*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547718 φορές)

0 μέλη και 31 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #938 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:49:36 μμ »
εσυ δηλωσε ολη την Πελοποννσο για να εισαι μεσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:42 »

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #939 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 01:14:36 πμ »
Οχι, τα νεφελιμ

 Έκανα μόνο μία παράθεση για ευνόητους λόγους. Δεκτό το χιουμοράκι αλλά μέχρι ενός σημείου....'Οταν συζητάμε για ένα θέμα που τους περισσότερους τους "πονάει" και θέλουν να το συζητήσουν επί της ουσίας, καλό είναι τουλάχιστον να διατηρούμε το όνομα χρήστη για να διασφαλίζουμε ένα στοιχειώδες επίπεδο στην κουβέντα μας. Εγώ τουλάχιστον επιθυμώ να καταλαβαίνω ποιος λέει τι, ακόμα κι αν χρησιμοποιεί ένα ψευδώνυμο. Θεωρώ ότι παρελκυστικές τοποθετήσεις λοξιακού τύπου και τώρα είμαι ο ένας, μετά είμαι ο άλλος, δεν έχουν θέση εδώ μέσα. Είμαστε εκπαιδευτικό φόρουμ κι όχι chat- room  να λέμε διάφορα.....

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2014, 04:20:07 μμ από newseditor »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #940 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 07:24:54 πμ »
Δεκτό το χιουμοράκι αλλά μέχρι ενός σημείου....
...συζητάμε για ένα θέμα που τους περισσότερους τους "πονάει"
...να διασφαλίζουμε ένα στοιχειώδες επίπεδο στην κουβέντα μας.

 Είμαστε εκπαιδευτικό φόρουμ κι όχι chat- room  να λέμε διάφορα
.

Τι να προσθέσω; Η συνάδελφος τα είπε όλα.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #941 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 12:19:43 μμ »
Τελικά θα βγει η εγκύκλιος αυτή τη βδομάδα ή να περιμένουμε καλό Μάρτη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:42 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #942 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 02:34:25 μμ »
ας εχουμε μια λογικη ανταλλαγη σκέψεων και πληροφοριων!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #943 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 02:41:17 μμ »
Προσωπικά δεν θα πάρω το μέρος κανενός... απλά νομίζω πως είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα του καθενός να καταθέτει την άποψη του... όσο και αν αυτή δεν αρέσκεται στα αυτιά ορισμένων. Άλλωστε δεν περάσαμε απ' τα Πανεπιστήμια για να φτάσουμε στο σημείο να απαιτούμε να ακούμε αυτά που αρέσουν σε εμάς. Και εγώ προσωπικά βίωσα στιγμές μεγάλης έντασης στην προσπάθεια μου να πάρω μετάθεση... Και την περίοδο εκείνη εδώ μέσα ορισμένοι έλεγαν ο ένας το μακρύ του και ο άλλος το κοντό του. Νομίζω πως όλοι έχουμε ο καθένας χωριστά έναν διαφορετικό τρόπο θεώρησης των πραγμάτων. Υπηρέτησα σε νησιά και ανεβοκατέβηκα ραχούλες... Κι' ακόμη δηλώνω περιπλανώμενος. Να προσγειωθούμε ΟΛΟΙ και να δούμε τα πράγματα πιο ρεαλιστικά. Απ' την στιγμή όπου διορισμοί ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ. Ελπίζω να έγινε κατανοητό. Είμαι μαθηματικός και βλέπω τα πράγματα λίγο πιο αλγεβρικά και κυνικά. Δεν θα μπούμε στο κυνήγι της ελπίδας για να ανοίξουν οι ουρανοί έπειτα και να βρέχει αμετάθετους...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #944 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:12:09 μμ »
1ον: ποιος σας ειπε οτι δεν θελω να παρω κι εγω μεταθεση;
2ον: μεταθεσεις δεν θα δοθουν πολλες, εκτος αν υποχωρησουν λογω εκλογων, ισως ομως σε καποιες περιοχες μονο κατα το παραδειγμα το περσυνο της Μεσηνιας. Κι εξηγουμαι:
Ενα μηνα πριν τις εκλογες κι ενα μηνα μετα απαγορευεται οποιαδηποτε υπηρεσιακη μεταβολη (αρα και μεταθεσεις). Συνεπως απο 18 Απριλιου εως 25 Ιουνιου δεν προκειται να κουνηθει τιποτα. Ή οι μεταθεσεις λοιπον θα γινουν πριν τις 18 Απριλιου, που ομως μεχρι τοτε δεν θα εχουν κατατεθει οι αιτησεις συνταξιοδοτησης (20-30 Απριλιου αν θυμαμαι καλα ειναι η προθεσμια), που θα εδιναν καποια ελπιδα για περισσοτερες μεταθεσεις στα κενα που θα δημιουργουνταν απο τους αποχωρουντες συναδελφους ή μετα τις 25 Ιουνιου που θα εχουν γινει οι εκλογες οποτε δεν θα τους ενδιαφερει το πολιτικο κοστος.  Συνυπολογιζομενης και της αργοποριας εκδοσης της εγκυκλιου μεταθεσεων, μαλλον το πανε για μετα τις 25 Ιουνιου (αλλωστε το σχολικο ετος ενδεχεται να παραταθει ως τα μεσα Ιουλιου), οποτε λογικα δεν προκειται να δοθουν πολλες μεταθεσεις, οπως ισως ελπιζαμε οι περισοοτεροι λογω εκλογων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2014, 04:19:05 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #945 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:25:21 μμ »
Πάντως για να βγουν οι μεταθέσεις μέχρι τις 18 Απρίλη μου φαίνεται αδύνατο. Εσείς τι λέτε? Πάμε δηλαδή για τέλη Ιούνη?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #946 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:28:45 μμ »
Πάντως για να βγουν οι μεταθέσεις μέχρι τις 18 Απρίλη μου φαίνεται αδύνατο. Εσείς τι λέτε? Πάμε δηλαδή για τέλη Ιούνη?
... Ουδείς γνωρίζει... Μας έχουν γειωμένους με αγωγό χρυσού... Αποφεύγω να προβώ σε περαιτέρω χαρακτηρισμούς!

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #947 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:31:52 μμ »
Mάλλον, για τέλη Ιούνη-αρχές Ιούλη και μετά νέα αναμονή για αιτήσεις αποσπάσεων, κολλημένοι στον υπολογιστή για τα αποτελέσματα κ.ο.κ.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #948 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:33:55 μμ »
Αν πάμε για τέλη Ιούνη μου φαίνεται και σχεδόν σίγουρο ότι θα κάτσουμε στα σχολεία μέχρι 10 Ιούλη για να προλάβουμε να παρουσιαστούμε στη νέα οργανική μέχρι τότε (όσοι τελικά πάρουν μετάθεση)...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #949 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:35:47 μμ »
To 2012 οι μεταθέσεις της Δευτεροβάθμιας ανακοινώθηκαν στις 9 Απριλίου (βράδυ Μεγάλης Δευτέρας). Εκλογές είχαν προκηρυχθεί ήδη για τις 6 Μαΐου. Μήπως -αναρωτιέμαι- οι μεταθέσεις εξαιρούνται από την παραπάνω ρύθμιση για τις υπηρεσιακές μεταβολές ή μπορεί εκτάκτως να γίνει κάποια εξαίρεση;

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #950 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:36:18 μμ »
Bitch
 για μεταθεσεις μιλαω παντα.Ξαναλεω δεν θα λυθει ποτε το προβλημα των νησιων αν δεν βρεθουν ντοπιοι καθηγητες . Οταν καποιος καθε χρονο δεν παιρνει μεταθεση στα νησια,   μετα περιμενει αποσπαση .Αν δεν παρει σε σχολειο ουτε σε γραφειο μαυρο φιδι που τον εφαγε και εχει οικογενεια.Συντηρει 2 σπιτια ,μακρια απο οικογενεια,παιδια.Ειναι το ιδιο ενας 25-35 που δεν εχει οικογ.? Λεω να δωσει μεταθεσεις στα κενα των πολεων ολους αυτους και στα νησια να πανε οι αναπληρωτες.Δεν μπορει να κραταει στο νησι αυτον με 15χρ.υπηρεσια και τον αναπληρωτη με 2-3 χρ.υπηρ. να τον παει σπιτι του.Ειναι αυτο σωστη διαχειρηση?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2014, 06:03:11 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #951 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:36:55 μμ »
Πάντως για να βγουν οι μεταθέσεις μέχρι τις 18 Απρίλη μου φαίνεται αδύνατο. Εσείς τι λέτε? Πάμε δηλαδή για τέλη Ιούνη?
αφ' ης στιγμης κατατεθουν οι αιτησεις, οι μεταθεσεις μπορουν να βγουν την επομενη κιολας μερα, αφου ολα πλεον ειναι καταγραμμενα, μορια κ.τ.λ του καθενος ηλεκτρονικα και επισης θα ειναι γνωστα και τα κενα ανα την επικρατεια μεσω του συστηματος. Το θεμα ειναι να βγει η εγκυκλιος και ποσος χρονος θα δοθει για να γινουν οι αιτησεις, οποτε παμε για Μαρτη, Απριλη, αρα μετα τις εκλογες θα γινουν οι μεταθεσεις, που λογικα θα ειναι μηδαμινες, αφου δεν θα τιθεται πλεον θεμα πολιτικου οφελους. Τωρα παντως ασχολουνται με αλλα θεματα: αποσπασεις (μολις σημερα βγηκαν και πρωτοβαθμιας σε πανεπιστημια), τακτοποιηση σε θεσεις καθηγητων σε διαθεσιμοτητα με δευτερο πτυχιο (φιλολογου, νηπιαγωγου), οι οποιοι θα καλυψουν και καποια κενα, που θα μπορουσαν να καλυφτουν με μεταθεση) ή γενικα καθηγητων σε διαθεσιμοτητα σε αλλες θεσεις στο δημοσιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.