*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547728 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #966 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:12:49 μμ »
bitch      Συμφωνώ σε όλα .Είπα ξερά αυτό που συμβαίνει
         
             πολλούς από εμάς μας βόλεψε και μας βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:40 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #967 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:20:51 μμ »
ΤΗΕ19
(προέκυψε διάλειμμα για τηλεφώνημα  :)  )
βρε καλέ μου, πώς θα δημιουργουσες οργανικές θέσεις σε κενό λειτουργικό;
Αν πχ εσύ φύγεις για ανατροφή τέκνου, θα δοθεί το κενό σου οργανικά σε κάποιον άλλον; Και εσύ μετά τι θα έχεις όταν επιστρέψεις απο την ανατροφή;

και αν φέτος έχεις 10 κενά και του χρόνου συγχωνευτουν κάποια σχολεία ή μειωθεί ο μαθητικός πληθυσμός πώς θα δώσεις κι άλλες μεταθέσεις ενώ θα έχεις ήδη υπεράριθμους;

Θέλεις να επαναλάβεις τα λάθη του παρελθόντος και να το ξανακάνεις μπάχαλο;

Όσο για την δεκαετία του 90, θα σου πω εξ ιδίας πείρας : η περίοδος αναμονής μου από τότε που πη΄ρα πτυχίο έως ότου δουλέψω αναπληρώτρια ήταν ακριβώς 2 μήνες και 18 ημέρες!! ( οι 2 μήνες, καλοκαιρινοί)

Για μερικά νησιά υπήρχαν ήδη κίνητρα - πχ το επιδομα παραμεθορίου. Μόρια πάντα είχαν τα δυσπρόσιτα. Προϋπηρεσία όπου και να πάς θα πάρεις.

οι αποσπάσεις σε φορείς ναι, υπήρξαν συντριπιτικά βυσματικές - μην κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλό μας - αλλά απ΄την άλλη σου θυμίζω την παντελή απουσία διοικητικών στις δδε και την παντελή απουσία διορισμών διοικητικών στους φορείς του ΥΠΑΙΘ. Κάπως έπρεπε να λειτουργουν τα γραφεία.... και κάπως έπρεπε να συνεχίζεται αέναα η συνδιαλλαγή... Λογικό; όχι. Γεγονός; Αναμφισβήτητο.

όσο γι αυτούς που λες πως ειναι άνεργοι...δεν το αμφισβητώ... όμως, είσαι σίγουρος ότι δήλωσαν τον τόπο τους; Έχεις δει με τα μάτια σου τις αιτήσεις; τους;  Άσε τι λένε... Τις είδες με τα μάτια σου; Εγώ έχω διαβάσει εδώ μέσα σχόλια κάποιου που κλαίγοταν γιατί ήταν μακριά απ τα παιδιά του για έβδομη συνεχή χρονιά όταν ξέρω - γιατί εγώ διαχειρίστηκα σχεδόν όλες  του τις αιτησεις μετάθεσης ως πέρισυ - πως  και τα επτά χρόνια χτύπαγε απόσπαση στην Κ.Υ. !!!!!!!!!!!!!!!!!

απ΄την άλλη, έχεις αυτή τη στιγμή 3 ξεχωριστές επετηρίδες : ποιούς 25-35 θα βγάλεις εκτός; ποιούς θα στείλεις στο δυσπρόσιτο; Με ποια κριτήρια;

joshua
εικόνα για την α/θμια δεν έχω. Για την β/θμια που ξέρω τα πράγματα καλύτερα ισχύει για τις βασικές ειδικότητες ( κυρίως όμως φιλολόγους). Αυτό το από το "κοντά" στο "δίπλα". Ισχύει όμως για βελτίωση θέσης και για μετάθεση σε διπλανό νομό. Αν πεις όμως απο Δωδεκάνησα για Βόρειο Ελλάδα τότε κι εκεί τα πράγματα ειναι δυσκολα.
Σχεδόν αδύνατα ειναι τα πράγματα για ξενόγλωσσους, πληροφορικούς και γυμναστές. Κάπως καλά - σε σχέση με τον πληθυσμό τους - κινούνται οι τεχνικές ειδικότητες.  Συνεχίζουν ακομα να κινούνται μαθηματικοί και ΠΕ4 ( όλος ο κλάδος ) αλλά όχι με την ευκολία της α/θμιας - απο το κοντά στο δίπλα.

Βέβαια, τα σχολεία β/θμιας ειναι πολύ λιγότερα απο τα σχολεία α/θιας καίτοι ο εκπ/κός πληθυσμός της α/θμιας ειναι πολύ περισσότερος της β/θμιας. Μεγάλη σημασία επίσης έχει πως η α/θμια για το Υπουργείο θεωρείται ακρωγωνιαίος λίθος, είναι ιδιαιτέρως κανακεμένη και ενίοτε λύνει και δένει ενώ αντίθετα οι β/θμιοι κοιμουνται τον ύπνο του δικαίου...

Είναι πολλαπλές οι αιτίες του φαινομένου. Προσωπικά θα έλεγα η κύρια ειναι αυτό που έγραψε ο kokoblok : πολλούς απο εμάς μας βόλεψε και μας βολεύει.... Δεν φταίει το υπουργείο per se  ( εννοώ ως Διοικηση). Η Διοίκηση εντολές εκτελεί. Αυτοί που τις δίνουν φταίνε... και αυτοί που τις επιβάλουν σ αυτούς που τις δίνουν.
Φαύλος κύκλος; Θα δείξει...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2014, 08:30:29 πμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #968 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:50:58 μμ »
βρε καλέ μου, πώς θα δημιουργουσες οργανικές θέσεις σε κενό λειτουργικό;
Αν πχ εσύ φύγεις για ανατροφή τέκνου, θα δοθεί το κενό σου οργανικά σε κάποιον άλλον; Και εσύ μετά τι θα έχεις όταν επιστρέψεις απο την ανατροφή;
Παράθεση
αχ βρε bitch, στο νομό που μένω ΟΛΟΙ όσοι έπρεπε να πάρουν μετάθεση την πήραν. Μετά δίνανε παράνομα οργανικά κενά, ώστε όταν επέστρεφε ο άλλος από άδεια ανατροφής, ο βυσματούχος να βγαίνει υπεράρριθμος και να προηγείται (καλύτερη μοίρα από το να είναι στη διάθεση...). Και μιλάμε για ούτε 1 ούτε 2 τέτοιες περιπτώσεις

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #969 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:13:57 μμ »
anemoni περιγράφεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που μας έφερε στην κατάσταση που είμαστε.....

Θέλω να πιστεύω ότι με την ηλεκτρονική καταγραφή των αναθέσεων, του μαθητικού δυναμικού και όλων των λοιπών παραμέτρων αυτά τα φαινόμενα αν δεν εκλείψουν, θα περιοριστουν σημαντικά...

Οι υπεραριθμίες παίζουν πράγματι χοντρό παιχνίδι.... Πρέπει να βλέπει κανείς όχι μόνο τις φετινές οριστικές τοποθετήσεις αλλά και να ψυχανεμίζεται την κατάσταση όπως αυτή θα εξελιχθεί του χρόνου...

αν και φέτος, οφείλουμε να είμαστε σε κατάσταση αναμονής. Δεν μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα πώς θα γινει η διαχείριση των υπεραρίθμων εφεξής....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:40 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #970 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:19:18 μμ »
anemoni περιγράφεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που μας έφερε στην κατάσταση που είμαστε.....

Θέλω να πιστεύω ότι με την ηλεκτρονική καταγραφή των αναθέσεων, του μαθητικού δυναμικού και όλων των λοιπών παραμέτρων αυτά τα φαινόμενα αν δεν εκλείψουν, θα περιοριστουν σημαντικά...

Οι υπεραριθμίες παίζουν πράγματι χοντρό παιχνίδι.... Πρέπει να βλέπει κανείς όχι μόνο τις φετινές οριστικές τοποθετήσεις αλλά και να ψυχανεμίζεται την κατάσταση όπως αυτή θα εξελιχθεί του χρόνου...

αν και φέτος, οφείλουμε να είμαστε σε κατάσταση αναμονής. Δεν μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα πώς θα γινει η διαχείριση των υπεραρίθμων εφεξής....
μήπως γι'αυτό ακούμε τα σενάρια περί υποχρεωτικών μεταθέσεων;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #971 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:21:18 μμ »
 ;) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #972 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:30:42 μμ »
Λεγεται οτι θα ενσωματωθουν στην εγκυκλιο των μεταθεσεων και οι υποχρεωτικες μεταθεσεις

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #973 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:31:41 μμ »
μήπως γι'αυτό ακούμε τα σενάρια περί υποχρεωτικών μεταθέσεων;

Φυσικά το είδαμε και με τις μετατάξεις... Πετάς ένα "υποχρεωτικές" και είσαι Θεός! Πάω όποιον θέλω όπου θέλω όποτε θέλω

Μόρια και χαζά...

Εγώ ένα κατάλαβα... ότι το μόνο που θα γίνει σχετικά με το "απόσταση από την περιοχή συμφερόντων" είναι να κατηγοριοποιούνται οι εκπαιδευτικοί βάσει αυτού. Δηλαδή όσο πιο μακρυά από την περιοχή συμφερόντων σου είσαι, τόσο πιο πολύ κορόιδο είσαι!

Ελλάς το μεγαλείο σου...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #974 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:33:22 μμ »
μήπως γι'αυτό ακούμε τα σενάρια περί υποχρεωτικών μεταθέσεων;
Έχω όμως μια απορία: Έγιναν περί τις 3.500-4.000 μετατάξεις και από την δική μου γνώση τουλάχιστον, οι μεταταγμένοι που έφυγαν από νησιά κατά 80% άφησαν πίσω τους οργανικά κενά. Επομένως: 1. Δεν ξεμπλόκαρε η Δε από το νούμερο αυτό τουλάχιστον στις 6 ειδικοτητες που έγιναν οι μετατάξεις; 2. Τα κενά που άφησαν πώς θα καλυφθούν;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #975 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:37:22 μμ »
Έχω όμως μια απορία: Έγιναν περί τις 3.500-4.000 μετατάξεις και από την δική μου γνώση τουλάχιστον, οι μεταταγμένοι που έφυγαν από νησιά κατά 80% άφησαν πίσω τους οργανικά κενά. Επομένως: 1. Δεν ξεμπλόκαρε η Δε από το νούμερο αυτό τουλάχιστον στις 6 ειδικοτητες που έγιναν οι μετατάξεις; 2. Τα κενά που άφησαν πώς θα καλυφθούν;

Και να προσθέσω σε αυτό ότι εκεί που πήγαν οι μεταταγμένοι, τουλάχιστον σε 3 διευθύνσεις της Αθήνας που γνωρίζω, δεν έχουν ώρες! Και αυτό έγινε με την ικανοποίηση των 2 φάσεων των ενστάσεων! Αυτοί τι θα γίνουν;; Γιατί προς το παρόν γνωρίζω 3 που κάθονται στην κυριολεξία, αρκεί που έφυγαν από τα Δωδ/σα και πήγαν β' Αθήνας!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #976 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:39:13 μμ »
Έχω όμως μια απορία: Έγιναν περί τις 3.500-4.000 μετατάξεις και από την δική μου γνώση τουλάχιστον, οι μεταταγμένοι που έφυγαν από νησιά κατά 80% άφησαν πίσω τους οργανικά κενά. Επομένως: 1. Δεν ξεμπλόκαρε η Δε από το νούμερο αυτό τουλάχιστον στις 6 ειδικοτητες που έγιναν οι μετατάξεις; 2. Τα κενά που άφησαν πώς θα καλυφθούν;
Αυτό θα γίνονταν με τις εθελοντικές ίσως.

Με τις υποχρεωτικές "θεωρητικά" μετακινήθηκαν μόνο πλεονάζοντες. Γι αυτό και το "παναγιώτης" το δικό μας παιδί που έχει 25 μόρια λόγω του ότι είναι Θεσσαλονίκη εδώ και χρόνια πήρε μετάταξη (από Θεσσαλονίκη στην Θεσσαλονίκη) και ο "Μένιος" που δεν είναι δικό μας παιδί έμεινε Καστελόριζο με 4000 μόρια.

Φυσικά αυτό είναι το καλύτερο για όλους γιατί δεν ταλαιπωρήσαμε τον Μένιο (ξέρεις τι μπελάς είναι αυτός; 2 καράβια μετακομίσεις κακό; Όχι δώσε εγγύηση πίσω όχι άλλα τέτοια προβλήματα;) να τον τραβάμε Θεσσαλονίκη και επίσης ο Παναγιώτης μας δεν θα είναι πλεονάζων πια... Όλοι ευτυχισμένοι
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:40:55 μμ από escozul »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #977 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 11:05:49 μμ »


Εγώ ένα κατάλαβα... ότι το μόνο που θα γίνει σχετικά με το "απόσταση από την περιοχή συμφερόντων" είναι να

ρε σεις παιδιά, αυτό πάλι πού το είδατε; Μιλαμε για κάτι συγκεκριμένο ή πρόκειται για ράδιο αρβύλα ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #978 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 11:18:32 μμ »
ρε σεις παιδιά, αυτό πάλι πού το είδατε; Μιλαμε για κάτι συγκεκριμένο ή πρόκειται για ράδιο αρβύλα ;
Μπα δεν πρόκειται για σοβαρή πληροφόρηση. Προέκυψε από φιλολογική συζήτηση εδώ στο φόρουμ.
Λέγαμε ότι θα ήταν δίκαιο να δίνονται μόρια και ανάλογα με την απόσταση από τη μόνιμη κατοικία. Ευσεβείς πόθοι.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #979 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 11:27:15 μμ »
είπα και γω!! είχαμε τέτοια εξέλιξη και έχασα το επεισόδια τα μηλόκρασά μου μέσα!!!  ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 719
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.