*

Αποστολέας Θέμα: myschool  (Αναγνώστηκε 21256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 08:57:20 μμ »
οι διοικητικοί της Αχαϊας έχουν ήδη ξεκινήσει ένα φόρουμ σχετικό με το myschool. Μπορείτε να βρείτε πολλές απαντήσεις σ' αυτό και να υποβάλετε τις δικές σας .
http://myschool.forumup.gr/index.php?mforum=myschool
το φόρουμ που σας έγραψα χθες, τελικά μετακινήθηκε σε νέο περιβάλλον στο σχολικό δίκτυο και μπορείτε πλέον να το βρείτε εδώ :
http://dipe.ach.sch.gr/myschoolforum/index.php
οk!!
Σημαντική βοήθεια.
Ευχαριστούμε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: myschool
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:44 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 03:50:53 μμ »
Περνάτε τις απουσίες των μαθητών στο Myschool σε καθημερινή βάση;
Ποιός την κάνει αυτή τη δουλειά;

Είναι υποχρεωτικό να τις περνάμε κάθε μέρα; γιατί μου φαίνεται βουνό αυτό..

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 05:55:40 μμ »
Από Δευτέρα θα τις περνάμε κάθε μέρα, ο κάθε δάσκαλος για το τμήμα του.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 03:21:18 μμ »
Από Δευτέρα θα τις περνάμε κάθε μέρα, ο κάθε δάσκαλος για το τμήμα του.

αυτό όμως προϋποθέτει ότι όλοι θα έχουν τον κωδικό πρόσβασης για το Myschool. έτσι δεν είναι;

όμως αυτό δεν είναι και τόσο σωστό...

Το καλό θα ήταν να σου παρείχε το σύστημα πολλούς κωδικούς, κάθε εκπαιδευτικός υπεύθυνος τμήματος να είχε και από έναν ξεχωριστό κωδικό και να βλέπει στο σύστημα μόνο τις απουσίες του τμήματος που είναι υπεύθυνος και τίποτα άλλο! να μην έχει άλλα δικαιώματα δηλαδή. Όμως κατι τέτοιο δεν υφίσταται προς το παρόν.

Πάντως όλοι να ξέρουν τον κωδικό για το Myschool δεν είναι καθόλου σωστό και καθόλου νόμιμο θα έλεγα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: myschool
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:44 »

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 04:17:32 μμ »
Σωστός ο προβληματισμός σου killbill και η λύση που προτείνεις. Σε εμάς τον κωδικό τον γνωρίζει μόνο η δ/ντρια. Περνάει κανονικά τις απουσίες στο σύστημα κάθε μέρα.  Προηγουμένως και για λόγους ευκολίας, περνάει κάθε μέρα ένα χαρτί από κάθε τάξη και οι δάσκαλοι σημειώνουν τις απουσίες. Τελικά το χαρτί καταλήγει "από χέρι σε χέρι" στο γραφείο. Βέβαια στη Β/θμια που μπαίνουν ωριαίες απουσίες, φαντάζομαι ότι είναι λίγο πιο δύσκολο το πράμα.
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 04:44:21 μμ »
από του χρόνου ο κάθε υπευθυνος τμηματος θα έχει τον δικό του κωδικό και πρόσβαση μόνο στο τμήμα του. Φέτος τον κωδικό έχει ο διευθυντής του σχολείου και είναι όντως φάουλ να τον ξερουν όλοι. Μπορεί βέβαια να ανοιγει το σύστημα και να φωνάζει πχ στο κενό του τον κάθε υπευθυνο τμήματος να περνάει τις απουσίες αλλά το να ξέρουν όλοι τον κωδικό αυξάνει τον κίνδυνο της αλλοίωσης των δεδομένων ( από βαθμολογίες και απουσίες μέχρι άδειες εκπαιδευτικών).
Θα έλεγα πως πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοι οι διευθυντές με το θέμα αυτό διότι συμφωνα με τον Νόμο είναι οι μό΄νοι υπεύθυνοι για το σύστημα και άρα παίρνουν πάνω τους μια τεράστια ευθύνη.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 05:08:22 μμ »
Μόνο ο διευθυντής γνωρίζει τον κωδικό αλλά θα ανοίγει το πρόγραμμα κάθε μέρα στο πρώτο διάλειμμά και τότε θα περνάμε τις απουσίες.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 11:04:41 μμ »
Αν και δεν είμαι σε σχολείο φέτος λόγω άδειας ανατροφής και δεν έχω άμεση επαφή με όσα λέτε, έχω, ωστόσο, την εξής απορία. Κάθε φορά με τις απουσίες γινόταν το έλα να δεις και προς το τέλος, συνήθως με εντολή διευθυντή, ξεκινούσε το... σβήσε με κυρά μου απ΄τα κιτάπια σου. ;) Τώρα τι γίνεται; Περνιούνται όλες οι απουσίες κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 11:16:11 μμ »
κανονικότατα.
Ο σχεδιασμός μάλιστα προβλέπει αυτές να καταχωρούνται ως τις πρώτες πέντε μέρες του μήνα - οποτε και πρέπει ο υπεύθυνος να στείλει ενημερωτικό στους γονείς - και μετά να κλειδώνει.
Επισης, όταν ο χαρακτηρισμός της απουσιάς από αδικαιολόγητη σε δικαιολογημένη αλλάζει, πρέπει να καταχωρισθεί και το ανάλογο δικαιολογητικό/παραστατικό ή να αναγράφεται η αντίστοιχη πράξη συλλόγου διδασκόντων.

Νομίζω το my school μπορεί να αποτελέσει ένα ό,τι πρέπει άλλοθι να ξεμάθουν οι μαθητές από το τρομερό "σιγά μωρέ, θα μου τις σβήσουν μετά"... αν πεις το σύστημα κλειδώνει και δεν έχει σβήσιμο ίσως μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους.
Φύσει αισιόδοξη θέλω να πιστεύω πως θα πάει καλά...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 11:25:52 μμ »
Ωρέ, θα κλάψουνε μανούλες! ;D

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 08:59:09 πμ »
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι εδώ μιας και δεν βρίσκω ανάλογο θέμα. Στις απουσίες που περνάμε κανονικά ως υπεύθυνοι τμήματος μέχρι τώρα σε άλλα σχολεία οι διευθυντές μου έλεγαν ότι δικαιολογημένες είναι μόνο οι απουσίες που δικαιολογεί ο γονέας με βεβαίωση γιατρού ή με δική του υπεύθυνη δήλωση. Φέτος όμως ο διευθυντής μου λέει ότι αν ένα παιδάκι φύγει π.χ. γιατί είναι άρρωστο στα μέσα της μέρας δικαιολογεί ο ίδιος τις απουσίες και είναι πλέον δικαιολογημένες δε χρειάζεται ούτε χαρτί γιατρού ούτε κηδεμόνα. Ξέρει κάποιος τη νομοθεσία? Έτσι για να είμαστε σίγουροι...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 10:47:13 πμ »
μπορεί να δικαιολογήσει και ο Διευθυντής αλλά με την έννοια ότι πχ απασχόλησε τον μαθητη για δουλειά του σχολέιου . Όχι επειδή έφυγε λόγω ασθένειας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 12:23:25 μμ »
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι εδώ μιας και δεν βρίσκω ανάλογο θέμα. Στις απουσίες που περνάμε κανονικά ως υπεύθυνοι τμήματος μέχρι τώρα σε άλλα σχολεία οι διευθυντές μου έλεγαν ότι δικαιολογημένες είναι μόνο οι απουσίες που δικαιολογεί ο γονέας με βεβαίωση γιατρού ή με δική του υπεύθυνη δήλωση. Φέτος όμως ο διευθυντής μου λέει ότι αν ένα παιδάκι φύγει π.χ. γιατί είναι άρρωστο στα μέσα της μέρας δικαιολογεί ο ίδιος τις απουσίες και είναι πλέον δικαιολογημένες δε χρειάζεται ούτε χαρτί γιατρού ούτε κηδεμόνα. Ξέρει κάποιος τη νομοθεσία? Έτσι για να είμαστε σίγουροι...
αν ένα παιδί φύγει κατά τη διάρκεια του ημερήσιου ωρολόγιου προγράμματος με άδεια από το γραφείο (όπως λέμε) τότε γράφουμε στο απουσιολόγιο άδεια αλλά η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται μόνο με χαρτί του κηδεμόνα ή με χαρτί του γιατρού που θα προσκομίσει ο κηδεμόνας μετά την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: myschool
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 12:52:17 μμ »
Κι εγώ το ίδιο ξέρω γι αυτή την περίπτωση, χαρτί από γονέα ή γιατρό. Οι απουσίες που δικαιολογούνται από το σχολείο (πράσινες) είναι αυτές που γίνονται για συμμετοχή μαθητών σε αθλητικές εκδηλώσεις, για πρόβες με τη σχολική χορωδία π.χ. για γιορτή Χριστουγέννων ή 28ης Οκτ. κλπ.  ;)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.