*

Αποστολέας Θέμα: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....  (Αναγνώστηκε 47490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:07:20 μμ »
kamia elpida λάβε υπόψη σου ότι η συνάδελφος μπορεί να κάνει λόγο για μεγάλο σχολείο, άνω των 13 τμημάτων..... μια χαρά μπορεί να προκύψει λειτουργικό κενό 23 ωρών και να ΄ναι και ώρες ιστορίας.... απλά οι φιλόλογοι με οργανική δεν είχαν πάρει καθόλου ιστορίες σε κάποια τμήματα....
είμαστε όλοι κάπως, το καταλαβαίνω, αλλά ας μην είμαστε και απόλυτοι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 05:24:04 μμ από beacon »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:07:50 μμ »
Με το "οργανικές" υποθέτω εννοεί λειτουργικά κενά.
..ε μάλλον, αλλά τα μπερδεύει...οκ καταλαβαίνω τα παιδιά θέλουν να δουλέψουν ως αναπληρωτές και αισθάνονται έτσι να απειλούνται....ε ρε τις παλιές ¨καλές" εποχές που οι φιλόλογοι πλακωνόντουσαν για το ποιος δεν θα π[αρει ιστορία...ε ρε πως αλλάζουν οι καιροί

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:18:29 μμ »
Δεν είναι μόνο οι αναπληρωτές (αν και γι' αυτούς το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο, γιατί μιλάμε για θέσεις εργασίας). Είναι και οι φιλόλογοι στη διάθεση, που μπορεί να αναγκαστούν να πάνε σε μακρινό σχολείο.
Και, όπως έγραψα κι αλλού, είναι αλήθεια ότι κάποιοι φιλόλογοι δε γουστάρουν την ιστορία και ευχαρίστως την ξεφορτώνονται. Αρκετοί άλλοι, όμως, θέλουν να την διδάξουν, όχι για συμπλήρωση ωρών, αλλά επειδή έχουν ειδικευτεί σε αυτήν ή τους αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:20:40 μμ »
Όχι...η σωστή κατεύθυνση εξορθολογισμού είναι να μεταταχθούν στην Α΄θμια ή να κάνουν και στις 2 βαθμίδες (εντός νομού φυσικά...όχι νομάδες) οι ξενόγλωσσοι της Β΄θμιας που δεν συμπληρώνουν ωράριο και έτσι να έχει ο καθένας το αντικείμενό του! Δεν είναι λογικό αυτό...;;;
Και αν πάλι μου πεις πως αυτές οι μετακινήσεις από σχολείο σε σχολείο είναι εξοντωτικές στην εποχή μας με τόσο λίγα λεφτά δεν θα σου πω πως έχεις άδικο, αλλά αφού έγιναν τόσα εγκλήματα στο παρελθόν εκ μέρους των συνδικαλιστών και των συντεχνιών...τι άλλο μπορεί να γίνει;; Δεν φταίνε οι καθηγητές, το ξαναλέω, αλλά υπάρχει τρόπος να κάνει ο καθένας το μάθημά του, αν και δεν τους έχω άξιους να το εφαρμόσουν σωστά κι αυτό είναι το λυπηρό!
...Λώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ξενερώσατε κάποιοι φιλόλογοι με την β ανάθεση ΠΕ10 και 13...και αντιδράτε (κάποιοι) με τους ξενόγλωσσους??...και άσε τις μετατάξεις --- εντός νομού το κάνουν
++++
Ας μας πουν οι φιλολογοι γιατι έχουν τετοιο μενος ειδικα για  τις ξενες φιλολογίες και οχι για τους θεολογους κλπ. Πραγματικα θα ηθενα να μαθω ΓΙΑΤΙ μονο με τους ξενογλωσσους??απαιτειστε να καταργηθει εντελως η Β αναθεση, αλλιως αλλα λογια να αγαπιομαστε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:22:35 μμ »
kamia elpida δε νομίζω να πρόκειται για θέση αναπληρωτή.... στις ΔΔΕ δεν έχουν γίνει ακόμα οι λειτουργικές τποθετήσεις υπεραρίθμων, Διάθεση ΠΥΣΔΕ και αποσπασμένων ακόμα......οι αναπληρωτές έχουν προσληφθεί (σε κάποιες ειδικότητες και νομούς) αλλά αμφιβάλλω αν κάπου έχουν γίνει τοποθετήσεις....

Και μια γενικότερη επισήμανση: Επειδή ένας απείρου βλακείας φιλόλογος (που κάθε κλάδος έχει το βλάκα του και "κάθε οικογένεια το μαύρο της πρόβατο") αρθρογράφησε κάποια στιγμή στο alfavita και είπε τις άπειρες χαζομάρες, αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι φιλόλογοι είμαστε ίδιοι ή ότι όλοι είχαμε στο "φτύσιμο" την ιστορία και τώρα τη ζητάμε πίσω με ζέση και μανία επειδή τα λουριά μάς πνίξανε όλους..... Γιατί διαβάζω πολλά και εδώ και στενοχωριέμαι που ξαφνικά όλοι μπαίνουμε στο ίδιο καζάνι..... :( :( :(

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:24:30 μμ από beacon »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος polpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:25:25 μμ »
Στο δικό μου ΠΥΣΔΕ υπάρχουν 145 ώρες αγγλικών αδιάθετες. Γιατί δε στέλνουν την υπεράριθμη στο σχολείο μου αγγλικών να συμπληρώσει σε αυτές και αντ' αυτού την κρατάνε στο σχολείο να κάνει ιστορία; Γιατί εγώ να μην μπορώ να διδάξω το αντικείμενο ειδίκευσής μου;

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:26:14 μμ »
kamia elpida δε νομίζω να πρόκειται για θέση αναπληρωτή.... στις ΔΔΕ δεν έχουν γίνει ακόμα οι λειτουργικές τποθετήσεις υπεραρίθμων, Διάθεση ΠΥΣΔΕ και αποσπασμένων ακόμα......οι αναπληρωτές έχουν προσληφθεί (σε κάποιες ειδικότητες και νομούς) αλλά αμφιβάλλω αν κάπου έχουν γίνει τοποθετήσεις....

Και μια γενικότερη επισήμανση: Επειδή ένας απείρου βλακείας φιλόλογος (που κάθε κλάδος έχει το βλάκα του και "κάθε οικογένεια το μαύρο της πρόβατο") αρθρογράφησε κάποια στιγμή στο alfavita και είπε τις άπειρες χαζομάρες, αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι φιλόλογοι είμαστε ίδιοι ή ότι όλοι είχαμε στο "φτύσιμο" την ιστορία και τώρα τη ζητάμε πίσω με ζέση και μανία επειδή τα λουριά μάς πνίξανε όλους..... Γιατί διαβάζω πολλά και εδώ και στενοχωριέμαι που ξαφνικά όλοι μπαίνουμε στο ίδιο καζάνι..... :( :( :(
...κάνεις λάθος αδερφέ υπάρχουν β/μιες που έχουν κάνει ήδη λειτουργικές τοποθετήσεις

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:27:55 μμ »
Στο δικό μου ΠΥΣΔΕ υπάρχουν 145 ώρες αγγλικών αδιάθετες. Γιατί δε στέλνουν την υπεράριθμη στο σχολείο μου αγγλικών να συμπληρώσει σε αυτές και αντ' αυτού την κρατάνε στο σχολείο να κάνει ιστορία; Γιατί εγώ να μην μπορώ να διδάξω το αντικείμενο ειδίκευσής μου;
πρώτα κλείνει ώρες στο σχολείο και μετά βλέπουμε....ποιο πυσδε είναι αυτό με 145 ώρες αγγλικών??? τρέλανε μας

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:29:50 μμ »
kamia elpida δε νομίζω να πρόκειται για θέση αναπληρωτή.... στις ΔΔΕ δεν έχουν γίνει ακόμα οι λειτουργικές τποθετήσεις υπεραρίθμων, Διάθεση ΠΥΣΔΕ και αποσπασμένων ακόμα......οι αναπληρωτές έχουν προσληφθεί (σε κάποιες ειδικότητες και νομούς) αλλά αμφιβάλλω αν κάπου έχουν γίνει τοποθετήσεις....

Και μια γενικότερη επισήμανση: Επειδή ένας απείρου βλακείας φιλόλογος (που κάθε κλάδος έχει το βλάκα του και "κάθε οικογένεια το μαύρο της πρόβατο") αρθρογράφησε κάποια στιγμή στο alfavita και είπε τις άπειρες χαζομάρες, αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι φιλόλογοι είμαστε ίδιοι ή ότι όλοι είχαμε στο "φτύσιμο" την ιστορία και τώρα τη ζητάμε πίσω με ζέση και μανία επειδή τα λουριά μάς πνίξανε όλους..... Γιατί διαβάζω πολλά και εδώ και στενοχωριέμαι που ξαφνικά όλοι μπαίνουμε στο ίδιο καζάνι..... :( :( :(
...κάνεις λάθος αδερφέ υπάρχουν β/μιες που έχουν κάνει ήδη λειτουργικές τοποθετήσεις

κι έτσι να είναι -που δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω αφού το λες με βεβαιότητα- η περίπτωση που περιέγραψα μπορεί να συμβεί ούτως ή άλλως.... σε κάποιο άλλο σχολείο, με κάποιο/α άλλο/η συνάδελφο..... το συμπέρασμα είναι ότι ένα λειτουργικό κενό μπορεί να εξαφανιστεί....

ααα..... και είμαι γυναίκα.... μπορείς να το δεις στα εμφανιζόμενα στοιχεία προφίλ.....
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:32:03 μμ »
kamia elpida δε νομίζω να πρόκειται για θέση αναπληρωτή.... στις ΔΔΕ δεν έχουν γίνει ακόμα οι λειτουργικές τποθετήσεις υπεραρίθμων, Διάθεση ΠΥΣΔΕ και αποσπασμένων ακόμα......οι αναπληρωτές έχουν προσληφθεί (σε κάποιες ειδικότητες και νομούς) αλλά αμφιβάλλω αν κάπου έχουν γίνει τοποθετήσεις....

Και μια γενικότερη επισήμανση: Επειδή ένας απείρου βλακείας φιλόλογος (που κάθε κλάδος έχει το βλάκα του και "κάθε οικογένεια το μαύρο της πρόβατο") αρθρογράφησε κάποια στιγμή στο alfavita και είπε τις άπειρες χαζομάρες, αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι φιλόλογοι είμαστε ίδιοι ή ότι όλοι είχαμε στο "φτύσιμο" την ιστορία και τώρα τη ζητάμε πίσω με ζέση και μανία επειδή τα λουριά μάς πνίξανε όλους..... Γιατί διαβάζω πολλά και εδώ και στενοχωριέμαι που ξαφνικά όλοι μπαίνουμε στο ίδιο καζάνι..... :( :( :(
...κάνεις λάθος αδερφέ υπάρχουν β/μιες που έχουν κάνει ήδη λειτουργικές τοποθετήσεις


κι έτσι να είναι -που δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω αφού το λες με βεβαιότητα- η περίπτωση που περιέγραψα μπορεί να συμβεί ούτως ή άλλως.... σε κάποιο άλλο σχολείο, με κάποιο/α άλλο/η συνάδελφο..... το συμπέρασμα είναι ότι ένα λειτουργικό κενό μπορεί να εξαφανιστεί....

ααα..... και είμαι γυναίκα.... μπορείς να το δεις στα εμφανιζόμενα στοιχεία προφίλ.....
...συγνώμη εν χριστώ αδερφή!!  8)  ---ναι το λειτουργικό μπορεί -- η ενσταση μου ήταν για το οργανικό

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:34:47 μμ »
έχεις ένα ιδιαίτερο χιούμορ στις απαντήσεις σου..... συγχωρεμένος/-η να είσαι!!!!  8)
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:37:15 μμ »
έχεις ένα ιδιαίτερο χιούμορ στις απαντήσεις σου..... συγχωρεμένος/-η να είσαι!!!!  8)
,,,ακούσαμε και κανα κοπλιμέντο επιτέλους ---θενκς ----έλα γιατί με αυτά που τραβάμε τις τελευταίες μέρες έχουμε νιαουρίσει τελείως!!!! :o :o :o :o :o :o :o---μένος!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:49:03 μμ »
Marios 1980:
Δε νομίζω ότι υπάρχει μένος εναντίον κανενός. Ίσως, και είναι ανθρώπινο, οι αναπληρωτές συνάδελφοι,  μπροστά στον κίνδυνο της ανεργίας, να λένε καμιά φορά κάτι παραπάνω για τους ξενόγλωσσους, γιατί αυτοί κυρίως παίρνουν ιστορίες. Το άγχος της επιβίωσης θολώνει τη "μεγάλη εικόνα", αυτό που λέμε "όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε".
Σε ό,τι αφορά την Ιστορία, η γνώμη μου είναι ότι, με καθαρά επιστημονικά-παιδαγωγικά κριτήρια, οι μόνοι που πρέπει να την έχουν β΄ανάθεση είναι οι ΠΕ13 (του Παντείου, όχι οι νομικοί) και οι κοινωνιολόγοι.
Συναδελφικά μιλώντας, θέλω όλοι ανεξαιρέτως να είναι ασφαλείς, να έχουν τα μέσα για να ζουν αξιοπρεπώς και να κάνουν αυτό που έχουν επιλέξει.

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:51:11 μμ »
Marios 1980:
Δε νομίζω ότι υπάρχει μένος εναντίον κανενός. Ίσως, και είναι ανθρώπινο, οι αναπληρωτές συνάδελφοι,  μπροστά στον κίνδυνο της ανεργίας, να λένε καμιά φορά κάτι παραπάνω για τους ξενόγλωσσους, γιατί αυτοί κυρίως παίρνουν ιστορίες. Το άγχος της επιβίωσης θολώνει τη "μεγάλη εικόνα", αυτό που λέμε "όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε".
Σε ό,τι αφορά την Ιστορία, η γνώμη μου είναι ότι, με καθαρά επιστημονικά-παιδαγωγικά κριτήρια, οι μόνοι που πρέπει να την έχουν β΄ανάθεση είναι οι ΠΕ13 (του Παντείου, όχι οι νομικοί) και οι κοινωνιολόγοι.
Συναδελφικά μιλώντας, θέλω όλοι ανεξαιρέτως να είναι ασφαλείς, να έχουν τα μέσα για να ζουν αξιοπρεπώς και να κάνουν αυτό που έχουν επιλέξει.
...πιο νηφάλια παθαίνεις λέμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:55:33 μμ από kamia elpida »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159883
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.