*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 572515 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος London06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #336 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 01:55:48 μμ »
σημερα με καλεσαν για 6 ωρες
Άντε καλή αρχή και σ'εσένα!
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:34 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #337 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 02:14:01 μμ »
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τη γραμματεία των ΙΕΚ στη Διοίκηση του ΟΑΕΔ (2109989701) μου εξήγησαν ότι οι προσλήψεις ΠΕ17 - ΠΕ12 και ΠΕ19 - ΠΕ20 γίνονται εναλλάξ με αφετηρία τον 1ο εκείνου του πίνακα που έχει τα πιο πολλά μόρια.

Αποσυνδεδεμένος Pemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #338 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 03:49:57 μμ »
Υποτίθεται ότι τα μαθήματα στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ άρχιζαν την προηγούμενη εβδομάδα στις 10/10/11. Επειδή δεν έχω δει να γράφεται κάτι σχετικά με αυτό, μπορεί να μας πει κάποιος εάν τον έχουν ήδη καλέσει ως εκπαιδευτή από κάποιο ΙΕΚ-ΟΑΕΔ και αν ναι σε ποια θέση βρισκόταν περίπου στους πίνακες για να έχουμε μια πλήρη εικόνα εάν πρόκειται να μας καλέσουν ποτέ ή όχι;;
Thanks.
"Life doesn't owe us anything, but WE owe something to this world."

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #339 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 03:53:01 μμ »
γενικα πρεπει να εχουν τελειωσει με αυτο το θεμα, τους καλεσαν ολους δλδ. εσυ για ποια ειδικοτητα συγκεκριμενα ενδιαφερεσαι? τα μαθηματα ξεκινησαν τεταρτη 12/10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:34 »

Αποσυνδεδεμένος Pemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #340 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 05:12:36 μμ »
γενικα πρεπει να εχουν τελειωσει με αυτο το θεμα, τους καλεσαν ολους δλδ. εσυ για ποια ειδικοτητα συγκεκριμενα ενδιαφερεσαι? τα μαθηματα ξεκινησαν τεταρτη 12/10

Και πέρυσι μας είχαν καλέσει μια εβδομάδα μετά την έναρξη των μαθημάτων, γι' αυτό σκέφτομαι πως ίσως να συμβεί το ίδιο και φέτος.
Για παράδειγμα, φίλος που ήταν 4ος στους πίνακες τον κάλεσαν την Τετάρτη 12/10 φέτος και μου είπε πως δεν υπήρχαν συνάδελφοι για τα άλλα μαθήματα ακόμα. Απλώς ρωτάω για αντίστοιχα παραδείγματα για να δω τι παίζει ακριβώς για τη φετινή χρονιά. Μπορεί να έχουν τελειώσει με τις προσλήψεις, όντως, αλλά μπορεί και όχι. ΠΕ Πληροφορικής είμαι εγώ. Οπότε, εάν καποιος έχει κάποιο νέο, ας ενημερώσει.  ;)
"Life doesn't owe us anything, but WE owe something to this world."

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #341 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 07:54:47 μμ »
πληροφορικη παντως στην αθηνα εχουν τελειωσει

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #342 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:12:11 μμ »
Εγώ ήμουν τρίτη στον πίνακα και -μετά από παραίτηση της πρώτης- με κάλεσαν στην ειδικότητα προσχολικής αγωγής. Από τον κλάδο μου πήραν συνολικά 2 άτομα, μαζί μ' εμένα. Φέτος, γενικότερα, δόθηκε γραμμή από τα κεντρικά να καλέσουν στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ όσο το δυνατόν λιγότερους εκπαιδευτές, μοιράζοντας στα λίγα αυτά άτομα τις ώρες. Με πήραν τηλ. την Τετάρτη 12/10 και μου ζήτησαν να πάω την ίδια μέρα για μάθημα. Την Τετάρτη, όπως αναφέρθηκε, έγινε και το πρώτο μάθημα.
Πέρυσι με είχαν καλέσει κι εμένα τη δεύτερη εβδομάδα, οπότε όσοι περιμένετε ακόμα και έχετε μια σχετικά καλή σειρά καλύτερα να επικοινωνήσετε με τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ που κάνατε τα χαρτιά σας και να ρωτήσετε αν έχουν σκοπό να σας πάρουν. Ακόμα το πρόγραμμα προσαρμόζεται και μπορεί ορισμένους εκπαιδευτές να μην τους βολεύουν ωράρια, κτλ. κι έτσι να παραιτηθούν, να μην πάνε καθόλου κτλ...

Αποσυνδεδεμένος kk-pe18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #343 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:29:58 μμ »
Καλησπέρα... γνωριζει καποιος εαν γινεται να αναθεσουν ενα μαθημα 8 ωρων (6 εργαστηριο+2 θεωρια) σε 3 (ναι 3!!!) ωρομισθιους σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ??? Αυτο συνεβη σε μενα την προηγουμενη εβδομαδα και δεν ξερω πως να αντιδρασω. Στο συγκεκριμενο ΙΕΚ υπηρχαν 18 ωρες και τις εδωσαν σε 4 συναδελφους (6 + 4 + 4 + 4). Και ολα αυτα για να δουλεψει ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ στον πινακα!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #344 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:49:19 μμ »
Καλησπέρα... γνωριζει καποιος εαν γινεται να αναθεσουν ενα μαθημα 8 ωρων (6 εργαστηριο+2 θεωρια) σε 3 (ναι 3!!!) ωρομισθιους σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ??? Αυτο συνεβη σε μενα την προηγουμενη εβδομαδα και δεν ξερω πως να αντιδρασω. Στο συγκεκριμενο ΙΕΚ υπηρχαν 18 ωρες και τις εδωσαν σε 4 συναδελφους (6 + 4 + 4 + 4). Και ολα αυτα για να δουλεψει ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ στον πινακα!!
Αν είσαι ο δεύτερος ή τρίτος δεν έχει νόημα να διαμαρτυρηθείς, διότι πήρες ώρες χάριν του τέταρτου.
Αν είσαι ο πρώτος πάρε τηλέφνο στο 210-9989701 που είναι η γραμματέας του διευθυντή όλων των ΙΕΚ ΟΑΕΔ και κάνε αναφορά. Υποχρεωτικά τις ώρες τις δικαιούται όλες ο πρώτος μέχρι 21, εκτός αν εργάζεται και αλλού (τότε παίρνει μέχρι 7). Επίσης αν κάποιος έχει ώρες και σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ δικαιούται μέχρι 5 ώρες στο ΙΕΚ. Αν κανείς από τους παραπάνω περιορισμούς δε συντρέχει πρέπει να πάρει ο πρώτος όλες τις ώρες και τις 18. (Αυτό ήξερα στην πράξη, αλλά η "θεωρία" που παρέθεσα με σύνδεσμο παρακάτω λέει άλλα)

Ο μόνος τρόπος για να είναι νόμιμη η παραπάνω κατάταξη ωρών είναι να είναι:
α) Ο πρώτος να δουλεύει και αλλού (ιδιωτικό τομέα ή Ελεύθερος επαγγελματίας ή συμβασιούχος στο δημόσιο)
    οπότε παίρνει το πολύ 7 ώρες.
β) Ο δεύτερος και ο τρίτος ή δουλεύουν και σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ή με δήλωσή τους αδυνατούσαν να πάρουν
    μεγαλύτερο ωράριο και
γ) αναγκαστικά ο τρίτος πήρε ό,τι περίσσευε...

Να μερικές οδηγίες για την κατανομή ωρών σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=24015.msg506782#msg506782

Εσύ δε μας είπες τι σειρά έχεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 09:52:59 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος kk-pe18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #345 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 10:43:08 πμ »
lasid ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...Εγώ είμαι 2ος στον πίνακα αλλά ο πρώτος έχει 17 ώρες στην ΕΠΑΣ γι' αυτο και ζήτησε μόνο άλλες 6 στο ΙΕΚ. Λογικά εγώ θα έπρεπε να πάρω τις επόμενες 12 μιας και είμαι άνεργος και δεν έχω άλλο κόλλημα. ΚΑΙ ΟΜΩΣ μου έδωσαν 4, και πήραν άλλους 2 από κάτω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #346 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 10:50:58 πμ »
το καγκελο γίνεται πάλι excuse me

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #347 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 11:12:21 πμ »
lasid ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...Εγώ είμαι 2ος στον πίνακα αλλά ο πρώτος έχει 17 ώρες στην ΕΠΑΣ γι' αυτο και ζήτησε μόνο άλλες 6 στο ΙΕΚ. Λογικά εγώ θα έπρεπε να πάρω τις επόμενες 12 μιας και είμαι άνεργος και δεν έχω άλλο κόλλημα. ΚΑΙ ΟΜΩΣ μου έδωσαν 4, και πήραν άλλους 2 από κάτω!!!!!

Παιδιά 12 ώρες είναι πολλές για ΙΕΚ ΟΑΕΔ. Μέχρι 10 το μέγιστο που μπορείς να πάρεις, όχι περισσότερες...
Αλλά και πάλι, για δεύτερο στον πίνακα, οι 4 ώρες που σου έδωσαν είναι λίγες...

Αποσυνδεδεμένος kk-pe18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #348 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 11:32:55 πμ »
Στην πραγματικότητα υπάρχουν 2 μαθήματα: ΜΑΘΗΜΑ Α - 8ωρο (2θεωρια + 6εργαστηριο) και ΜΑΘΗΜΑ Β 4ωρο (2θεωρια +2εργαστηριο).
Εμένα μου έδωσαν τις 4 ωρες εργαστηριο από το μαθημα Α, τις αλλες 2 εργαστηριακες του ιδιου μαθηματος τις πηρε αλλος!!!!και τις 2 θεωρητικες του ιδιου μαθηματος αλλος!!!

Κανονικά θα επρεπε να πάρω εγώ τουλάχιστον όλο το 8 ωρο μαθημα. Κάνω λάθος????

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #349 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 11:52:11 πμ »
Στην πραγματικότητα υπάρχουν 2 μαθήματα: ΜΑΘΗΜΑ Α - 8ωρο (2θεωρια + 6εργαστηριο) και ΜΑΘΗΜΑ Β 4ωρο (2θεωρια +2εργαστηριο).
Εμένα μου έδωσαν τις 4 ωρες εργαστηριο από το μαθημα Α, τις αλλες 2 εργαστηριακες του ιδιου μαθηματος τις πηρε αλλος!!!!και τις 2 θεωρητικες του ιδιου μαθηματος αλλος!!!

Κανονικά θα επρεπε να πάρω εγώ τουλάχιστον όλο το 8 ωρο μαθημα. Κάνω λάθος????

Όντως, θα μπορούσαν να σου δώσουν τις 8 ώρες ώστε να έχεις ένα μάθημα εξολοκλήρου, μιας που έχεις και καλή σειρά. Κι ας έπαιρναν 3 άτομα, δίνοντας στον 3ο το ΜΑΘΗΜΑ Β των 4 ωρών. Απ' ότι κατάλαβα, επειδή σπάσανε αρκετά τις ώρες, δεν έβαλαν και 2 άτομα για συνδιδασκαλία σε κάθε μάθημα, όπως πολύ συχνά γίνεται. Ίσως κι αυτό είναι μια εξήγηση, επειδή δεν πήραν επιπλέον άτομα για συνδιδασκαλία...σπάσανε τις ώρες.
Βέβαια, εμείς πέρυσι ήμασταν 3 συνολικά άτομα από τον κλάδο μου, κάναμε συνδιδασκαλία μεταξύ μας και μοιραζόμασταν 9-10 ώρες. Οπότε καταλαβαίνεις, ότι είναι και στο χέρι της Δ/σης πως θα κατανείμει τις ώρες στους εκπαιδευτές...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 715
Σύνολο: 716

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.