*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1546738 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3178 στις: Μάιος 08, 2014, 03:45:06 μμ »
Εξαρτάται πού είσαι τοποθετημένος το καλοκαίρι.
Εγώ έχω άλλη ερώτηση και ελπίζω, κάποιος να μπορεί να βοηθήσει. Στήν αίτηση μετάθεσης που πήρα σήμερα με mail, παρατήρησα ότι απο τις 22.6 εως 30.6 δεν φαίνομαι πουθενά, επειδή είμαι αποσπασμένη απο Δ΄βαθμια στην Α΄βαθμια. Μου λείπουν δηλαδή οχι μόνο αυτές οι μέρες αλλα και τα μόρια αυτών των ημερών???????


Κάτω από 15 μέρες είναι 0 μόρια. Κι εγώ το Σεπτέμβρη πήγα για 8μέρες Δ δωδεκανήσου 0μόρια, 6μέρες σε σχολείο με 4μόρια και πήρα 0 στην αίτηση μετάθεσης και τις υπόλοιπες του μήνα σε σχολείο με 2 μόρια και μου υπολογίσανε μόνο αυτά. Δεν ξέρω, αν το έκανα κατανοητό. Δεν είμαι και σίγουρη, αν ρωτούσες αυτό.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3179 στις: Μάιος 08, 2014, 05:24:44 μμ »
χαίρετε! πότε λέτε να βγουν; σίγουρα πριν τις 15/6 (τότε δεν τοποθέτησαν χρονικά τις υποχρεωτικές μεταθέσεις;)
τέλη μαϊου θα χουν προλάβει;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3180 στις: Μάιος 08, 2014, 06:07:23 μμ »
Η απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε άλλο ΠΥΣΠΕ γίνεται μεν αλλά δεν υπάρχει σε νόμο η Π.Δ. (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος). Γι' αυτό παλαιότερα έπαιρνες απόσπαση στο άλλο ΠΥΣΔΕ και γινόταν διάθεση στο οικείο ΠΥΣΠΕ. Κατά την άποψή μου πρέπει 22 με 30 να παρουσιαστείς στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης και να δουλεύεις στη ΔΔΕ (ή σε κοντινό σχολείο για 10 μέρες). Δε γίνεται να κάθεσαι και να πληρώνεσαι. Συμπερασματικά, όταν αποσπάσαι σε άλλο ΠΥΣΠΕ (που είπαμε ότι δε γίνεται αυτό κανονικά) θα πρέπει να τοποθετείσαι σε κάποιο κοντινό Γυμνάσιο και από εκεί να γίνεται διάθεση σε δημοτικό. Έτσι έως 30/06 θα παίρνεις τα μόρια του Γυμνασίου που ούτως ή άλλως παίρνεις έως 21/06. Σίγουρα δεν θα πρέπει να υπάρχει κενό 22 με 30 στην αίτηση μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3181 στις: Μάιος 08, 2014, 06:41:57 μμ »
Κατ΄αρχήν τα καλά νέα για όσους δουλεύουν στις διευθύνσεις :

η ΣΥΠΥΠ ( σύλλογος διοικητικών υπαλλήλων ) ζήτησε και πέτυχε παράταση μίας εβδομάδας για τις καταχωρίσεις των αιτήσεων μετάθεσης....
επομένως πάει μια βδομάδα πίσω και η περίοδος ενστάσεων κτλ κτλ ...  :) :) :) :)

Πάμε τώρα στα καθ' ημάς :

αυτό που γράφει ο mlm ειναι σωστό. Ακριβώς έτσι γίνεται...
όσο για τις οκτώ μέρες του καλοκαιριού μπορει να μην παίρνουν μόρια δυσμενών από μόνες τους αλλά αθροίζονται κανονικά στα μόρια συνολικής... εξηγώ :
έστω από 22/6 ως 29/6 δεν φαίνεσαι πουθενά ( σύνολο 8 ημερες ) δεν λαμβάνεις μόρια.
έστω ότι απο 1/9 έως 8/9 πάλι δεν φαίνεσαι πουθενά ( άλλες 8 μέρες ) δεν λαμβάνεις ομοιως μόρια... ( μιλάμε πάντα για μόρια δυσμενών).

όμως αυτές οι 8+8 κάνουν 16 που "γράφουν" έναν  ολόκληρο μήνα για τα μόρια συνολικής υπηρεσίας ( αυτό που λέμε 2.5 τη χρονιά ( και 0.20 το μήνα). Θα μου πεις, σιγά τα ωά, αλλά οι μεταθέεις παίζονται στο μόριο... και δεν χαρίζεις μόρια έτσι εύκολα....

πέραν τούτου, δεν επιτρέπεται να υπάρχουν κενά διαστήματα μεταξύ των υπηρετήσεων παρά μόνο σε περιπτώσεις αδειών άνευ αποδοχών.....

@Λάζαρος, χαίρομαι που κατάλαβες αυτό που έγραψα χθες. :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:16 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3182 στις: Μάιος 08, 2014, 06:45:14 μμ »
χαίρετε! πότε λέτε να βγουν; σίγουρα πριν τις 15/6 (τότε δεν τοποθέτησαν χρονικά τις υποχρεωτικές μεταθέσεις;)
τέλη μαϊου θα χουν προλάβει;

Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνουν υποχρεωτικές φέτος. Οπότε δεν υπάρχει θέμα να βγουν νωρίτερα. Μπορεί να βγουν μπορεί και όχι.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3183 στις: Μάιος 08, 2014, 07:58:53 μμ »
Επειδή απουσίασα για αρκετό διάστημα από το pde, θα ήθελα καταρχήν να ευχηθώ καλή τύχη σε όσους υπέβαλαν αίτηση μετάθεσης. Όσο για το πότε θα βγουν... tiel, πιστεύω πως είναι -μάλλον- αδύνατον μέχρι τέλη Μαΐου. Πόσο μάλλον τώρα που δόθηκε παράταση στις Διευθύνσεις για την καταχώριση των αιτήσεων, όπως έγραψε η bitch. Άποψή μου ότι θα βγουν μέσα στον Ιούνιο, και οι υποχρεωτικές θα πάνε στις καλένδες -για φέτος τουλάχιστον.

ΥΓ. Πάντως ο Μπράτης προβλέπει ότι δε θα ανακοινωθούν πριν το τέλος του Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3184 στις: Μάιος 08, 2014, 09:45:54 μμ »
το σημείο κλειδί για να κάνουμε προβλέψεις ειναι η ημερομηνια που θα βγει η εγκύκλιος κενών - πλεονασμάτων.
Αφ' ης στιγμής αυτή δεν έχει βγει ακόμα ό,τι και να γράψουμε άκαιρο θα ειναι.

Τεχνικά, από τη στιγμή που θα βγει η εγκύκλιος για τα κενά/πλεονάσματα και θα δοθούν αυτά από τις δδε/ δπε/ πδε οι γενικές  μεταθέσεις μπορούν να βγουν και να ανακοινωθούν μέσα σε λίγες ώρες !! Τώρα , γιατί τους παίρνει .... μήνες ειναι άλλη κουβέντα....  8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3185 στις: Μάιος 08, 2014, 11:03:58 μμ »
guest, marina, bitch thanx!


Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3187 στις: Μάιος 09, 2014, 09:00:06 μμ »
Πρόκειται όμως για κάποια καινούρια ενημέρωση; Ή απλά αναμασώνται αυτά που είναι ήδη γνωστά;
Δεν ξέρω, αλλά κάποια sites (όπως αυτό από το οποίο αλιεύθηκε η είδηση) έχουν την τάση να κατασκευάζουν ειδήσεις.  ???

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3188 στις: Μάιος 09, 2014, 09:08:31 μμ »
εχουν βγει πουθενα τα κενα των μουσικων- καλλιτεχνικων σχολειων???

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3189 στις: Μάιος 09, 2014, 09:11:49 μμ »
είχαν σταλεί το νοέμβριο στις δδε και οι δδε τα έστειλαν με μέιλ στα σχολεία.
Πριν δύο βδομάδες με νέο μέιλ το υπουργείο ζητούσε από κάθε δδε να ανακοινώσει εκ νέου τα κενά των δικών της σχολείων ώστε να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί.
κάποιες δδε τα χουν αναρτήσει στο σάιτ τους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3190 στις: Μάιος 09, 2014, 09:22:04 μμ »
@Mαρίνα

Προτιμώ μέχρι τις εκλογές μέσα στο φόρουμ να κρατώ ουδέτερη στάση. Αυτό που λες πάντως παίζει.

@asterix

Πολλά μπορεί να υπάρχουν και στο mail του σχολείου σου αν έχεις πρόσβαση

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3191 στις: Μάιος 10, 2014, 12:19:52 μμ »
δεν εχει αλλαξει τιποτα απο τον Νοεμβριο μεχρι τωρα?
(Για τα κ<αλλιτεχνικα- διαπολιτισμικα κλπ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.