όπως τόσοι και τόσοι συνάδελφοι και αυτό συμβαίνει σχεδόν με όλους ΠΕ05 και ΠΕ07.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1903 στις: Μάρτιος 13, 2014, 01:26:50 μμ »
Αυτό ακριβώς λέω. Στο σχολείο μου είχα 12 ώρες, άρα και οργανική. Με την αύξηση των μαθητών ανά τμήμα έχω 6, άρα δεν έχω πλέον οργανική, όπως τόσοι και τόσοι συνάδελφοι και αυτό συμβαίνει σχεδόν με όλους ΠΕ05 και ΠΕ07.

Αυτό που σου λέει είναι ότι μπορείς να έχεις οργανική ακόμα και ως υπεράριθμη. Όταν χάνεις την Οργανική σου απολύεσαι. Αν μπήκε το 15θήμερο ο μισθός σου μάλλον δεν έχεις απολυθεί και άρα έχεις οργανική... όντας υπεράριθμη. Δεν υπάρχει ρύθμιση που να καταργεί τις οργανικές των υπεράριθμων ΔΥ.

Η οργανική είναι "πάνω σου" δεν είναι στο σχολείο... εξ' ου και το "αυτοκινητάκι"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 01:29:02 μμ από escozul »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159559
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 325
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.