*

Αποστολέας Θέμα: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 311539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #952 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:55:37 μμ »
επειδη πεταμε την ατακα της καταστροφολογιας χωρις καμια τεκμηριωση ας μου απαντηθουν διαφορα ερωτηματα για το προγραμμα του ΟΑΕΔ:

1) Αν αφορα νηπιαγωγους γενικης παιδειας, αυτοι θα καλυψουν θεσεις ολοημερου σε λειτουργικα κενα??
2) Αφου ισχυριζεται ο Υπουργουλης οτι δεν υπαρχουν κενα, αυτα ξαφνικα θα δημιουργουν με μαγικο τροπο για να παρει ατομα απο το προγραμμα???
3) Θα βαλουν στην ακρη ατομα με προυπηρεσια, με υψηλη θεση στον επισημο πινακα αναπληρωτων που δεν μπηκαν Α'Φαση για να παρουν στην θεση τους ατομα απο το προγραμμα??
4) Πως γινεται να κανουν περα τους επισημους πινακες του υπουργειου? Δεν πρεπει να υπαρξει νομοθετικη ρυθμιση?
5) Ο μονιμος του πρωινου 4ωρου θα παιρνει πχ 1000 ευρω και του απογευματινου 490 ???

Πριν λοιπον επεκταθει η τρομολαγνεια ας δωθει επαρκης απαντηση στα παραπανω ερωτηματα.......

Σωστα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:52 »

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #953 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:31:02 μμ »
Απλά εξοργιστικό.Γι άλλη μια φορά μας πετάνε σα στυμένες λεμονόκουπες.Αυτό δεν πρέπει να το δεχτεί κανείς μέσω οαεδ γιατί άπαξ και ξεκίνησε δεν θα παίρνουν καθόλου αναπληρωτές.Φταίμε κι εμείς που βγάζουμε τα ματάκια μας με τα ίδια τα χεράκια μας.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος rena_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Την πατήσαμε!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #954 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:44:08 μμ »
εγώ πάντως να ζητήσω συγνώμη από όσους θίχτηκαν με το μήνυμά μου και να πάνε να δουλέψουν στην επαρχία με αυτόν τον μισθό ή να θελήσουν και να ζήσουν μόνοι τους στην πόλη τους,χωρίς μαμά και μπαμπά,και μετά να μας γράψουν τις εντυπώσεις τους.ανυπομονώ να ακούσω τα νέα τους και κυρίως αν θα είναι ευχαριστημένοι με την ταφόπλακα που θα βάλουν στον κλάδο μας!

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #955 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:44:41 μμ »
Και βέβαια ο ασεπ και ο κόπος μας πάνε περίπατο και μπαίνουν στην εκπαίδευση άτομα που δεν έχουν αξιολογηθεί με ασεπ.Μετά να μην παραπονιέται κανένας.Πρέπει να πούμε ένα όχι και να εναντιωθούμε.Πώς όμως?
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:52 »

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #956 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:49:29 μμ »
επειδη πεταμε την ατακα της καταστροφολογιας χωρις καμια τεκμηριωση ας μου απαντηθουν διαφορα ερωτηματα για το προγραμμα του ΟΑΕΔ:

1) Αν αφορα νηπιαγωγους γενικης παιδειας, αυτοι θα καλυψουν θεσεις ολοημερου σε λειτουργικα κενα??
2) Αφου ισχυριζεται ο Υπουργουλης οτι δεν υπαρχουν κενα, αυτα ξαφνικα θα δημιουργουν με μαγικο τροπο για να παρει ατομα απο το προγραμμα???
3) Θα βαλουν στην ακρη ατομα με προυπηρεσια, με υψηλη θεση στον επισημο πινακα αναπληρωτων που δεν μπηκαν Α'Φαση για να παρουν στην θεση τους ατομα απο το προγραμμα??
4) Πως γινεται να κανουν περα τους επισημους πινακες του υπουργειου? Δεν πρεπει να υπαρξει νομοθετικη ρυθμιση?
5) Ο μονιμος του πρωινου 4ωρου θα παιρνει πχ 1000 ευρω και του απογευματινου 490 ???

Πριν λοιπον επεκταθει η τρομολαγνεια ας δωθει επαρκης απαντηση στα παραπανω ερωτηματα.......

εγώ η ίδια ρώτησα τον Καψαλάκη και τον Μπράτη. Ο πρώτος αρχικά με διαβεβαιωσε οτι δεν μας αφορά και στη συνέχεια στην ερώτηση συναδέλφου για το ιδιο θέμα είπε πως βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα χωρίς να πει τίποτα άλλο. Ο δεύτερος δεν απάντησε καν. Καλά για την ΔΟΕ δεν το συζητώ, πήρα κ τηλέφωνο και ρώτησα κ μου ειπαν πως δεν γνωρίζουν τίποτα. Και βεβαια μην περιμένετε από κανέναν επισημη και σαφή απάντηση. Ούτε κ οταν ανοιξει το πρόγραμμα θα αναφέρει με σαφήνεια που ακριβώς θα αποροφηθούν τα ατομα αυτά. Απλά θα το μάθουμε ξαφνικά όταν θα αρχίσουν να καλούν κόσμο. Τώρα μόνο να κάνουμε ικασίες μπορούμε αφού δεν βρίσκεται κανείς να μας δώσει μια σαφή απάντηση. Κι αν ψάχνεις το δίκιο ή το άδικο δες τι γινεται και με τις τοποθετήσεις που αλλού προσλήφθηκαν οι συνάδελφοι κι αλλού τους στέλνουν.
Κι έπειτα ποιον περιμένεις να αντιδράσει;;;;;; Τους μόνιμους;; Εδώ πέρσυσι απεργούσαμε οι αναπληρωτές για τις μειώσεις των μισθών κι εκείνοι τρέχαν για το μεροκαματάκι... Καλύτερα να μην πω αλλα γιατί είμαι πραγματικά πολύ εκνευρισμένη!! ....

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #957 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:49:49 μμ »
εγώ πάντως να ζητήσω συγνώμη από όσους θίχτηκαν με το μήνυμά μου και να πάνε να δουλέψουν στην επαρχία με αυτόν τον μισθό ή να θελήσουν και να ζήσουν μόνοι τους στην πόλη τους,χωρίς μαμά και μπαμπά,και μετά να μας γράψουν τις εντυπώσεις τους.ανυπομονώ να ακούσω τα νέα τους και κυρίως αν θα είναι ευχαριστημένοι με την ταφόπλακα που θα βάλουν στον κλάδο μας!
 ;)Πές τα χρυσόστομη γιατί στο τέλος δε θα πρέπει να μιλάμε καθόλου εδώ μέσα επειδή μερικοί δεν μπορούν να κρίνουν.Εδώ τώρα δε φτάνουν τα 900 σε όλη την Ελλάδα θα φτάσουν τα 400...αλλά ξέχασα...φτάνουν για καμιά μπλούζα και κανένα κραγιονάκι...επίσης για τα τσιγάρα(ειρωνικό)
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #958 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:57:20 μμ »
εγώ η ίδια ρώτησα τον Καψαλάκη και τον Μπράτη. Ο πρώτος αρχικά με διαβεβαιωσε οτι δεν μας αφορά και στη συνέχεια στην ερώτηση συναδέλφου για το ιδιο θέμα είπε πως βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα χωρίς να πει τίποτα άλλο. Ο δεύτερος δεν απάντησε καν. Καλά για την ΔΟΕ δεν το συζητώ, πήρα κ τηλέφωνο και ρώτησα κ μου ειπαν πως δεν γνωρίζουν τίποτα. Και βεβαια μην περιμένετε από κανέναν επισημη και σαφή απάντηση. Ούτε κ οταν ανοιξει το πρόγραμμα θα αναφέρει με σαφήνεια που ακριβώς θα αποροφηθούν τα ατομα αυτά. Απλά θα το μάθουμε ξαφνικά όταν θα αρχίσουν να καλούν κόσμο. Τώρα μόνο να κάνουμε ικασίες μπορούμε αφού δεν βρίσκεται κανείς να μας δώσει μια σαφή απάντηση. Κι αν ψάχνεις το δίκιο ή το άδικο δες τι γινεται και με τις τοποθετήσεις που αλλού προσλήφθηκαν οι συνάδελφοι κι αλλού τους στέλνουν.
Κι έπειτα ποιον περιμένεις να αντιδράσει;;;;;; Τους μόνιμους;; Εδώ πέρσυσι απεργούσαμε οι αναπληρωτές για τις μειώσεις των μισθών κι εκείνοι τρέχαν για το μεροκαματάκι... Καλύτερα να μην πω αλλα γιατί είμαι πραγματικά πολύ εκνευρισμένη!! ....


Δίκιο, δίκιο, δίκιο!!

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #959 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 06:03:48 μμ »
No comment!!
Στην συγκεκριμένη ενημέρωση για τον οαέδ αναφέρονται καθαρά σε εεπ και εβπ μόνο . Δεν αναφέρονται καθόλου σε κανένα κλάδο εκπαιδευτικών, γιατί δεν αφορά το σύλλογό τους. Με το θέμα αυτό δεν ασχολείται κανείς και μάλλον δεν θέλουν να ασχοληθούν.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #960 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:52:13 μμ »
Παντως τωρα θα την καταπιανε τη γλωσσιτσα τους καποιες εδω μεσα που λεγανε οτι δεν γινεται να μην παρουν 2000  αναπληρωτες και τους λεγανε ολους τρομολαγνους...
Επισης καποιες συμπεριφερονται σαν κυβερνητικοι εκπροσωποι.
Περιεργα πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος angel83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #961 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 09:17:06 μμ »
το θεμα ειναι ποιος επεσε μεσα στις προβλεψεις του και ποιος οχι???ωραια να μαζευτουμε να δωσουμε ενα βραβειο στον υπουργο και σε αυτους που τον πιστεψαν... το θεμα ειναι οτι κλεινουν τα σχολεια..αυτο για μια κοινωνια ειναι οτι χειροτερο...καθε σχολειο που κλεινει μια φυλακη ανοιγει....η παιδεια υποβαθμιζεται καθε μερα ολο και πιο πολυ...δεν ξερω αν υπαρχει πιο κατω...
Στους γονείς οφείλομεν το ζην, στους δε διδασκάλους το ευ ζην.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #962 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 09:23:45 μμ »
το θεμα ειναι ποιος επεσε μεσα στις προβλεψεις του και ποιος οχι???ωραια να μαζευτουμε να δωσουμε ενα βραβειο στον υπουργο και σε αυτους που τον πιστεψαν... το θεμα ειναι οτι κλεινουν τα σχολεια..αυτο για μια κοινωνια ειναι οτι χειροτερο...καθε σχολειο που κλεινει μια φυλακη ανοιγει....η παιδεια υποβαθμιζεται καθε μερα ολο και πιο πολυ...δεν ξερω αν υπαρχει πιο κατω...
Πολλοί μας είπαν οτι φτάσαμε στον πάτο του βαρελιού. Το θέμα είναι οτι τα γεγονότα τους διαψεύδουν..............
  

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #963 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:31:01 μμ »
εγώ η ίδια ρώτησα τον Καψαλάκη και τον Μπράτη. Ο πρώτος αρχικά με διαβεβαιωσε οτι δεν μας αφορά και στη συνέχεια στην ερώτηση συναδέλφου για το ιδιο θέμα είπε πως βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα χωρίς να πει τίποτα άλλο. Ο δεύτερος δεν απάντησε καν. Καλά για την ΔΟΕ δεν το συζητώ, πήρα κ τηλέφωνο και ρώτησα κ μου ειπαν πως δεν γνωρίζουν τίποτα. Και βεβαια μην περιμένετε από κανέναν επισημη και σαφή απάντηση. Ούτε κ οταν ανοιξει το πρόγραμμα θα αναφέρει με σαφήνεια που ακριβώς θα αποροφηθούν τα ατομα αυτά. Απλά θα το μάθουμε ξαφνικά όταν θα αρχίσουν να καλούν κόσμο. Τώρα μόνο να κάνουμε ικασίες μπορούμε αφού δεν βρίσκεται κανείς να μας δώσει μια σαφή απάντηση. Κι αν ψάχνεις το δίκιο ή το άδικο δες τι γινεται και με τις τοποθετήσεις που αλλού προσλήφθηκαν οι συνάδελφοι κι αλλού τους στέλνουν.
Κι έπειτα ποιον περιμένεις να αντιδράσει;;;;;; Τους μόνιμους;; Εδώ πέρσυσι απεργούσαμε οι αναπληρωτές για τις μειώσεις των μισθών κι εκείνοι τρέχαν για το μεροκαματάκι... Καλύτερα να μην πω αλλα γιατί είμαι πραγματικά πολύ εκνευρισμένη!! ....

Πάντως πιστεύω ότι σε αυτό το θέμα, όταν γίνουν σαφή τα κίνητρα της πρόσκλησης πρέπει να πάρει θέση η ΔΟΕ. Δεν είναι δυνατόν να κάνουν προσλήψεις νηπιαγωγών με 490 ευρώ. Και να σας πω κάτι; Δε μου φταίνε σε τίποτα τα παιδιά που με μηδενική προϋπηρεσία και μηδενικά μόρια θα δεχθούν θέσεις. ΤΙ πέριμένουμε να μας πουν οι άνεργοι συνάδελφοι κι εμείς μαζί; Η ΔΟΕ είναι αυτή που πρέπει να πάρει ανοιχτά θέση, γιατί οι επόμενοι θα είναι οι μόνιμοι που θα βλέπουν το μισθό τους να μειώνεται συνεχώς!
Πείτε μου σας παρακαλώ αν κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #964 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:44:17 μμ »
γιατι απαξιωνεται το μισθο των 500 ευρω και τα παιδια με την μηδενικη προυπηρεσια που θα το δεχθουν ... υπαρχουν ατομα που δουλευουν ανασφαλιστα για δεκα ευρω την μερα  αρα για πολυ λιγοτερα χρηματα και μιλαμε για γεματο 8ωρο και πανω.
και εγω αν ημουν στην θεση τους θα εκανα τα χαρτια μου ..ουτεοσι αλλως προοπτικη ασεπ δεν διαφαινεται στον οριζοντα.
επισης και οι αναπληρωτες δεν παιρνουν κανενα βαρβατο μισθο πλεον και οι νεοπρασλαμβανομενοι μονιμοι ψιχουλα παιρνουν .
το θεμα ειναι γιατι οι αιρετοι δεν γνωριζουν κατι γι αυτη την εξελιξη ?
γιατι πιαστηκαν στον υπνο?
γιατι επιτρεπουν αρμοδιοτητες του υπουργειου παιδειας να παιρνουν σε αλλους φορεις?
ουτοσι αλλως τα ατομα που ειναι στους πινακες ειναι κατω των 35 τα περισσοτερα .
σιγουρα τα χουν παιξει δνε ξερουν απο που τους ερχεται φετος...ειμαι σιγουρη τους εχουν παραγκωνισει κιολας

Αποσυνδεδεμένος zael

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #965 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 11:54:09 μμ »
γιατι απαξιωνεται το μισθο των 500 ευρω και τα παιδια με την μηδενικη προυπηρεσια που θα το δεχθουν ... υπαρχουν ατομα που δουλευουν ανασφαλιστα για δεκα ευρω την μερα  αρα για πολυ λιγοτερα χρηματα και μιλαμε για γεματο 8ωρο και πανω.
και εγω αν ημουν στην θεση τους θα εκανα τα χαρτια μου ..ουτεοσι αλλως προοπτικη ασεπ δεν διαφαινεται στον οριζοντα.
επισης και οι αναπληρωτες δεν παιρνουν κανενα βαρβατο μισθο πλεον και οι νεοπρασλαμβανομενοι μονιμοι ψιχουλα παιρνουν .
το θεμα ειναι γιατι οι αιρετοι δεν γνωριζουν κατι γι αυτη την εξελιξη ?
γιατι πιαστηκαν στον υπνο?
γιατι επιτρεπουν αρμοδιοτητες του υπουργειου παιδειας να παιρνουν σε αλλους φορεις?
ουτοσι αλλως τα ατομα που ειναι στους πινακες ειναι κατω των 35 τα περισσοτερα .
σιγουρα τα χουν παιξει δνε ξερουν απο που τους ερχεται φετος...ειμαι σιγουρη τους εχουν παραγκωνισει κιολας

Κανείς λάθος κοριτσάκι μου , γιατί για κοριτσάκι σε κόβω. Είμαστε πολλές γύρω στα 35 ή και παραπάνω που τουλάχιστον εγώ αλλά και παρά πολλές άλλες, έχω δώσει τρεις φορές ΑΣΕΠ έχω πετύχει και στις τρεις, έχω περιοδεύσει στην Ελλάδα , έχω κουβαλησει παιδιά , σκυλιά κτλ ,ζω την ίδια αγωνία κάθε χρόνο και εγώ και η οικογένεια μου και δεν ξέρω με ποιο τροπο, αλλά όλες εμείς οι γύρω στα 35 δεν θα επιτρέψουμε σε σας που θέλετε να δουλέψετε για το χαρτζιλίκι σας ή ακόμη και για τον τίτλο της εκπαιδευτικού να μας γυρίσετε σε άλλες εποχές. Και σταματήστε να σκέφτεστε σαν σκυλάκια που τους πετάνε το ξεροκόμματο και λένε και ευχαριστώ. Μη τους επιτρέψετε να σας απαξιώσουν. Κανείς να μην κάνει αίτηση σ´αυτο το προγραμμα που θα ειναι ,όπως είπε και κάποια συνάδελφος, η ταφόπλακα μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.