*

Αποστολέας Θέμα: Εύβοια  (Αναγνώστηκε 18483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vd123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εύβοια
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 10:26:45 μμ »
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς κάποιες πληροφορίες για τα σχολεία της Β' Ευβοίας ? 

Μετακινήσεις απο Θεσσαλονίκη?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύβοια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:50:50 »

Αποσυνδεδεμένος pe03freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2010, 01:55:24 πμ »
 Οποιος εχει καποια πληροφορια θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2010, 03:02:59 μμ »

Αν σε ενδιαφέρει κάτι σχετικά με τους λόγους που σε έκαναν να γίνεις καθηγητής, όπως παραθέτεις στην υπογραφή σου, έχει ωραίες παραλίες και βουνά.  ;D
Αν σε ενδιαφέρει κάτι άλλο, πρέπει να γίνεις πιο σαφής για να σου απαντήσει κάποιος.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:06:15 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Επειδή ο καιρός περνάει γρήγορα και η ώρα για τις μεταθέσεις πλησιάζει, θα θέλαμε να μάθουμε από όποιον γνωρίζει πληροφορίες για την περιοχή της Εύβοιας (ενοίκια, τοποθεσία, πρόσβαση κλπ.). Αν είναι εύκολο θα θέλαμε και τις εκτιμήσεις σας (δάσκαλος και νηπιαγωγός με 31 και 24 μόρια αντίστοιχα του χρόνου) για το πόσο πιθανό είναι το ενδεχόμενο να μας πάρουν και τους δύο εκεί, χωρίς χαρτί γαμου. Ευχαριστούμε εκ των προταίρων! :)
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύβοια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:50:50 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:56:04 μμ »
Επανέρχομαι στο θέμα. Κατάγομαι από Εύβοια, δεν ξέρω όμως τίποτα για Δ Ευβοίας (Κάρυστο και Στύρα). Έχω ακούσει μόνο ότι ο δρόμος Χαλκίδα -  Κάρυστος είναι χάλια (ισχύει;) και ότι Κάρυστο πας μέσω Ραφήνας (μία ώρα διάρκεια). Κατά τα άλλα θα με ενδιέφερε να μάθω: άλλοι τρόποι πρόσβασης, δρόμοι, νοοτροπία κατοίκων, διαθέσιμα σπίτια και πληροφορίες για τα σχολεία της περιοχής και κυρίως τους διευθυντές τους.  Με λίγα λόγια, όποιος δούλεψε στην περιοχή, ας μοιραστεί την εμπειρία του. Ευπρόσδεκτες πληροφορίες και για Γ΄ Ευβοίας. (Εγώ έχω μόνο για Β΄περιοχή έχω να σας πω)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:06:13 πμ »

Επανέρχομαι στο θέμα. Κατάγομαι από Εύβοια, δεν ξέρω όμως τίποτα για Δ Ευβοίας (Κάρυστο και Στύρα). Έχω ακούσει μόνο ότι ο δρόμος Χαλκίδα -  Κάρυστος είναι χάλια (ισχύει;) και ότι Κάρυστο πας μέσω Ραφήνας (μία ώρα διάρκεια). Κατά τα άλλα θα με ενδιέφερε να μάθω: άλλοι τρόποι πρόσβασης, δρόμοι, νοοτροπία κατοίκων, διαθέσιμα σπίτια και πληροφορίες για τα σχολεία της περιοχής και κυρίως τους διευθυντές τους.  Με λίγα λόγια, όποιος δούλεψε στην περιοχή, ας μοιραστεί την εμπειρία του. Ευπρόσδεκτες πληροφορίες και για Γ΄ Ευβοίας. (Εγώ έχω μόνο για Β΄περιοχή έχω να σας πω)

Ο δρόμος πράγματι είναι χάλια. Στενός με στροφές, με λακκούβες και πέτρες ενίοτε, σε υψόμετρο όπου υπάρχει και ομίχλη αλλά και χιόνι, όταν αγριεύει πολύ ο καιρός.
Μέσω Ραφήνας πράγματι πας στο Μαρμάρι σε 1 ώρα και μετά 10 λεπτά οδικώς στην Κάρυστο. Υπάρχει και η γραμμή Αγ. Μαρίνα - Στύρα και Ωρωπός - Ερέτρια.
Σπίτια υπάρχουν αρκετά, εγώ βρήκα από την πρώτη ώρα. Οι κάτοικοι είναι αντιπροσωπευτικοί της ελληνικής επαρχίας και θα έλεγα λίγο περισσότερο κουτσομπόληδες. ;)
Η Γ΄Ευβοίας συμπεριλαμβάνει την Κύμη και τη Σκύρο με ακόμα δυσκολότερη πρόσβαση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 06:10:46 μμ »
Ο δρόμος τα 2 τελευταία χρόνια έχει φτιαχτεί πάρα πολύ.
τα ένοικια στην Κάρυστο(περίπου 6000 κάτοικοι) ειναι φθηνά συγκριτικά με άλλες περιοχές και υπάρχουν αρκετά σπίτια.
Μπορεις να φεύγεις από Μαρμάρι προς Ραφήνα: 1 ώρα διαρκει το τάξίδι ή Ν.στύρα πρός Αγία Μαρίνα που διαρκει 30 λεπτά αλλά απέχει από Κάρυστο οδικώς άλλα 30 λεπτά.
Συμφέρει να μένεις στην Κάρυστο.Παρέχει σχεδον τα πάντα και δίνει 7 μόρια.Έχει 3 σχολεία(γ/σιο, λυκειο και Επαλ) με καλους δ/ντες.
Στα Στύρα τα πράγματα ειναι πιο δύσκολα, είναι πιο ορεινο το μέρος και πολύ μικρό αλλά δίνει 9 μόρια.
Τέλος το Μαρμάρι δίνει 7 μόρια αλλά απέχει από Κάρυστο 10 λεπτά με εύκολο δρόμο.
Ελπίζω να βοήθησα...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:13:11 πμ »

Επανέρχομαι στο θέμα. Κατάγομαι από Εύβοια, δεν ξέρω όμως τίποτα για Δ Ευβοίας (Κάρυστο και Στύρα). Έχω ακούσει μόνο ότι ο δρόμος Χαλκίδα -  Κάρυστος είναι χάλια (ισχύει;) και ότι Κάρυστο πας μέσω Ραφήνας (μία ώρα διάρκεια). Κατά τα άλλα θα με ενδιέφερε να μάθω: άλλοι τρόποι πρόσβασης, δρόμοι, νοοτροπία κατοίκων, διαθέσιμα σπίτια και πληροφορίες για τα σχολεία της περιοχής και κυρίως τους διευθυντές τους.  Με λίγα λόγια, όποιος δούλεψε στην περιοχή, ας μοιραστεί την εμπειρία του. Ευπρόσδεκτες πληροφορίες και για Γ΄ Ευβοίας. (Εγώ έχω μόνο για Β΄περιοχή έχω να σας πω)

Αχ, τι μου θύμισες τώρα!!! Πρωτοδιορίστηκα στη Β΄ Εύβοιας -2004-και πέρασα 2 καταπληκτικά χρόνια...Για τις περιοχές που ζητάς δεν ξέρω να σου πω, αλλά θα σου έλεγα να παραμείνεις Βόρεια!!!

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 06, 2012, 08:38:12 πμ »
Συναδελφοι ποια η γνώμη σας για Ευβοια;Συνθηκες διαβιωσης , κατοικοι ,σχολεια, κοστος;Εχει πολλα απομακρυσμενα χωρια;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2012, 11:15:27 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:39:36 πμ »
έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από Β(όρεια) Εύβοια!αν αντέχεις την υγρασία ειδικά.
έχει πολλά μόρια σε κάθε σχολείο γιατί έχει δύσκολη πρόσβαση...
οι άνθρωποι γενικά είναι ευγενικοί & φιλόξενοι γιατί έχουν & τουρισμό όλες τις εποχές σχεδόν.οι μαθητές που βρήκα εγώ όταν έκανα αναπλήρωση το '09 είχαν μέτριο- χαμηλό επίπεδο, αλλά πολύ φιλότιμο, με διάθεση να μπουν σε μια σχολή για να φύγουν- ο τόπος δίνει λίγες ευκαιρίες...
συνάδελφοι αρκετά φιλικοί & συνεργάσιμοι( σπάνιο φαινόμενο) κ με κατανόηση στις δυσκολίες λόγω απόστασης
βέβαια οι τιμούλες γενικώς το τσούζανε, όπως φαντάζεσαι...ειδικά στο νοίκι
αν είσαι σκληραγωγημένη από τη ζωή ενός δημοσίου εκπ/κού μακρυά από το σπίτι του, θα περάσεις ζάχαρη
ΥΓ- μη περιμένεις την τρελή ζωή, στα χωριά το χειμώνα το βράδυ αρχίζει από τις 6μμ
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:43:16 πμ »
Άντζελα ανήκει και η Σκύρος στην Εύβοια;; Αν ναι, να το ψάξεις για εκεί! Έχω ακούσει τα καλύτερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 06, 2012, 04:22:12 μμ »
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη; Μιλάς για πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια; Δηλαδή, για όλη την Εύβοια ή για κάποια συγκεκριμένη περιφέρεια πχ Α' Ευβοίας;

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 06, 2012, 05:38:13 μμ »
Με ενδιαφερει και σαν πρωτοβαθμια και σαν δευτεροβαθμια γιατι ειμαι ΠΕ 11 και μπορει να εργαστω και στις δυο βαθμιδες.Επειδη ειμαι απο θεσσαλονικη σκεφτομαι οτι ισως μπορω ετσι να πηγαινοερχομαι και να μη περιμενω τα Χριστουγεννα και το Πασχα οπως τωρα που ειμαι στα Χανια.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 06, 2012, 06:00:33 μμ »
Αν είσαι από Θεσσαλονίκη, σε βολεύει η Β και η Α Ευβοίας (για δευτεροβάθμια μιλάω). Η Β δίνει και πολύ καλά μόρια, η Α παίζει στα 1-2 μέχρι 5. Η Γ και η Δ είναι αρκετά μακριά. Το οδικό δίκτυο δεν είναι και το καλύτερο, αλλά δεν είναι και... Σαντορίνη. Οι τιμές είναι αρκετά υψηλές, ειδικά στη Χαλκίδα. Και δεν αναφέρομαι τόσο στα ενοίκια, τα οποία έχουν πέσει στα 250-300 ευρώ, όσο στα υπόλοιπα αγαθά, φαγητά, καφές κλπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.