*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 163066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Αφού υπάρχουν ακόμη και τώρα, μετά από τόσο κυνήγι και τόσο "αίμα" και τόσα χαμένα λεφτά από το εισόδημά μας, συνάδελφοι που δε θα απεργήσουν ή το σκέφτονται ακόμη, τι να πω...!!!

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ...ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ...!!!

Κι ομως οι βολεμενοι ειναι πολλοι που αδιαφορουν δυστυχως και πιστευουν οτι δεν θα τους ακουμπησει τιποτα. Γι'άυτο και θεωρουν χαμενα λεφτα και κοπο τον να απεργησουν. ετσι δεν φτασαμε εδω?????

Για τους αναπληρωτες τι διεκδικουν?


Πάντα υπάρχει ένα κομμάτι κόσμου, το οποίο για διάφορους λόγους  προσπαθεί να απαξιώσει, να πνίξει και γενικά να κρατήσει πίσω το κίνημα.Αν δεν μπορείτε να τους πάρετε με το μέρος σας, αγνοήστε τους!
Υ.Γ. Οι "βολεμένοι" λιγοστεύουν σταδιακά και τη θέση τους παίρνουν είτε απολυμένοι είτε κακοπληρωμένοι εργαζόμενοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Ολο το παιχνίδι θα παιχθεί τις πρώτες μερες. Ειναι απαράδεκτο να ξεκινήσει με ποσοστο κατω του 75%. Για τους συναδέλφους που δυσκολεύονται πολυ οικονομικά, οπως και εγω, προτείνω να σκέφτονται οτι ας ξεκινήσουμε οσο μπορουμε και βλέπουμε. Αν φανει οτι το πράγμα φουντώνει και αποκται νόημα ακομα και οι βολεμένοι θα ακολουθήσουν. Η τουλαχιστον θα ντραπουν να μπουν για μαθημα. Αν ξεκινήσει χαλαρά η κυβερνηση θα την αφήσει να σβήσει. Αν ξεκινήσει δυναμικά θα προσπαθήσει εκ των έσω να την αποδυναμώσει προβάλλοντας απόψεις του τυπου οτι η ολμε απεργει για να καταργηθούν τα μορια του Ασεπ και αλλα παρόμοια. Αν η κατασταση αρχίζει να εξελίσσεται σε ντόμινο σίγουρα μετα την πρωτη βδομάδα θα παει σε επιστρατευση. Ειναι απίστευτα κρίσιμη η κατασταση πριν τις Γερμανικές εκλογες και η κυβερνηση θα πιεστεί απίστευτα να ελέγξει την κατασταση. Ολη η μάχη ειναι την πρωτη βδομάδα.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Ολο το παιχνίδι θα παιχθεί τις πρώτες μερες. Ειναι απαράδεκτο να ξεκινήσει με ποσοστο κατω του 75%. Για τους συναδέλφους που δυσκολεύονται πολυ οικονομικά, οπως και εγω, προτείνω να σκέφτονται οτι ας ξεκινήσουμε οσο μπορουμε και βλέπουμε. Αν φανει οτι το πράγμα φουντώνει και αποκται νόημα ακομα και οι βολεμένοι θα ακολουθήσουν. Η τουλαχιστον θα ντραπουν να μπουν για μαθημα. Αν ξεκινήσει χαλαρά η κυβερνηση θα την αφήσει να σβήσει. Αν ξεκινήσει δυναμικά θα προσπαθήσει εκ των έσω να την αποδυναμώσει προβάλλοντας απόψεις του τυπου οτι η ολμε απεργει για να καταργηθούν τα μορια του Ασεπ και αλλα παρόμοια. Αν η κατασταση αρχίζει να εξελίσσεται σε ντόμινο σίγουρα μετα την πρωτη βδομάδα θα παει σε επιστρατευση. Ειναι απίστευτα κρίσιμη η κατασταση πριν τις Γερμανικές εκλογες και η κυβερνηση θα πιεστεί απίστευτα να ελέγξει την κατασταση. Ολη η μάχη ειναι την πρωτη βδομάδα.

Σωστότατος συνάδελφε...
Δεν υπάρχει σικαιολογία οικονιμική για 5 μερούλες τουλάχιστον απεργίας...
Χάσαμε 5-6-7 χιλιάρικα το χρόνο και θα "κολλήσουμε" στα 3 κατοστάρικα...;;;

Καλό βράδυ...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ολο το παιχνίδι θα παιχθεί τις πρώτες μερες. Ειναι απαράδεκτο να ξεκινήσει με ποσοστο κατω του 75%. Για τους συναδέλφους που δυσκολεύονται πολυ οικονομικά, οπως και εγω, προτείνω να σκέφτονται οτι ας ξεκινήσουμε οσο μπορουμε και βλέπουμε. Αν φανει οτι το πράγμα φουντώνει και αποκται νόημα ακομα και οι βολεμένοι θα ακολουθήσουν. Η τουλαχιστον θα ντραπουν να μπουν για μαθημα. Αν ξεκινήσει χαλαρά η κυβερνηση θα την αφήσει να σβήσει. Αν ξεκινήσει δυναμικά θα προσπαθήσει εκ των έσω να την αποδυναμώσει προβάλλοντας απόψεις του τυπου οτι η ολμε απεργει για να καταργηθούν τα μορια του Ασεπ και αλλα παρόμοια. Αν η κατασταση αρχίζει να εξελίσσεται σε ντόμινο σίγουρα μετα την πρωτη βδομάδα θα παει σε επιστρατευση. Ειναι απίστευτα κρίσιμη η κατασταση πριν τις Γερμανικές εκλογες και η κυβερνηση θα πιεστεί απίστευτα να ελέγξει την κατασταση. Ολη η μάχη ειναι την πρωτη βδομάδα.

Σωστότατος συνάδελφε...
Δεν υπάρχει σικαιολογία οικονιμική για 5 μερούλες τουλάχιστον απεργίας...
Χάσαμε 5-6-7 χιλιάρικα το χρόνο και θα "κολλήσουμε" στα 3 κατοστάρικα...;;;

Καλό βράδυ...
Φίλε,με συγχωρείς,αλλά προσωπικά κολλάω.Πλήρωσα 200 ευρώ εισητήρια για τα ναύλα μου, 300 ευρώ για το νοίκι και 300 ευρώ χαράτσι για το σπίτι μου.Προσωπικά δεν είμαι ο Κοτσιφάκης να απεργώ και να με πληρώνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Ο Κοτσιφάκης και ο κάθε Κοτσιφάκης, αν απεργεί, δεν πληρώνεται όπως όλοι μας. Επίσης, είναι και ο ίδιος απολυμένος. Προσωπικά, καμία διάθεση δεν έχω να υπερασπιστώ το συγκεκριμένο συνδικαλιστή, αλλά μη λέμε και ανυπόστατα πράγματα. Επίσης, γιατί, συνάδελφε, θεωρείς ότι οι υπόλοιποι είμαστε σε καλύτερη οικονομική θέση; Όλοι με αιματηρές θυσίες θα απεργήσουμε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63885294
"Πηγές πάντως του υπουργείου Παιδείας εκφράζουν την άποψη ότι οι απεργιακές κινητοποιήσεις δεν θα έχουν μεγάλη συμμετοχή -τουλάχιστον στην περίπτωση που αποφασιστεί απεργία και για δεύτερη εβδομάδα-, καθώς οι εκπαιδευτικοί έχουν εξαντληθεί οικονομικά, αλλά και γιατί δεν συμφωνούν με τις κινήσεις των συνδικαλιστών."
ολοι έχουμε θέμα με το οικονομικό. Απεργούμε για να μην αποκτήσουμε ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ έτσι όπως το πάνε το πράγμα. Αν δεν πετύχει αυτό, θα σκύψουμε κεφάλι για καμιά 5ετία. Ξέρουν ότι δεν αντέχουμε οικονομικά, δεν ξέρουν ότι δεν ανεχόμαστε και τα επόμενα που σχεδιάζουν. Οι 2 βδομάδες να θεωρούνται δεδομένες για όσους θέλουν να προσπαθήσουν. Και ας μην αρχίσουμε τι έχει απλήρωτα ο καθένας μας χωρίς καν να απεργήσουμε. Ας σκεφτούμε αν θα έχουμε λεφτά να ανταποκρινόμαστε στις υποχρεώσεις μας με τα νέα μέτρα, που δε θα έιναι νέα, έχουν ψηφιστεί παλιότερα και εκεί πατάνε για το δούλεμα που μας ρίχνουν, και  θα εφαρμοζονται σταδιακά.
Παιδιά, ή τώρα ή ποτέ!
Και όσο μπορούμε ενημέρωση στους γονείς. Στο σχοελίο μας οργάνωσε ο Δ/ντης ομιλία επί του θέματος. Οι γονείς ήταν σφιγμένοι στην αρχή, μετά τις ομιλίες άλλαξε το κλίμα. Μας δώσανε εγγράφως τη συμπαράσταση του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:02:56 μμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Συμφωνώ για την οικονομικη δυσκολία γιατι και γω ακομα χρωσταω ενα μερος του ενοικίου του Αυγούστου και φυσικα το δεκαπενθήμερο εξαφανίσθηκε με τα πανω κατω στην οργανικη μια βδομάδα και ευτυχώς που η μικρη ειναι στη γιαγιά. Αλλα έστω 2-3 ισως και 5μερες ελπίζω να μπορέσουμε,οσοι δυσκολευόμαστε πολυ οικονομικά (εχω κ άνεργη σύζυγο)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο Κοτσιφάκης και ο κάθε Κοτσιφάκης, αν απεργεί, δεν πληρώνεται όπως όλοι μας. Επίσης, είναι και ο ίδιος απολυμένος. Προσωπικά, καμία διάθεση δεν έχω να υπερασπιστώ το συγκεκριμένο συνδικαλιστή, αλλά μη λέμε και ανυπόστατα πράγματα. Επίσης, γιατί, συνάδελφε, θεωρείς ότι οι υπόλοιποι είμαστε σε καλύτερη οικονομική θέση; Όλοι με αιματηρές θυσίες θα απεργήσουμε.
Φίλε,το -35% στους νεοδιόριστους και -3% στους 20σάρηδες δεν το έκανε η τρόικα,η αδεδυ το πρότεινε.εγώ που θέλω να αντιδράσω εναντίον αυτού,τι να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Εμείς στο σχολείο μας αντιμετωπίζουμε άλλο πρόβλημα..
Ζητήσαμε να βγει προσωρινό ωρολόγιο.. ο δ/ντης - πρώην Πρόεδρος ΕΛΜΕ
στο πρόσφατο παρελθόν - αρνήθηκε και είπε ότι θα το βγάζει μέρα - μέρα.
Θα κάνει συμπτύξεις προγράμματος και ωραρίου για να κλείνει
το "μαγαζάκι" και να φεύγει - φεύγουν
Αξιοσημείωτο είναι ότι συνάδελφοι που δεν είναι βέβαιοι ακόμη
εάν θα απεργήσουν, ωστόσο στάθηκαν αλληλέγγυοι
και συμφώνησαν ότι κάτι τέτοιο ούτε θεμιτό είναι, ούτε συναδελφικό

Ας υπενθυμίσουμε λοιπόν από εδώ για όσους θέτουν ζήτημα σωματικής ακεραιότητας των μαθητών
ότι κατά την διάρκεια απεργιών η κείμενη Νομοθεσία προβλέπει οι εκπ/κοι που δεν απεργούν
να προσέρχονται στη σχολική μονάδα από την έναρξη του ωραρίου έως και την λήξη αυτού.
Κυρίως για να επιτυγχάνεται η εφημερία και επιμέλεια των μαθητών εν ώρα διαλειμμάτων ή κενού.

Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Ο Κοτσιφάκης και ο κάθε Κοτσιφάκης, αν απεργεί, δεν πληρώνεται όπως όλοι μας. Επίσης, είναι και ο ίδιος απολυμένος. Προσωπικά, καμία διάθεση δεν έχω να υπερασπιστώ το συγκεκριμένο συνδικαλιστή, αλλά μη λέμε και ανυπόστατα πράγματα. Επίσης, γιατί, συνάδελφε, θεωρείς ότι οι υπόλοιποι είμαστε σε καλύτερη οικονομική θέση; Όλοι με αιματηρές θυσίες θα απεργήσουμε.
Φίλε,το -35% στους νεοδιόριστους και -3% στους 20σάρηδες δεν το έκανε η τρόικα,η αδεδυ το πρότεινε.εγώ που θέλω να αντιδράσω εναντίον αυτού,τι να κάνω;
Άλλαξε τους συσχετισμούς στο συνδικαλιστικό σου κίνημα. Κι εγώ στους πρώτους ανήκω, αλλά αν σκύψουμε το κεφάλι τώρα και φάμε κατραπακιά, τότε τα χτυπήματα θα είναι τόσο δυνατά που μόνοι μας θα τρέχουμε να παραιτηθούμε. Σου το λέω μετά λόγου γνώσεως.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Ο Κοτσιφάκης και ο κάθε Κοτσιφάκης, αν απεργεί, δεν πληρώνεται όπως όλοι μας. Επίσης, είναι και ο ίδιος απολυμένος. Προσωπικά, καμία διάθεση δεν έχω να υπερασπιστώ το συγκεκριμένο συνδικαλιστή, αλλά μη λέμε και ανυπόστατα πράγματα. Επίσης, γιατί, συνάδελφε, θεωρείς ότι οι υπόλοιποι είμαστε σε καλύτερη οικονομική θέση; Όλοι με αιματηρές θυσίες θα απεργήσουμε.
Φίλε,το -35% στους νεοδιόριστους και -3% στους 20σάρηδες δεν το έκανε η τρόικα,η αδεδυ το πρότεινε.εγώ που θέλω να αντιδράσω εναντίον αυτού,τι να κάνω;

Θες να σου πω ευθέως τη γνώμη μου: όποιος θέλει ψάχνει τρόπους, όποιος δε θέλει ψάχνει δικαιολογίες. Με πιάνεις φαντάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Μακάρι να ήμουν σε σχολειο!Εννοειται οτι θα απεργουσα, όπως κ πέρσι!!Ελπιζω πραγματικά φέτος να ειναι οι γονείς κ οι μαθητές συμπαραστάτες  μας κ κάτι μπορει να γινει!!

Αποσυνδεδεμένος geronimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
"Άλλο τίποτα δε μένει πολιτείες και χωριά
στον αγώνα αδελφωμένοι για ψωμί για λευτεριά ...
"

Ενότητα και αγώνας μέχρι την ανατροπή τους.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μακάρι να ήμουν σε σχολειο!Εννοειται οτι θα απεργουσα, όπως κ πέρσι!!Ελπιζω πραγματικά φέτος να ειναι οι γονείς κ οι μαθητές συμπαραστάτες  μας κ κάτι μπορει να γινει!!
όταν είσαι αποσπασμένος σε Φορέα δεν μπορείς να απεργήσεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.