*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 163408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
υπήρχαν κάποιοι που ψήφισαν λευκό - τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα απο τους πίνακες που είδα :
πχ έδρες  10 , λευκά 10

το λευκό τι ειναι; καλυμμένο "κατά" δεν είναι;

και προφανώς  υπήρχαν και κάποιιοι που ψήφισαν κατά !
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:24:31 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πάντως βλέπω άτομα που ψήφισαν πενταήμερη στις ΕΛΜΕ και τώρα λένε μία μέρα και βλέπουμε. Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του, τέλος. Ο υπουργός, άλλη μια φορά, αποδεικνύεται πιο έξυπνος από εμάς, ξέρει τι είμαστε. Τυχαία νομίζετε είπε πως δε θα κάνει τώρα επιστράτευση;

Και πολύ καλά κάνουν και ψήφισαν πενταήμερη και λένε μια μέρα και βλέπουμε.
Αυτό ειναι το νόημα της απεργίας διαρκείας.
Ο καθένας απεργεί όποτε τον βολεύει καλύτερα.
Άλλωστε σκοπός του αγώνα μας είναι η απορύθμιση του διοικητικού μηχανισμού, και όχι η οικονομική μας εξόντωση.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
υπήρχαν κάποιοι που ψήφισαν λευκό - τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα απο τους πίνακες που είδα :
πχ έδρες  10 , λευκά 10
Κάποιες συνελεύσεις δεν είχαν απαρτία ή δε βγήκε απόφαση. Δεν μπορεί να πάει ένας πρόεδρος και να ψηφίζει ό,τι εκείνος θέλει, αλλά ό,τι λέει η συνέλευση του. Επίσης, όσο για το ποιος στάθηκε στο πλευρό των μαχόμενων εκπαιδευτικών, δε νομίζω ότι κανείς είχε αυταπάτες για τον κυβερνητικό συνδικαλισμό. Για τους υπόλοιπους μένει να κριθεί ποιοι είναι πραγματικά στο πλευρό των συναδέλφων τους και ποιοι ψηφοθηρούσαν.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
υπήρχαν κάποιοι που ψήφισαν λευκό - τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα απο τους πίνακες που είδα :
πχ έδρες  10 , λευκά 10
Κάποιες συνελεύσεις δεν είχαν απαρτία ή δε βγήκε απόφαση. Δεν μπορεί να πάει ένας πρόεδρος και να ψηφίζει ό,τι εκείνος θέλει, αλλά ό,τι λέει η συνέλευση του. Επίσης, όσο για το ποιος στάθηκε στο πλευρό των μαχόμενων εκπαιδευτικών, δε νομίζω ότι κανείς είχε αυταπάτες για τον κυβερνητικό συνδικαλισμό. Για τους υπόλοιπους μένει να κριθεί ποιοι είναι πραγματικά στο πλευρό των συναδέλφων τους και ποιοι ψηφοθηρούσαν.

Θεωρώ ότι στο πλευρό των συναδέλφων θα είναι όσοι οργανώσουν καταλήψεις, έτσι ώστε και αναταραχή να προκληθεί, και οι συνάδελφοι να μην ματώσουν οικονομικά.

Και στο πλευρό όσων οργανώσουν καταλήψεις, θα είναι οι συνάδελφοι που θα διαθέσουν τον μισθό τους προς ενίσχυση των καταληψιών.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:29:50 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
LK
αυτό ακριβώς σου λέω : όταν η συνέλευση δεν είχε απαρτία ( με όλα όσα έγιναν και το καλοκαίρι ) καταλαβαίνει κανείς πάρα πολύ καλά ποιος ειναι βολεμένος και ποιος όχι.

και όσον αφορά τους συνδικαλιστές ,  επειδή, τουλάχιστον εγώ το καλοκαίρι ήμουν στις διαμαρτυρίες των καταργημένων ειδικοτήτων και στην διεύθυνση και στην περιφέρεια, είδα πάρα πολύ καλά ποιοι συνδικαλιστές ήταν στο πλευρό των "διαθέσιμων" και ποιοι έκαναν μπανάκι στην παραλία ή έκαναν τουμπεκί ψιλοκομμένο !!!

το θέμα ειναι, αυτά να τα δει ο κλάδος των εκπαιδευτικών, και πολύ περισσότερο να τα θυμηθεί στις επόμενες εκλογές... το τι βλέπω εγώ στην τελική δεν έχει και καμία σημασία , έτσι δεν ειναι ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ποια αναστατωση προκαλειται αν φυγουν τα παιδια πιο νωρις? ειδικα τα παιδια του λυκειου. το πολυ πολυ να μας πουν κι ευχαριστω που θα μπορεσουν να πανε για καφε!

Δηλαδή για σένα σκοπός της απεργίας που κάνεις, είναι να τιμωρήσεις-ταλαιπωρήσεις τα παιδιά ή τους συναδέλφους που δεν μπορούν για xyz λόγους να απεργήσουν;
Δεν είναι σκοπός της απεργίας να μην δουλέψει το σχολείο, να δουν οι γονείς και η κοινωνία τις δυσλειτουργίες;
Θες οι δυσλειτουργίες να κουκουλωθούν από τους απεργοσπάστες, θες τα παιδιά να σχολάσουν κανονικά στις 2 και κανείς από την κοινωνία να μην καταλάβει τίποτα;
Ξέρεις τι χαρά θα κάνει ο αρβανιτόπουλος, αν καταλάβει ότι μπορεί να κρατάει ένα σχολείο μέχρι τις 2 με 5 άτομα, αντί με 25; Θα απολύσει και τους 20 μετά, αφού τελικά τόσοι χρειάζονται για να "λειτουργεί" το σχολείο μέχρι τις 2, και να μην παίρνει χαμπάρι η κοινωνία τίποτα.

Κατά την διάρκεια της απεργίας, τα παιδία πρέπει να είναι στους δρόμους. Αυτό θα πει απεργία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2013, 07:01:17 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πάντως βλέπω άτομα που ψήφισαν πενταήμερη στις ΕΛΜΕ και τώρα λένε μία μέρα και βλέπουμε. Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του, τέλος. Ο υπουργός, άλλη μια φορά, αποδεικνύεται πιο έξυπνος από εμάς, ξέρει τι είμαστε. Τυχαία νομίζετε είπε πως δε θα κάνει τώρα επιστράτευση;

Και πολύ καλά κάνουν και ψήφισαν πενταήμερη και λένε μια μέρα και βλέπουμε.
Αυτό ειναι το νόημα της απεργίας διαρκείας.
Ο καθένας απεργεί όποτε τον βολεύει καλύτερα.
Άλλωστε σκοπός του αγώνα μας είναι η απορύθμιση του διοικητικού μηχανισμού, και όχι η οικονομική μας εξόντωση.

Όχι δεν κατάλαβες συνάδελφε, μια μέρα και βλέπουμε σημαίνει δεν απεργώ καθόλου. Οικονομικά εξοντωμένοι είμαστε ούτως ή άλλως, λεφτά δεν έχει κανένας μας, αλλά ας κάνουμε κάτι, έστω για αυτούς που απολύθηκαν, όλων μας οι θέσεις είναι επισφαλείς πια. Τι ακριβώς προτείνεις για όσους κάνουν μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
ωραια και σε ρωταω...ποιες δυσλειτουργιες θα δουν οι γονεις αν τα παιδια πανε για καφε και γυρισουν στις 2 στο σπιτι?
(παραβλεπω το κομματι με το ποιους θελω και αν θελω να τιμωρησω, γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να χαλασω φαια ουσια για να το σχολιασω)
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πάντως βλέπω άτομα που ψήφισαν πενταήμερη στις ΕΛΜΕ και τώρα λένε μία μέρα και βλέπουμε. Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του, τέλος. Ο υπουργός, άλλη μια φορά, αποδεικνύεται πιο έξυπνος από εμάς, ξέρει τι είμαστε. Τυχαία νομίζετε είπε πως δε θα κάνει τώρα επιστράτευση;

Και πολύ καλά κάνουν και ψήφισαν πενταήμερη και λένε μια μέρα και βλέπουμε.
Αυτό ειναι το νόημα της απεργίας διαρκείας.
Ο καθένας απεργεί όποτε τον βολεύει καλύτερα.
Άλλωστε σκοπός του αγώνα μας είναι η απορύθμιση του διοικητικού μηχανισμού, και όχι η οικονομική μας εξόντωση.

Όχι δεν κατάλαβες συνάδελφε, μια μέρα και βλέπουμε σημαίνει δεν απεργώ καθόλου. Οικονομικά εξοντωμένοι είμαστε ούτως ή άλλως, λεφτά δεν έχει κανένας μας, αλλά ας κάνουμε κάτι, έστω για αυτούς που απολύθηκαν, όλων μας οι θέσεις είναι επισφαλείς πια. Τι ακριβώς προτείνεις για όσους κάνουν μάθημα;

Και πως βοηθάς άνθρωπέ μου αυτούς που απολύθηκαν; Με το να χαρίζεις όλο τον μισθό σου στην τρόικα;

Βοηθας αυτούς που απολύθηκαν απορυθμίζοντας τον διοικητικό μηχανισμό, απεργώντας τυχαία και απρόβλεπτα ο καθένας μας , έτσι ώστε να μην υπάρχει κανένα πρόγραμμα προβλέψιμο την επόμενη μέρα.

Ακόμα περισσότερο βοηθάς αυτούς που απολύθηκαν, αν  τους καλέσεις να κάνουν κατάληψη στο σχολείο σου, και τους δώσεις τον μισθό σου που θα έχανες αν δεν υπήρχε η κατάληψη και απεργούσες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:01:18 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ωραια και σε ρωταω...ποιες δυσλειτουργιες θα δουν οι γονεις αν τα παιδια πανε για καφε και γυρισουν στις 2 στο σπιτι?
(παραβλεπω το κομματι με το ποιους θελω και αν θελω να τιμωρησω, γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να χαλασω φαια ουσια για να το σχολιασω)

Αν οι καφετέριες γεμίσουν παιδιά ακόμα καλύτερα. Τις δυσλειτουργίες δεν θα τις δουν μόνο οι γονείς, αλλά και όλη η κοινωνία. Η εικόνα των παιδιών να κάθονται στις καφετέριες, είναι ο ορισμός της δυσλειτουργίας του σχολείου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:59:05 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πάντως βλέπω άτομα που ψήφισαν πενταήμερη στις ΕΛΜΕ και τώρα λένε μία μέρα και βλέπουμε. Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του, τέλος. Ο υπουργός, άλλη μια φορά, αποδεικνύεται πιο έξυπνος από εμάς, ξέρει τι είμαστε. Τυχαία νομίζετε είπε πως δε θα κάνει τώρα επιστράτευση;

Και πολύ καλά κάνουν και ψήφισαν πενταήμερη και λένε μια μέρα και βλέπουμε.
Αυτό ειναι το νόημα της απεργίας διαρκείας.
Ο καθένας απεργεί όποτε τον βολεύει καλύτερα.
Άλλωστε σκοπός του αγώνα μας είναι η απορύθμιση του διοικητικού μηχανισμού, και όχι η οικονομική μας εξόντωση.

Όχι δεν κατάλαβες συνάδελφε, μια μέρα και βλέπουμε σημαίνει δεν απεργώ καθόλου. Οικονομικά εξοντωμένοι είμαστε ούτως ή άλλως, λεφτά δεν έχει κανένας μας, αλλά ας κάνουμε κάτι, έστω για αυτούς που απολύθηκαν, όλων μας οι θέσεις είναι επισφαλείς πια. Τι ακριβώς προτείνεις για όσους κάνουν μάθημα;

Και πως βοηθάς άνθρωπέ μου αυτούς που απολύθηκαν; Με το να χαρίζεις τον μισθό σου στην τρόικα;

Βοηθας αυτούς που απολύθηκαν απορυθμίζοντας τον διοικητικό μηχανισμό, απεργώντας τυχαία και απρόβλεπτα ο καθένας μας , έτσι ώστε να μην υπάρχει κανένα πρόγραμμα προβλέψιμο την επόμενη μέρα.

Άνθρωπέ μου μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε. Εδώ λέμε πως θα υπάρχει πρόγραμμα εντελώς προβλέψιμο για την επόμενη μέρα, κανονική παρουσία και καμμιά απορρύθμιση. Την πρώτη ερώτηση την αντιπαρέρχομαι

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άνθρωπέ μου μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε. Εδώ λέμε πως θα υπάρχει πρόγραμμα εντελώς προβλέψιμο για την επόμενη μέρα, κανονική παρουσία και καμμιά απορρύθμιση. Την πρώτη ερώτηση την αντιπαρέρχομαι

Αντιπαρέρχεσαι την  λογική.
Γεμίζεις τα ταμεία της τροικας, και νομίζεις ότι κάτι κάνεις.
Αν θες ουσιαστικό αγώνα, κάλεσε τους απολυμένους να κάνουν καταληψη στο σχολείο σου και δώσε τον μισθό σου στους καταληψίες.

Αν η κατάληψη δεν είναι εφικτή, τότε ο δεύτερος στόχος είναι η απορύθμιση του προγράμματος. Πρόγραμμα δεν θα υπάρχει, εκτός και αν είσαι τόσο αφελής και δηλώνεις από την προηγούμενη την πρόθεσή σου να απεργήσεις ή όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:06:34 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Σκοπός δεν είναι να ταλαιπωρηθούν τα παιδιά, αλλά να καταλάβουν και να αισθανθούν ότι είναι άλλο να λείπει ο καθηγητής τους επειδή απεργεί και άλλο επειδή, π.χ., είναι άρρωστος. Αλλά έστω, ας μην ταλαιπωρηθούν τα παιδιά. Οι συνάδελφοι όμως που δεν απεργούν, ναι, να ταλαιπωρηθούν (και σιγά την "ταλαιπωρία", δηλαδή, το εργασιακό τους ωράριο θα τηρήσουν).

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αλλά έστω, ας μην ταλαιπωρηθούν τα παιδιά. Οι συνάδελφοι όμως που δεν απεργούν, ναι, να ταλαιπωρηθούν (και σιγά την "ταλαιπωρία", δηλαδή, το εργασιακό τους ωράριο θα τηρήσουν).
όταν ο στόχος της απεργίας σου καταντάει να είναι η ταλαιπωρία των συναδέλφων, τότε η απεργία είναι χαμένη.
Στόχος της απεργίας διαρκείας είναι η ανυπακοή κι η απορύθμιση του προγράμματος, και αυτό επιτυγχάνεται όχι όταν απεργούν όλοι ταυτόχρονα, αλλά όταν απεργούν μερικές μέρες και με τυχαίο τρόπο.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 639

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.