*

Ψηφοφορία

Δεδομένης της ελλειπής εκπροσώπισης του κλάδου μας σε όλα τα επίπεδα, τι από τα παρακάτω θα σας αντιπροσώπευε και θα συμμετείχατε ενεργα;

Σύσταση Επιστημονικής Ένωσης Προσχολικής/ Πρωτοσχολικής Εκπαίδευσης (ΠΕ60)
30 (40%)
Ενεργοποίηση Πανελλήνιας Ενωσης Αναπληρωτών Νηπιαγωγών (ΠΕΑΝ)
38 (50.7%)
Δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Αναπληρωτών Νηπιαγωγών
7 (9.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 74

Η ψηφοφορία έληξε: Οκτώβριος 30, 2013, 06:26:00 μμ

Αποστολέας Θέμα: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 44220 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:31:00 πμ »
Τέλεια! Άντε να έχουμε και πολύ μεγάλη συμμετοχή!
Να έχεις τα μάτια ανοιχτά στις ομορφιές του κόσμου, να έχεις το μυαλό ανοιχτό στη γνώση, να έχεις την καρδιά ανοιχτή στην αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:10 »

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:35:49 πμ »
Αντε βρε!Σας έχω ευχάριστα νέα.Επικοινώνησα με πρώην μέλος της ΠΕΑΝ και μου έστειλε το καταστατικό σε ηλεκτρονική μορφή.Το προωθώ με mail στον δικηγόρο για να δω αν όλα είναι νόμιμα και σωστά.Θέλετε να το αναρτήσω στο forum έτσι ώστε να έχουν όλοι την δυνατότητα να το διαβάσουν;Θα συναντηθώ κάποια στιγμή μαζί της να μου δώσει και την σφραγίδα του συλλόγου.Αν καταλήξει η ψηφοφορία σε ενεργοποίηση της ΠΕΑΝ πώς προχωράμε;Εκλογές και τέτοια;Να ρωτήσω τον δικηγόρο;Δεν ξέρω καθόλου την διαδικασία....
Μπραβο σου raniasop!τελεια.συνεχιζουμε δυναμικα!

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:41:19 πμ »
κορίτσια σας είχα χάσει, δεν ήξερα ούτε ότι συνδιαλέγεστε μέσω του"πρόθεση δημιουργίας....", ούτε για την ψηφοφορία και μάλιστα μου έκανε εντύπωση που σε άλλο σημείο φαινόταν σαν μόνο ζήτημά μας το ΖΕΠ.
Τέλος πάντων τώρα που σας βρήκα ψηφίζω, ενημερώνω γνωστές και είμαι μέσα σε όλα.
Ισως καποιες κοπελες να μην γνωριζουν για την ψηφοφορια και γι' αυτο να απεχουν.οχι να μη θελουν...

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 02:24:58 μμ »
Καλησπέρα κορίτσια!

     Βλέπω η ομάδα έχει πέσει λίγο και απογοητεύομαι.Γιατί έτσι;Να ξέρετε ότι απο'δω και πέρα έτσι θα είναι τα πράγματα και πρέπει να μην μας παίρνει από κάτω ούτε να διαλυόμαστε με την πρώτη δυσκολία ή ασυμφωνία.
     Στο θέμα μας τώρα.Διαβάζοντας το καταστατικό μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.Ο δικηγόρος μου είπε ότι αν χρειαστεί κάποια τροπολογία πρέπει ν'απευθυνθούμε στο πρωτοδικείο για την αλλαγή.Τα κομμάτια που με δυσκολεύουν είναι τα εξής:

α)Η επωνυμία.Βλέποντας ότι είμαστε διασκορπισμένες και ότι οι περισσότερες αναπληρώτριες που ήμασταν Αθήνα, έφυγαν για επαρχία,νομίζω ότι μπορεί η έδρα του συλλόγου να μην βρίσκεται Αθήνα λόγω έλλειψης ατόμων, αν και θα'πρεπε γιατί καλώς ή κακώς, υπουργεία, ΔΟΕ και συντονιστικό εδρεύουν εδώ και άρα εδώ θα γίνονται οι σφαγές :o :o :o
β)Στο σημείο που λέει μέλη-εγγραφή μελών αναφέρει πως με την εγγραφή απαιτείται ν'ακολουθεί και αίτηση που θα βεβαιώνει την πρόσληψη του υποψήφιου μέλους ως προσωρινού αναπληρωτή.Εγώ δεν συμφωνώ μ'αυτό.Μπορούν να είναι μέλη και άτομα που είναι γραμμένα στον πίνακα αναπληρωτών αλλά δεν είχαν την τύχη να δουλέψουν μέχρι σήμερα.Γιατί να τους αποκλείουμε;Δεν ξέρω αν συμφωνείτε...
γ) και τελειώνοντας για να μην σας κουράζω, αναφέρει ότι η ένωση διατηρεί βιβλία(μητρώο μελών, βιβλίο πρακτικών κλπ κλπ).Αυτά που θα τα βρούμε που μου είπαν ότι έχι μείνει μόνο η σφραγίδα;Ή δεν χρειάζονται αφού εμείς θα φτιάξουμε καινούρια;
    Αυτά!Τροφή για σκέψη και μην χάνεστε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:10 »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 02:40:53 μμ »
σχετικά  με το β) συμφωνώ μαζί σου ότι, μέλη μπορούν να είναι και άτομα που είναι γραμμένα στον πίνακα αναπληρωτών αλλά , δεν έχουν δουλέψει μέχρι σήμερα!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 02:58:05 μμ »
σχετικά  με το β) συμφωνώ μαζί σου ότι, μέλη μπορούν να είναι και άτομα που είναι γραμμένα στον πίνακα αναπληρωτών αλλά , δεν έχουν δουλέψει μέχρι σήμερα!!
Και αυτα τα άτομα είναι εκατοντάδες ,οπότε αυτό σίγουρα είναι καλό!

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 03:07:03 μμ »
Καλησπέρα κορίτσια!

     Βλέπω η ομάδα έχει πέσει λίγο και απογοητεύομαι.Γιατί έτσι;Να ξέρετε ότι απο'δω και πέρα έτσι θα είναι τα πράγματα και πρέπει να μην μας παίρνει από κάτω ούτε να διαλυόμαστε με την πρώτη δυσκολία ή ασυμφωνία.
     Στο θέμα μας τώρα.Διαβάζοντας το καταστατικό μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.Ο δικηγόρος μου είπε ότι αν χρειαστεί κάποια τροπολογία πρέπει ν'απευθυνθούμε στο πρωτοδικείο για την αλλαγή.Τα κομμάτια που με δυσκολεύουν είναι τα εξής:

α)Η επωνυμία.Βλέποντας ότι είμαστε διασκορπισμένες και ότι οι περισσότερες αναπληρώτριες που ήμασταν Αθήνα, έφυγαν για επαρχία,νομίζω ότι μπορεί η έδρα του συλλόγου να μην βρίσκεται Αθήνα λόγω έλλειψης ατόμων, αν και θα'πρεπε γιατί καλώς ή κακώς, υπουργεία, ΔΟΕ και συντονιστικό εδρεύουν εδώ και άρα εδώ θα γίνονται οι σφαγές :o :o :o
β)Στο σημείο που λέει μέλη-εγγραφή μελών αναφέρει πως με την εγγραφή απαιτείται ν'ακολουθεί και αίτηση που θα βεβαιώνει την πρόσληψη του υποψήφιου μέλους ως προσωρινού αναπληρωτή.Εγώ δεν συμφωνώ μ'αυτό.Μπορούν να είναι μέλη και άτομα που είναι γραμμένα στον πίνακα αναπληρωτών αλλά δεν είχαν την τύχη να δουλέψουν μέχρι σήμερα.Γιατί να τους αποκλείουμε;Δεν ξέρω αν συμφωνείτε...
γ) και τελειώνοντας για να μην σας κουράζω, αναφέρει ότι η ένωση διατηρεί βιβλία(μητρώο μελών, βιβλίο πρακτικών κλπ κλπ).Αυτά που θα τα βρούμε που μου είπαν ότι έχι μείνει μόνο η σφραγίδα;Ή δεν χρειάζονται αφού εμείς θα φτιάξουμε καινούρια;
    Αυτά!Τροφή για σκέψη και μην χάνεστε!

Αν στο β) συμμετέχουν όλοι οι αναπληρωτές(εργαζόμενοι και μη)τότε νομίζω δεν θα έχουμε πρόβλημα και στο α).Όσο για το γ)μαλλον θα χρειαστουν καινούρια βιβλία άλλα τι συνεπάγετε αυτό,μόνο ο δικηγόρος μπορει να μας απαντησει.Μπράβο σου πάντως raniasop για όλες τις ενέργειες.
Επίσης θα μπορούσε να μας λύσει κάποιες απορίες το πρωην μέλος της ΠΕΑΝ που σου έδωσε το καταστατικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2013, 03:09:53 μμ από silken »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 03:07:39 μμ »
Και αυτα τα άτομα είναι εκατοντάδες ,οπότε αυτό σίγουρα είναι καλό!

ένα θέμα που υπάρχει είναι , πως θα ενημερωθούν αυτά τα άτομα να κάνουν εγγραφή στο σύλλογο?
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 04:04:31 μμ »
για το β. έχω να πω ότι καλό θα ήταν να συμμετάσχουν και συνάδερφοι που δεν έχουν ακόμη την τύχη(;) να διοριστούν. πρέπει και αυτόι,όσοι θέλουν βέβαια, να συμμετέχουν

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 04:10:13 μμ »
Καλησπέρα κορίτσια!

     Βλέπω η ομάδα έχει πέσει λίγο και απογοητεύομαι.Γιατί έτσι;Να ξέρετε ότι απο'δω και πέρα έτσι θα είναι τα πράγματα και πρέπει να μην μας παίρνει από κάτω ούτε να διαλυόμαστε με την πρώτη δυσκολία ή ασυμφωνία.
     Στο θέμα μας τώρα.Διαβάζοντας το καταστατικό μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.Ο δικηγόρος μου είπε ότι αν χρειαστεί κάποια τροπολογία πρέπει ν'απευθυνθούμε στο πρωτοδικείο για την αλλαγή.Τα κομμάτια που με δυσκολεύουν είναι τα εξής:

α)Η επωνυμία.Βλέποντας ότι είμαστε διασκορπισμένες και ότι οι περισσότερες αναπληρώτριες που ήμασταν Αθήνα, έφυγαν για επαρχία,νομίζω ότι μπορεί η έδρα του συλλόγου να μην βρίσκεται Αθήνα λόγω έλλειψης ατόμων, αν και θα'πρεπε γιατί καλώς ή κακώς, υπουργεία, ΔΟΕ και συντονιστικό εδρεύουν εδώ και άρα εδώ θα γίνονται οι σφαγές :o :o :o
β)Στο σημείο που λέει μέλη-εγγραφή μελών αναφέρει πως με την εγγραφή απαιτείται ν'ακολουθεί και αίτηση που θα βεβαιώνει την πρόσληψη του υποψήφιου μέλους ως προσωρινού αναπληρωτή.Εγώ δεν συμφωνώ μ'αυτό.Μπορούν να είναι μέλη και άτομα που είναι γραμμένα στον πίνακα αναπληρωτών αλλά δεν είχαν την τύχη να δουλέψουν μέχρι σήμερα.Γιατί να τους αποκλείουμε;Δεν ξέρω αν συμφωνείτε...
γ) και τελειώνοντας για να μην σας κουράζω, αναφέρει ότι η ένωση διατηρεί βιβλία(μητρώο μελών, βιβλίο πρακτικών κλπ κλπ).Αυτά που θα τα βρούμε που μου είπαν ότι έχι μείνει μόνο η σφραγίδα;Ή δεν χρειάζονται αφού εμείς θα φτιάξουμε καινούρια;
    Αυτά!Τροφή για σκέψη και μην χάνεστε!                                                                                                                                                                                                               
[/s]                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο Raniasop για τον χρόνο που διέθεσες και τον κόπο που κατέβαλες για να τα ψάξεις και να τα βρεις όλα αυτά και να μας ενημερώσεις.Για την ώρα,ας διαβάσουμε το καταστατικό,ας περιμένουμε να λήξει η ψηφοφορία και εδώ είμαστε και θα το λέμε.Τώρα,σε ότι αφορά αυτά που επισημαίνεις.Καλώς ή κακώς η έδρα της ομοσπονδίας αναγκαστικά θα πρέπει να είναι στην Αθήνα γιατί εκεί βρίσκονται τα κέντρα λήψης των αποφάσεων,εκεί γίνεται η σφαγή,όπως λες κι εσύ.Μέλη μπορούν να είναι όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί,είτε έχουν δουλέψει είτε όχι γιατί το βασικό μας πρόβλημα,όπως αναφέρει,άλλωστε,και το καταστατικό είναι η αδιοριστία των τελευταίων ετών που επιβάλλει η μνημονιακή ταφόπλακα.Όσο για το διαδικαστικό μέρος,την τήρηση βιβλίων και όλα αυτά,η εμπειρία συναδέλφων συνδικαλιστών μπορεί να μας βοηθήσει.αρκετά.Τέλος,ας μην ξεχνάμε ότι η δημιουργία μιας ομοσπονδίας με πανελλαδική εμβέλεια δεν είναι εύκολη υπόθεση,ούτε στήνεται από τη μια μέρα στην άλλη.Προυποθέτει και απαιτεί συλλογικές και συντονισμένες δράσεις σ' ένα αρκετά μεγάλο βάθος χρόνου.Αυτά για την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 04:40:11 μμ »
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να θεωρούμε μέλη μας και τις νηπιαγωγούς του Γ πίνακα, δηλαδή αυτές που δεν έχουν μόρια από αναπλήρωση ή/και ΑΣΕΠ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 04:59:26 μμ »
Καλησπέρα κορίτσια!

     Βλέπω η ομάδα έχει πέσει λίγο και απογοητεύομαι.Γιατί έτσι;Να ξέρετε ότι απο'δω και πέρα έτσι θα είναι τα πράγματα και πρέπει να μην μας παίρνει από κάτω ούτε να διαλυόμαστε με την πρώτη δυσκολία ή ασυμφωνία.
     Στο θέμα μας τώρα.Διαβάζοντας το καταστατικό μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.Ο δικηγόρος μου είπε ότι αν χρειαστεί κάποια τροπολογία πρέπει ν'απευθυνθούμε στο πρωτοδικείο για την αλλαγή.Τα κομμάτια που με δυσκολεύουν είναι τα εξής:

α)Η επωνυμία.Βλέποντας ότι είμαστε διασκορπισμένες και ότι οι περισσότερες αναπληρώτριες που ήμασταν Αθήνα, έφυγαν για επαρχία,νομίζω ότι μπορεί η έδρα του συλλόγου να μην βρίσκεται Αθήνα λόγω έλλειψης ατόμων, αν και θα'πρεπε γιατί καλώς ή κακώς, υπουργεία, ΔΟΕ και συντονιστικό εδρεύουν εδώ και άρα εδώ θα γίνονται οι σφαγές :o :o :o
β)Στο σημείο που λέει μέλη-εγγραφή μελών αναφέρει πως με την εγγραφή απαιτείται ν'ακολουθεί και αίτηση που θα βεβαιώνει την πρόσληψη του υποψήφιου μέλους ως προσωρινού αναπληρωτή.Εγώ δεν συμφωνώ μ'αυτό.Μπορούν να είναι μέλη και άτομα που είναι γραμμένα στον πίνακα αναπληρωτών αλλά δεν είχαν την τύχη να δουλέψουν μέχρι σήμερα.Γιατί να τους αποκλείουμε;Δεν ξέρω αν συμφωνείτε...
γ) και τελειώνοντας για να μην σας κουράζω, αναφέρει ότι η ένωση διατηρεί βιβλία(μητρώο μελών, βιβλίο πρακτικών κλπ κλπ).Αυτά που θα τα βρούμε που μου είπαν ότι έχι μείνει μόνο η σφραγίδα;Ή δεν χρειάζονται αφού εμείς θα φτιάξουμε καινούρια;
    Αυτά!Τροφή για σκέψη και μην χάνεστε!

Καλό είναι να βρεθούν άμεσα τα βιβλία (κυρίως οικονομικά και μητρώο), γιατί αν δεν κάνω λάθος και τα σωματεία όπως και οι σύλλογοι υποβάλλουν δικιά τους ετήσια φορολογική δήλωση (τώρα ηλεκτρονικά με κλειδάριθμο) με μηδενικό ισολογισμό. Άραγε τον καιρό που ήταν ανενεργή η ΠΕΑΝ υπέβαλε, έστω μηδενικές δηλώσεις ή θα κληθούμε να πληρώσουμε και τα πρόστιμα των προηγούμενων ετών (μια 80άρα για κάθε έτος);
Πάντως περίεργο ;) ;) ;) ;) που δεν υπάρχουν τα βιβλία και κυρίως τα οικονομικά! Κανονικά, ανά πάσα στιγμή υπόκεινται σε έλεγχο!
Το τρέξιμο για καινούρια θα είναι πολυυυυυύ μεγάλο! Για σιγουριά, ρωτήστε το δικηγόρο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2013, 05:02:28 μμ από MAITS »
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:10:29 μμ »
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο Raniasop για τον χρόνο που διέθεσες και τον κόπο που κατέβαλες για να τα ψάξεις και να τα βρεις όλα αυτά και να μας ενημερώσεις.Για την ώρα,ας διαβάσουμε το καταστατικό,ας περιμένουμε να λήξει η ψηφοφορία και εδώ είμαστε και θα το λέμε.Τώρα,σε ότι αφορά αυτά που επισημαίνεις.Καλώς ή κακώς η έδρα της ομοσπονδίας αναγκαστικά θα πρέπει να είναι στην Αθήνα γιατί εκεί βρίσκονται τα κέντρα λήψης των αποφάσεων,εκεί γίνεται η σφαγή,όπως λες κι εσύ.Μέλη μπορούν να είναι όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί,είτε έχουν δουλέψει είτε όχι γιατί το βασικό μας πρόβλημα,όπως αναφέρει,άλλωστε,και το καταστατικό είναι η αδιοριστία των τελευταίων ετών που επιβάλλει η μνημονιακή ταφόπλακα.Όσο για το διαδικαστικό μέρος,την τήρηση βιβλίων και όλα αυτά,η εμπειρία συναδέλφων συνδικαλιστών μπορεί να μας βοηθήσει.αρκετά.Τέλος,ας μην ξεχνάμε ότι η δημιουργία μιας ομοσπονδίας με πανελλαδική εμβέλεια δεν είναι εύκολη υπόθεση,ούτε στήνεται από τη μια μέρα στην άλλη.Προυποθέτει και απαιτεί συλλογικές και συντονισμένες δράσεις σ' ένα αρκετά μεγάλο βάθος χρόνου.Αυτά για την ώρα.
                                                                                                                                                                               Διόρθωση:Έγραψα ότι μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί.Εννοούσα τους νηπιαγωγούς.Όμως,συναδέλφισσες,δεν ωφελεί κανέναν παρά μόνο τους κρατούντες να στρέφουμε τα βέλη μας εναντίον άλλων εργαζομένων,συναδέλφων και μη.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.Οι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ είναι έξω και πέρα από την συντεχνιακή εσωστρέφεια που κάποιοι σκόπιμα καλλιεργούν,βλ.Μ.Μ.Ε.,για να μην υπάρχει ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ σε όλα αυτά που έχουν υποφραφεί για μας χωρίς να μας ρωτήσουν....                                           

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:27:47 μμ »
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να θεωρούμε μέλη μας και τις νηπιαγωγούς του Γ πίνακα, δηλαδή αυτές που δεν έχουν μόρια από αναπλήρωση ή/και ΑΣΕΠ.
                                                      Συμφωνώ.Μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι αδιόριστοι νηπιαγωγοί,είτε έχουν δουλέψει είτε όχι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.