*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 163460 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
παντως πρεπει να ειμαστε η μοναδικη χωρα στον κοσμο που και οι αντρες παιρνουν επαπειλουμενη, αφου οπως ειπε ο Κεφαλογιαννης καλουμασταν 10000 αναπληρωτες να καλυψουμε τετοιες αδειες!  ::)

Παιδί μου, εδώ ο Κεφαλογιάννης έλεγε τη μία μπαρούφα μετά την άλλη και ο Μητρόπουλος, ο μέγας δικηγόρος, δίπλα του ήτανε και έκανε την πάπια ενώ έπρεπε να τον στήσει στον τοίχο στο φτερό!!!!!!1ον: ο Κεφαλογιάννης αναφέρει τον όρο "επαπειλούμενη λοχεία" ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!!!!! και μάλιστα ότι η λοχεία προηγείται της εγκυμοσύνης!!!!!!! όταν μια γυναίκα προσπαθεί να μείνει έγκυος πηγαίνει λέει στο γιατρό της και του ζητάει χαρτί που να λέει τάχαμου δήθεμου ότι δυσκολεύεται και κινδυνεύει και θέλει άδεια από το σχολείο για να τα καταφέρει!!!!!! τι ακούμε δηλαδή!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!και κανείς δεν του λέει ότι πετάει "τσούρλους" που λένε και στην πατρίδα του την Κρήτη (δηλ. κοτρώνες). Επαπειλούμενη κύηση το λένε ακούουουους!!!!!! HELLOOOOOO!!!!! 2ον: οι καθηγήτριες λέει στα ιδιωτικά που πάνε και διδάσκουν μέχρι τον 8ο μήνα τι είναι;;;;!!!;;;Κρίμα τα αιώνια θύματα και φτου ντροπή στις άλλες τις τεμπελχανούδες του δημοσίου!!!!!!! Κακώς που υπάρχουν άδειες εγκυμοσύνης και ανατροφής!!!! Αντί να επεκταθούν οι ρυθμίσεις αυτές και στον ιδιωτικό, υπονόησε σαφώς ότι είναι μία ακόμη σαθρότητα του δημοσίου τομέα!!!! Και ο εργατολόγος το έκανε αβαβά την τύχη μου μέσα!!!!!!! Είπαμε η κυβέρνηση να έχει χάσει τη μπάλα από τον πανικό, αλλά όχι και να ακούμε τέτοιες κουλαμάρες και οι παρόντες εκπρόσωποι της αντιπολίτευσης να το περνάνε στο ντούκου!!!!!!!! >:( >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:31:20 μμ από beacon »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
ναι, το άκουσα, δεν ήξερα αν πρεπει να γελασω ή να φασκελώσω (sic) μ αυτα που άκουγα  :-\

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Το θεμα συναδελφοι ειναι και τι θα κανουμε εμεις απο εδω και περα. Θα πρεπει να ποσοστα να παραμεινουν υψηλα μεχρι να μπουν και οι δασκαλοι στο παιχνιδι αλλα πολυ περισσοτερο να εχουμε τετοια επιτυχια και την επομενη εβδομαδα.
Και ας πιεσουν τον εαυτο τους οσοι δεν εκαναν να κανουν δεν ειναι κατι τρομερο που θα τους στοιχισει τη ζωη, ημαρτον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:27:00 μμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Όσο και να προσπαθούν κάποιοι να μας ξενερώσουν, δε θα τους πεΡΑσει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
παντως πρεπει να ειμαστε η μοναδικη χωρα στον κοσμο που και οι αντρες παιρνουν επαπειλουμενη, αφου οπως ειπε ο Κεφαλογιαννης καλουμασταν 10000 αναπληρωτες να καλυψουμε τετοιες αδειες!  ::)

Παιδί μου, εδώ ο Κεφαλογιάννης έλεγε τη μία μπαρούφα μετά την άλλη και ο Μητρόπουλος, ο μέγας δικηγόρος, δίπλα του ήτανε και έκανε την πάπια ενώ έπρεπε να τον στήσει στον τοίχο στο φτερό!!!!!!1ον: ο Κεφαλογιάννης αναφέρει τον όρο "επαπειλούμενη λοχεία" ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!!!!! και μάλιστα ότι η λοχεία προηγείται της εγκυμοσύνης!!!!!!! όταν μια γυναίκα προσπαθεί να μείνει έγκυος πηγαίνει λέει στο γιατρό της και του ζητάει χαρτί που να λέει τάχαμου δήθεμου ότι δυσκολεύεται και κινδυνεύει και θέλει άδεια από το σχολείο για να τα καταφέρει!!!!!! τι ακούμε δηλαδή!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!και κανείς δεν του λέει ότι πετάει "τσούρλους" που λένε και στην πατρίδα του την Κρήτη (δηλ. κοτρώνες). Επαπειλούμενη κύηση το λένε ακούουουους!!!!!! HELLOOOOOO!!!!! 2ον: οι καθηγήτριες λέει στα ιδιωτικά που πάνε και διδάσκουν μέχρι τον 8ο μήνα τι είναι;;;;!!!;;;Κρίμα τα αιώνια θύματα και στου ντροπή στις άλλες τις τεμπελχανούδες του δημοσίου!!!!!!! Κακώς που υπάρχουν άδειες εγκυμοσύνης και ανατροφής!!!! Αντί να επεκταθούν οι ρυθμίσεις αυτές και στον ιδιωτικό, υπονόησε σαφώς ότι είναι μία ακόμη σαθρότητα του δημοσίου τομέα!!!! Και ο εργατολόγος το έκανε αβαβά την τύχη μου μέσα!!!!!!! Είπαμε η κυβέρνηση να έχει χάσει τη μπάλα από τον πανικό, αλλά όχι και να ακούμε τέτοιες κουλαμάρες και οι παρόντες εκπρόσωποι της αντιπολίτευσης να το περνάνε στο ντούκου!!!!!!!! >:( >:( >:( >:(

Κατά τη γνώμη μου, ΟΥΔΟΛΩΣ "έχουν χάσει την μπάλα".

Πρόκειται για προπαγάνδα, η οποία απευθύνεται σε μία κοινωνία που στην πλειοψηφία της είναι είτε άνεργη, είτε υποαπασχολούμενη, είτε στενάζουσα σε συνθήκες σληρότατες και χωρίς σχεδόν κανένα εργασιακό δικαίωμα.
Και φυσικά, αυτά "πιάνουν" όταν απευθύνονται στους παραπάνω συμπολίτες μας.
Πιάνουν, γιατί είναι απαυδισμένοι και στριμωγμένοι...


Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Όσο και να προσπαθούν κάποιοι να μας ξενερώσουν, δε θα τους πεΡΑσει!

Ναι συνάδελφε, έτσι!

Ότι "μας ξενερώνει" το αγνοούμε.
Μετά, μας φταίει "ο ουρανός με τ' άστρα" όταν δεν ξέρουμε "από που βρέχει φάπες"...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).


Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Το βλέπει ο σούπερ υφυπουργός και τι λέει -ειρωνικά βεβαίως βεβαίως- παιδιά;;; Το εξής άπαιχτο: "Βλέπω το έχετε ζωγραφίσει κιόλας απέξω ε;;;;" Ούτε το εξώφυλλο από το μνημόνιο δεν ξέρουν ρε λέμεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!

http://www.megatv.com/koinoniaoramega/default.asp?puborgid=31995739

Πωωω, τι είπε το σούργελο!!! Στο 6.20 περίπου...
Ο Κοτσιφάκης πολύ καλός, προς απογοήτευση ορισμένων εδώ μέσα που είχαν λυσσάξει με το νέο προεδρείο της ΟΛΜΕ.
Περαστικά τους... και καλό μάθημα αύριο!

Εντάξει ακόμα γελάω- κλαίω με το σχόλιο περί ζωγραφιάς...Θα περίμενα όμως καλύτερη απάντηση για το θέμα με τις άδειες κύησης-λοχείας γιατί ειπώθηκαν άπειρες βλακείες που κακώς έμειναν αναπάντητες...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:37:47 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Αγαπητέ/-ή ΡΑ, κανείς δεν αρνείται ότι υπάρχει ένας συντονισμένος προπαγανδιστικός μηχανισμός!!!! Δεν αναφερόμουν σε αυτό με το σχόλιό μου, άλλωστε. Αλλά η χρήση λανθασμένων ή ακόμα και ανύπαρκτων όρων, είναι δείγμα πανικού και προχειρότητας κατά τη γνώμη μου. Επιμένω στο ότι εξίσου φάουλ ήταν οι υπόλοιποι παρόντες εκπρόσωποι της αντιπολίτευσης που άφησαν τέτοιες αναφορές να περάσουν ασχολίαστες, ενώ θα μπορούσαν με τους σωστούς χειρισμούς να τον φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση και να του γυρίσουν μπούμερανγκ τις "προπαγανδιστικές του εξυπναδούλες".
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Αγαπητέ/-ή ΡΑ, κανείς δεν αρνείται ότι υπάρχει ένας συντονισμένος προπαγανδιστικός μηχανισμός!!!! Δεν αναφερόμουν σε αυτό με το σχόλιό μου, άλλωστε. Αλλά η χρήση λανθασμένων ή ακόμα και ανύπαρκτων όρων, είναι δείγμα πανικού και προχειρότητας κατά τη γνώμη μου. Επιμένω στο ότι εξίσου φάουλ ήταν οι υπόλοιποι παρόντες εκπρόσωποι της αντιπολίτευσης που άφησαν τέτοιες αναφορές να περάσουν ασχολίαστες, ενώ θα μπορούσαν με τους σωστούς χειρισμούς να τον φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση και να του γυρίσουν μπούμερανγκ τις "προπαγανδιστικές του εξυπναδούλες".

Καμία προχειρότητα, και κανένας πανικός.
Πρόκειται για συστηματική προπαγάνδα, η οποία χρησιμοποιείται εναντίον μας απαράλλακτη ( αλλάζει τομέα στόχευσης κάθε φορά απλά) εδώ και σχεδόν 4 χρόνια.
Και μέχρι πρότινος, παρέμενε αναπάντητη ( κάτι το οποίο ήταν ιδιαίτερα περίεργο και εντυπωσιακό).
Και γι' αυτό, απέδωσε καρπούς στην συντριπτική πλειοψηφία της κοινής γνώμης ( δηλαδή σε ανθρώπους που ούτε ξέρουν το επάγγελμά μας και τις ιδιαιτερότητές του, ούτε και θέλουν να το μάθουν μια και άλλα τους καίνε. Χώρια που οι περισσότεροι πια βρίσκονται σε εξαιρετικά δυσάρεστη θέση -χειρότερη από την δική μας αυτή τη στιγμή που μιλάμε).

Τώρα όπως όλοι μπορούμε να καταλάβουμε, είναι εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξει η εμπεδωμένη στην πλειοψηφία της κοινωνίας  αντίληψη επί του θέματος.
Απαιτεί υπομονή, επιμονή, θυσίες, και πολύ πολύ χρόνο ( πολλαπλάσιο του χρόνου για τον οποίο ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ να τους αφήσουμε να αλωνίσουν επικοινωνιακά εναντίον μας).

Υ.Γ. Μην "ξενερώνετε" ( που λέει και ένας συνάδελφος προσπαθώντας να αποφύγει "τα δύσκολα"). Το να ξέρουμε ότι κάναμε συγκεκριμένες επιλογές ως πλειοψηφία οι οποίες ήταν λάθος, καθώς και το ότι έχουμε πολύ μα πολύ μακρύ δρόμο μπροστά μας προκειμένου να αποκατασταθεί η ζημιά που έγινε από τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ μας, ΔΕΝ είναι αρνητικό.
Αντιθέτως, είναι θετικό.
Και τα ίδια λάθη δεν θα επαναλάβουμε, και θα ξέρουμε ότι ο δρόμος που εσχάτως αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε είναι εξαιρετικά δύσκολος και μακρύς.
Δεν είναι κακό αυτό.
Άλλωστε ο δρόμος της αρετής, δεν είναι ο εύκολος...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:54:00 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
http://www.iefimerida.gr/news/122166/%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%AD%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82

ερχεται και η Αννουλα μας εκει για να μπει στην βουλη! Ε ρε γλεντια!

Θυμίζω ότι κανένας Υπουργός Παιδείας της μεταπολίτευσης δεν είχε μεγαλύτερη στήριξη από τα σωματεία των εκπαιδευτικών, από αυτήν που είχε η εν λόγω Υπουργός κατά την περίοδο Οκτώβριος 2009-Σεπτέμβριος 2011.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
όλα καλά συνάδελφοι με την πρώτη μέρα της απεργίας αλλά με ενοχλεί τρομερά το γεγονός ότι όπως και το καλοκαίρι κατά τη διαδικασία ρύθμισης οργανικών υπεραριθμιών αιρετοί συνδικαλιστές κλπ παραπληροφορούσαν ισχυριζόμενοι ότι τα ονόματα των χαρακτηρισμένων οργανικά υπεράριθμων θα δοθούν προς απόλυση :o :o :o
έτσι και τώρα εμπλέκουν τα ονόματα των πλεοναζόντων συναδέλφων με τη διαθεσιμότητα (όταν όλοι ξέρουμε ποιά είναι η διαδικασία επιλογής των υποψήφιων προς διαθεσιμότητα) και δεν εστιάζουν στις επικείμενες υποχρεωτικές αποσπάσεις του νόμου της Διαμαντοπούλου που όλοι θυμόμαστε ότι ψηφίστηκε χωρίς σχεδόν αντίδραση και με την πεποίθηση ότι τα δυσάρεστα δε θα εφαρμοστούν ποτέ ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161213
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 663
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.