*

Αποστολέας Θέμα: Λήμνος  (Αναγνώστηκε 11043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Λήμνος
« στις: Αύγουστος 31, 2007, 11:27:55 μμ »
Καλησπέρα. Είναι κανείς για Λήμνο; Διαπίστωσα ότι διοριστήκαμε μόνο 6 φιλολογοι (1 από ενιαίο και 5 από ασεπ). Υπάρχει κανείς να μας δώσει πληροφορίες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λήμνος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:33:57 »

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 01:11:39 πμ »
 :) Μπορεί να μην είμαι φιλόλογος...μα την τρώω με το κουτάλι τη Λήμνο 2η χρονιά... Ό,τι θέλεις... ρώτα με....

Αποσυνδεδεμένος Ameli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 05:36:01 μμ »
Θα χαιρομουν πολυ αν καποιος εχει να μου δώσει πληροφοριες για τη Λήμνο και γενικα για τη ζώη εκει και τα δημοτικα σχολεια.Σκεφτομαι το νησι για μεταθεση

Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 08:31:20 μμ »
Ήμουν στρατιώτης εκεί πρόπερσι. Απο θέμα διασκέδασης είναι μηδαμινά. 2 καφετέριες όλες κι όλες. Γεμάτο φαντάρους το νησί. 2-3 καλά σουβλατζίδικα. Σαν νησί όμως είναι τρομερά παρεξηγημένο. Έχει πολύ μεγάλη ιστορία, έχει αξιοθέατα να δεις, όπως και μοναδικές φυσικές ομορφιές. Θεωρείται το νησί του Ηφαίστου καθώς εκεί ο θεός είχε τα εργαστήριά του. Ήταν τόπος εξορίας του Φιλοκτήτη (το προσπερνάμε όμως αυτό!!!). Ο Όμηρος χαρακτήρισε το νησί ως την πιο όμορφη στεριά της γης. Μπορείς να επισκεφτείς τη χορταρολίμνη με τα φλαμίνγκο, τις μοναδικές αμμοθύνες που θυμίζουνε Σαχάρα, καθώς και το κάστρο στην Μύρινα με τα ελάφια τα οποία πολλές φορές περπατάνε και μέσα στην πόλη. Η Μύρινα σαν μέρος καλό είναι, ήσυχο και γραφικό. Όταν έχει καλό καιρό, μπορείς να δεις πεντακάθαρα και το όρος του Άθως. Τι μου τα θύμισες τώρα και συγκινήθηκα...πάρε με μαζί σου!!! ΠΕ02 είμαι, σφύρα αν κανένα φροντιστήριο θέλει φιλολόγους!! Τώρα για τα δημοτικά που ρωτάς τι παίζει, δεν ξέρω...!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λήμνος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:33:57 »

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 08:32:40 μμ »
Το όρος του Άθω εννοούσα. Κι επίσης μην ξεχάσεις να πιεις το τοπικό κρασί..είναι τέλειο!!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 08:53:14 μμ »
Πηγα φετος διακοπες και περασα υπεροχα και  ησυχα
Εχει πολλα αξιοθεατα, υπεροχες παραλιες με κρυσταλλινα νερα, ωραιο φαγητο - ποτο (κυριως ολοφρεσκα ψαρια + υπεροχο τοπικο κρασι) και οι κατοικοι ειναι πολυ φιλοξενοι, ευγενικοι
Απο διασκεδαση εχει 2-3 καφε-μπαρ και πολλες πολλες ταβερνες
Τα χωρια φαινονται λιγο ερημικα
Η Μυρινα εχει κυρίως τη ζωη και απ'οτι καταλαβα χειμωνα μενουν ολοι εκει. Η πολη εχει οτι χρειαζεται κανεις...
Το καλο ειναι οτι εχει αεροδρομιο και τα δρομολογια των πλοιων ειναι συχνα (απο Καβαλα)
Το κοστος ζωης ειναι χαμηλο

Αυτα πιστευω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:43:01 μμ »
Ημουν στο Νηπιαγωγείο Μυρινας πριν 2 χρόνια.Πέρασα πάρα πολύ ωραία (βέβαια βρέθηκα και με καλή παρέα). Το χειμώνα όντως είναι λίγο πληκτικά αλλά μόλις αρχίζει και καλοκαιριάζει είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ.Ωραίες παραλίες ταβερνάκια με φρέσκο και φτηνό ψάρι.Οι αποστάσεις γενικότερα είναι κοντινές .
Τώρα από σχολεία Δημοτικά δε ξέρω.Μια φίλη που είχε διοριστεί στο χωριό Κορνό ,δεν πέρασε πολύ καλά .Τα παιδιά λίγα μεν αλλά πολύ άτακτα και με κακούς τρόπους.Μπορεί να έτυχε όμως.Οι Εκπαιδευτικοί στο νησί συναντιούνται συχνά για συνελεύσεις και διάφορες χοροεσπερίδες.
Ο Διευθυντής της Πρωτοβάθμιας πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός.
Μέσα σε 1 χρόνο παρακολούθησα 3 σεμινάρια.
Τα σχολεία ,τουλάχιστον τα Νηπιαγωγεία δίνουν πολύ καλά μόρι.(Μέσα στη Μύρινα 7 μόρια) Πλάκα -Παναγιά (10 μόρια)
Σουπερ μαρκετ έχει 2 μεγάλα.Τα άλλα είναι μικρά μπακαλικα.Οι τιμές παιζονται.
Αυτό πάντως που μου έκανε τεράστια εντύπωση είναι η καλοσύνη και το χαμόγελο των ντόπιων.Πολύ εξυπηρετικοί να σε βοηθήσουν οποιαδήποτε στιγμή.
Γενικότερα πολύ ωραίο νησί με φυσικές ομορφιές.
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 11:27:41 μμ »
Μετά απο 3 χρόνια στο νησί...

Το νησί απο Σεπτέμβρη μέχρι μέσα Οκτωβρίου και απο Πάσχα μέχρι Ιούνιο είναι φανταστικό. (για τους ενδιάμεσους μήνες δεν μπορώ να σου πώ, μιας και τα σπίτια τα νοικιάζουν με την "σεζον", και πολύ δύσκολα να βρεις για όλο τον χρόνο. Οπότε εδώ και 3 χρόνια, κάθε ιούνιο και σεπτέμβρη κάνω κανονική μετακόμιση...). Α τι έλεγα? Ναι, ειναι πολυ ωραία ανοιξη και φθινόπωρο. Ανοίγουν αρκετά μαγαζιά, οι παραλίες ειναι ΤΕΛΕΙΕΣ, γενικά νιώθεις λες και έχεις πάει διακοπές.

Τον χειμώνα απο την άλλη ειναι μια ερημιά. Έχει κάποιες δραστηριοότητες που μπορείς να κάνεις (γυμναστήριο, παραδοσιακοί χοροί, τμήματα ΚΕΕ, και γενικά όλο και κάτι προκύπτει). Ειναι ήρεμα και ήσυχα και απολαμβάνεις την ζωή εκτός πόλης. Η Μύρινα έχει αρκετές δημόσιες υπηρεσίες (ΙΚΑ, Εφορία , ΚΕΠ) και αρκετές τράπεζες.  Οι εκπαιδευτικοί κάνουν παρέα μεταξύ τους, και δεν θα συμφωνήσω καθόλου με τους πιο πάνω, αφού εμένα οι ντόπιοι μου δίνουν την εντύπωση οτι και χάρη μας κάνουν που είμαστε στο νησί τους.

Η συγκοινωνία με την στεριά: Αεροπλάνα (2 πτήσεις) καθημερινά για αθήνα (και aegean και Olympic) και για θεσσαλονίκη 4/5 φορές την εβδομάδα, θα δείξει τώρα που θα γίνει ο διαγωνισμός για τις άγονες γραμμές. Πλοια ΕΛΑΧΙΣΤΑ για αθήνα και το ταξίδι πολύωρο, πιο συχνή συγκοινωνία για Καβαλα.

Σουπερ Μάρκετ όπως είπαν και πιο πριν έχει 2 μεγάλα, τα υπόλοιπα μπακάλικα, βέβαια και το τι θα βρεις στα μεγάλα και σε τι τιμές αστα.

Γενικά το νησί ειναι *σχετικα* μεγάλο και έχει το μεγάλο συν του αεροδρομίου. Γι αυτά που προσφέρει, τα μόρια είναι ΠΟΛΥ καλα.

Αποσυνδεδεμένος Ameli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:38:32 πμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.Ειμαι ηδη φέτος σε νησι στα δωδεκανησα πολυ πιο μικρο απο τη Λήμνο οπότε φανταζομαι θα αντεξω και εκει!!Σκεφτομουν τη Λήμνο γιατι ειμαι απο Θεσσαλονικη και με βολευει πιο πολυ.

ευχαριστω και παλι!

οι δρομοι πως ειναι?????τωρα πηρα διπλωμα....

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:05:11 μμ »
Καλοί είναι οι δρόμοι, απλά οι ντόπιοι νομίζουν ακόμα οτι οδηγούνε γάιδαρο και οδηγούνε όπως να ναι...
χεχεχ

αντε με το καλό να μας έρθεις! :-)

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:04:46 πμ »
Οι δρόμοι είναι χάλια για καινούργια αυτοκίνητα. Για παλιά που δεν σε νοιάζουν οι λακκούβες, οι πλακόστρωτοι δρόμοι και οι δρόμοι με τσιμέντο ή λίγη άσφαλτο λίγο τσιμέντο και λίγο πλακόστρωτο, μια χαρά είναι.

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:15:26 μμ »
Δικιο εχει ο συνάδελφος  :-)  Εγω εννοούσα έξω απο την Μύρινα, σε περίπτωση που μετακινήσε σε μακρινό σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 28, 2012, 07:33:22 μμ »
Καλησπέρα!!!Γνωρίζει κάποιος αν την προηγούμενη σχολική χρονιά πήραν αναπληρωτές αγγλικών στη Λήμνο,είτε πρωτοβάθμια είτε δευτεροβάθμια;Γενικά τι γίνεται μ'αυτό το νησί....έχει κενά!;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2012, 07:35:58 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λήμνος
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 06:50:56 μμ »
δευτεροβαθμια:  β' λεσβου που παρουσιαζόμαστε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.