*

Αποστολέας Θέμα: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....  (Αναγνώστηκε 47474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:39:56 μμ »
Σημερα πηγα στο σχολειο που δηλωσε κενο φιλολογου για να τοποθετηθω και μετά απο λίγο το κενο-23 ωρες-εξαφανίστηκε λογω της αλλαγής στις αναθέσεις.....
Βλέπεις Νικήτα τι εννοώ...;;; Γιατί δεν πήραν αυτούς τους ξενόγλωσσους που κάλυψαν τις 23 ώρες να τους πάνε να συμπληρώσουν ωράριο στην Α΄θμια και να είναι καθείς εφ'ω  ετάχθη και να μην χρειαστεί τα βόδια να πάρουν και αναπληρωτές για την Α΄θμια;; Και έτσι να γίνει ο εξορθολογισμός; Γιατί είμαι σίγουρη πως επειδή είν αι ανίκανη να το κάνουν αυτό (όπως προείπα) θα κάνουν και προσλήψεις αναπληρωτών ξενόγλωσσων εις βάρος του κρατικού προυπολογισμού...κι αυτό δεν το λέω γιατί είμαι ενάντια στους αναπληρωτές του τάδε ή του δείνα κλάδου,αλλά γιατί μιλάμε για πραγματικό μπάχαλο...για να μην το πω με μια άλλη λέξη που αρχίζει κι αυτή από "μπ"
..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες. Ποιος σου είπε ότι θα πάρουν αναπληρωτές στην α/μια??? ...δεν υπάρχουν αυτά τα σενάρια ---
Είσαι σίγουρος πως θα καταφέρουν να τους κάνουν όλους να συμπληρώνουν ωράριο...;;; Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρη,τουλάχιστον για ΠΕ06 γιατί οι άλλοι δεν υπάρχουν πλέον ως αναπληρωτές!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:42:48 μμ »
Αυτο εγινε για να βγουν συναδερφοι σε διαθεσιμοτητα.Γιατι δεν τα βαζετε με τους θεολογους τωρα;Νεοι οριζοντες Μικε....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:44:23 μμ »
..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες.

Πώς δεν υπάρχει... αρκεί να πάρουν από 4 ώρες ιστορίας ο θεολόγος, ο αγγλικών, ο γαλλικών, ο γερμανικών και ο ΠΕ13 για να συμπληρώσουν το ωράριό τους. Βλέπεις, έχουν πολλοί κλάδοι β΄ανάθεση την ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:46:12 μμ »
..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες.

Πώς δεν υπάρχει... αρκεί να πάρουν από 4 ώρες ιστορίας ο θεολόγος, ο αγγλικών, ο γαλλικών, ο γερμανικών και ο ΠΕ13 για να συμπληρώσουν το ωράριό τους. Βλέπεις, έχουν πολλοί κλάδοι β΄ανάθεση την ιστορία.
Υπάρχει κάποιος από αυτούς που προηγείται στη β ανάθεση έναντι των άλλων ή εξετάζονται μαζί;
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:46:26 μμ »
Αυτο εγινε για να βγουν συναδερφοι σε διαθεσιμοτητα.Γιατι δεν τα βαζετε με τους θεολογους τωρα;Νεοι οριζοντες Μικε....
...μeγάλε αυτό παίζει με τους ξενόγλωσσους...είναι μακρά οι πλέον αδικημένοι στη β/μια από τις αλλαγές μακράν...και οι θεολόγοι λοιπόν why not

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:46:51 μμ »
Σημερα πηγα στο σχολειο που δηλωσε κενο φιλολογου για να τοποθετηθω και μετά απο λίγο το κενο-23 ωρες-εξαφανίστηκε λογω της αλλαγής στις αναθέσεις.....
Βλέπεις Νικήτα τι εννοώ...;;; Γιατί δεν πήραν αυτούς τους ξενόγλωσσους που κάλυψαν τις 23 ώρες να τους πάνε να συμπληρώσουν ωράριο στην Α΄θμια και να είναι καθείς εφ'ω  ετάχθη και να μην χρειαστεί τα βόδια να πάρουν και αναπληρωτές για την Α΄θμια;; Και έτσι να γίνει ο εξορθολογισμός; Γιατί είμαι σίγουρη πως επειδή είν αι ανίκανη να το κάνουν αυτό (όπως προείπα) θα κάνουν και προσλήψεις αναπληρωτών ξενόγλωσσων εις βάρος του κρατικού προυπολογισμού...κι αυτό δεν το λέω γιατί είμαι ενάντια στους αναπληρωτές του τάδε ή του δείνα κλάδου,αλλά γιατί μιλάμε για πραγματικό μπάχαλο...για να μην το πω με μια άλλη λέξη που αρχίζει κι αυτή από "μπ"
..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες. Ποιος σου είπε ότι θα πάρουν αναπληρωτές στην α/μια??? ...δεν υπάρχουν αυτά τα σενάρια ---

Συνάδελφε, άστο μην ασχολείσαι. Το γυρίσαμε πάλι στο ελληνικό μελό της δεκαετίας του '60 (Νίκος Ξανθόπουλος, Άντζελα Ζήλεια). Αρχίσαμε πάλι την παράθεση των μικρών, προσωπικών μας δραμάτων. Κι εγώ λοιπόν θα πω ότι πήγα λουστράκος πέρσι με το κασελάκι μου στο σχολείο, ως άλλος Βασιλάκης Καΐλας, και οι κακοί φιλόλογοι με βάζαν να τους καθαρίζω τα παπούτσια και να διδάσκω ταυτόχρονα, ενώ εκείνοι κάθονταν στο γραφείο, με χλεύαζαν και πίνανε καφέ. Έχει αρχίσει να ξεφεύγει η συζήτηση. Εγώ ποτέ δεν παρουσιάζω στοιχεία ως δεδομένα, αν δε μπορώ να τα αποδείξω. Καλό είναι να μην το κάνετε κι εσείς. Επιπλέον, το ότι θα πάρει αναπληρωτές καθηγητές αγγλικών, εμπίπτει μάλλον στην κατηγορία της... προφητείας. Ακόμα δεν έχει γίνει. Μα φύλλα δάφνης μασάτε κάποιοι και προλέγετε τα μελλούμενα;  ::) ::) ::)
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:48:16 μμ »
..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες.

Πώς δεν υπάρχει... αρκεί να πάρουν από 4 ώρες ιστορίας ο θεολόγος, ο αγγλικών, ο γαλλικών, ο γερμανικών και ο ΠΕ13 για να συμπληρώσουν το ωράριό τους. Βλέπεις, έχουν πολλοί κλάδοι β΄ανάθεση την ιστορία.

...και ο οικονομολόγος--πλάκα πλάκα έχω περισσότερα μαθήματα ιστορίας στο πτυχίο και από τους ΠΕ10-΅Ε13

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:52:53 μμ »
Οι ώρες που δίνονται ως β ανάθεση  σε κάποιο μάθημα  χάνονται  από εκπαιδευτικούς που κανονικά έπρεπε το διδάσκουν. Σε απομακρυσμένες περιοχές νομίζω πως όλοι θα μπορούσαμε να το δεχτούμε αλλά να μην το γενικεύουμε.

Το κράτος προσπαθεί να ακυρώσει τα πτυχία μας, ποιο απλά να μετατρέψει τους καθηγητές σε δασκάλους. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην επιλογή των εκπαιδευτικών, οι δάσκαλοι έχουν ένα πίνακα δεν συμβαίνει το ίδιο με τους καθηγητές, είναι παράλογο να δίνεις ασεπ σε διαφορετική υλη και να έρχεται κάποιος από άλλη ειδικότητα να σου κλέβει ώρες, παλιότερα περίμενες να έρθει η σειρά σου να διοριστείς ενώ από άλλες ειδικότητες η λίστα αναμονής  ήταν μικρότερη.


Μετά από 10 χρόνια στην εκπαίδευση έχω συμπεράνει ότι δεν υπάρχει πιο μίζερος κλάδος από αυτό των εκπαιδευτικών. Μόνο να φάει ο ένας την θέση του άλλου.
Να σας πω αγαπητοί μαθηματικοί-φιλόλογοι. Οι συνάδελφοί σας που κάνουν με κάτι αισχρά σεμινάρια πληροφορική γιατί δεν ζητάτε να επιστρέψουν στις ειδικότητές σας με τον ίδιο ζήλο? Εμ βέβαια εκεί σας "τσούζει"...
Οι μαθηματικοί δεν έχουν β ανάθεση πληροφορική!  Το κράτος έδωσε το δικαίωμα σε μαθηματικούς να εργαστούν ως καθηγητές πληροφορικής με κάτι σεμινάρια.


Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:56:02 μμ »
Σημερα πηγα στο σχολειο που δηλωσε κενο φιλολογου για να τοποθετηθω και μετά απο λίγο το κενο-23 ωρες-εξαφανίστηκε λογω της αλλαγής στις αναθέσεις.....
Βλέπεις Νικήτα τι εννοώ...;;; Γιατί δεν πήραν αυτούς τους ξενόγλωσσους που κάλυψαν τις 23 ώρες να τους πάνε να συμπληρώσουν ωράριο στην Α΄θμια και να είναι καθείς εφ'ω  ετάχθη και να μην χρειαστεί τα βόδια να πάρουν και αναπληρωτές για την Α΄θμια;; Και έτσι να γίνει ο εξορθολογισμός; Γιατί είμαι σίγουρη πως επειδή είν αι ανίκανη να το κάνουν αυτό (όπως προείπα) θα κάνουν και προσλήψεις αναπληρωτών ξενόγλωσσων εις βάρος του κρατικού προυπολογισμού...κι αυτό δεν το λέω γιατί είμαι ενάντια στους αναπληρωτές του τάδε ή του δείνα κλάδου,αλλά γιατί μιλάμε για πραγματικό μπάχαλο...για να μην το πω με μια άλλη λέξη που αρχίζει κι αυτή από "μπ"
..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες. Ποιος σου είπε ότι θα πάρουν αναπληρωτές στην α/μια??? ...δεν υπάρχουν αυτά τα σενάρια ---
kamia elpida
o τι νά ναι λες εσύ,αφού μιλάς χωρίς να γνωρίζεις-εξάλλου δεν κατανοώ το ύφος σου
απλως παρέθεσα ένα γεγονός,το σχολείο είχε βγάλει 2 προγράμματα το ένα πριν την αλλαγή και το άλλο μετά
εγώ θα παω σε άλλο σχολείο,αλλά είναι σκανδαλώδες να χανονται οργανικές με αυτον τον τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:57:45 μμ »
..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες.

Πώς δεν υπάρχει... αρκεί να πάρουν από 4 ώρες ιστορίας ο θεολόγος, ο αγγλικών, ο γαλλικών, ο γερμανικών και ο ΠΕ13 για να συμπληρώσουν το ωράριό τους. Βλέπεις, έχουν πολλοί κλάδοι β΄ανάθεση την ιστορία.

...και ο οικονομολόγος--πλάκα πλάκα έχω περισσότερα μαθήματα ιστορίας στο πτυχίο και από τους ΠΕ10-΅Ε13

Μπες κι εσύ στην ουρά, λοιπόν :) Έτσι όπως πάει το πράγμα, άλλωστε, για να εξοικονομήσουν προσωπικό, θα καταργήσουν de facto τις επιμέρους ειδικότητες και θα υπάρχουν "θεωρητικοί" και "θετικοί" που θα κάνουν τα πάντα. Η δε Ιστορία θα γίνει κάτι σαν το ΣΕΠ... θα μπορούν να την κάνουν όλοι επειδή την έχουν διδαχθεί στο σχολείο...

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:59:16 μμ »
Dorea, αυτο που περιγράφεις μου έχει συμβεί δύο χρονιές!!!

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:59:25 μμ »
Σημερα πηγα στο σχολειο που δηλωσε κενο φιλολογου για να τοποθετηθω και μετά απο λίγο το κενο-23 ωρες-εξαφανίστηκε λογω της αλλαγής στις αναθέσεις.....
Βλέπεις Νικήτα τι εννοώ...;;; Γιατί δεν πήραν αυτούς τους ξενόγλωσσους που κάλυψαν τις 23 ώρες να τους πάνε να συμπληρώσουν ωράριο στην Α΄θμια και να είναι καθείς εφ'ω  ετάχθη και να μην χρειαστεί τα βόδια να πάρουν και αναπληρωτές για την Α΄θμια;; Και έτσι να γίνει ο εξορθολογισμός; Γιατί είμαι σίγουρη πως επειδή είν αι ανίκανη να το κάνουν αυτό (όπως προείπα) θα κάνουν και προσλήψεις αναπληρωτών ξενόγλωσσων εις βάρος του κρατικού προυπολογισμού...κι αυτό δεν το λέω γιατί είμαι ενάντια στους αναπληρωτές του τάδε ή του δείνα κλάδου,αλλά γιατί μιλάμε για πραγματικό μπάχαλο...για να μην το πω με μια άλλη λέξη που αρχίζει κι αυτή από "μπ"

..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες. Ποιος σου είπε ότι θα πάρουν αναπληρωτές στην α/μια??? ...δεν υπάρχουν αυτά τα σενάρια ---
kamia elpida
o τι νά ναι λες εσύ,αφού μιλάς χωρίς να γνωρίζεις-εξάλλου δεν κατανοώ το ύφος σου
απλως παρέθεσα ένα γεγονός,το σχολείο είχε βγάλει 2 προγράμματα το ένα πριν την αλλαγή και το άλλο μετά
εγώ θα παω σε άλλο σχολείο,αλλά είναι σκανδαλώδες να χανονται οργανικές με αυτον τον τρόπο.
...τι οργανικές χάνονται με τις β αναθέσεις ρε παιδιά...τι λέτε..και μια χαρά είναι το ύφος μου

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:00:47 μμ »
..καλά ότι νάναι δεν υπάρχει αυτό που λέτε κενό 23 ωρών μόνο με ιστορίες.

Πώς δεν υπάρχει... αρκεί να πάρουν από 4 ώρες ιστορίας ο θεολόγος, ο αγγλικών, ο γαλλικών, ο γερμανικών και ο ΠΕ13 για να συμπληρώσουν το ωράριό τους. Βλέπεις, έχουν πολλοί κλάδοι β΄ανάθεση την ιστορία.

...και ο οικονομολόγος--πλάκα πλάκα έχω περισσότερα μαθήματα ιστορίας στο πτυχίο και από τους ΠΕ10-΅Ε13

Μπες κι εσύ στην ουρά, λοιπόν :) Έτσι όπως πάει το πράγμα, άλλωστε, για να εξοικονομήσουν προσωπικό, θα καταργήσουν de facto τις επιμέρους ειδικότητες και θα υπάρχουν "θεωρητικοί" και "θετικοί" που θα κάνουν τα πάντα. Η δε Ιστορία θα γίνει κάτι σαν το ΣΕΠ... θα μπορούν να την κάνουν όλοι επειδή την έχουν διδαχθεί στο σχολείο...

πλάκα πλάκα έχεις δίκιο σε αυτό...ειδικότητες να τα κάνουν όλα----
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:06:41 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:04:14 μμ »
Με το "οργανικές" υποθέτω εννοεί λειτουργικά κενά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.