*

Αποστολέας Θέμα: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...  (Αναγνώστηκε 11802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 07:52:07 μμ »
Χαίρεται,
Είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ06 και πήρα την οργανική μου στις 6 Σεπτεμβρίου 2008. Μια συναδέλφισσα πήρε οργανική στο ίδιο σχολείο, σύμφωνα με το πρακτικό, στις 30 Ιουνίου 2009. Εκείνη έχει περισσότερα μόρια μετάθεσης, καθώς εγώ είμαι άγαμη. Θεωρείται ότι έχουμε τοποθετηθεί την ίδια σχολική χρονιά και άρα προηγείται;
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:09 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 08:06:23 μμ »
Χαίρεται,
Είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ06 και πήρα την οργανική μου στις 6 Σεπτεμβρίου 2008. Μια συναδέλφισσα πήρε οργανική στο ίδιο σχολείο, σύμφωνα με το πρακτικό, στις 30 Ιουνίου 2009. Εκείνη έχει περισσότερα μόρια μετάθεσης, καθώς εγώ είμαι άγαμη. Θεωρείται ότι έχουμε τοποθετηθεί την ίδια σχολική χρονιά και άρα προηγείται;
Σας ευχαριστώ.

Από όσο γνωρίζω, η τελευταία τοποθετηθείσα είναι αυτή και όχι εσύ.
Δε νομίζω πως έχει να κάνει με τη σχολική χρονιά, αλλά καθαρά με την ημερομηνία.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 08:07:34 μμ »
Οι μονάδες μετάθεσης λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό της υπεραριθμίας μόνο στην περίπτωση της ταυτόχρονης τοποθέτησης.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 08:08:48 μμ »
έπεσες στην περίπτωση, το ίδιο ερώτημα είχα κάνει κι εγώ κάποια στιγμή στην δδε μου (γραπτά) και ακόμα περιμένω την απάντηση και προφορικά στο υπουργείο (όπου δεν πήρα απάντηση) όπου μάλιστα μου είπαν ότι η δδε πρέπει να ρωτήσει εμάς και όχι εσείς απευθείας ::) ::)
τέλος πάντων η πράξη του ΠΥΣΔΕ βάσει της οποίας πήρες οριστική τοποθέτηση το Σεπτέμβρη στο σχολείο, τι ημερομηνία έχει? (απέχει από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας στο σχολείο πάνω από 1 μήνα ή όχι?)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:09 »

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 08:11:32 μμ »
αρχαιότερος είναι αυτός που τοποθετήθηκε πρώτος στη σχολική μονάδα. Τα μόρια μετάθεσης κ η προ'υπ. δε μετράνε. Αν ρωτάς ποιος προηγείται στη συμπλήρωση ωραρίου, αυτός είσαι εσύ γιατί πήρες την οργανική πρώτος. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 08:12:29 μμ »
Χαίρεται,
Είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ06 και πήρα την οργανική μου στις 6 Σεπτεμβρίου 2008. Μια συναδέλφισσα πήρε οργανική στο ίδιο σχολείο, σύμφωνα με το πρακτικό, στις 30 Ιουνίου 2009. Εκείνη έχει περισσότερα μόρια μετάθεσης, καθώς εγώ είμαι άγαμη. Θεωρείται ότι έχουμε τοποθετηθεί την ίδια σχολική χρονιά και άρα προηγείται;
Σας ευχαριστώ.

Ποιος προηγείται ως προς τι; Είναι λίγο ασαφής η ανάρτησή σου. Μήπως εννοείς ότι 'παίζεται' ποια θα βγει υπεράριθμη; Αν ναι, χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου, νομίζω ότι βγαίνει αυτή που έκανε πράξη ανάληψης υπηρεσίας τελευταία. Απ' όσο ξέρω, δεν έχει σημασία που τοποθετήθηκε την ίδια σχολική χρονιά. Σε τέτοιες περιπτώσεις, μετράει ακόμα και το... λεπτό (9.01 Vs. 9.02). Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2013, 08:47:17 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:05:26 μμ »
Σε περιπτωση οριστικης τοποθετησης το ιδιο σχολικο ετος, τοτε η τοποθετηση θεωρειται ταυτοχρονη και υπεραριθμος κρινεται ο εχων τα λιγοτερα μορια μεταθεσης.

ιι) Από όσους εκπαιδευτικούς δεν επιθυμούν να κριθούν ως υπεράριθμοι, χαρακτηρίζονται ως υπεράριθμοι εκείνοι που τοποθετήθηκαν οργανικά τελευταίοι στη σχολική μονάδα. Οι εκπαιδευτικοί που μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν στη σχολική μονάδα το ίδιο σχολικό έτος, εκτός των εκπαιδευτικών που τοποθετήθηκαν ως υπεράριθμοι, θεωρείται ότι τοποθετήθηκαν ταυτόχρονα. Σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης υπεράριθμοι χαρακτηρίζονται οι εκπαιδευτικοί που συγκεντρώνουν το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης, σύμφωνα με το άρθρο 16 αυτού του Π.Δ.

(ΠΔ 100/97)


Δεν ισχυουν τα κατωθι:

Αν ναι, χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου, νομίζω ότι βγαίνει αυτή που έκανε πράξη ανάληψης υπηρεσίας τελευταία. Απ' όσο ξέρω, δεν έχει σημασία που τοποθετήθηκε την ίδια σχολική χρονιά. Σε τέτοιες περιπτώσεις, μετράει ακόμα και το... λεπτό (9.01 Vs. 9.02). Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.


αρχαιότερος είναι αυτός που τοποθετήθηκε πρώτος στη σχολική μονάδα. Τα μόρια μετάθεσης κ η προ'υπ. δε μετράνε. Αν ρωτάς ποιος προηγείται στη συμπλήρωση ωραρίου, αυτός είσαι εσύ γιατί πήρες την οργανική πρώτος. Ελπίζω να σε βοήθησα.


Από όσο γνωρίζω, η τελευταία τοποθετηθείσα είναι αυτή και όχι εσύ.
Δε νομίζω πως έχει να κάνει με τη σχολική χρονιά, αλλά καθαρά με την ημερομηνία.

Οπως γραφει και η silkcut, ανατρεξε στην ημερομηνια της πραξης τοποθετησης του ΠΥΣΔΕ, διοτι λογικα αναγεται στο καλοκαιρι και αρα στο προηγουμενο σχολικο ετος.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:08:21 μμ »
 :-[ :-[ :-[
mea culpa xrysa81...
Damien, είσαι θεός! Άραγε,υπάρχει κάτι που να μην ξέρεις; (Δε νομίζω... :))
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:21:27 μμ »
:-[ :-[ :-[
mea culpa xrysa81...
Damien, είσαι θεός! Άραγε,υπάρχει κάτι που να μην ξέρεις; (Δε νομίζω... :))

Ελα μωρε  :), το ΠΔ 100/97 πρεπει να το συμπεριλαβουν στην υποχρεωτικη υλη του επομενου ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων...

Αλλωστε πλεον στο Pde γραφουν αρκετα μελη που εχουν ασχοληθει επισταμενα με τη νομοθεσια περι τα εκπαιδευτικα, πραγμα το οποιο φυσικα οφειλεται και στους πενιχρους διορισμους των τελευταιων ετων, οποτε και επαψε να αιμοδοτειται η δημοσια εκπαιδευση με νεοδιοριστους που κατα κανονα δε σκαμπαζουν απο τα (παρα)νομικως ισχυοντα στον κλαδο. Ενθυμουμαι, οταν πρωτογραφηκα στο φορουμ, πολλοι δεν καταλαβαιναν καν τι ειδους εξωτικο φρουτο ειναι η "διαθεση ΠΥΣΔΕ", τη σημερον βρες μου εναν ασχετο.

Κι εγω πλεον δεν πολυγραφω για διαφορους λογους, περισσοτερο διαβαζω...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:33:04 μμ »
:-[ :-[ :-[
mea culpa xrysa81...
Damien, είσαι θεός! Άραγε,υπάρχει κάτι που να μην ξέρεις; (Δε νομίζω... :))

Ελα μωρε  :), το ΠΔ 100/97 πρεπει να το συμπεριλαβουν στην υποχρεωτικη υλη του επομενου ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων...

Αλλωστε πλεον στο Pde γραφουν αρκετα μελη που εχουν ασχοληθει επισταμενα με τη νομοθεσια περι τα εκπαιδευτικα, πραγμα το οποιο φυσικα οφειλεται και στους πενιχρους διορισμους των τελευταιων ετων, οποτε και επαψε να αιμοδοτειται η δημοσια εκπαιδευση με νεοδιοριστους που κατα κανονα δε σκαμπαζουν απο τα (παρα)νομικως ισχυοντα στον κλαδο. Ενθυμουμαι, οταν πρωτογραφηκα στο φορουμ, πολλοι δεν καταλαβαιναν καν τι ειδους εξωτικο φρουτο ειναι η "διαθεση ΠΥΣΔΕ", τη σημερον βρες μου εναν ασχετο.

Κι εγω πλεον δεν πολυγραφω για διαφορους λογους, περισσοτερο διαβαζω...

Πράγματι, στο φόρουμ υπάρχουν πλέον πολλά αξιόλογα, διαβασμένα μέλη, γνώστες της νομοθεσίας.

Πέρα από αυτό το ευχάριστο δεδομένο όμως, (και νομίζω πως δεν υπάρχει μέλος που θα διαφωνήσει μαζί μου) η παρουσία σου εδώ είναι ανεκτίμητης αξίας...
Να'σαι καλά για τη βοήθεια που έχεις προσφέρει σε τόσο κόσμο! (εννοείται και εμού συμπεριλαμβανομένης!) :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:35:36 μμ »
Δεν το ήξερα, είχα άλλη εντύπωση, προφανώς λανθασμένη. Συγνώμη στους συναδέλφους για την παραπληροφόρηση και ευχαριστώ στο συνάδελφο που μας είπε το σωστό!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:39:40 μμ »
Να προσθέσω κι εγώ τη φωνή μου σ' εκείνες που εξάρουν τη συμμετοχή του Damien στο φόρουμ. Η μόνη ένσταση που έχω είναι προς το όνομά του, το οποίο παραπέμπει στην ταινία Omen με το Gregory Peck. Όποιος την έχει δει, καταλαβαίνει τι εννοώ. Ελπίζω, Damien, να μην άντλησες το προσωνύμιό σου από τη συγκεκριμένη ταινία, γιατί θα καλέσω τη... Λουκά.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 10:54:34 μμ »
 Να υποθέσουμε οτι ήταν ο "κακός" της υπόθεσης; (δεν έχω δει την ταινία)
  

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 573
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 10:58:12 μμ »
Να προσθέσω κι εγώ τη φωνή μου σ' εκείνες που εξάρουν τη συμμετοχή του Damien στο φόρουμ.
+1
Προσωπικά θα ψήφιζα με το χέρι στην καρδιά τον Damien για υπουργό παιδείας και δεν έχω μιλήσει σοβαρότερα στη ζωή μου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.