*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 163069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Μακάρι κι εγώ να ήμουν σε σχολείο για να μπορώ να απεργήσω. Εύχομαι πολλοί συνάδελφοί μας να αντισταθούν, παρά το γεγονός της δύσκολης οικονομικής κατάστασης στην οποία βρίσκονται. Όσοι πάλι θεωρούν ότι η απεργία δεν είναι λύση, ας αναλογιστούν ότι  ο 20ος αιώνας απέδειξε, νομίζω, ότι πάντα μόνο η απεργία ήταν λύση. Επίσης, ας πετάξουν επιτέλους τα καβούρια από τις τσέπες. Έχω δει πολλούς, και κυρίως πολλές, συναδέλφους να λένε ότι δεν αντέχουν να χάσουν ούτε 1 μεροκάματο, αλλά τα ρούχα, παπούτσια και υπόλοιπα αξεσουάρ τους ήταν αρκετά για να γεμίσουν τις ντουλάπες πολλών δωματίων. Κάποια στιγμή η ανεργία θα χτυπήσει την πόρτα ολονών, αλλά τότε θα είναι αργά. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ξαναρωτάω οι αποσπασμενοι εκπαιδευτικοι σε Δ/νσεις κτλ δεν καλύπτονται νομικά να απεργήσουν;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Φυσικά και καλύπτονται, αφού εξακολουθούν να είναι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Πολύ σωστά haroulaki, έτσι είναι ο νεοέλληνας! Καταναλωτικός μέχρι καταστροφής για το πνεύμα και σώμα του.
Θέλω να δω και αυτό ακόμη εδώ πέρα: Να βγει φέτος κάποιος αναπληρωτής και να γκρινιάζει για χαμένα μεροκάματα ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Καλημέρα όλη μέρα...

Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας και καλό αγώνα...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΜΕ το φόβο και μόνο των κινητοποιήσεων στα ΑΕΙ (που όταν αρχίσουν οι καταλήψεις ζορίζουν τα πράγματα), οι μορφονιοί αλλάξανε γραμμή: αρχικά θα δίνανε σε διαθεσιμότητα 1700 διοικητικούς. Μετά το αλλάξανε σε ενδοϊδρυματική μετακίνηση. Τώρα το κάνανε ενδοϊδρυματική μετακίνηση μόνο για 3 πανεπιστήμια.
Όλα αυτά μόνο με το φόβο των κινητοποιήσεων τους.
Εμάς δεν μας υπολογίζουν γιατί πιστεύουν ότι το πολύ 1 βδομάδα να αντέξουμε
(http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63885294
"Πηγές πάντως του υπουργείου Παιδείας εκφράζουν την άποψη ότι οι απεργιακές κινητοποιήσεις δεν θα έχουν μεγάλη συμμετοχή -τουλάχιστον στην περίπτωση που αποφασιστεί απεργία και για δεύτερη εβδομάδα-, καθώς οι εκπαιδευτικοί έχουν εξαντληθεί οικονομικά, αλλά και γιατί δεν συμφωνούν με τις κινήσεις των συνδικαλιστών.")
ΑΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΛΗΞΟΥΜΕ ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:08:07 μμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ήδη πήραν πίσω τη διάταξη για την αυξηση των μαθητών ανά τμήμα, ώστε να μην έχουμε και άλλο πάτημα για κινητοποιήσεις που να αποδέχονται και οι γονείς

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Παιδιά γνωρίζετε αν απεργώντας μορώ να φύγω από τον τόπο εργασίας μου και να πάω στο μέρος μου ή πρέπει να μείνω εκεί , αν και απεργώ;Γιατί θα απεργήσω αλλά να μη μείνω 5 ημέρες στα ξένα ..

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Προσωπικά, θεωρώ ξεφτίλα να απολύονται συνάδελφοι, να διαλύεται το δημοσιο σχολείο  και κάποιοι -συνήθως οι πιο υψηλόμισθοι έκπαιδευτικοί-να σκεφτονται το μεροκάματο που θα χάσουν, το χαρτζηλικι του παιδιου, τους αγωνες που είχαν  -εάν είχαν- δωσει στα νιατα τους και τα (γενικά και αόριστα) έξοδα που επικαλούνται. Δε σκεφτονται ομως, ότι ετσι οπως εχουν τα πραγματα, ουτε λεφτα για το παιδι θά χουν σε λίγο , ουτε για άλλες δαπανες. Και στην τελικη, τκανενας αγωνας δεν κερδιζεται αναιμακτα!
 Απεργια συνάδελφοι!! Συντονισμενα, και με άλλους κλαδους και σωματεία! Ο αγωνας ειναι κοινος! Αξιοπρεπεια και δικαιωμα στη ζωή! Ήδη έχουν προκηρυξει 5μερη απεργια και οι εργαζομενοι στα ασφαλιστικα ταμεια. Αντε και οι δασκαλοι... να συμπαρασυρουμε και αλλους!

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί δεν υπάρχει η επιλογή μου στην ψηφοφορία;

"Θα δουλέψω κανονικά, και τα λεφτά που θα βγάλω κατά την διάρκεια της απεργίας θα τα δώσω σε κάποιον που βρίσκεται σε θέση κλειδί, για να μπορεί να απεργεί διαρκώς."

Παρακαλώ τους διαχειριστές να το προσθέσουν σαν επιλογή.


Συνάδελφοι, σε αντίθεση με όλα όσα προτείνονται και ψηφίζονται, ο δικός μου τρόπος απεργίας διαρκείας είναι ο μόνος που μπορεί να κρατήσει μεχρι και του χρόνου, ή μέχρι να μας ξαναεπιστρατεύσουν. Δυστυχώς η μεγάλη πλειοψηφία δεν το έχει ακόμα κατανοήσει, και σύρεται και άγεται από τις σειρήνες των συνδικαλιστών και των υπεραισιόδοξων που λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο (αυτόν της οικονομικής μας εξάντλησης).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:38:49 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης μια άλλη επιλογή της ψηφοφορίας είναι:

"Δεν θα απεργήσω. Κατάληψη θα κάνω με την βοήθεια των γονέων και των απολυμένων εκπαιδευτικών. Έτσι ώστε να μην έχει στοιχεία το υπουργείο για το ποιός απεργεί και ποιός όχι, και άρα να μην τσακιστουν οικονομικά οι εκπαιδευτικοί."


Μην αφήνετε συνάδελφοι, τους συνδικαλιστές να σας σέρνουν σαν τα λεμμινγκς στο γκρεμό.
Η ήττα του κλάδου είναι δεδομένη, αν ακολουθήσουμε τις συνδικαλιστικές σειρήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:43:36 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
trekto όταν λες θέση κλειδί; Επίσης, πόσα από τα λεφτά που θα βγάλεις στη διάρκεια της απεργίας θα δώσεις στους κλειδοκράτορες;


troktiko τι να θέλει κι αυτή; Ανησυχεί για την παιδεία... δε νιώθεις τον πόνο της;;;  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
trekto όταν λες θέση κλειδί; Επίσης, πόσα από τα λεφτά που θα βγάλεις στη διάρκεια της απεργίας θα δώσεις στους κλειδοκράτορες;

Θα δώσω όλα μου τα λεφτά (ή όσα μπορώ περισσότερα) στον γονέα ή στον απολυμένο συνάδελφο που θα κάνει κατάληψη σε σχολείο. Δεδομένου ότι η παράνομη αυτή πραξη φέρει πολύ λιγότερο κίνδυνο για κάποιον που δεν είναι δημόσιος υπάλληλος. Αυτός που κάνει κατάληψη, είναι σε θέση κλειδί.

Σε θέσεις κλειδιά είναι και οι διοικητικοί, και οι διευθυντές, και γενικά όσοι ασχολούνται με την επικοινωνία μεταξύ υπουργείου και σχολείου. Και αυτοι πρέπει να απεργούν διαρκώς, οπότε και σε αυτούς αξίζει να δώσεις τον μισθό σου, αν επιθυμούν να απεργήσουν και ο μόνος λόγος που δεν το κάνουν είναι το οικονομικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:49:47 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.