*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1538858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6622 στις: Ιούλιος 26, 2014, 03:13:25 μμ »
και για να δωσουμε λιγο πολιτικο χρωμα....πασοκ νδ ας υποθεσουμε οτι ειναι μαζι...η αξιωματικη αντιπολιτευση ο συριζα τι θεση εχει παρει για τους εκπαιδευτικους που υποφερουν....ο Κοτσυφακης υποψηφιος ευρωβουλευτης του συριζα...που ειναι...ο Κουρακης που ειναι...ολοι μας εγκατελειψαν...
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6623 στις: Ιούλιος 26, 2014, 03:42:55 μμ »
Παραμεθοριο νησι , εχεις κανει kinegiros ?
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6624 στις: Ιούλιος 26, 2014, 03:44:56 μμ »
Ωραία η καραμέλα να κατηγορούμε όλους τους άλλους μπορεί να δοκιμάσω και εγώ κάποια στιγμή.

επιτέλους και κάποιος που δεν έχει κανένα παράπονο  :)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6625 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:06:01 μμ »
επιτέλους και κάποιος που δεν έχει κανένα παράπονο  :)

δεν εγραψα αυτό συνάδελφε και το ξέρεις :P

Παραμεθοριο νησι , εχεις κανει kinegiros ?

Από παραμεθόριο είμαι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6626 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:09:56 μμ »
ντοπιος σε παραμεθοριο , kinegiros ?
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος PAPEN_13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • ΠΕ 04.02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6627 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:10:11 μμ »
Γνωρίζει κάποιος αν έχει ανακοινωθεί ο τελικός πίνακας οργανικών κενών βάσει του οποίου έγιναν οι μεταθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6628 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:12:58 μμ »

@vickykas στο δυσπρόσιτο δεν σε έστειλαν οι συνδικαλιστές, εσύ το δήλωσες. Αν σου τελείωσε η αλληλεγγύη μαζί με τα λεφτά όπως λες τότε μπορεί να πιστέψει κάποιος ότι με λεφτά θα σου ξαναέρθει η αλληλεγγύη.
Έτσι όπως τα λές είναι σαν να νομίζεις ότι αλληλεγγύη έχουμε προς στους συνδικαλιστές και όχι μεταξύ μας.

Όταν το δήλωσα το δυσπρόσιτο έπαιρνα 1250 Ευρώ. Εκτός αν εσύ θεωρείς ότι 300 Ευρώ διαφορά είναι ασήμαντα. Εν πάση περιπτώσει δεν έχω απαίτηση να φύγω απ' το νησί εφόσον δεν υπάρχουν κενά. Έχω απαίτηση όμως να μπορώ να ζω αξιοπρεπώς. Το οποίο αν δεν συμβαίνει, δεν μπορώ να σκεφτώ ευγενείς έννοιες όπως αλληλεγγύη και αγώνες. Πόσο μάλλον όταν αισθάνομαι ότι αυτοί που μου ζητάνε να αγωνιστώ με έχουν εξαπατήσει για δικό τους όφελος. Απλά τα πράγματα. Τώρα αν εσύ είσαι τόσο υπεράνω υλικών αγαθών, πες μας κι εμάς τον τρόπο να το καταφέρουμε. Προς το παρόν εκφράζω με ειλικρίνεια αυτό που αισθάνομαι κι εγώ και πολλοί άλλοι που υπηρετούμε σε δυσπρόσιτα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6629 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:27:29 μμ »
Όταν το δήλωσα το δυσπρόσιτο έπαιρνα 1250 Ευρώ. Εκτός αν εσύ θεωρείς ότι 300 Ευρώ διαφορά είναι ασήμαντα. Εν πάση περιπτώσει δεν έχω απαίτηση να φύγω απ' το νησί εφόσον δεν υπάρχουν κενά. Έχω απαίτηση όμως να μπορώ να ζω αξιοπρεπώς. Το οποίο αν δεν συμβαίνει, δεν μπορώ να σκεφτώ ευγενείς έννοιες όπως αλληλεγγύη και αγώνες. Πόσο μάλλον όταν αισθάνομαι ότι αυτοί που μου ζητάνε να αγωνιστώ με έχουν εξαπατήσει για δικό τους όφελος. Απλά τα πράγματα. Τώρα αν εσύ είσαι τόσο υπεράνω υλικών αγαθών, πες μας κι εμάς τον τρόπο να το καταφέρουμε. Προς το παρόν εκφράζω με ειλικρίνεια αυτό που αισθάνομαι κι εγώ και πολλοί άλλοι που υπηρετούμε σε δυσπρόσιτα.

αν αισθάνεσαι ότι έχεις εξαπατηθεί από αυτούς που σου λένε να αγωνιστείς τότε οκ πάω πάσο
εγώ δεν έχω αισθανθεί έτσι γιατί ξέρω τι μπορούν και δεν μπορούν να κάνουν αυτοί που εγώ ψηφίζω. Γιατί εγώ ψηφίζω και αν έχει αυτός που ψηφίζω μια ευθύνη έχω και εγώ το ταίρι της.

Υπεράνω υλικών αγαθών δεν είμαι αλλά προσπαθώ να μην την συνδέω με την αλληλεγγύη προς τους συναδέλφους μου.
Όσο δε αφορά την μείωση των αποδοχών αυτό έγινε για όλους οπότε δεν είναι επιχείρημα άλλωστε κανείς επίσης δεν μας έχει εγγυηθεί ότι ο μισθός δεν θα είναι μεταβαλλομένος (και προς τα κάτω), υποθέσεις κάναμε με βάση τα δεδομένα της εκείνης στιγμής, τα δεδομένα άλλαξαν. 

@foreman ναι

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6630 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:35:42 μμ »
σου εχω προταση kinegiros :  οσοι ντοπιοι υπηρετουν σε παραμεθοριο, στο σπιτι τους δλδ, να τους αφαιρεθει το επιδομα παραμεθοριου και να χορηγηθει σε συναδελφους νεοδιοριστους που υπηρετουν παραμεθοριο αλλα δεν ειναι ντοπιοι και παιρνουν μισθο πεινας ,στα πλασια της συναδελφικης αλληλεγγυης , παντα.

Τι λες ?
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6631 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:41:17 μμ »
εγω είμαι σε παραμεθοριο και δεν πηρα μεταθεση.ευχαριστως θα εμενα περισσοτερο καιρο αλλα σαν κινητρο να μου δωαουν χρηματα και όχι μορια.....να ζω αξιοπρεπως εκει που είμαι.

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6632 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:43:31 μμ »
@ kinegiros

Αλληλεγγύη έχω κι εγώ προς τους συναδέλφους μου. Αισθάνομαι όμως ότι είναι σε θεωρητικό επίπεδο γιατί στην ουσία δεν μπορώ να κάνω κάτι για να τους βοηθήσω. Αν το θέμα σου είναι η χρήση της συγκεκριμένης λέξης να τη σβήσω. Νομίζω όμως η ουσία του μηνύματός μου είναι εμφανής καθώς και το προς τα πού στρέφεται η κριτική μου.

Όσο για τους συνδικαλιστές ΟΛΜΕ - ΔΟΕ και τους κυρίους της ΑΔΕΔΥ, να το εξηγήσω γιατί μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δεν ξέρω πόσα χρονια είσαι στην εκπαίδευση και ποιος είναι ο βαθμός σου, αλλά όταν σε όσους κατατάχτηκαν π.χ. στο βαθμό Β υπάρχει περικοπή στο ενιαίο μισθολόγιο 50 ευρώ και σε όσους κατατάχτηκαν π.χ. στον βαθμό Ε 400 ευρώ, αυτό κάτι θα έπρεπε να σου λέει για το τι συνέβη στις διαπραγματεύσεις πίσω απ'τις κλειστές πόρτες. Αυτό ήταν ή δεν ήταν ευθύνη των συνδικαλιστών; Από ποιον να αναζητήσω ευθύνη τότε;

Δεν υπέγραψα κανένα συμβόλαιο όταν διορίστηκα ότι θα φύγω απ' το δυσπρόσιτο σε δυο χρόνια, ούτε ότι δε θα μειωθεί ο μισθός μου, διατηρώ όμως το δικαίωμα (νομίζω...) να κριτικάρω τις πράξεις των συνδικαλιστών και της πολιτικής ηγεσίας. Επαναμβάνω. Ειδικά όταν αισθάνομαι ότι έπαιξαν παιχνίδια πίσω απ' την πλάτη τη δική μου και των συναδέλφων μου (για να μη λες ότι δε δείχνω αλληλεγγύη ;)).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 04:50:11 μμ από vickykas »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6633 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:50:16 μμ »
σου εχω προταση kinegiros :  οσοι ντοπιοι υπηρετουν σε παραμεθοριο, στο σπιτι τους δλδ, να τους αφαιρεθει το επιδομα παραμεθοριου και να χορηγηθει σε συναδελφους νεοδιοριστους που υπηρετουν παραμεθοριο αλλα δεν ειναι ντοπιοι και παιρνουν μισθο πεινας ,στα πλασια της συναδελφικης αλληλεγγυης , παντα.

Τι λες ?

εγώ λέω να καταλάβεις πρώτα τι είναι το επίδομα παραμεθορίου γιατί δεν το έχεις καταλάβει
σε πληροφορώ λοιπόν ότι έχει να κάνει με την δυσκολία της περιοχής και όχι αν είσαι ντόπιος ή όχι
αν εσένα σου φαίνεται δύσκολη η ζωή για μερικά χρόνια ρώτα και αυτούς που ζουν για όλη τους την ζωή εκεί.
Επίσης ο μισθός πείνας είναι για όλους ο ίδιος. Το "σπίτι" μας λοιπόν μπορεί να είναι ενοίκιο και εμείς έχουμε λιγότερες επιλογές από εσένα που θα γυρίσεις κάποια στιγμή στην μεγαλούπουλη σου.
 
Ελπίζω να κατάλαβες "συνάδελφε".

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6634 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:57:48 μμ »
@ kinegiros

Αλληλεγγύη έχω κι εγώ προς τους συναδέλφους μου. Αισθάνομαι όμως ότι είναι σε θεωρητικό επίπεδο γιατί στην ουσία δεν μπορώ να κάνω κάτι για να τους βοηθήσω. Αν το θέμα σου είναι η χρήση της συγκεκριμένης λέξης να τη σβήσω. Νομίζω όμως η ουσία του μηνύματός μου είναι εμφανής καθώς και το προς τα πού στρέφεται η κριτική μου.

Ναι με πείραξε αυτό με την αλληλεγγύη, το ξέρω ότι καταβάθος δεν το εννοούσες με τον τρόπο που το έγραψες αλλά ήθελα να καταλάβεις πως φάνηκε και αφού το σβήνεις μπράβο σου.

Όσο για τους συνδικαλιστές ΟΛΜΕ - ΔΟΕ και τους κυρίους της ΑΔΕΔΥ, να το εξηγήσω γιατί μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δεν ξέρω πόσα χρονια είσαι στην εκπαίδευση και ποιος είναι ο βαθμός σου, αλλά όταν σε όσους κατατάχτηκαν π.χ. στο βαθμό Β υπάρχει περικοπή στο ενιαίο μισθολόγιο 50 ευρώ και σε όσους κατατάχτηκαν π.χ. στον βαθμό Ε 400 ευρώ, αυτό κάτι θα έπρεπε να σου λέει για το τι συνέβη στις διαπραγματεύσεις πίσω απ'τις κλειστές πόρτες. Αυτό ήταν ή δεν ήταν ευθύνη των συνδικαλιστών; Από ποιον να αναζητήσω ευθύνη τότε;

Δεν ήταν ευθύνη των συνδικαλιστών, δεν αποφάσισαν αυτοί το ξέρεις. Να αναζητήσεις ευθύνη από όσους τα ψήφισαν. Εγώ αυτό κάνω. Εκτός και αν νομίζεις ότι ήταν στο χέρι τους οι συνδικαλιστές να ανατρέψουν το νομοσχέδιο. Ακόμα και αν οι ίδιοι φώναζαν ότι να υπάρχει αναλογική μείωση σε όλους τότε εγώ αν ήμουν υπουργείο και πάλι δεν θα το έκανα. Για 2 λόγους. 1ο) γιατί δεν με συμφέρει οικονομικα αφού οι μεγάλοι θα φύγουν με σύνταξη και θα απαλλαγώ σύντομα από τον μεγάλο μισθό ενώ ο μικρός θα μείνει για καιρό 2ο) για να δημιουργήσω ρήγμα μεταξύ των εργαζομένων.


Δεν υπέγραψα κανένα συμβόλαιο όταν διορίστηκα ότι θα φύγω απ' το δυσπρόσιτο σε δυο χρόνια, ούτε ότι δε θα μειωθεί ο μισθός μου, διατηρώ όμως το δικαίωμα (νομίζω...) να κριτικάρω τις πράξεις των συνδικαλιστών και της πολιτικής ηγεσίας. Επαναμβάνω. Ειδικά όταν αισθάνομαι ότι έπαιξαν παιχνίδια πίσω απ' την πλάτη τη δική μου και των συναδέλφων μου (για να μη λες ότι δε δείχνω αλληλεγγύη ;)).

Κριτική να κάνεις δεν έχω κανένα θέμα αν νιώθεις όπως νιώθεις και εγώ σου κάνω κριτική για την κριτική σου άλλωστε. :-P

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6635 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:58:32 μμ »
αν ειναι πια δυνατον!
η παραμεθοριος ειναι δύσκολη, ο καιρος και τα πλοια κανουν την ζωη αφορητη.
Αρρωσταίνεις και προσπαθεις να μην παθεις κρίση πανικού.
Απ την αλλη όμως, και οι κατοικοι της "μεγαλούπολής μας" δεν ζουν στα μπαμπακια! Σίγουρα δεν πρεπει να σταματήσει για τους νεοδιοριστους.  Ομισθος τους ειναι εξωφρενικος.
Επιλογες δεν αισθανομαι να εχω, σε καθε περιπτωση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159734
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.