*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 163445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Επιλεγετε ως ηθικους και σωστους μονο οσους συμφωνουν. Δικαιωμα σας.
Οταν θα περιμενει ομως ο ιδιοκτιητης το ενοικιο θα μου δωσετε κατι για μπουρμπουαρ φανταζομαι. Εγω επαιτης δεν γινομαι. Το να κανω ιδιαιτερα το θεωρω λαθος, το να ζητησω δουλεια σε αλλους χωρους θα φαινεται γελοιο οταν συνανθρωποι μου πραγματικα ανεργοι θα υποσκελιστουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
@ LK
Συμφωνώ με το Στ. Αν για κάθε δράση υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις που εξασφαλίζουν την επιτυχία, λίγα πράγματα θα είχαμε πετύχει. Στις συνελεύσεις που γίνονται σπάνια λίγοι πατάνε, στις συχνές ποιος; Στις συνελεύσεις ο καθένας ψηφίζει για τον εαυτό του. Όσοι δεν θα απεργούσαν, ας το ψήφιζαν (υπήρχαν ελμε με ψήφο για αναστολή της απεργίας). Ευχής έργον και ζητούμενο ο συντονισμός με άλλους κλάδους!
Πέρα από την κριτική που μπορούμε να κάνουμε στα ΔΣ, πρώτα ας αναλογιστούμε τις προσωπικές μας ευθύνες και ας αναλογιστεί ο καθένας γιατί κάνει απεργία, την ιστορική του ευθύνη και ας πράξει ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Γιατι δεν καταλαβαινετε οτι υπαρχουν ορια οικονομικα, ηθικα για να μην συνεχιστει η απεργια. Εκτος απο καποιους που βοηθανε οι γονεις τους υπαρχουν και οι υπολοιποι που υποστηριζουν οικονομικα ΜΟΝΟΙ τους τις οικογενειες τους. Και προς τα παιδια τους και προς τους γονεις τους.

Όλοι το καταλαβαίνουμε αυτό. Πρέπει όμως να σκεφτούμε πιο σφαιρικά, δηλαδή ότι μέσα σε 3 χρόνια ένας μέσος εκπαιδευτικός έχασε περίπου 6000 ευρώ το χρόνο (με πρόχειρους υπολογισμούς) και ότι οι συνάδελφοι που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα αμοίβονται αυτή τη στιγμή με το 75% του βασικού τους μισθού για 8 μήνες (χονδρικά δηλ. έχασαν επιπλέον 250 ευρώ το μήνα * 8 = 2000 ευρώ για φέτος, και είναι αμφίβολο αν θα επαναπροσληφθούν). Όλοι αυτοί κάτω από ποια οικονομική κατάσταση ζουν αυτή τη στιγμή; Αυτά σκέφτομαι και λέω δεν χάλασε ο κόσμος να χάσω ένα 500άρικο για 2 πενθήμερες απεργίες, σαν αντίδραση και για συμπαράσταση σ'αυτούς που έχασαν τη δουλειά τους!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Επιλεγετε ως ηθικους και σωστους μονο οσους συμφωνουν. Δικαιωμα σας.
Οταν θα περιμενει ομως ο ιδιοκτιητης το ενοικιο θα μου δωσετε κατι για μπουρμπουαρ φανταζομαι. Εγω επαιτης δεν γινομαι. Το να κανω ιδιαιτερα το θεωρω λαθος, το να ζητησω δουλεια σε αλλους χωρους θα φαινεται γελοιο οταν συνανθρωποι μου πραγματικα ανεργοι θα υποσκελιστουν

Ας μην το ανάγουμε σε προσωπικό επίπεδο... Κάθε νόμισμα δύο όψεις.. Με αυτή τη λογική να μην εισακούονται όσοι διαφωνούν; Ερεθίσματα για προβληματισμό ανταλλάσσουμε. Στο σημείο που έχουμε φτάσει όλοι έχουν δίκιο.
Και το δίκιο δεν απονέμεται... Διεκδικείται.. Ο καθείς ας το πράξει από το δικό του μετερίζι.
Άλλωστε υπάρχει και η άποψη ότι οι μάχες στην εκπαίδευση δίνονται εντός των τάξεων. Ας κάνει ο καθένας εκείνο που του υπαγορεύει η συνείδησή του. Και ας γνωρίζει γιατί το κάνει. Ίσως τότε να μπορούμε να κάνουμε ένα βήμα παραπέρα..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:16:39 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Γιατι δεν καταλαβαινετε οτι υπαρχουν ορια οικονομικα, ηθικα για να μην συνεχιστει η απεργια. Εκτος απο καποιους που βοηθανε οι γονεις τους υπαρχουν και οι υπολοιποι που υποστηριζουν οικονομικα ΜΟΝΟΙ τους τις οικογενειες τους. Και προς τα παιδια τους και προς τους γονεις τους.
Όχι, δε με συντηρούν οι γονείς μου και παίρνω πολύ κάτω από 1000 ευρώ. Έκανα, όμως, όλες τις ημέρες της απεργίας, αν και δε συμφωνούσα με τις πενθήμερες, γιατί προέβλεπα τ' αποτελέσματα. Δεν είναι όμως ο λόγος που κάποιοι σταμάτησαν την πάλη η οικονομική ανέχεια, αλλά η εντύπωση ότι οι ίδιοι θα την γλιτώσουν. Αυτό, όμως, που δεν καταλαβαίνω με τίποτα ποιοι και γιατί σήκωναν το κουλό του για πενθήμερες επαναλαμβανόμενες, ενώ την Τετάρτη που γίνονταν οι συνελεύσεις ήταν στην τάξη τους. Γι αυτό θέλω απάντηση, συνάδελφοι!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
@ LK
Συμφωνώ με το Στ. Αν για κάθε δράση υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις που εξασφαλίζουν την επιτυχία, λίγα πράγματα θα είχαμε πετύχει. Στις συνελεύσεις που γίνονται σπάνια λίγοι πατάνε, στις συχνές ποιος; Στις συνελεύσεις ο καθένας ψηφίζει για τον εαυτό του. Όσοι δεν θα απεργούσαν, ας το ψήφιζαν (υπήρχαν ελμε με ψήφο για αναστολή της απεργίας). Ευχής έργον και ζητούμενο ο συντονισμός με άλλους κλάδους!
Πέρα από την κριτική που μπορούμε να κάνουμε στα ΔΣ, πρώτα ας αναλογιστούμε τις προσωπικές μας ευθύνες και ας αναλογιστεί ο καθένας γιατί κάνει απεργία, την ιστορική του ευθύνη και ας πράξει ανάλογα.
Συμφωνώ ότι η δυναμική μπορεί και να προκύψει στην πορεία του αγώνα. Οι συνδικαλιστές, όμως, πρέπει να είναι άνθρωποι με πείρα. Δεν μπορώ να καταλάβω, όμως, γιατί άνθρωποι με "πείρα" πήγαν έναν κλάδο με χαμηλά ποσοστά σε μεγάλες πανεργατικές απεργίες, όπου η Αθήνα βούλιαζε από κόσμο και τα σχολεία ήταν ανοιχτά, σε πενθήμερες επαναλαμβανόμενες. Δεν μπορεί αυτό να είναι αφέλεια! Και από την άλλη, οι ίδιες δυνάμεις να κατηγορούν αυτούς που την έκαναν την απεργία, που έδωσαν το είναι τους για να πετύχει, που όργωσαν τα σχολεία ως προδότες και ενδοτικούς. Πάει πολύ! Επίσης, δεν καταλαβαίνω τη λύσσα αυτών των συνδικαλιστών να μην ξεκινήσουμε με την ΑΔΕΔΥ. Όλα αυτά δεν αναιρούν τις δικές μας ευθύνες που είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές των συνδικαλιστών. Εδώ, κάποιοι, βγήκαν και είπαν ψέματα στους συναδέλφους τους. Ψήφισαν πενθήμερες επαναλαμβανόμενες ενώ είχαν αποφασίσει ότι θα έμπαιναν στην τάξη την τρίτη ημέρα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Πιστευω λοιπον, οτι ειναι καλυτερα να σταματας οταν εχεις δειξει τη δυναμη σου, χωρις να εξουθενωνεσαι, παρα να σερνεσαι σε μια συνεχιση της απεργιας ενω ολοι σιγα σιγα θα εχουν γυρισει στις αιθουσες. Αν εξαιρεσουμε τους συναδελφους μας που εχουν θεωρηθει πλεοναζοντες και που ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν θα φανει η απουσια τους, οι υπολοιποι θα επιστρεψουν. Και εκει που ειχε φανει το πλεονεκτημα μας και το δικιο μας θα καταληξουμε παλι να φαινομαστε αδυναμοι.
Ποιος ψηφιζει, ποιος δεν ψηφιζει και πως ψηφιζει σε καθε συνελευση ειναι θεμα προσωπικοτητας και καθοδηγησης.
Βλεπετε ομως , ακομα κι απο εδω , που απροσωπα καταθετουμε τις αποψεις μας , ποσο επιθετικοι και κριτικοι γινομαστε στην αντιθετη αποψη.
Αυτο:Αυτό, όμως, που δεν καταλαβαίνω με τίποτα ποιοι και γιατί σήκωναν το κουλό του για πενθήμερες επαναλαμβανόμενες, ενώ την Τετάρτη που γίνονταν οι συνελεύσεις ήταν στην τάξη τους. Γι αυτό θέλω απάντηση, συνάδελφοι!
δεν θα μπορεσει να στο εξηγησει κανεις.Λεμε για να λεμε και κανουμε οτι θεμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:24:31 μμ από asterix »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Πιστευω λοιπον, οτι ειναι καλυτερα να σταματας οταν εχεις δειξει τη δυναμη σου, χωρις να εξουθενωνεσαι, παρα να σερνεσαι σε μια συνεχιση της απεργιας ενω ολοι σιγα σιγα θα εχουν γυρισει στις αιθουσες.
Δεν είπατε αυτό στις συνελεύσεις, όμως ψηφίσατε πενθήμερες επαναλαμβανόμενες, κατακεραυνώνοντας όποιον πρότεινε οτιδήποτε λιγότερο ως ενδοτικό. Κανένας δε βρίζει κανέναν, λοιπόν, αλλά η αυτοκριτική θα πρέπει να γίνεται που και που.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
συμφωνω LK

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το σκηνικό θα ήταν διαφορετικό αν ενωνονταν μαζί μας οι δάσκαλοι για πενθήμερες  και με χρονικό συντονισμο των  απεργιων πανεπιστημιων  λογω διαθεσιμοτήτων. Η εξέλιξη αυτή δεχνει οπισθοχώρηση και δεν βοηθά  στη πολιτική πίεσης στα τεκταινόμενα.
Να ΄σαι καλά με έκανες και γέλασα.
Ποια πίεση ? Ποιος είδε να μας αναφέρουν στην τηλεόραση?
Μια χαρά κατάφεραν να αποπροσανατολίσουν οι δημοσιογράφοι τον κόσμο από τα σοβαρά ζητήματα, η κυβέρνηση την έβγαλε καθαρή μόνο όσοι υπακούουν σε αυτούς είναι δημοκράτες όλοι οι υπόλοιποι ανήκουν σε εγκληματικές οργανώσεις.
Όποιος δεν σκύβει το κεφάλι του στην ηγεσία του κράτους αποτελεί κίνδυνο για την δημοκρατία. Μόνο αυτοί θέλουν το καλό όλων μας και με δημοκρατικές διαδικασίες αποφασίσουν και εφαρμόζουν τις  αποφάσεις τους, καθώς όποιος έχει αντίρρηση είναι … .
Τέτοια ντροπή δεν έχω ξανά νιώσει για την χώρα μου.
Να απεργήσω , να αγωνιστώ για ποιον? Η χώρα μας είναι τόσο δημοκρατική που δεν υπάρχει λόγος και οι αρχηγοί όλων των κομμάτων μηδενός εξαιρουμένου δέχονται όλες τις απόψεις από οπού και αν προέρχονται και δεν εξαγριώνουν τους οπαδούς τους δεν τους στρέφουν ενάντια σε όποιον θεωρούν επικίνδυνο για την θεσούλα τους!

Έχω τόση οργή μέσα μου, ελπίζω να μην ενοχληθεί κανείς διαβάζοντας το μήνυμα, δεν έκανα καμία αναφορά σε κάποιο κόμμα, ο καθένας είναι ελεύθερος να ενταθεί σε όποια κατηγορία θέλει.
Εγώ εντάσσομαι  στους ανέργους εκπαιδευτικούς χωρίς καμία ελπίδα.
Να απεργήσω , να αγωνιστώ για ποιον? Πρέπει να υπάρχει κάποιος νοήμων άνθρωπος να με ακούσει. Οσοι εργάζεστε σε σχολεία αγωνιστείτε για το καλό των μαθητών σας μέσα από την σωστή μόρφωση.
 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Tελικά είμαστε σε αδιέξοδο;
  

Συνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Αυτό, όμως, που δεν καταλαβαίνω με τίποτα ποιοι και γιατί σήκωναν το κουλό του για πενθήμερες επαναλαμβανόμενες, ενώ την Τετάρτη που γίνονταν οι συνελεύσεις ήταν στην τάξη τους. Γι αυτό θέλω απάντηση, συνάδελφοι!

Άκου και ένα κουλό .
Εγώ δεν σήκωσα το κουλό μου αλλά έκανα απεργία και τις 5 ημέρες .

Τις απεργίες που αποφασίζει η ολμε κάθε τρεις και λίγο και συμμετέχει το 20/100 δεν τις ακολουθώ. Αυτή τη φορά σεβάστηκα την απόφαση της πλειοψηφίας. 

Αποσυνδεδεμένος hapanthsh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αυτο:Αυτό, όμως, που δεν καταλαβαίνω με τίποτα ποιοι και γιατί σήκωναν το κουλό του για πενθήμερες επαναλαμβανόμενες, ενώ την Τετάρτη που γίνονταν οι συνελεύσεις ήταν στην τάξη τους. Γι αυτό θέλω απάντηση, συνάδελφοι!
δεν θα μπορεσει να στο εξηγησει κανεις.Λεμε για να λεμε και κανουμε οτι θεμε.

Την έχεις πάρει την απάντηση 100 φορές.
Δυστυχώς όμως όποιος δίνει αυτή την απάντηση, πέφτει θύμα της λογοκρισίας εδώ στο φόρουμ.

Υ.Γ.
Αυτό το μήνυμα δεν θα μείνει για πολύ.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Ειμαστε σε αδιεξοδο ουτως ή άλλως. Ολοι εχουμε στην οικογενειάμας ανεργους ανθρώπους που δεν βρισκουν, ή εαν βρουν καποιες ωρες για καποιες μερες θα πληρωθουν του.....αγιου...ανημερα. Ανασφαλιστοι εννοειται.
Επειδη το ζω εντονα αυτο το μαρτυριο του ψαξιματος ντρεπομαι να ζητησω λεφτα απο καποιο "ταμειο συμπαραστασης".
Οταν για τους πραγματικά άνεργους υπαρχει ο ΟΑΕΔ και εαν εχει καποια ενσημα. Ντραπηκα απο την ιδια στιγμη που τεθηκε στο τραπεζι. Φυσικα θεωρειται κινηση "συσπειρωσης" και για αυτο εγινε, αλλα στην πραγματικοτητα ποιος ελεγχει τετοιου ειδους κορβαναδες. Λυπαμαι που ερχεται πρωτα η κακη σκεψη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.