*

Αποστολέας Θέμα: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 11277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:14:09 μμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα για να προτείνω κάτι σε όλους όσους από εμάς κάναμε ή θα κάνουμε μέχρι αύριο την αίτηση. Επειδή η προχειρότητα του συστήματος είναι σκέτο σκάνδαλο και εμπαιγμός, προτείνω να στείλουμε μαζικά email παραπόνων (για το μικρό χρονικό περιθώριο, τις απαράδεκτες ασάφειες, την απρόβλεπτη συμπεριφορά του συστήματος και ότι άλλο θέλει ο καθένας) στην Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης. Δεν μπορεί να μας πασάρουν ένα τέτοιο έκτρωμα και εμείς να σπάμε το κεφάλι μας επειδή αυτοί είναι άχρηστοι. Πρέπει να κάνουμε κάτι για αυτό, υποτιμούν τελείως την νοημοσύνη μας. Δεν μπορεί να ανεχόμαστε τα πάντα σε αυτό το τόπο στωικά, χωρίς διαμαρτυρία και στο τέλος να τρωγόμαστε και μεταξύ μας. Ας τους στείλουμε όλοι από ένα email παραπόνων για να τους δώσουμε ένα μήνυμα, δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Τι λέτε συνάδελφοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:32 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:20:36 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα! που να το στείλουμε?

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:23:29 μμ »
συμφωνω!!Δουλευω 5 χρονια σε ΙΕΚ και το φετινο.....δεν εχει όρια......

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:37:52 μμ »
Η μόνη διεύθυνση email που βρήκα από την σελίδα τους είναι το gsae@gsae.edu.gr . Δεν θέλει συντονισμό από την μεριά μας: Απλά γράφει ο καθένας την άποψή του για το σύστημα και τον τρόπο που γίνονται οι αιτήσεις και το στέλνει. Αν κάποιος βρει κάποια άλλη διεύθυνση email μπορεί να την αναφέρει εδώ. Εγώ συντάσσω ένα κείμενο και θα το στείλω έτσι και αλλιώς, ακόμα και αν είμαι ο μόνος που θα στείλει. Ας με θεωρήσουν γραφικό, δεν με νοιάζει, τουλάχιστον θα έχω την συνείδησή μου ήσυχη ότι έκανα κάτι παραπάνω από το να σπάω το κεφάλι μου χωρίς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:32 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 10:44:18 μμ »
Ευγε συνάδελφε. . . .!  Είναι καραγκιόζηδες οι άνθρωποι!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:05:39 μμ »
ωραία , ασ ξεκινήσουμε απο αυτό τότε ...

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 01:17:26 μμ »
δηλαδη αυτό το email είναι του υπουργείου μήπως πρέπει να απευθυνθούμε σε κάποια άλλη διεύθυνση (παραπόνων - συνηγόρου) ανεξαρτήτως υπουργείου ώστε να μην καταλήξουν τα εμαιλ μας στον κάδο?αχ τι έχουν να ακούσουν....

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 01:21:29 μμ »
Μια ημέρα για να κάνουμε αίτηση και τα τηλέφωνα που έχουν δώσει "δεν λειτουργούν προσωρινά για τεχνικούς λόγους". Ήμαρτον...Εγώ ετοίμασα το κείμενο ήδη και θα το στείλω στην διεύθυνση που έχω γράψει παραπάνω αλλά και όπου αλλού έχει να προτείνει κάποιος συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 01:24:37 μμ »
εγώ τώρα έστειλα στο email που είπες αλλά και χθες το μεσημερι πήρα στο υπουργείο να διαμαρτυρηθώ για την κατασταση με ακουγαν υπομονετικα και ειπαν καταλαβαινουμε θα κανουμε οτι μπορουμε >:( >:( >:(


η κατάσταση για τις αιτήσεις στα ΔΙΕΚ άκρως απαράδεκτη!!!

1)ελάχιστο χρονικό περιθώριο
2) κανείς δεν απαντούσε στα τηλέφωνα
3) διευκρινίσεις για ορθή συμπλήρωση πεδίων της φόρμας καμία
4) οι άνθρωποι που βάζουν πρώτη φορα τα χαρτιά τους πελαγωμένοι ( ελπίζοντας για μια θέση έστω και λίγων ωρών, γιατι η ανεργία σπάει κόκκαλα)
5) δυσκολία εισόδου στην πλατφόρμα
6) email επιβεβαίωσης δεν έρχονται
7) τροποποιήσεις σε στοιχεία και μπλοκάρει πάλι το σύστημα

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 01:26:54 μμ »
κοιταξτε λιγο να δειτε...
οταν 10 χρονια ο εκπαιδευτικος εχει δεχθει τον θεσμο ωρομισθιου τα αλλα ειναι πταισματα...

γελανε με τα μικρα οι μεγαλοι οταν βλεπουν κοσμο που:
1.στην ασπαιτε φωναζουν καποιοι που δεν μετρανε γαλλικα αλλα πληρωνουν!
2.στα ιεκ που φωναζουν καποιοι για το συστημα,μοριοδοτηση,ασαφειες προκυρηξης αλλα οχι για τις 2 ωρες που θα παρουν τελικα σαν τα λιμα της εκπαιδευσης!
3.στις επας οαεδ που φωναζουν καποιοι γιατι δεν μετραει 10 χρονια η επαγγελματικη και οχι 20 και οχι για το οτι θα παρουν 2 ωρες και οσοι παρουν 20 θα ειναι με συμβαση ωρομισθιου!

κλπ κλπ κλπ

εδω 3 ειναι λυσεις:
1.ή φωναζεις για σοβαρα θεματα
2. δεν ασχολεισαι
3.μαζευονται ολοι οι ωρομισθιοι και δεν κανουν χαρτια πουθενα!ας πανε αυτοι να κανουν μαθημα...για πειτε μου ειναι δυσκολο αυτο;φωνη και χαρτια δεν πανε μαζι!ποσοι απο εσας δεχεστε να ακυρωσετε την αιτηση;1 %...καληνυχτα μετα

μην τρελενεστε με ενα ιεκ και καθε ιεκ που μετραει 100 προσοντα(τζοκερ να μπεις),κανουν 100 αιτηση και θα παρουν 1,αυτος ο 1 θα παρει 3 ωρες,θα πληρωθει σε 2 χρονια και του χρονου παιζει να μην ξαναειναι εκει γιατι θα ρθει κανας υπεραριθμος μονιμος...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2013, 01:45:37 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 04:07:56 μμ »
κοιταξτε λιγο να δειτε...
οταν 10 χρονια ο εκπαιδευτικος εχει δεχθει τον θεσμο ωρομισθιου τα αλλα ειναι πταισματα...

γελανε με τα μικρα οι μεγαλοι οταν βλεπουν κοσμο που:
1.στην ασπαιτε φωναζουν καποιοι που δεν μετρανε γαλλικα αλλα πληρωνουν!
2.στα ιεκ που φωναζουν καποιοι για το συστημα,μοριοδοτηση,ασαφειες προκυρηξης αλλα οχι για τις 2 ωρες που θα παρουν τελικα σαν τα λιμα της εκπαιδευσης!
3.στις επας οαεδ που φωναζουν καποιοι γιατι δεν μετραει 10 χρονια η επαγγελματικη και οχι 20 και οχι για το οτι θα παρουν 2 ωρες και οσοι παρουν 20 θα ειναι με συμβαση ωρομισθιου!

κλπ κλπ κλπ

εδω 3 ειναι λυσεις:
1.ή φωναζεις για σοβαρα θεματα
2. δεν ασχολεισαι
3.μαζευονται ολοι οι ωρομισθιοι και δεν κανουν χαρτια πουθενα!ας πανε αυτοι να κανουν μαθημα...για πειτε μου ειναι δυσκολο αυτο;φωνη και χαρτια δεν πανε μαζι!ποσοι απο εσας δεχεστε να ακυρωσετε την αιτηση;1 %...καληνυχτα μετα

μην τρελενεστε με ενα ιεκ και καθε ιεκ που μετραει 100 προσοντα(τζοκερ να μπεις),κανουν 100 αιτηση και θα παρουν 1,αυτος ο 1 θα παρει 3 ωρες,θα πληρωθει σε 2 χρονια και του χρονου παιζει να μην ξαναειναι εκει γιατι θα ρθει κανας υπεραριθμος μονιμος...

Φίλε nikikostas123 το θέμα δεν είναι να φωνάξουμε ελπίζοντας ότι θα μας πάρουν ή αν μας πάρουν θα σωθούμε. Το θέμα είναι να φωνάξουμε γιατί υποτιμούν την νοημοσύνη μας. Εγώ δεν "φώναξα" για μια συγκεκριμένη κατηγορία και ανάλογα με τα συμφέροντά μου (όπως είναι της μόδας τελευταία), αλλά για όλους ανεξαιρέτως.

Όσον αφορά τα παραπάνω που λες:

Η λύση 3 δεν είναι ρεαλιστική με την ανεργία που υπάρχει. Αν δεν υπήρχε ανεργία δεν θα έκανε κανένας αίτηση για ψίχουλα, να είσαι σίγουρος.
Στην λύση 1 λες ότι αξίζει να φωνάζει κάποιος για σοβαρά θέματα και όχι μικρά. Εγώ θα σου πω ότι φώναξε για τα μικρά και μετά πιάσε και τα μεγάλα. Πολύ φοβάμαι όμως ότι κανένας δεν φωνάζει ούτε για τα μικρά ούτε και τα μεγάλα και καταλήγουν όλοι στην λύση 2.

Εγώ έκανα μια πρόταση, από εκεί και έπειτα αν πιστεύει κάποιος ότι δεν αξίζει τον κόπο ή δεν είναι σοβαρός ο λόγος ας προτείνει κάτι εδώ και τώρα στην πράξη και όχι στην θεωρία, από θεωρία χορτάσαμε. Αλλιώς ας μείνει στην συνηθισμένη λύση 2 χρησιμοποιώντας όποιο επιχείρημα θέλει  και ας αφήσει τους υπόλοιπους να ασχοληθούν με "μικρά θέματα".

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:25:56 μμ »
Είμαι κ εγώ άλλη μια αιτούσα κ συμπάσχω μαζί σας... Μακάρι η διαμαρτυρία μας να βρει ανταπόκριση !  >:(

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:26:43 μμ »
Καλησπέρα ! Προτείνω κάποιος να συντάξει ένα κείμενο με την διαμαρτυρία σχετικά με όλο αυτο το θεατράκι του παραλόγου και να το ποσταρει εδώ ώστε να το στείλουμε ολοι οσοι θελουμε να διαμαρτυρηθουμε. Και να βρουμε και την σωστη διεύθυνση email.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μαζική διαμαρτυρία για τις αιτήσεις στα Δ. ΙΕΚ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 06:56:35 μμ »
Για το ότι εδώ και 1 χρόνο είναι πρόσληψη με "σύμβαση μίσθωσης έργου ωριαίας αντιμισθίας διδασκαλίας", δεν ανησυχεί κανένας από εσάς που κάνατε και φέτος τις αιτήσεις;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.