*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1540416 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #588 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:02:50 μμ »
Θα μου επιτρέψεις να σε ενημερώσω ότι οι "γαλλικών" μετά την αθλιότητα των μετατάξεων δεν πλεονάζουν. Άδειασαν τα Δωδεκάνησα, οι Κυκλάδες, το Λασίθι, και άλλες περιοχές σε Πελοπόννησο κλπ. μιας που όλοι "είμαστε" των αστικών κέντρων (βλέπε Αθήνα-Θεσσαλονίκη).

Γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και είμαι 9 χρόνια στην άγονη ότι τα κενά είναι εμφανέστατα, γι'αυτό άλλωστε και ήταν πρωτοφανής η πρόσληψη αναπληρωτών μετά από χρόνια σε καθ.γαλλικών φέτος! Για τις υπόλοιπες ειδικότητες δεν γνωρίζω. Τώρα, εάν θα γίνουν μεταθέσεις, ουδείς μπορεί να ξέρει...έχουν ανατραπεί όλα...δεν μπορείς να πιθανολογήσεις τι σκοπεύουν να πράξουν...έχουμε και προεκλογική περίοδο... ;)

Για να καταλάβω... έφυγαν καθηγητές με μετάταξη και άφησαν κενό πίσω τους σε περιοχή που δεν είχε πλεονάζοντες; Γιατί αν αυτό έγινε τότε γιατί εγώ δεν πήγα βήμα ενώ είμαι σε κατσάβραχο και ο λόγος που μου έδωσαν για την μη μετάταξή μου είναι ότι είμαι σε περιοχή που δεν έχει πλεονάζοντες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:42:49 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #589 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:14:11 μμ »
μαλλον δεν θα βγει φετος εγκυκλιος μεταθεσεων και θα γινουν μονο αποσπασεις


ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ


Τι φοβερη εναλλαγή απόψεων συν/φε! Καλό θα ήταν να είμαστε πιο προσεκτικοί στην έκφραση υποκειμενικών απόψεων

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #590 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:59:43 μμ »
Για να καταλάβω... έφυγαν καθηγητές με μετάταξη και άφησαν κενό πίσω τους σε περιοχή που δεν είχε πλεονάζοντες; Γιατί αν αυτό έγινε τότε γιατί εγώ δεν πήγα βήμα ενώ είμαι σε κατσάβραχο και ο λόγος που μου έδωσαν για την μη μετάταξή μου είναι ότι είμαι σε περιοχή που δεν έχει πλεονάζοντες;
Γιατί απλώς εσύ δεν είχες "κατάλληλη γνωριμία". Εδώ έχει βουίξει ο τόπος από τα κενά που άφησαν πίσω τους οι μετατεγέντες και μιλάμε ακόμη για περιοχές με πλεονάζοντες; Ας μην κατονομάσω τα κενά καλύτερα...ψάξτε τα λιγάκι, δεν είναι και δύσκολο (τουλάχιστον για τα γαλλικά). Μια καλή αρχή είναι να δείτε που πήγαν οι φετινοί αναπληρωτές γαλλικών για να καλύψουν κενά...(αναζήτηση σε όλες τις φάσεις αναπληρωτών)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #591 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 10:29:07 μμ »
Έχει καταντήσει γελοία (συγγνώμη για το επίθετο) αυτή η καραμέλα με το "οι πλεονάζοντες γαλλικών", έχω βαρεθεί να το ακούω.  Εγώ όπου έχω εργαστεί πάντα συμπληρώνω μέχρι και την τελευταία ώρα του υποχρεωτικού μου ωραρίου. Πάντως, αν δεν μας έπαιρναν τη μια ώρα από το τρίωρο που είχαμε στο γυμνάσιο και αν δεν έκαναν την προώθηση των αγγλικών στο λύκειο επειδή τις περισσότερες οργανικές τις έχουν οι αγγλικών, τότε δεν θα έλεγε κανείς αυτό το "πλεονάζοντες".
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:42:49 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #592 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 11:13:04 μμ »
τα κενα που δημιουργηθηκαν απο τις αποχωρησεις μεταταγεντων στην πρωτοβαθμια θα καλυφτουν απο αναγκαστικες μεταθεσεις περισσευουμενων σε αλλους νομους, που θα ενεργοποιηθουν τωρα και θα προβλεπονται μεσα στην εγκυκλιο των μεταθεσεων που θα εκδοθει προσεχως. ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ. Κι εφοσον θα γινουν καποιοι διορισμοι σε καποιους κλαδους, θα γινουν και μεταθεσεις σε αυτους τους κλαδους που θα ειναι ομως οι βασικοι. Δυστυχως στους αλλους, εφοσον δεν θα γινουν διορισμοι (γαλλικων, γυμναστων, πληροφορικαριων), δεν θα γινουν και μεταθεσεις και ελπιζω και ευχομαι (φευ) και απολυσεις οσων θα εξακολουθουν να περισσευουν μετα και τις αναγκαστικες μεταθεσεις που θα γινουν.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #593 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 11:40:54 μμ »
Γνωρίζετε αν πρόκειται να αλλάξει ο τρόπος υποβολής των αιτήσεων μετάθεσης σε ηλεκτρονικό;
Επίσης οι αλλαγές που αναμένονται στην εγκύκλιο μεταθέσεων μπορεί να αφορούν στις επιλογές που δηλώνονται;

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2014, 09:20:27 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #594 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 12:43:16 πμ »
ο τροπος υποβολης γινεται ετσι κι αλλιως ηλεκτρονικα απο τη Διευθυνση. Θα δηλωνουμε πλεον περιφερεια και οχι νομους, κατα πως φαινεται

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #595 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 02:06:41 πμ »
ο τροπος υποβολης γινεται ετσι κι αλλιως ηλεκτρονικα απο τη Διευθυνση. Θα δηλωνουμε πλεον περιφερεια και οχι νομους, κατα πως φαινεται
Αυτό από που προέκυψε πάλι; Προσωπική υπόθεση ή "εσωτερική πληροφόρηση"; Για να γίνει κάτι τέτοιο δεν θα πρέπει να βγει σχετική απόφαση όμοια με εκείνη που βγήκε πέρυσι για τις περιοχές μετάθεσης;
Και μια άλλη απορία που δεν απευθύνεται στον panmets.
Πως είναι δυνατόν να μην έχουν εσωτερική πληροφόρηση οι συνδικαλιστές που ολημερίς όλο και με κάποιον από το υπουργείο μιλούν και δεν είναι σε θέση να ενημερώσουν τον κόσμο; Έχουν πάρει σβάρνα τα σχολεία αυτές τις μέρες για να μας "διαφωτίσουν" περί αξιολόγησης αλλά αν τους ρωτήσεις τι γίνεται με τις μεταθέσεις δεν ξέρουν λένε....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #596 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 03:02:36 πμ »

Η ανώνυμη "εσωτερική πληροφόρηση" διαφέρει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #597 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 10:02:02 πμ »
οσα ξερει ο λοχαγος δεν τα ξερει (λεει) ο στρατηγος

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #598 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 10:15:35 πμ »
Σωστό!!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #599 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 02:52:57 μμ »
Αυτό από που προέκυψε πάλι; Προσωπική υπόθεση ή "εσωτερική πληροφόρηση"; Για να γίνει κάτι τέτοιο δεν θα πρέπει να βγει σχετική απόφαση όμοια με εκείνη που βγήκε πέρυσι για τις περιοχές μετάθεσης;
Και μια άλλη απορία που δεν απευθύνεται στον panmets.
Πως είναι δυνατόν να μην έχουν εσωτερική πληροφόρηση οι συνδικαλιστές που ολημερίς όλο και με κάποιον από το υπουργείο μιλούν και δεν είναι σε θέση να ενημερώσουν τον κόσμο; Έχουν πάρει σβάρνα τα σχολεία αυτές τις μέρες για να μας "διαφωτίσουν" περί αξιολόγησης αλλά αν τους ρωτήσεις τι γίνεται με τις μεταθέσεις δεν ξέρουν λένε....
δεν χρειαζεται να λεγεται ρητα. Με τις αναγκαστικες μεταθεσεις που θα γινονται πρωτα στη  περιφερεια, θα γινει αυτο πραγματικοτητα

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #600 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 03:41:37 μμ »
Εγω  ακουσα χθες απο συναδελφο οτι θα γινουν μεταθεσεις απο σχολειο σε σχολειο,θα επιλεγεις σχολεια για οργανικη πλεον, το μαρτιο.Αυτο φημολογειται,αλλα κανενας δεν ειναι σιγουρος.

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #601 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 04:28:16 μμ »
Κι εγώ πληροφορήθηκα πως περιμένουν τις αιτήσεις συνταξιοδότησης που θα υποβληθούν τον Απρίλιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.