*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 162235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
στο δικο μου σχολειο δευτερα θα απεργησουν ολοι και οι περισσοτεροι ολη τη βδομαδα!


οι super αδεκαστοι δημοσιογραφισκοι της tv ανελαβαν ηδη δραση.. πριν λιγο στον antenna εγραφε: στους συνδικαλιστες εκπαιδευτικους δεν καιγεται καρφακι για τους 650.000 μαθητες της χώρας.

μιλαμε οτι θελουν πολυ ξυλο οι ανθρωποι..
Πέστα χρυσόστομε!!!  ;D ;D
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Οι "πένες" και τα "μικρόφωνα" της "εθνοσωτηρίου", κλασικά, σε διατεταγμένη υπηρεσία...
Η προπαγάνδα και η τρομοκρατία δεν περνάει πια...
Όλοι στον αγώνα...Όλοι στο δρόμο...!!!

Καλημέρα όλη μέρα...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Η μόρφωση των παιδιών εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και όχι μόνο απο την προσπάθεια που καταβάλλει ο εκπαιδευτικός μέσα στην τάξη. Θεωρώ λανθασμένες τις γενικεύσεις ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους. Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι που χαλάνε το όνομα του κλάδου μας και θα έπρεπε να τους έχουμε συμμορφώσει ή και απομακρύνει εδώ και καιρό, αρά δεν μπορείς να δέχεσαι ότι λέει ο καθένας. Και γι΄ αυτές τις απόψεις του κόσμου ευθύνεται κυρίως η κυβερνητική προπαγάνδα μέσω των Μ.Μ.Ε. κάθε φορά που ένας κλάδος κατεβαίνει σε απεργία. Ο κόσμος πιστεύει ότι του σερβίρουν τα αστικά κανάλια και οι εφημερίδες και όχι αυτά που του λέμε εμείς. Μόνο που σ' αυτή την τελευταία επίθεση εναντίον μας το υπουργείο δεν έχει κάποια καλή πρόφαση για να δικαιολογήσει τα μέτρα που παίρνει.
Βρε σταματήστε τα τυποποιημένα τσιτάτα για «προπαγάνδα των ΜΜΕ». Αυτά κράτησαν τον κλάδο στην αφασική του κατάσταση εδώ και δεκαετίες και τον απέκοψαν από την κοινωνία, και ακόμα τα συνεχίζετε. Δείτε επιτέλους τη σκληρή πραγματικότητα κατάματα.

Δεν ζουν σε γυάλα οι γονείς, ειδικά στην περίπτωση των εκπαιδευτικών έχουν καθημερινή αντίληψη για το αποτέλεσμα της δουλειά τους. Δεν είναι προπαγάνδα των ΜΜΕ το ότι πληρώνουν για το δημόσιο σχολείο και αναγκάζονται να ξαναπληρώνουν το απόγευμα για φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Δεν είναι προπαγάνδα των ΜΜΕ το ότι βλέπουν στο ίδιο τους το παιδί ότι δεν μαθαίνει στο σχολείο. Δεν είναι προπαγάνδα των ΜΜΕ το ότι το σχολείο έχει καταντήσει η αναγκαστική πρωινή αγγαρία ώσπου να έρθει η ώρα για το φροντιστήριο. Δεν είναι προπαγάνδα των ΜΜΕ ότι στις τάξεις έχουν μαζευτεί χωρίς κανένα έλεγχο και αξιολόγηση και πάμπολλοι παντελώς ακατάλληλοι και το παίζουν «εκπαιδευτικοί». Τα ζουν και τα πληρώνει αυτά οι γονείς επί δεκαετίες.

Αν όλα τα παραπάνω προβλήματα ποτέ δεν απασχόλησαν σοβαρά τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς να τα λύσουν εντός του κλάδου τους, γιατί τώρα απαιτούμε από την κοινωνία να ασχοληθεί με τα δικά μας προβλήματα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:47:28 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΔΕ θα απεργήσω ... επειδή θέλω να αγωνιστώ και να τους κερδίσω, χωρίς να τους κάνω τη χάρη να κερδίσουν χρήματα από  την απεργία μου.Ο πόλεμος είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ...άρα γιατί να τους χαρίσω χρήματα;;;;;ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ συνδικαΛΗΣΤΕΣ.ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΝΕ.Εγώ  προκειται να κάνω  ... "ΛΕΥΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ"...όχι επειδη μου λενε οι άλλοι , αλλά για μένα!!!
Οταν δουν ότι πρεπει να λειτουργήσουν τα σχολεία ... θα μας επιτάξουν.Δε θα συμμετέχω σε έναν αγώνα που τον έχω χαμένο πριν ξεκινήσει...δεν τους κάνω τη χάρη.Μόνο η λευκή απεργία θα τους πονέσει, επειδή όπως είπα ο πόλεμος είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το κλίμα έχει ανέβει αρκετά τις τελευταίες ημέρες. Προβλέπω οτι η συμμετοχή θα ξεπεράσει το 80% το πρώτο διήμερο. Μεγάλο ερωτηματικό είναι το τι θα γίνει μετά το διήμερο και κυρίως το τι θα γίνει την Τετάρτη και την Πέμπτη στα δημοτικά και σε όλο το υπόλοιπο δημόσιο. Εκεί θα κριθεί το αποτέλεσμα μετά το διήμερο. Θα έπρεπε και η ΓΣΕΕ να ξυπνήσει και να κυρήξει και αυτή 48ωρη την Τετάρτη και την Πέμπτη και να παραλύσει και ο ιδιωτικός τομέας. Να βάλουν και τα δικά τους αιτήματα.

Οι νέροι εργαζόμενοι παίρνουν πλέον 400 ευρώ. Ούτε τα εισιτήρια των λεωφορείων για να πας και αν γυρίσεις από τη δουλειά δεν καλύπτεις.  Η παιδεία δεν πλήττεται μόνο από τις περικοπές στους μισθούς μας, τη διαθεσιμότητα και  τις ελλείψεις σε αναπληρωτές. Πλήττεται πρώτα από όλα από το γεγονός οτι πολλοί μαθητές μας πεινάνε, κυριολεκτικά. Πλήττεται από το γεγονός οτι χιλιάδες γονείς δεν δίνουν δεκάρα από το γεγονός οτι λείπει η δασκάλα από την τάξη του παιδιού τους, γιατί λείπει και το χωμί, και το λάδι και όλα τα βασικά είδη από το σπίτι τους.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
ΔΕ θα απεργήσω ... επειδή θέλω να αγωνιστώ και να τους κερδίσω, χωρίς να τους κάνω τη χάρη να κερδίσουν χρήματα από  την απεργία μου.Ο πόλεμος είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ...άρα γιατί να τους χαρίσω χρήματα;;;;;ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ συνδικαΛΗΣΤΕΣ.ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΝΕ.Εγώ  προκειται να κάνω  ... "ΛΕΥΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ"...όχι επειδη μου λενε οι άλλοι , αλλά για μένα!!!
Οταν δουν ότι πρεπει να λειτουργήσουν τα σχολεία ... θα μας επιτάξουν.Δε θα συμμετέχω σε έναν αγώνα που τον έχω χαμένο πριν ξεκινήσει...δεν τους κάνω τη χάρη.Μόνο η λευκή απεργία θα τους πονέσει, επειδή όπως είπα ο πόλεμος είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ.

Τι θα πει "λευκή απεργία" στο σχολείο;
Θα λες ανέκδοτα στην τάξη, αντί να κάνεις μάθημα;

Αν κάνεις "λευκή απεργία" συνάδελφε, απλά θα σε απολύσουν στο τάκα-τάκα και θα γλυτώσουν μισθούς πολλούς...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
και μόνο που μιλάς για απεργοσπάστη και φιλικά προσκείμενος στην απεργία το΄ χεις χάσει το θέμα.

 Δε νοείται φιλικά προσκείμενος στην απεργία απεργοσπάστης!!!
 Ή είσαι απεργοσπάστης ή  είσαι απεργός!
 τα ενδιάμεσα είναι για να χαιρόμαστε!
 και ναι, ο απεργοσπάστης συνάδελφος  κοιτάζει πώς θα παέι μια ωρα νωρίτερα σπίτι του/ για καφέ/για ψώνια/ για μανικιούρ  και γω δεν ξέρω τι αλλο.
και ναι, εκμεταλεύεται την απεργία των υπολοίπων
και σίγουρα δεν ενδιαφέρεται για την ασφάλεια των παιδιών (εάν ενδιαφερόταν δε θα έλεγε γιατί να κάνω υπερωρία 8-2 όταν οι άλλοι απεργούν-τ΄ ακουσαμε κι αυτό στο σύλλογο!!- αλλά θα περέμενε ασυζητητί στο σχολείο τις ημέρες της απεργίας)
και σίγουρα, δεν ενδιαφέρεται για τους συναδέλφους που απολύθηκαν, μετατάχθηκαν/ κινδυνεύουν να μεταταχθούν , απολυθούν....

 Επιτέλους , όλοι κάποια στιγμή να κάνουμε ανάληψη ευθυνών και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας!

Συνάδελφε δεν έχεις καταλάβει ΓΡΙ για το τι σημαίνει απεργία διαρκείας!!!!

Ο απεργός της δευτέρας, είναι ο απεργοσπάστης της τρίτης, και ο ίδιος είναι πάλι ο απεργός της τετάρτης!

Δεν αναφέρομαι στην δευτέρα που έρχεται.
Αναφέρομαι στην απεργία διαρκείας, αναφέρομαι στην δευτέρα μετά από 30 μέρες!
Εκεί να σε δώ τι θα λες, και που θα έχει καταντήσει το κίνημά μας, με τις τακτικές διχασμού που προκρίνεις.

Συνάδελφε, από τη στιγμή που άρχισε να συζητείται στα σοβαρά η απεργία διαρκείας , με ένα δυναμικό ρεύμα υπέρ της συμμετοχής σε αυτή, αρχίσαμε το τρολάρισμα..., τις εναλλακτικές λύσεις... το χώσιμο στους συνδικαλιστές (λες κι αυτούς περιμέναμε να μας σώσουν!)

Τα συμπεράσματα βγαίνουνε εύκολα από κει και πέρα

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εδώ στην Καβάλα σε κάποια σχολεία πάρθηκε η εξής απόφαση. Οι απεργοί συνάδελφοι θα πάνε 20 λεπτά μισή ώρα πριν την έναρξη των μαθημάτων έξω από το σχολείο τους και θα παραμείνουν από έξω μέχρι την πιθανή έναρξη των μαθημάτων. Στα συγκεκριμένα σχολεία μάλιστα το ποσοστό της συμμετοχής με δηλωμένη πρόοθεση των συναδέλων θα είναι 80-90% και μετά όλοι μαζί θα κατεβούνε στις συγκεντρώσεις. Εκτιμώ οτι σε περισσότερα από τα μισά σχολεία της δευτεροβάθμιας δεν θα μπορέσει να πραγματοποιηθεί, ούτε μία ώρα μαθήματος, ενώ στα υπόλοιπα η συμμετοχή θα είναι πάνω από 50-60%. Αυτή σημαίνει οτι σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα η συντριπτική πλειοψηφία των σχολείων δεν θα λειτουργήσει καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΔΕ θα απεργήσω ... επειδή θέλω να αγωνιστώ και να τους κερδίσω, χωρίς να τους κάνω τη χάρη να κερδίσουν χρήματα από  την απεργία μου.Ο πόλεμος είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ...άρα γιατί να τους χαρίσω χρήματα;;;;;ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ συνδικαΛΗΣΤΕΣ.ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΝΕ.Εγώ  προκειται να κάνω  ... "ΛΕΥΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ"...όχι επειδη μου λενε οι άλλοι , αλλά για μένα!!!
Οταν δουν ότι πρεπει να λειτουργήσουν τα σχολεία ... θα μας επιτάξουν.Δε θα συμμετέχω σε έναν αγώνα που τον έχω χαμένο πριν ξεκινήσει...δεν τους κάνω τη χάρη.Μόνο η λευκή απεργία θα τους πονέσει, επειδή όπως είπα ο πόλεμος είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ.

Τι θα πει "λευκή απεργία" στο σχολείο;
Θα λες ανέκδοτα στην τάξη, αντί να κάνεις μάθημα;

Αν κάνεις "λευκή απεργία" συνάδελφε, απλά θα σε απολύσουν στο τάκα-τάκα και θα γλυτώσουν μισθούς πολλούς...!!!

Ακριβώς.
Καλό θα ήταν να κάναμε λευκή απεργία, αλλά στέλνουν έναν ελεγκτή στο χώρο εργασίας (ή βάζουν τον διευθυντή να κάνει αυτή την βρώμικη δουλειά) και την άλλη μέρα είσαι απολυμένος.

Γιαυτό ο οικονομικός πόλεμος που πολύ σωστά προκρίνει ο συνάδελφος, πρέπει να έχει την μορφή της απεργίας διαρκείας.
Δηλαδή να προσέρχεσαι στην δουλειά σου όταν ΔΕΝ σε έχουν ανάγκη, και να απεργείς όταν πραγματικά σε έχουν.

Όλα τα άλλα περί μαζικής ταυτόχρονης απεργίας και μετώπου μάχης, δεν είναι παρά στατιστικά τερτίπια των συνδικαλιστών , για να μετράνε τους οπαδούς-πρόβατά τους. Οι συνδικαλιστές αυτοί κάτω από το τραπέζι βρίσκονται σε πλήρη συνενόηση με την κοινοβουλευτική χούντα, έτσι ώστε, είτε να οδηγηθούμε σε οικονομική εξόντωση και ήττα, είτε εναλλάκτικα να έρθει η επόμενη κοινοβουλευτική χούντα, ο χαλίφης στην θέση του χαλίφη.

Προτιμότερο να απεργεί ένας μόνο αλλά σε θέση κλειδί, παρά χίλιοι σε θέσεις που δεν ενοχλούν την χούντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:26:08 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το καταλάβαμε οτι προσπαθείς με κάθε τρόπο να αποτύχει η απεργία. Όσο πιο πολύ επιμένεις, τόσο πιο πολύ αποκαλύπτεσαι, και τόσο περισσότερο πετυχαίνεις το αντίθετο. Συνέχισε, καλό μας κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το καταλάβαμε οτι προσπαθείς με κάθε τρόπο να αποτύχει η απεργία. Όσο πιο πολύ επιμένεις, τόσο πιο πολύ αποκαλύπτεσαι, και τόσο περισσότερο πετυχαίνεις το αντίθετο. Συνέχισε, καλό μας κάνεις.

Επιμένω γιατί δυστυχώς αρκετοί συνάδελφοι δεν έχουν καταλάβει την παγίδα που τους έχουν στήσει οι επιτήδειοι.
Οι κατηγορίες σας περί τρολλ και οι προσωπικές επιθέσεις δίνουν και παίρνουν.
Επιχειρήματα όμως και απαντήσεις σε αυτά που σας λέμε, δεν μπορείτε να ψελίσετε ούτε ένα.

Ο μαζικός αγώνας έχει αποτύχει, μετά τα δεκεμβριανά και την αποτυχία της πλατείας συντάγματος. Την νίκη θα φέρει ο ανταρτοπόλεμος της απεργίας διαρκείας, όταν ο κόσμος φυσικά καταλάβει και διακρίνει την πραγματική της φύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:34:09 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και στη δική μου περιοχή, η πρόθεση συμμετοχής είναι ενθαρρυντική. Στο δικό μου σχολείο (είμαστε 14), θα απεργήσουμε οι 11 (οι περισσότεροι λένε δύο μέρες σίγουρα και μετά βλέπουμε πως θα πάει). Εγώ επιμένω πως πρέπει να αντέξουμε και τις επόμενες, όταν ξεκινάει η ΔΟΕ και η ΑΔΕΔΥ, να έχουμε μαζική αντίδραση. Και όσο για αυτά που ακούγονται περί πολιτικής (κομματικής καλύτερα) κάλυψης με αφήνουν παγερά αδιάφορο: κάνω απεργία για την εξαθλίωση-απόλυση στην οποία μας οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια. Σήμερα εσύ, αύριο εγώ. Είναι δυνατόν ακόμα να μιλάμε για κόμματα; Όταν παίζεται η δουλειά μας;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή μιλάμε κοντά στο 80% συμμετοχή. Αν επιτρέπεται για ποια περιοχή μιλάμε; Αν πρόκειται για επαρχία, αυτό σημαίνει οτι Αθήνα και Θεσσαλονίκη η απεργία θα αγγίξει το απόλυτο. Πάντως βλέπω κι εγώ μετά το διήμερο να πέφτει λίγο η συμμετοχή. Ενώ με μια 48ρη και μετά ξανά συνελεύσεις μετά την επιτυχία του 48ωρου και τις νέες συνελεύσεις και κινήσεις για συντονισμό με δασκάλους και άλλα σωματεία, ίσως να μπορούσε να συρθεί η Κυβέρνηση σε μια διαπραγμάτευση, γιατί ήδη βλέπω οτι η Κυβέρνηση κρατιέται με το ζόρι στην εξουσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.