*

Αποστολέας Θέμα: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 41370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirtoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:12:37 μμ »
Απλα για ενημερωση:
5-9-12 πηραν 1292
5-10-12 πηραν 235
12-10-12 πηραν 5
12-11-12 πηραν 38
11-1-13 πηραν 21
1-3-13 πηραν 4
η επομενη φαση ποτε λετε να βγει και ποσους θα παρει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:12 »

Αποσυνδεδεμένος miloupaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:14:58 μμ »
Καλησπέρα κορίτσια και απο μένα! Η αλήθεια είναι οτι ούτε εγω γνώριζα για το πρόγραμμα αυτο(ζεπ),φαντάζομαι και οι περισσότερες μόνιμες δεν θα ξέρουν.Οπότε καλό θα ήταν να συνταχθεί κάτι σχετικό με αυτό και να προωθηθεί με μειλ στα σχολεία.Να ρωτήσω κάτι αν ένα ολοήμερο σχολείο έχει 2 άτομα, λειτουργεί κανονικά και το ολοήμερο, για να γίνει τέτοια πρόγραμμα στο σχολείο θα προσληφθεί 3ο άτομο?? Οπως δλδ γίνεται και στην παράλληλη?

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:43:22 μμ »
Καλησπέρα κορίτσια και απο μένα! Η αλήθεια είναι οτι ούτε εγω γνώριζα για το πρόγραμμα αυτο(ζεπ),φαντάζομαι και οι περισσότερες μόνιμες δεν θα ξέρουν.Οπότε καλό θα ήταν να συνταχθεί κάτι σχετικό με αυτό και να προωθηθεί με μειλ στα σχολεία.Να ρωτήσω κάτι αν ένα ολοήμερο σχολείο έχει 2 άτομα, λειτουργεί κανονικά και το ολοήμερο, για να γίνει τέτοια πρόγραμμα στο σχολείο θα προσληφθεί 3ο άτομο?? Οπως δλδ γίνεται και στην παράλληλη?
Ναι, ακριβώς. Όπως στην παράλληλη η νηπιαγωγός είναι δίπλα στο/α παιδί/ά που έχουν ειδικές ανάγκες έτσι και στη ΖΕΠ η νηπιαγωγός είναι δίπλα στο/α παιδί/ά που ανήκουν σε χαμηλά κοινωνικοοικονομικά στρώματα και χρειάζονται μια παραπάνω στήριξη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:49:40 μμ »
πιστευετε να γινει και αλλη φαση;;;dimitris  γιατι δεν τα καλυψαν τα κενα;;ειναι εγκυρο αυτο που ειπεσ οτι καθε μηνα προσλαμβανουν εναν αριθμο απο εσπα ;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:12 »

Αποσυνδεδεμένος miloupaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:56:25 μμ »
Ναι, ακριβώς. Όπως στην παράλληλη η νηπιαγωγός είναι δίπλα στο/α παιδί/ά που έχουν ειδικές ανάγκες έτσι και στη ΖΕΠ η νηπιαγωγός είναι δίπλα στο/α παιδί/ά που ανήκουν σε χαμηλά κοινωνικοοικονομικά στρώματα και χρειάζονται μια παραπάνω στήριξη.
Σ'ευχαριστώ πολύ! Θα διαβάσω περισσότερο για το πρόγραμμα για να είμαι και εγω ενημερωμένη και στο σχολείο που θα τοποθετηθώ θα το αναφέρω, και στην διεύθυνση επίσης! Άλλωστε ο νομός εδώ(μεσσηνία) και κυρίως στα χωριά είναι γεμάτος από αλλοδαπούς(και το μόνο σίγουρο οτι είναι απαραίτητη μία τετοια υποστήριξη στα παιδάκια τους και όχι μόνο σε αυτά).

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:02:35 μμ »
Με αφορμή την ερώτηση μία κοπέλας που με ρώτησε γι' αυτό το πρόγραμμα εδώ στο φόρουμ, πώς μπορεί, δηλαδή, να κάνει αίτηση ρώτησα τον Καψαλάκη: Γεια σας, κύριε Ζαχαρία! Μήπως ξέρετε πώς μπορεί να κάνει μία προϊσταμένη νηπιαγωγείου αίτηση για τα ΖΕΠ; Μέχρι πότε είναι οι αιτήσεις και αν έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση; Σε ποιον θα μπορούσε να απευθυνθεί; Ευχαριστώ πολύ!
Και μου απάντησε: Καλησπέρα. Στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό θεμάτων ή καλύτερα στη σχολική σύμβουλο.....

Οπότε διαβάστε την εγκύκλιο για τη ΖΕΠ για να είστε ενημερωμένες και αν έχετε παιδιά που να προέρχονται από χαμηλά κοινωνικοοικονομικά στρώματα ή είναι αλλοδαπά ρωτήστε τη σύμβουλο σας. Μπορεί να σας αποθαρρύνει (για να μη γίνουν προσλήψεις) εσείς να επιμείνετε! Οι αιτήσεις γίνονται μέσα στον Οκτώβριο πάντα, οπότε δεν έχουμε πολύ χρόνο για να στείλουμε την επιστολή.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kalinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:04:49 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα!Κι εγώ απέξω..Γράφω συνέχεια στον τοίχο του γνωστού αιρετού και μάλλον θα με διαγράψει..Μάλιστα σήμερα έγραψε πως νοιάζεται για εμάς παρά το γεγονός πως του επιτεθήκαμε..Και φυσικά ανέφερε πάλι την υποχρεωτική προσχολική αγωγή που χάρι σε αυτόν υφίσταται!!Κι όμως του απάντησα κατάλληλα!!Όσοι μπαίνετε και διαβάζετε θα καταλάβετε..Θεωρώ πως ο συγκεκριμένος μας κοροϊδεύει..Πιστώσεις όπως είδαμε μπορούν να βρεθούν!!!Ας συνεχίσουμε να πιέζουμε για να καλυφθούν ΟΛΑ τα κενά μας!!Να φαινόμαστε και στη σελίδα του, θα έλεγα εγώ!Να καταλάβει πως δεν αστειευόμαστε!!Κι ελπίζω να μην είμαστε λιγότεροι λόγω των χθεσινών προσλήψεων!!Καλό απόγευμα!!

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:17:20 μμ »
ακόμα προσπαθώ να ξεπεράσω τον χθεσινο αποκλεισμόοοοοο.....

οπότε ας κανουμε κάτι πιο σημαντικό, πιο δραστικό, πιο αισιόδοξο, μ΄αυτό τον σκοπό συστρατευτηκαμε άλλωστε!
Είδα οτι έχετε ανοιξει συζητηση για τα ΖΕΠ. Μια καλή συνάδελφος μυ έστειλε να σας προωθήσω το εξής μηνυμα: ...να εξηγησω καποια πραγματα απο την εμπειρια μου στο ζεπ(ημουν στις 3 προπερσινες προσληψεις)επειδη διαβαζω οτι γραφεται στα φορουμ για ζεπ και πιστευω οτι υπαρχει συγχυση.εσυ σαν δυναμικο μελος του pde τα μεταφερεις αν θες.   Οι προσληψεις γινονται απο τον κανονικο πινακα. Τα νηπιαγωγεια πρεπει να βρισκονται κοντα η να συστεγαζονται με δημοτικο(το σχολειο που ημουν στο ολυμπιακο χωριο αναγκαστηκε να παρει το προγραμμα επειδη το ειχε το δημοτικο)  Δεν ειναι αναγκη να ειναι ολοημερο μπορει να ειναι κλασσικο.  ΠΡΕΠΕΙ να βρισκεται σε περιοχη με κοινωνικα,οικονομικα η αλλου ειδους προβληματα(μενιδι-τσιγγανοι-προβλημα γλωσσας,ολυμπ.χωριο-ρωσσοποντιοι-προβημα γλωσσας). Εχει πολυ χαρτουρα και γραψιμο και πρεπει η προισταμενη να το θελει. Στα θετικα ειναι οτι το ζεπ εξοπλιζει το σχολειο ,ε τα ΠΑΝΤΑ και ολες οι δρασεις πληρωνονται απ το ζεπ(θεατρα εκδρομες ολα δωρεαν.Αν καταλαβαιναν οι προισταμενες τα πλεονεκτηματα για το σχολειο θα παρακαλουσαν ,αρκει να πληρει τις προυποθεσεις....

Θεωρώ ότι πρέπει να γίνει προώθησει του προγράμματος. Κάπου κάποια συνάδελφος ανέφερε να γράψουμε επιστολή κ να την προωθήσουμε στα νηπιαγωγεία για να προτρέψουμε τις προισταμενες να κανουν αιτήσεις για το πρόγραμμα. Συμφωνώ απόλυτα. Αν συμφωνούμε όλοι ας το ξεκινήσουμε.

Pandwra το συνέδριο τι λεει? ;)

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:28:10 μμ »
πολυ ευχαριστω την κοπελα μεσω της ευδοκιας για την σαφεστατη απαντηση για το ζεπ !!!!!!!!!!! την δευτερα ορμαω στη συμβουλο !!!! βεβαια εχω 2 αλλοδαπα αλλα η περιοχη λιγο, εχω μια επιφυλαξη .....δημος παρνασσου !!!! εγω θα το προτεινω....... πολυ ευχαριστω.....

Αποσυνδεδεμένος happyhippo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:57:14 μμ »
να μαι κι εγω πάλι :Dηθικόν???λοιπόν μην απογοήτευομαστε εγώ πιστεύω μια φάση ακόμα θα την κάνει π.χ κέρκυρα ζήτησαν 35 και πήραν 20 και σε άλλες περιοχές αλλά και έτσι να μην έιναι εμάς μας νοιάζει το δάσος και όχι το δέντρο.θα παίρναμε εργασιακή παράταση για έναν χρόνο ακόμη και μετά......????εγω άνετα έπιανα κρήτη φέτος με την σειρά  που εχω(μόνο κρήτη φυσικά ) αλλά ευτυχώς που δεν την δήλωσα και δεν μετανιώνω  για την επιλογή μου ..είπαμε να ξενιτεύομαστε τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά να έχει και κάποιο νόημα.ναι μέν μου κακοφάνηκε γιατί λατρεύω την δουλεία μου αλλά τα τελευταία χρόνια δεν υπήρχε προσωπική ζώη ΄...Από εδω και πέρα τι κάνουμε ?????ένας αιρετός προχθές μου είπε (σας παρακαλώ μην εξαφανιστείτε πάλι γιατι θα τρέχετε τον ιούνιο ,κάντε συλλόγους γράψτε επιστολές κ.τ.λ)οπότε δεν πρέπει να χαθούμε.τονίσαμε στην συνάντηση προχθες (μια κοπέλα συγκεκριμένα)και το πιο απλο.τον νοέμβρη έχουμε εκλογές !!!εεεε ας βγάλουμε επιτέλους έναν αιρετο και εμείς νηπιαγωγό και μόνο!!!!!!!αυτό μπορεί να γίνει από αυτές που δουλεύουν φέτος όποτε ενημερώστε!!!!!!και δεν έχω τίποτα με δασκάλους να τονίσω έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 07:49:17 μμ »
Ωραία, λοιπόν, ας συντάξουμε μία επιστολή που θα λέμε και για το οικονομικό μέσα που είναι πολύ σημαντικό. Τώρα για τις υποβαθμισμένες περιοχές, να θυμίσω ότι πέρυσι στους δασκάλους πήρε ΖΕΠ σε όλους τους νομούς (οι περισσότεροι πήγαν στις πρωτεύουσες των νομών). Για τις Σέρρες που ξέρω δύο κοπέλες τις είχαν βάλει σε σχολείο τσιγγανοπαίδων (που υπάρχει άλλωστε σε κάθε πόλη).Όμως και στα κέντρα των μεγάλων πόλεων ή σε περιοχές όπως η Βοιωτία υπάρχει σε πολλές τάξεις μεγάλος αριθμός αλλοδαπών παιδιών. Θα μπορούσαμε εκεί να στοχεύσουμε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος zael

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 08:20:55 μμ »
Το ρεθυμνο που μπήκα εγώ ζήτησε 25 και πήρε 17 αποκλειστικά για ολοήμερο που σημαίνει οτι αρκετά πρωινά τμήματα εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα. Είμαστε όλες μαζι μην το ξεχνάτε. Ο αγώνας συνεχίζεται. Απο Δεύτερα θα σας δώσω περισσότερες πληροφορίες απο την αθμια. Κουράγιο.

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 08:45:52 μμ »
Μετά από απουσία, δεν ξέρω και γω πόσων ημερών... έχω μείνει χωρίς ίντερνετ και προσπαθούσα να ενημερώνομαι μέσω κινητού, μετά δυσκολίας.... για άλλη μια φορά, έμεινα απ έξω και γω...
Πρώτη φορά το ζω και γω αυτό το πράγμα και έχω απογοητευθεί απίστευτα.... δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.. να αρχίσω να ψάχνω για άλλη δουλειά; Να μην ψάχνω μπας και βγει καμιά ακόμη φάση σοβαρή; Πραγματικά αυτό που γίνεται φέτος με έχει ρίξει πολύ...
Καλή τοποθέτηση σε όλα τα παιδιά που διορίστηκαν και ας ελπίσουμε ότι θα έρθει κάτι καλό!
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 09:06:05 μμ »
να μαι κι εγω πάλι :Dηθικόν???λοιπόν μην απογοήτευομαστε εγώ πιστεύω μια φάση ακόμα θα την κάνει π.χ κέρκυρα ζήτησαν 35 και πήραν 20 και σε άλλες περιοχές αλλά και έτσι να μην έιναι εμάς μας νοιάζει το δάσος και όχι το δέντρο.θα παίρναμε εργασιακή παράταση για έναν χρόνο ακόμη και μετά......????εγω άνετα έπιανα κρήτη φέτος με την σειρά  που εχω(μόνο κρήτη φυσικά ) αλλά ευτυχώς που δεν την δήλωσα και δεν μετανιώνω  για την επιλογή μου ..είπαμε να ξενιτεύομαστε τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά να έχει και κάποιο νόημα.ναι μέν μου κακοφάνηκε γιατί λατρεύω την δουλεία μου αλλά τα τελευταία χρόνια δεν υπήρχε προσωπική ζώη ΄...Από εδω και πέρα τι κάνουμε ?????ένας αιρετός προχθές μου είπε (σας παρακαλώ μην εξαφανιστείτε πάλι γιατι θα τρέχετε τον ιούνιο ,κάντε συλλόγους γράψτε επιστολές κ.τ.λ)οπότε δεν πρέπει να χαθούμε.τονίσαμε στην συνάντηση προχθες (μια κοπέλα συγκεκριμένα)και το πιο απλο.τον νοέμβρη έχουμε εκλογές !!!εεεε ας βγάλουμε επιτέλους έναν αιρετο και εμείς νηπιαγωγό και μόνο!!!!!!!αυτό μπορεί να γίνει από αυτές που δουλεύουν φέτος όποτε ενημερώστε!!!!!!και δεν έχω τίποτα με δασκάλους να τονίσω έτσι.




νας αιρετός προχθές μου είπε (σας παρακαλώ μην εξαφανιστείτε πάλι γιατι θα τρέχετε τον ιούνιο ,κάντε συλλόγους γράψτε επιστολές κ.τ.λ)οπότε δεν πρέπει να χαθούμε.[/b][/u]τονίσαμε στην συνάντηση προχθες (μια κοπέλα συγκεκριμένα)και το πιο απλο.τον νοέμβρη έχουμε εκλογές !!!εεεε ας βγάλουμε επιτέλους έναν αιρετο και εμείς νηπιαγωγό και μόνο!!!!!!!αυτό μπορεί να γίνει από αυτές που δουλεύουν φέτος όποτε ενημερώστε!!!!


ΣΥΜΦΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ.ΠΡΕΠΕΙ να ειμαστε σε δραση  ολη τη σχολικη χρονια που διανυουμε ,σαν αναπληρωτριεσ να ενημερωνομαστε για τα παντα,και οποιεσ αναπληρωτριεσ ειναι και προισταμενεσ στα σχολεια ασ προωθησουνκαι το ζεπ και να ανοιγουν και τμηματα ολοημερων.ειναι κοινο γνωστο οτι οι μονιμεσ δεν θελουν τα ολοημερα.εμεισ να ενημερωνουμε τουσ γονεισ για τα θετικα τουολοημερου ωστε οπου μπορουμε να γινουν του χρονου και νεα τμηματα ολοημερων νηπιαγωγειων.
επισησ να λεμε στουσ γονεισ οτιτα προνηπια καλο ειναι να πηγαινουν νηπιαγωγειο,φετοσ παρατηρηθηκε πολλα προνηπια να πηγαινουν σε παιδικουσ μεσω εσπα,στο δικο μου νηπιαγωγειο εφυγαν 6 προνηπια και πηγαν μεσωεσπα .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 792
Σύνολο: 804

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.