*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποίηση γνώσης χρήσης Η/Υ  (Αναγνώστηκε 9746 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πιστοποίηση γνώσης χρήσης Η/Υ
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:12:39 πμ »
Καλησπέρα! Ισχύει ότι ένας απο τουσ τρόπους πιστοποίησης γνώσης χειρισμού των η/υ γίνεται με την επιτυχή παρακολούθηση 4 εξαμηνιαίων σχετικών με τουσ η/υ μαθημάτων οποιουδήποτε πανεπιστημιακού τμήματος;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2013, 12:09:33 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:38 »

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 05:07:53 μμ »
Ρώτησα γιατί το πανεπιστήμιό μου δεν δίνει αυτή τη βεβαίωση και ήθελα να δω, σε περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο, αν θα μπορούσα να κάνω κάτι. Να διεκδικήσω δηλαδή με κάποιον τρόπο τη βεβαίωση, γιατί εδώ που τα λέμε είναι αρκετά τα χρήματα για το ecdl!

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 05:21:15 μμ »
Η γνώση χειρισμού Η/Υ στα αντικείμενα: α) επεξεργασίας κειμένων, β) υπολογιστικών φύλλων και γ) υπηρεσιών διαδικτύου αποδεικνύεται ως εξής:


3.   Με  τίτλους σπουδών, βασικούς ή /και μεταπτυχιακούς, Πανεπιστημιακής ή/και Τεχνολογικής εκπαίδευσης, από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι οι υποψήφιοι έχουν παρακολουθήσει τέσσερα τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ’ επιλογή, Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ. Καθένα από τα τέσσερα αυτά μαθήματα μπορεί να έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της απόκτησης τίτλου σπουδών είτε Πανεπιστημιακής (Π.Ε), είτε Τεχνολογικής (ΤΕ) Εκπαίδευσης  είτε μεταπτυχιακού τίτλου είτε διδακτορικού διπλώματος και υπολογίζονται αθροιστικά.

Τα παραπάνω ίσχυαν για θέσεις μέσω ΑΣΕΠ τώρα στον ιδιωτκό τομέα είναι ανάλογα με τον εργοδότη.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 05:45:31 μμ »
Ωραία! Και όταν κάποιος έχεις αυτές τις προϋποθέσεις και το πανεπιστήμιο δεν του δίνει τη βεβαίωση, τότε τι γίνεται;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:38 »

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 08:42:08 μμ »
Ωραία! Και όταν κάποιος έχεις αυτές τις προϋποθέσεις και το πανεπιστήμιο δεν του δίνει τη βεβαίωση, τότε τι γίνεται;;

Σε αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω και μου φαίνεται περίεργο να μην χορηγεί η σχολή βεβαιώση αναλυτικής βαθμολογίας.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:34:49 μμ »
Αναλυτική βαθμολογία χορηγεί. Δεν χορηγεί κάποια συγκεκριμένη πιστοποίηση της γνώσης χειρισμού η/υ που να αναφέρει την επιτυχή παρακολούθηση αυτών των 4ων μαθημάτων. Ή μήπως δεν χρειάζεται η χορήγηση κάποιας συγκεκριμένης πιστοποίησης και αρκεί η αναλυτική βαθμολογία;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 12:36:08 πμ »
Νομίζω αρκεί  αναλυτική. Θα τσεκάρουν το πλήθος των μαθημάτων και νομιζω εισαι οκ. Εγώ πριν πάρω το ecdl είχα δώσει την αναλυτική αλλά δεν την έκαναν δεχτεί γιατί ήταν 2 μαθήματα καθαρά πληροφορική και τα άλλα 2 γεωπληροφορική και μου είπαν αν ήταν και τα 4 πληροφορική θα ήταν οκ αλλά με την γεωπληροφορική δε γίνεται οπότε έκανα ecdl

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 08:49:26 πμ »
Εμένα μου είπαν από τη γραμματεία μας ότι δίνουν βεβαίωση & μάλιστα μπορώ να τη ζητήσω μέσω ΚΕΠ.
Πήγα στο ΚΕΠ, αλλά δεν μπορούσαμε να εντοπίσουμε την αίτηση που απαιτούσαν.
Μετά πήρα το πιστοποιητικό της ACTA, οπότε δε συνέχισα να το ψάχνω...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:55:52 πμ »
Αναλυτική βαθμολογία χορηγεί. Δεν χορηγεί κάποια συγκεκριμένη πιστοποίηση της γνώσης χειρισμού η/υ που να αναφέρει την επιτυχή παρακολούθηση αυτών των 4ων μαθημάτων. Ή μήπως δεν χρειάζεται η χορήγηση κάποιας συγκεκριμένης πιστοποίησης και αρκεί η αναλυτική βαθμολογία;

Στο απόσπασμα που παρέθεσα και πιο πάνω αναφέρει Με  τίτλους σπουδών, βασικούς ή /και μεταπτυχιακούς, Πανεπιστημιακής ή/και Τεχνολογικής εκπαίδευσης, από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι οπότε νομίζω ότι η απλή αναλυτική σε καλύπτει.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:56:42 μμ »
ΟΚ!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 06:47:11 μμ »
Στο απόσπασμα που παρέθεσα και πιο πάνω αναφέρει Με  τίτλους σπουδών, βασικούς ή /και μεταπτυχιακούς, Πανεπιστημιακής ή/και Τεχνολογικής εκπαίδευσης, από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι οπότε νομίζω ότι η απλή αναλυτική σε καλύπτει.



Αυτό το απόσπασμα το έχω δει σε πολλές προκηρύξεις. Ερώτηση: καλύπτει η αναλυτική του πτυχίου ή μεταπτυχιακού ? Καλύπτουν 2 αναλυτικές συμπληρωματικές ? (του πτυχίου και του μεταπτυχιακού) δηλαδή π.χ. έχω κάνει 2 μαθήματα στο πτυχίο και 2 στο μεταπτυχιακό που καλύπτουν τις γνώσεις σε Η/Υ??   

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 06:54:42 μμ »


Αυτό το απόσπασμα το έχω δει σε πολλές προκηρύξεις. Ερώτηση: καλύπτει η αναλυτική του πτυχίου ή μεταπτυχιακού ? Καλύπτουν 2 αναλυτικές συμπληρωματικές ? (του πτυχίου και του μεταπτυχιακού) δηλαδή π.χ. έχω κάνει 2 μαθήματα στο πτυχίο και 2 στο μεταπτυχιακό που καλύπτουν τις γνώσεις σε Η/Υ??   

καλύτερα να ρωτήσεις για σιγουριά αλλά προσωπικά νομίζω πως ναι γιατί στη συνέχεια του ίδιου αποσπάσματος αναφέρεται:

Καθένα από τα τέσσερα αυτά μαθήματα μπορεί να έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της απόκτησης τίτλου σπουδών είτε Πανεπιστημιακής (Π.Ε), είτε Τεχνολογικής (ΤΕ) Εκπαίδευσης  είτε μεταπτυχιακού τίτλου είτε διδακτορικού διπλώματος και υπολογίζονται αθροιστικά.

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:13:30 μμ »
καλύτερα να ρωτήσεις για σιγουριά αλλά προσωπικά νομίζω πως ναι γιατί στη συνέχεια του ίδιου αποσπάσματος αναφέρεται:

Καθένα από τα τέσσερα αυτά μαθήματα μπορεί να έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της απόκτησης τίτλου σπουδών είτε Πανεπιστημιακής (Π.Ε), είτε Τεχνολογικής (ΤΕ) Εκπαίδευσης  είτε μεταπτυχιακού τίτλου είτε διδακτορικού διπλώματος και υπολογίζονται αθροιστικά.


Ευχαριστώ πολύ.Θα στείλω e-mail στον ΑΣΕΠ για να μου απαντήσουν επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση γνώσης χειρισμού η/υ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 08:14:19 μμ »
καλύτερα να ρωτήσεις για σιγουριά αλλά προσωπικά νομίζω πως ναι γιατί στη συνέχεια του ίδιου αποσπάσματος αναφέρεται:

Καθένα από τα τέσσερα αυτά μαθήματα μπορεί να έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της απόκτησης τίτλου σπουδών είτε Πανεπιστημιακής (Π.Ε), είτε Τεχνολογικής (ΤΕ) Εκπαίδευσης  είτε μεταπτυχιακού τίτλου είτε διδακτορικού διπλώματος και υπολογίζονται αθροιστικά.


Ρώτησε για το συγκεκριμένο θέμα τον ΑΣΕΠ και γράφω παρακάτω τι απάντησε:

''Σε απάντηση του από 28 Νοεμβρίου 2013  e-mail που μας αποστείλατε, σας γνωρίζουμε τα εξής  :

Στο άρθρο μόνο, παράγρ. 6, του Π.Δ. 44/2005 «Τροποποίηση διατάξεων Προεδρικού Διατάγματος 50/2001 “Καθορισμός των προσόντων διορισμού σε θέσεις φορέων του δημοσίου τομέα”, όπως αυτό ισχύει» (ΦΕΚ 63/9-3-2005, Τεύχος Πρώτο), ορίζεται ότι : «Για όλες τις ειδικότητες κλάδων ΠΕ και ΤΕ ως πρόσθετο προσόν διορισμού ορίζεται υποχρεωτικά η γνώση Χειρισμού Η/Υ στα αντικείμενα : (α) επεξεργασίας κειμένων, (β) υπολογιστικών φύλλων, (γ) υπηρεσιών διαδικτύου. Για ειδικότητες κλάδων ΔΕ ο φορέας μπορεί, με την προκήρυξη πλήρωσης θέσεων, να ορίσει ως πρόσθετο προσόν διορισμού, τη γνώση χειρισμού Η/Υ, σε όλα ή ορισμένα από τα παραπάνω αντικείμενα». 

Επιπρόσθετα, στην παράγρ. 4 ιδίου ως άνω Π.Δ. 44/2005 ορίζεται ότι : « Η προβλεπόμενη … γνώση χειρισμού Η/Υ, διαπιστώνεται με έναν από τους ακόλουθους τρόπους :

α)    Πιστοποιητικά Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ που εκδίδονται από φορείς οι οποίοι πιστοποιούνται από τον Οργανισμό Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης  (Ο.Ε.Ε.Κ.), με βάση τη διεθνή επί του θέματος πρακτική, ιδίως όσον αφορά τις υποδομές, το λογισμικό, τις μεθόδους και τη διαδικασία.
β)   Τίτλους σπουδών, τριτοβάθμιας, μεταδευτεροβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ειδικότητας Πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ, όπως αυτοί προσδιορίζονται στα άρθρα 6, 14 και 19 του διατάγματος αυτού (εννοεί του Π.Δ. 50/2001, το οποίο τροποποιεί η συγκεκριμένη διάταξη).
γ)   Τίτλους σπουδών πανεπιστημιακής ή τεχνολογικής εκπαίδευσης από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι έχουν παρακολουθήσει τέσσερα τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ’ επιλογή, Πληροφορικής ή Χειρισμού Η/Υ.

Οι κατά τα ανωτέρω τρόποι απόδειξης της γνώσης χειρισμού Η/Υ εξειδικεύονται στο από 3-10-2013 Ειδικό Παράρτημα (Α1) Απόδειξης Χειρισμού Η/Υ του Α.Σ.Ε.Π., το οποίο είναι προσβάσιμο και από την ιστοσελίδα του Α.Σ.Ε.Π. (www.asep.gr Αρχική Σελίδα → ΦΟΡΕΙΣ → ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ).

Στο συγκεκριμένο Παράρτημα, αναφέρεται, μεταξύ άλλων, ότι οι υποψήφιοι της Πανεπιστημιακής, Τεχνολογικής και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποδεικνύουν επαρκώς τη γνώση χειρισμού Η/Υ ακόμη και με μόνη την υποβολή βεβαιώσεων τμημάτων ΑΕΙ και ΤΕΙ με τις οποίες πιστοποιείται ότι παρακολούθησαν επιτυχώς, σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο, τέσσερα εξαμηνιαία μαθήματα τα οποία κατά την εκτίμηση του τμήματος εμπίπτουν στην περιοχή της Πληροφορικής ή του χειρισμού Η/Υ.   

Η απόδειξη της γνώσης χειρισμού Η/Υ με τον τρόπο που προτείνετε δεν προβλέπεται ρητώς ούτε στις κείμενες διατάξεις ούτε στο βάσει αυτών εκδοθέν Παράρτημα Απόδειξης Χειρισμού Η/Υ του Α.Σ.Ε.Π.

Συνεπώς, το κατά πόσο έχετε τη δυνατότητα να αποδείξετε τη γνώση χειρισμού Η/Υ μέσω αναλυτικής βαθμολογίας πτυχιακών ή μεταπτυχιακών σπουδών, από τις οποίες θα προκύπτει η επιτυχής εξέταση μαθημάτων πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ,  εμπίπτει στην αρμοδιότητα του οργάνου που θα κληθεί να εξετάσει τις αιτήσεις και τα δικαιολογητικά των υποψηφίων στο πλαίσιο συγκεκριμένης διαγωνιστικής διαδικασίας.

Για παράδειγμα, στις διαδικασίες πρόσληψης που διενεργούνται υπό τον έλεγχο του Α.Σ.Ε.Π. βάσει του Ν. 2190/1994, τα δικαιολογητικά των υποψηφίων αξιολογούνται αποκλειστικά στα πλαίσια συγκεκριμένης διαδικασίας πλήρωσης τακτικών θέσεων με βάση τους όρους της οικείας Προκήρυξης, από το αρμόδιο όργανο του Α.Σ.Ε.Π., το όποιο διενεργεί τον τακτικό έλεγχο των αιτήσεων των υποψηφίων.

Ως εκ των ανωτέρω και σχετικά με το αίτημά σας, δεν έχουμε τη δυνατότητα αλλά και την αρμοδιότητα να γνωμοδοτήσουμε εκ των προτέρων για την καταλληλότητα του εκ μέρους σας προτεινόμενου τρόπου για την απόδειξη της γνώσης χειρισμού Η/Υ.

Σας ευχαριστούμε που απευθυνθήκατε στο Γραφείο Εξυπηρέτησης Πολιτών του Α.Σ.Ε.Π.

Με εντολή Γεν. Διευθυντή Προσλήψεων                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
Ο Προϊστάμενος Γραφείου Εξυπηρέτησης Πολιτών
Γεώργιος  Καββαδάς''


Άρα ???  τι θέλει να πει ο ''ποιητής''??
Σημείωση: όπου η γραμματοσειρά είναι bold, έγινε από αυτούς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 776
Σύνολο: 785

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.