*

Αποστολέας Θέμα: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 311378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #602 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:47:11 μμ »
Έχω σειρά στον πίνακα αναπληρωτών μεταξύ 80 και 90. Επειδή δηλώνω μόνο το νομό Αχαΐας, που δεν πήρε καθόλου αναπληρωτές στην πρώτη φάση, έχω μείνει εκτός. Σας ακούγεται λογικό να τοποθετήσει αναπληρωτές που πλεονάζουν σε άλλους νομούς στην Αχαΐα και κάποιοι να είναι πάλι έξω από μια ενδεχόμενη  β` φάση;
λογικο οχι, ελα ομως που εχει γινει ήδη σε αλλες περιοχες, μήπως να κανουμε ένα τοπικ πε60-70, οσους πηραν στην α΄ φάση να μας πουν αν πηγαν σε περιοχή προτιμησης ή τους διέθεσαν αλλοθ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος andriana3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #603 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:00:56 μμ »
Φαντάζομαι θα ανταποκριθούν όσοι δεν τους συμφέρει. Όσοι όμως μπορεί να βολευτούν μ` αυτές τις μετακινήσεις; Kαι οι αιρετοί τι ρόλο θα παίξουν σ`αυτό το αλισβερίσι; Αλλού θα φωνάζουν και αλλού θα προσπαθούν να κουκουλώσουν. Βούτυρο στο ψωμί τους.

Αποσυνδεδεμένος Nadia83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #604 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:02:16 μμ »
Με καλέσανε στο Ηράκλειο και είμαι σε ένα νηπιαγωγείο με 68 παιδιά.Το νηπιαγωγείο έχει 2 μόνιμες και 1 εγώ αναπληρώτρια. Μέχρι στιγμής όλα τα προνήπια έχουν μείνει έξω,στην τάξη έχουμε μόνο νήπια!Έχει δοθεί εντολή από την διευθύντρια πρωτοβάθμιας να μην λέμε στους γονείς να απευθύνονται στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας για τις ελλείψεις για να μην προκαλούνται προβλήματα.Ωστόσο οι γονείς γνώριζαν την κατάσταση και είχαν αρχίσει τις κινητοποιήσεις νωρίτερα. Απευθύνθηκαν στον περιφερειάρχη Κρήτης, ο οποίος πήρε το υπουργείο παιδείας που του είπανε ότι δεν υπάρχουν πιστώσεις.Η προισταμένη μου ζητάει επίμονα από τη διεύθυνση και αλλή νηπιαγωγό και της λένε να λειτουργήσουμε όπως είμαστε γιατί υπάρχει περίπτωση να μην μας στείλουν.Είναι σαν μια κρυφή συνομωσία ανάμεσα στο υπουργείο και τις διευθύνσεις!Η κατάσταση δεν είναι καθόλου καλή

τουλαχιστον πες μας οτι θα αντιδρασει ο κοσμος πιο δυναμικα γιατι μονο αυτο ελπιζω πλεον.... ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ  μπροστα στα ματια μας για να παρουν τον κοσμο που δεν εχει προβληματα στα σχολεια, με το μερος τους!!!!! τοποθετηθηκα στη φωκιδα ( αααααααααασχετο ) κ με κοιταξαν σαν εξωγηινη οταν τους ανακοινωσα οτι θα κανω απεργιες. απο τους μονιμους (τουλαχιστον στο σχολειο μου) ΟΥΔΕΙΣ!!!!!!!!!! τι να πω........ πρεπει να αντιδρασουμε κ να ενημερωνουμε τον κοσμο για αυτη τη συνομωσια να διωχνουν παιδια κ να κλεινουν σχολεια!!!! το ξερω κ εγω οτι ειναι γραμμη του εξαιρετου υπουργειου μας!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!! Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ το 2013!!! Κ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!  ενημερωστε με κ μενα αν προχωρησατε σε καποια πρωτοβουλια να συμμετεχω κ εγω γιατι......... η θα μας κανουν λαστιχο η θα τα βρουν σκουρα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!


Δυστυχώς,οι μόνιμες δεν κάνουν απεργίες γιατί λένε ότι ζορίζονται!

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #605 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:33:11 μμ »
παιδιά καλημέρα,
σύλλογο αναπληρωτών έχουμε; Αν ναι ποιος είναι και ποιοί είναι οι εκπρόσωποί μας;
Ο καθένας μόνος δεν μπορεί να ασκήσει πίεση! Όλοι μαζί όμως μπορούμε τι πρέπει να κάνουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #606 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:37:55 μμ »
Φαντάζομαι θα ανταποκριθούν όσοι δεν τους συμφέρει. Όσοι όμως μπορεί να βολευτούν μ` αυτές τις μετακινήσεις; Kαι οι αιρετοί τι ρόλο θα παίξουν σ`αυτό το αλισβερίσι; Αλλού θα φωνάζουν και αλλού θα προσπαθούν να κουκουλώσουν. Βούτυρο στο ψωμί τους.
Αλισβερίσι, πολύ σωστά το έθεσες!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #607 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:46:03 μμ »
Καλημέρα!

     Τα ίδια παντού.Μόλις μίλησα με συνάδελφο που την πήραν α' Ανατ.Αττική.Μου έλεγε ότι ξαφνικά βρέθηκαν του κόσμου οι υπεράριθμες εκεί που φαινόταν ότι υπάρχουν ακόμα πολλά κενά.Ετσι βρέθηκε στην πιο απομακρυσμένη περιοχή της α' Ανατ.Αττικής(στο Γραμματικό)ενώ έχει 2 παιδιά και είναι από τις πρώτες στον πίνακα με τα κοινωνικά κριτήρια.Και το πιο βασικό είναι ότι θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ που δεν την πήγαν σε περιοχές της β' Ανατ.Αττικής, όπως συνέβη σε άλλες.Τι έχει συμβεί τελοσπάντων φέτος.Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω για τα κενά,την ΔΟΕ,τους διευθυντές,ποιον;
     Μια ερώτηση ακόμα.Μπορούμε να βγάλουμε μια άκρη με τα ΕΣΠΑ;Ισχύουν για μας ή όχι;Γιατί έχω μπερδευτεί μ'αυτά που διαβάζω.Αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #608 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:47:17 μμ »
Ισως αξίζει τον κόπο να ρωτήσουμε κάποιον δικηγόρο αν η τοποθέτηση υπεραριθμων σε περιοχές που δεν έβγαλαν κενά στην α'φαση εις βάρος αναπληρωτών που ήταν ψηλότερα στον πίνακα κ τις προσπέρασε το σύστημα, συνιστά παρανομία κ κατ επέκταση ασφαλιστικά μέτρα!
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό!!!

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:57:51 μμ »
Δεν τα πιστεύω όλα αυτά. Αλλού να πας κι αλλού να βρεθείς !! Δεν έπρεπε κανένας να πάει να παρουσιαστεί να σου πω εγώ... Λες και είμαστε οι τελευταίοι ανειδίκευτοι εργάτες. Λες και είμαστε ζώα. Τί γίνετε μ'αυτά τα κενά επιτέλους;;;Κι αφού είχαν γιατί οι εκάστοτε διευθύνσεις ζήτησαν αναπληρωτές; Μήπως γιατί δεν ήξεραν πόσοι απ'αυτούς που έχουν θα φύγουν με απόσπαση; Δεν ξέρω, το μυαλό μου έχει γίνει πουρές.

Αποσυνδεδεμένος JANELA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #610 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:25:31 μμ »
Στη δυτική Αττική που πήρε 50...προέκυψαν υπεραριθμες...κ έκαναν ξανά δήλωση προτίμησης για άλλες περιοχές στην σε όλη την Αττική. Αδιανοητες παρανομίες!!!!!

επειδή προσλήφθηκα στη δυτ.αττική σας ενημερώνω ότι ναι μεν κάναμε δήλωση προτίμησης ξανά, αλλά οι περιοχές αφοούσαν και πάλι τον ίδιο νομό.αυτό βέβαια δεν αναιρεί το μπάχαλο που επικρατεί γενικότερα!
στη δυτ αττικη και σε αλλες διευθυνσεις απ' όσο μαθαινω, υπαρχουν ατομα στη διαθεση,τους οποιους εστειλαν στην περιφερειακη διευθυνση για να τοποθετηθουν σε αλλο πυσπε....
αναμεσα τους κι εγω.....

Δεν υπάρχει αυτό κι εμείς που προσληφθήκαμε στην Ανατ. και μας κόψανε; Τι είναι αυτά που ζούμε ρε παιδιά. Η παρανομία του υπουργείου δεν έχει όρια
 

Αποσυνδεδεμένος angel83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #611 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:28:40 μμ »
εστω οτι με αποφαση περιφερειαρχη και υπουργου και Θεου και πατριαρχη πας σε αλλο νομο,ειναι δυνατον συναδερφος να μενει εκτος επειδη δεν ανοιξαν τα κενα βρισκεται στις πρωτες 100 θεσεις και να πηγαινει στη θεση του καποιος που βρισκεται στην 800 χωρις καν να εχει δηλωσει την περιοχη???να μην κανουμε καθολου δηλωσεις και να μας στελνει οπου θελει ο υπουργος νομιζω οτι ειναι το πιο δικαιο....ενταξει δεν υπαρχει απλα αυτο που γινεται και εμεισ κοιμομαστε...το θεμα μας αφορα ολους...ας οργανωθουμε λοιπον...
Στους γονείς οφείλομεν το ζην, στους δε διδασκάλους το ευ ζην.

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #612 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:30:29 μμ »
έχω την εντύπωση ότι κανείς δεν ξέρει πως θα διατεθούν οι πιστώσεις του εσπα..ξεκινήσαμε λέγοντας ότι θα πάνε αποκλειστικά στην ειδική, μετά ότι το μεγαλύτερο μέρος θα πάει στην ειδική..τώρα προχθές μάθαμε ότι 2000 παράλληλη, 2000 ειδική, 800 ψυχολόγοι..οι υπόλοιπες άγνωστο..και είναι άλλες τόσες..η ενισχυτική μένει και τα ζεπ..έτσι δεν είναι;και είναι τα μοναδικά που δεν έχουν σχέση με την ειδική αγωγή

Αποσυνδεδεμένος angel83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #613 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:36:07 μμ »
επισης προτεινω καμια νηπιαγωγοσ να μην δεχτει να δωσει χρηματα στη δοε αφου δεν υπαρχουμε ως κλαδος....ας στειλει πμ στον μπρατη καποια κοπελα που ειναι πρωταγωνιστρια στο θεμα να δουμε τι θα πει...
Στους γονείς οφείλομεν το ζην, στους δε διδασκάλους το ευ ζην.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #614 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:57:42 μμ »
έχω την εντύπωση ότι κανείς δεν ξέρει πως θα διατεθούν οι πιστώσεις του εσπα..ξεκινήσαμε λέγοντας ότι θα πάνε αποκλειστικά στην ειδική, μετά ότι το μεγαλύτερο μέρος θα πάει στην ειδική..τώρα προχθές μάθαμε ότι 2000 παράλληλη, 2000 ειδική, 800 ψυχολόγοι..οι υπόλοιπες άγνωστο..και είναι άλλες τόσες..η ενισχυτική μένει και τα ζεπ..έτσι δεν είναι;και είναι τα μοναδικά που δεν έχουν σχέση με την ειδική αγωγή
Ακριβώς αυτό αναρωτιόμαστε όλοι και άκρη δε βρίσκουμε. Και κανένας αιρετός δεν ξέρει, ούτε οι υπάλληλοι του υπουργείου. Μάλλον ξέρει μόνο το στενό περιβάλλον του υπουργού. Αν, βέβαια, υπάρχει τρόπος να προσληφθεί προσωπικό γενικής αγωγής.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #615 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:01:03 μμ »
Eίναι δυνατόν να πάνε 10000 πιστώσεις μόνο στην ειδική;Δεν είναι ούτε οι μισοί στους πίνακες τόσοι..Αν κάνω λάθος, ας μας πει κάποιος που να ξέρει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162021
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 634
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.