*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547593 φορές)

0 μέλη και 31 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #714 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 12:18:03 μμ »
Για να δούμε, τι θα ξεφουρνίσουν πάλι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:32:52 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #715 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 03:21:17 μμ »
17 φιλόλογοι διορίστηκαν στη δ' Δωδεκανήσου! Υπάρχει ελπίδα να φύγουμε κι εμείς κάποια στιγμή από εδώ! Αμήν Παναγία μου!!!

Kι εγώ κάθε χρόνο τα ίδια λέω και τελικά κάθε χρόνο παραμένω η μοναδική φιλόλογος με οργανική στο ακριτικό νησάκι της Δωδεκανήσου. Και από αυτούς που διορίζονται τώρα, κάποιοι θα φύγουν με άδεια ανατροφής, κάποιοι με βύσμα, δε βλέπω σωτηρία!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #716 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 03:33:08 μμ »
έχω την -ας το πω - αίσθηση  ότι αυτά που γράφονται καμία σχέση δεν θα έχουν με αυτά που τελικά θα ανακοινωθούν.

το είδαμε το έργο και με τις διαθεσιμότητες :άλλους περίμεναν και άλλοι βγήκαν εκτός.. Παραπληροφόρηση στο φουλ; Εσκεμμένο; κατά λάθος; θα δείξει...

αν δεν φύγει αυτός ο άχρηστος που λειτουργεί το υπουργείο με ...Δελτία τύπου που δεν πατάνε σε νόμους παρά μόνο στις φαεινές του ιδέες, μόνο προς το χειρότερο θα βαίνουν τα πράγματα... και όχι, δεν αναφέορομαι στον Υπουργό....

Λογικά σε κανα δυο βδομάδες θα ..έχουμε Πάπα !! * εγκύκλιο μεταθέσεων δηλαδή...΄αντε να δούμε....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #717 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 03:55:15 μμ »
Το να πάρεις οργανική είναι κάτι, αλλά οργανική πόσων ωρών; 23 ή 12 ωρών; Αυτό θα ανακοινωθεί; Δεν το πιστεύω. Επίσης, αν λάβουμε υπόψη ότι και η βελτίωση θέσης είναι μετάθεση, πώς θα γίνει μετάθεση σε οργανική θέση, αφού την ίδια οργανική την διεκδικεί και αυτός που ζητά βελτίωση; Δεν αδικείται κατάφωρα; Πότε και πώς θα αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο για να ληφθούν υπόψη και αυτά τα αυτονόητα;
Δεν γίνεται σαφές από τα λεγόμενά σου ποιός λες οτι αδικείται, αυτός που ζητάει μετάθεση ή αυτός που ζητάει βελτίωση (προφανώς στην ίδια περιοχή)!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:32:52 »

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #718 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 04:13:38 μμ »
Καλό μεσημέρι σε όλους τους συναδέλφους!

Η bitch έχει δίκιο στο θέμα της παραπληροφόρησης νομίζω! Έχουνε βγει τα μυδραλιοβόλα δεξιά κι αριστερά και χτυπούν κατά ριπάς! Όχι θα γίνουν έτσι, αλλιώς, με προτεραιότητα στους μεν, στους δε, κλπ κλπ.  Λέμε ένα σωρό και μετά ελπίζουμε να έχουμε πέσει μέσα για να βγούμε επαληθευόμενοι. Παραπάνω κάποιος, -α συνάδελφος είπε να ρωτήσουμε τα πραγματικά κενά στις ΔΔΕ. Εγώ να σας πω ότι έχω πάει επανειλημμένα στη δική μου καθώς ήρθα στον τόπο μου μετά από 13 χρόνια, τώρα είμαι στη διάθεση και θέλω φέτος να πάρω οργανική. Δεν μπορώ να πω, ήταν εξυπηρετικότατοι. Μου λένε να... τόσοι ΠΕ02 έφυγαν.... Κι όμως σκέφτομαι: σε τι μου χρησιμεύει αυτός ο αριθμός; Σε τίποτα! Σε αρκετά σχολεία τα τμήματα μειώθηκαν, τα κενά καλύφθηκαν εσωτερικά με την αύξηση του ωραρίου. Οι ώρες που παραμένουν είναι ελάχιστες! Άρα αναφορές του τύπου συνταξιοδοτικά/ λειτουργικά φετεινά κενά, του χρόνου βγαίνουν οργανικά δεν ισχύει. Τουλάχιστον όχι απόλυτα.
Πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι όλα γίνονται στο πόδι, ο λεπτομερέστατος προγραμματισμός που απαιτείται από μας -ενόψει και ΑΕΕ και Α.Εκπ/κών- είναι άγνωστη λέξη για το ΥΠΑΙΘ και τελικά θα εφαρμοστεί μια πρακτική του κόψε- ράψε κι όπως βολευτούμε, όπως πέρισυ. Έχουν βγάλει παιδιά τη φαλτσέτα και μετράνε νούμερα. Αυτή είναι η αλήθεια. Σε αυτή τη λογική θα προσαρμοστεί και η εγκύκλιος νομίζω. Και κάτι λεγόμενα αιρετών τύπου "παραμένει τρεις μήνες στο γραφείο του ανυπόγραφη" εγώ τα ακούω βερεσέ.

Υ.Γ @ Bitch: από τα πλέον εύστοχα moto που έχω διαβάσει, το δικό σου. Έχω πεθάνει λέμε! Respect!!!  ;D ;D ;D
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #719 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 04:18:41 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 12:49:54 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #720 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 04:25:56 μμ »
εγκύκλιος θα βγει....
από το  my school θα τα βγάλουν του χρόνου. Φέτος θα παίξει για τελευταία φορά το e datacenter.
όσο για το τι θα γράφει η εγκύκλιος... ας όψεται....

Πάω για ποδήλατο, αλλιώς θα φρικάρω!!  ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #721 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 04:29:45 μμ »
Τι σημαίνει ''μοριοδότηση ανάλογα με την απόσταση από τον τόπο συμφερόντων του'';

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #722 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 04:31:42 μμ »
ΑΝ τελικά βγει η εγκύκλιος των μεταθέσεων πιστεύω ότι δε θα έχει ουσιαστικά καμία αλλαγή. Το μόνο που θα αλλάξει θα είναι ότι αντί για εγκύκλιο κενών πλεονασμάτων θα δουλέψουν το myschool.
Και οργανικές δε θα είναι σε σχολεία αλλά ποσοτικές.
Δηλαδή, έχω τόσα οργανικά κενά (μετά και τις μετατάξεις συνταξιοδοτήσεις) μείον τόσους διαθεσοπυσδίτες, άρα τόσους.

      Εννοεις οργανικα κενα για ολους αναλογα με τα μορια τους

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #723 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 05:20:01 μμ »
Τι σημαίνει ''μοριοδότηση ανάλογα με την απόσταση από τον τόπο συμφερόντων του'';
Σημαίνει ότι αν δύο συνάδελφοι (ένας από Αθήνα και ο άλλος από Θεσσαλονίκη) είναι διορισμένοι στην Άμφισσα,
ο συνάδελφος που μένει μόνιμα Θεσσαλονίκη να παίρνει περισσότερα μόρια από τον Αθηναίο! Ισχύει φυσικά και το αντίστροφο αν ένας Αθηναίος είναι διορισμένος κάπου βόρεια...

Αποσυνδεδεμένος effie kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #724 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 02:41:42 πμ »
Μακάρι να ανέβαιναν τα μόριά μας ανάλογα με την απόσταση της οργανικής όπου υπηρετούμε από τον τόπο καταγωγής μας.  :'( Δώδεκα χρόνια στην Κρήτη, νισάφι πια...θέλω να πάω στο σπίτι μου!

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #725 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 06:13:53 πμ »
πωωωωωω...12 χρονια, μια ζωη! εγω ειμαι 5 κ εχω τρελλαθει ήδη!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #726 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 10:54:58 πμ »
Συνάδελφοι ποιες είναι οι ειδικότητές σας; Είναι δυνατόν να μη βρήκατε τρόπο να φύγετε από ένα τόσο μεγάλο νησί όπως η Κρήτη; Ούτε με αμοιβαία μετάθεση δεν γίνεται να καταφέρετε κάτι; Δεν το χωράει ο νους μου!

Φοβάμαι ότι θα μείνω κι εγώ καμιά δεκαετία εκεί που θα διοριστώ! ::)

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #727 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 11:10:56 πμ »
Συνάδελφοι ποιες είναι οι ειδικότητές σας; Είναι δυνατόν να μη βρήκατε τρόπο να φύγετε από ένα τόσο μεγάλο νησί όπως η Κρήτη; Ούτε με αμοιβαία μετάθεση δεν γίνεται να καταφέρετε κάτι; Δεν το χωράει ο νους μου!

Φοβάμαι ότι θα μείνω κι εγώ καμιά δεκαετία εκεί που θα διοριστώ! ::)

Δεν παίζει ρόλο το πόσο μεγάλο είναι το νησί που έχεις την οργανική σου θέση. Η Κρήτη γενικά δεν δίνει μόρια όπως οι Κυκλάδες ας πούμε.Σημαντικό ρόλο παίζει επίσης που θες να πάρεις μετάθεση. Εγώ έχω κολλήσει 8 χρόνια στο Ηράκλειο και είμαι ΠΕ70

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 772
Σύνολο: 780

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.