*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2870 στις: Απρίλιος 22, 2014, 01:55:48 πμ »
Νομίζω ότι στις "δύσκολες" περιοχές (ΚΥΚΛΑΔΕΣ και ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ) εξακολουθούν να υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί των κλάδων που μετατάχθηκαν (ΠΕ05, ΠΕ06 κλπ) χωρίς οργανική (στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ). Συνεπώς τα οργανικά κενά θα τα καλύψουν αυτοί και δεν υπάρχει ζήτημα υποχρεωτικής μετάθεσης για τους παραπάνω κλάδους από αλλού προς τις συγκεκριμένες περιοχές. Αν βέβαια έχουμε εκπλήξεις με τις συνταξιοδοτήσεις ... τίποτα δεν αποκλείεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:40 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2871 στις: Απρίλιος 22, 2014, 10:30:17 πμ »
Εγώ, ο αφελής, θα κάνω μια αφελή ερώτηση. Πώς είναι δυνατό να μετατάσσονται συνάδελφοι που δεν πλεονάζουν; Αυτή δεν ήταν η φιλοσοφία των υποχρεωτικών μετατάξεων; Πώς είναι δυνατόν, δηλαδή, να μετατάσσεται κάποιος από τη β'θμια στην α'θμια, αφήνοντας την οργανική του κενή; Θα μου πείτε τι ρωτάω τώρα. Αν όμως το υπουργείο στείλει κάποιον με υποχρεωτική μετάθεση στο νησί για να καλύψει ένα κενό, το οποίο το ίδιο, κατά  παράβαση, δημιούργησε -ούτως ώστε να εξυπηρετηθούν κάποιοι και να πάνε στα σπίτια τους, με όχημα τις 'υποχρεωτικές' μετατάξεις- δε θα έχει ο συνάδελφος, που μένει με το μουτζούρη στο χέρι, κάθε δικαίωμα να κάνει ένσταση, να κάνει μήνυση, να 'κυνηγήσει' τέλος πάντων, το υπουργείο με κάθε τρόπο, ακόμα και να βάλει φωτιά στο αυτοκίνητο του υπουργού, που λέει ο λόγος; Καλά, είμαστε σοβαροί; Φεύγει ο 'ξυπνητζής', για να φάει τη φόλα το κορόιδο;
Συνάδελφε λάλησε το σύμπαν πέρυσι τον Σεπτέμβρη και με τις 2 φάσεις των ενστάσεων που ακολούθησαν. Τώρα το πήρατε χαμπάρι;; Λυπάμαι που εκφράζομαι έτσι αλλά υπάρχουν πλέον κενά σε περιοχές που τάχα ήταν πλεονασματικές. Εφυγε και ο κάθε πικραμένος ειδικά με τη β' φάση των ενστάσέων. Γι'αυτό και σε 3 φάσεις αναπληρωτών που ακολούθησαν κάλεσαν στις περιοχες που ήταν πλεονασματικές και από τις ειδικότητες που μετατάχθηκαν. Ποιος θα κάνει ένσταση;; Φύλλο δεν θα κουνηθεί εάν κάποιος πρέπει να καλύψει τα κενά. Ωστόσο, κρίνω ότι θα πάρουν κανέναν αναπληρωτή για να μπαλώσουν αυτά που δημιούργησαν.
Στη διάθεση δεν υπάρχουν τόσοι όσοι θεωρείτε πλέον. Αλλά όπως είπα μιλάμε για ειδικότητες δευτεράντζας. Δεν θα ασχοληθεί κανείς σοβαρά.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2872 στις: Απρίλιος 22, 2014, 10:55:13 πμ »
Κοίτα, δεν είναι έτσι επακριβώς.
Εάν π.χ. από την Κάσο πήρε μετάταξη ο ΠΕ05 (και μιλάω για αληθές παράδειγμα) δεν καταργήθηκε εκεί το μάθημα. Προφανώς την θέση πρέπει να καταλάβει άλλος συνάδελφος. Εκτός κι αν καταργήσουν το μάθημα. Άρα;
Ίδια περίπτωση είναι σε πολλά νησιά όπου δικαιολογείται μόνο μία θέση ΠΕ05 και με τις μετατάξεις αυτές οι θέσεις έμειναν κενές. Ας μην κολλήσουμε αν οι θέσεις είναι οργανικές. Ζητούμενο είναι ότι εκεί δεν υπάρχει άνθρωπος να διδάξει το μάθημα από Σεπτέμβρη (για να μην πω και από φέτος δεν υπήρχε γι'αυτό πήραν αναπληρωτές σε περιοχές από όπου έφυγαν μεταταγμένοι).
Υπαρχουν μερη, οπως η Χιος που κα μετα τις μεταταξεις, εξακολουθουν να εχουν πλεονασμα στις ειδικοτητες. Γαλλικων συγκεκριμενα πλεοναζαν περσυ καμια 30αρια ατομα και εχει ακομα περισσευμα (εκει και στ αλλα νησια του Β.Αιγαιου)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2873 στις: Απρίλιος 22, 2014, 11:00:39 πμ »
Εγώ θα έλεγα να μην αγχώνεστε.
Συγχωνεύσεις έγιναν, καταργήσεις έγιναν, οργανικές για υποχρεωτικές μεταθέσεις βγήκαν;
Αυτό που άλλαξε είναι ότι στο Υπ. Παιδειας προσεγγίζουν τον Ιδιωτικό Τομέα...τώρα έχουμε Απρίλη, τον Μάη θα δούμε...ο Ιούνης είναι μακριά.
Οσο για το τι θα τραβήξει η κάθε ειδικότητα και οι εντός αυτής κανείς δεν γνωρίζει από τώρα. Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί που παίζουν. Και κανείς σε περίοδο αλλαγών δεν μπορεί να θεωρηθεί ευνοημένος ή αδικημένος. Ας τελειώσουν οι αλλαγές (όποτε και αν) και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:40 »

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω τα ζώα• ιδίως τα κούγκαρς!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2874 στις: Απρίλιος 22, 2014, 11:04:12 πμ »
Συνάδελφε victoryhope, τα ερωτήματά μου προφανώς ήταν ρητορικά. Γνωρίζω ότι το υπουργείο μετέταξε μαζικά κόσμο από τη β'θμια στην α'θμια μέσω μιας διαδικασίας διάτρητης από κάθε άποψη και όταν άρχισαν να πέφτουν οι ενστάσεις βροχή, τις ικανοποίησε σχεδόν όλες, από φόβο μη βγει στο φως η σαθρότητα της διαδικασίας που ακολουθήθηκε. Χαλάρωσε λοιπόν, μη μας πάθεις και τίποτα!
Λέγεται ότι πριν από τη μάχη, ένας Τραχίνιος είπε πως όταν οι Πέρσες τοξεύσουν και ρίξουν τα βέλη τους, θα είναι τόσα πολλά που θα κρύψουν τον ήλιο! Ο Διηνέκης τότε, εντελώς ατάραχος, απάντησε στον Τραχίνιο πως η είδηση που φέρνει αυτός ο ξένος είναι πολύ ευχάριστη, αφού αν οι Πέρσες έκρυβαν τον ήλιο στη μάχη, τόσο το καλύτερο διότι θα πολεμούσαν στη σκιά.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2875 στις: Απρίλιος 22, 2014, 11:11:36 πμ »
Μόλις τώρα δεν είπα ότι ο Ιούνης είναι μακριά....αφού τους ξέρω....

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/allages-sthn-egkyklio-tvn-metauesevn-2014

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2876 στις: Απρίλιος 22, 2014, 02:14:12 μμ »
Συνάδελφε λάλησε το σύμπαν πέρυσι τον Σεπτέμβρη και με τις 2 φάσεις των ενστάσεων που ακολούθησαν. Τώρα το πήρατε χαμπάρι;; Λυπάμαι που εκφράζομαι έτσι αλλά υπάρχουν πλέον κενά σε περιοχές που τάχα ήταν πλεονασματικές. Εφυγε και ο κάθε πικραμένος ειδικά με τη β' φάση των ενστάσέων. Γι'αυτό και σε 3 φάσεις αναπληρωτών που ακολούθησαν κάλεσαν στις περιοχες που ήταν πλεονασματικές και από τις ειδικότητες που μετατάχθηκαν. Ποιος θα κάνει ένσταση;; Φύλλο δεν θα κουνηθεί εάν κάποιος πρέπει να καλύψει τα κενά. Ωστόσο, κρίνω ότι θα πάρουν κανέναν αναπληρωτή για να μπαλώσουν αυτά που δημιούργησαν.
Στη διάθεση δεν υπάρχουν τόσοι όσοι θεωρείτε πλέον. Αλλά όπως είπα μιλάμε για ειδικότητες δευτεράντζας. Δεν θα ασχοληθεί κανείς σοβαρά.
Καλημέρα κι από μένα και Χρόνια Πολλά!
victoryhope έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ "έτρεξα" σε όλες τις φάσεις των μετατάξεων, κάνοντας τρεις ενστάσεις. Είμαι τουλάχιστον σίγουρη ότι η τρίτη θα πάει..."άπατη"! Είμαι γαλλικών κι εγώ, αλλά δεν το προχώρησα δικαστικά γιατί από ό,τι πληροφορήθηκα, ακόμα κι αν δικαιωνόμουν, που κατά πάσα πιθανότητα θα δικαιωνόμουν, έχουν μαζευτεί τόσα πολλά άτομα στην περιοχή συμφερόντων μου, που θα κατέληγα να πλεονάζω στην πρωτοβάθμια, με άγνωστες συνέπειες!...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2877 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:24:41 μμ »
Συνάδελφε victoryhope, τα ερωτήματά μου προφανώς ήταν ρητορικά. Γνωρίζω ότι το υπουργείο μετέταξε μαζικά κόσμο από τη β'θμια στην α'θμια μέσω μιας διαδικασίας διάτρητης από κάθε άποψη και όταν άρχισαν να πέφτουν οι ενστάσεις βροχή, τις ικανοποίησε σχεδόν όλες, από φόβο μη βγει στο φως η σαθρότητα της διαδικασίας που ακολουθήθηκε. Χαλάρωσε λοιπόν, μη μας πάθεις και τίποτα!
Είμαι τόσο χαλαρή όσο δεν φαντάζεσαι. Στις μετατάξεις δεν συμμετείχα ούτως ή άλλως. Το ανέφερα καθώς αρκετός κόσμος που ανήκει σε αυτές τις ειδικότητες, όπως κι εγώ, σκέφτεται τι και πώς να δηλώσει στις περιοχές μετάθεσης τώρα.
Αν και λίγο πολύ γνωρίζουμε τι θα γίνει. Ο συνάδελφος guestteacher με κάλυψε και συμφωνώ με τις απαντήσεις του.
Άλλωστε πότε υπήρχε προγραμματισμός στο χώρο μας για να υπάρξει τώρα;
Υπομονή κάνουμε αλλά ίσως κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε και τίποτ' άλλο!  8)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος gkv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2878 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:27:31 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Εγώ πάντως σε αυτό το προφανές "κόκκαλο" που μας πέταξαν θα απαντήσω την Κυριακή των εκλογών ακόμα και αν χρειαστεί να ψηφίσω κάτι που δεν πιστεύω. Δεν μπορεί να μας φτάνουν στο σημείο που χαιρόμαστε και ελπίζουμε γιατί μας επιτρέπουν να αιτηθούμε μετάθεση. Τον Μαϊο του 14, ενώ έπρεπε να είχε τελειώσει η διαδικασία Νοέμβριο του 13. Αξιολόγηση και για εσάς κυρίες και κύριοι, την Κυριακή θα τα πούμε.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2879 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:29:32 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Εγώ πάντως σε αυτό το προφανές "κόκκαλο" που μας πέταξαν θα απαντήσω την Κυριακή των εκλογών ακόμα και αν χρειαστεί να ψηφίσω κάτι που δεν πιστεύω. Δεν μπορεί να μας φτάνουν στο σημείο που χαιρόμαστε και ελπίζουμε γιατί μας επιτρέπουν να αιτηθούμε μετάθεση. Τον Μαϊο του 14, ενώ έπρεπε να είχε τελειώσει η διαδικασία Νοέμβριο του 13. Αξιολόγηση και για εσάς κυρίες και κύριοι, την Κυριακή θα τα πούμε.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
Ακριβώς έτσι είναι συνάδελφοι!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2880 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:30:11 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Εγώ πάντως σε αυτό το προφανές "κόκκαλο" που μας πέταξαν θα απαντήσω την Κυριακή των εκλογών ακόμα και αν χρειαστεί να ψηφίσω κάτι που δεν πιστεύω. Δεν μπορεί να μας φτάνουν στο σημείο που χαιρόμαστε και ελπίζουμε γιατί μας επιτρέπουν να αιτηθούμε μετάθεση. Τον Μαϊο του 14, ενώ έπρεπε να είχε τελειώσει η διαδικασία Νοέμβριο του 13. Αξιολόγηση και για εσάς κυρίες και κύριοι, την Κυριακή θα τα πούμε.
Μια χαρά το εκφράζεις!
Το θέμα είναι ότι την Κυριακή των εκλογών δεν θα ψηφίσεις μόνο εσύ κι εγώ αλλά δυστυχώς και πολλοί πολλοί άλλοι.....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος ninι1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2881 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:50:52 μμ »
καλημερα  κ χρονια πολλα!Θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα οποιος ξερει..
εγω εχω προσληφθει σαν γενικης αγωγης αλλα λογω του οτι εχω το σεμιναριο των 400 ωρων φετος μπορω να κανω αιτηση μεταθεσης κ σαν ειδικης αγωγης.το ερωτημα μου ειναι το εξης:
1) στις προυπηρεσιες τι θα βαλω ολες(γενικης+οτι εχω απο τμ.ενταξης) ή μονο οτι εχω απο τμ ενταξης και κατοικον διασκαλια?

2) μια χρονια που δουλευα αναπληρωτρια με βαλανε σε τμ.ενταξης(τοτε δεν ειχα παρει ακομη τη βεβαιωση του σεμιναριου το εκανα εκεινη τη χρονια).Ο τοτε διευθυντης λοιπον στην πραξη αναληψης που μου ειχε κανει ειχε γραψει οτι δουλευω στο τμημα ενταξης αλλα με τη φραση''χωρις μοριοδοτηση'' γιατι φοβηθηκε μηπως ετσι διεκδικουσα να μπω στον πινακα ειδ.αγωγης.το επιδομα ομως ειδικης αγωγης το επαιρνα.

ερωτηση: αν χρειαστει μπορει να αλλαξει η βεβαιωση προυπηρεσιας που πηρα στο τελος εκεινης της χρονιασ που λεει απλα οτι ''δουλεψα ως αναπληρωτρια στο ταδε γυμνασιο?πως θα φανει η προυπηρεσια μου στο ενταξης εκεινη τη χρονια?
σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας μηπως προτου φυγω απο τον τοπο κατοικιας μου μπορω να κανω κατι στη δευτεροβαθμια σχολειο?τι πρεπει να κανω για να μην χαθει η προυπηρεσια μου?
σασ ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2882 στις: Απρίλιος 22, 2014, 05:34:20 μμ »
καλημερα  κ χρονια πολλα!Θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα οποιος ξερει..
εγω εχω προσληφθει σαν γενικης αγωγης αλλα λογω του οτι εχω το σεμιναριο των 400 ωρων φετος μπορω να κανω αιτηση μεταθεσης κ σαν ειδικης αγωγης.το ερωτημα μου ειναι το εξης:
1) στις προυπηρεσιες τι θα βαλω ολες(γενικης+οτι εχω απο τμ.ενταξης) ή μονο οτι εχω απο τμ ενταξης και κατοικον διασκαλια?

2) μια χρονια που δουλευα αναπληρωτρια με βαλανε σε τμ.ενταξης(τοτε δεν ειχα παρει ακομη τη βεβαιωση του σεμιναριου το εκανα εκεινη τη χρονια).Ο τοτε διευθυντης λοιπον στην πραξη αναληψης που μου ειχε κανει ειχε γραψει οτι δουλευω στο τμημα ενταξης αλλα με τη φραση''χωρις μοριοδοτηση'' γιατι φοβηθηκε μηπως ετσι διεκδικουσα να μπω στον πινακα ειδ.αγωγης.το επιδομα ομως ειδικης αγωγης το επαιρνα.

ερωτηση: αν χρειαστει μπορει να αλλαξει η βεβαιωση προυπηρεσιας που πηρα στο τελος εκεινης της χρονιασ που λεει απλα οτι ''δουλεψα ως αναπληρωτρια στο ταδε γυμνασιο?πως θα φανει η προυπηρεσια μου στο ενταξης εκεινη τη χρονια?
σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας μηπως προτου φυγω απο τον τοπο κατοικιας μου μπορω να κανω κατι στη δευτεροβαθμια σχολειο?τι πρεπει να κανω για να μην χαθει η προυπηρεσια μου?
σασ ευχαριστω πολυ εκ των προτερων


Λαμβάνονται υπόψη και τα σεμινάρια μετά το 2010 για τις μεταθέσεις σε ΣΜΕΑΕ;
Δεν νομίζω πως μπορεί να αλλάξει η πράξη ανάληψης. Έπρεπε να το είχες διεκδικήσει από τότε. Γιατί το άφησες;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2883 στις: Απρίλιος 22, 2014, 06:20:24 μμ »
Μια ερώτηση για την εντοπιότητα: εάν είμαι γραμμένη στον Δήμο Α και ζητήσω μεταδημότευση στον Δήμο Β (για υποψηφιότητα σε δημοτικές εκλογές) και μετά επαναδημότευση στον Δήμο Α, ποιος δήμος μετράει για εντοπιότητα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.