*

Αποστολέας Θέμα: 'Ριζική' αλλαγή επαγγελματος. Κατατακτήριες παιδαγωγικό ή νηπιαγωγων  (Αναγνώστηκε 15989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
http://xenesglosses.eu/2014/09/rotasi-tis-adip-gia-kleisimo-49-tmimaton-aei-kai-tei/

Στο άρθρο λέει ότι τα ΤΕΙ προσχολικής αγωγής πάνε για κλείσιμο. Γιατί; Αφού όπως λες, είναι καλό ΤΕΙ.

Μήπως είναι διαφορετικά τα ΤΕΙ προσχολικής αγωγής με τα ΤΕΙ βρεφονηπιοκόμων; Εγώ ξέρω ότι είναι ξεχωριστά τμήματα.

Είμαι νηπιαγωγός και ίσως να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω για το τι παίζει με τις προκηρύξεις προσχολικής αγωγής. Οι βρεφονηπιοκόμοι δουλεύουν. Οι απόφοιτοι αυτών των ΤΕΙ προσχολικής αγωγής δεν ξέρω τι κάνουν αλλά εγώ συμβούλεψα στην κοπέλα που ρωτάει για το τι να κάνει, να μην επιλέξει ΤΕΙ προσχολικής αγωγής αλλά βρεφονηπιοκομίας.
Κατα τ' αλλα, ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα;;
Εγώ ό,τι μαθαίνω λέω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2014, 05:35:18 μμ από Nora Kak »
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Το άρθρο που παραθέτεις αναφέρει απλά μια πρόταση της ΑΔΙΠ και τίποτε παραπάνω και η αξιοπιστία του τίθεται υπό αμφισβήτηση (πηγή xenesglosses).

Ακόμη δεν κατάλαβες πως το Τει Βρεφονηπιοκομίας έχει μετονομαστεί σε Τει Προσχολικής Αγωγής στα τμήματα της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης;

Με την καλύτερη διάθεση σου λέω πως αναγκάστηκα να ασχοληθώ με τις απαντήσεις σου καθώς δεν ήταν ακριβείς και παραπληροφορούσαν τους ενδιαφερόμενους.
Καλό είναι να θίγουμε θέματα που γνωρίζουμε και όχι που νομίζουμε πως γνωρίζουμε. 


Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αχ pinky πόσο σε καταλαβαίνω, είμαι κ εγώ στην ίδια φάση, εχω ένα παιδάκι, δουλεύω κ θέλω να δώσω κατατακτήριες κ φυσικά να αλλάξω επάγγελμα...

Αχ κ εσυ ε;; Είπα να δώσω πανελλήνιες αλλά που;;; Δεν προλαβαίνω καθόλου. Οι κατατακτήριες είναι λες αξιοκρατικές; Φοβάμαι μη παιδεύομαι να διαβάσω κ τελικά μπαίνουν όλοι πλαγίως...Δεν ξέρω κανέναν να έχει περάσει Αθήνα με κατατακτήριες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πάνε για κλείσιμο από το υπουργείο παιδείας και έπειτα δεν έχουν πουθενά απορρόφηση. σορρυ αν κάνω λάθος αλλά έτσι είχα διαβάσει για τα προβληματικά ΤΕΙ. κι έπειτα δεν έχω διαβάσει σε καμιά προκήρυξη για θέση ΤΕΙ προσχολική αγωγής.
Nora Kak
Τα έχεις μπερδέψει λίγο.
Να λέμε ελεύθερα τη γνώμη μας αλλά
όταν δίνουμε πληροφορίες πρέπει να γνωρίζουμε το θέμα για το οποίο μιλάμε και να είναι έγκυρες, όχι να λέμε οτι νομίζουμε και μάλιστα χωρίς να το έχουμε διασταυρώσει. Δεν είναι καλό να παραπληροφορούνται οι ενδιαφερόμενοι.

http://www.bc.teithe.gr/
http://www.teiath.gr/seyp/early_childhood_education/
 

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Το τμήμα βρεφονηπιοκομείας της Αθήνας μετονομάστηκε σε "προσχολικής αγωγής" . ΤΕΙ Νηπιαγωγών όντως δεν υπάρχει. Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ (όλων) έχουν λεκτικό στις προσλήψεις ΤΕ βρεφονηπιοκόμοι ενώ οι απόφοιτοι των ΙΕΚ είναι "βοηθοί βρεφονηπιοκόμου". Αφότεροι εργάζονται αποκλειστικά στους παιδικούς σταθμούς των Δήμων και ιδιωτικούς και έχουν πολύ καλύτερες προοπτικές απασχόλησης απο εμας τους Νηπιαγωγούς Π.Ε που δουλεύουμε στην εκπαίδευση( Νηπιαγωγεία).
 Τόσο οι Παιδαγωγικές Σχολές που έχουν τμήματα Νηπιαγωγών όσο  και τα ΤΕΙ είναι ενδιαφέρουσες σχολές που προετοιμάζουν αποφοίτους για διαφορετικές δουλειές που δεν πρέπει να συγχέονται. Επίσης έχουν πρακτικές ασκήσεις  ενώ τα ΤΕΙ ξέρω πως έχουν πολλές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις μαθημάτων.

Όσο για τις κατατακτήριες Pinky δεν ξέρω αν αξίζουν γενικά οι παιδαγωγικές σχολές σας αντικείμενο, είτε τα τμήματα των δασκάλων είτε των νηπιαγωγών. Αχανής η ύλη για να μπεις και μεγάλη ανεργία όταν βγεις... Υπάρχουν χιλιάδες αδιόριστοι συνάδελφοι με ΑΣΕΠ, προυπηρεσίες, μεταπτυχιακά κτλ κτλ.. Προσωπικά θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις για άλλο αντικείμενο σπουδών/εργασίας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2015, 07:21:17 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
vasp ευχαριστώ πάρα πολύ...το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης δεν με αποθαρρύνει γιατι με ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο. Φυσικά το ιδανικό είναι να δουλέψω πάνω σε αυτό. Αυτό που με απασχολεί κ το έχω αναφέρει κ σε άλλο θέμα είναι το κατά πόσο είναι αξιοκρατικό το σύστημα. Μια καλή λύση θα ήταν κ ένα ΙΕΚ αλλά θέλει κ χρόνο κ χρήμα καθώς κ τα ΔΙΕΚ αλλά δεν με παίρνει χρονικά. Για αυτό στρέφω το ενδιαφέρον μου στο πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος Λουλουδάτη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μην αποθαρρύνεστε...εδώ εγώ σκέφτομαι στα γεράματα να δώσω πανελληνιες...πλάκα μου κάνετε? αλλαγή κατεύθυνσης επειγόντως παίδες... :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ποιά "ριζική" αλλαγή επαγγέλαμτος? εδω, μιλαμε για κατατακτηριες σε παιδαγωγικό ή νηπιαγωγών. Μιά απ τα ιδια δεν είναι;  8)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Τα ίδια και χωρίς αντίκρισμα στην αγορά δυστυχώς... Ίσως αν "πρέπει" να επιλέξει ένα απο τα δύο πτυχία με του νηπιαγωγού κάτι να κάνει...

Αποσυνδεδεμένος celtic77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ70 (Δασκάλων) & ΠΕ11 (Φυσικής Αγωγής).
    • Προφίλ
Προσωπικη εμπειρια απο κατατακτηριες Παιδαγωγικο Πατρων το 2011...διαβασα 4 μηνες πολυ και αν και μου λεγανε μην πας διοτι παιρνουν τα δικα τους παιδια.....περασα πρωτος....μου φανηκαν αξιοκρατικες....

Αποσυνδεδεμένος Joannita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με ενθαρρύνει το γεγονός ότι και άλλες μανούλες αποφάσισαν να κάνουν αλλαγή καριέρας γιατι και εγώ στην ίδια φάση είμαι. Εγώ έχω πτυχίο Νηπιαγωγού, τελείωσα πριν 10 χρόνια αλλά τ'οτε δεν ήθελα να ασχοληθώ(καλά να πάθω). Εξασκούσα άλλο επάγγελμα και αποφάσισα ξαφνικά να κάνω αλλαγή καριέρας.....ξέρω όμως ότι ένα πτυχιο πλέον δεν αρκεί στο δημόσιο και όσο για τον ιδιωτικό τομέα θέλουν προϋπηρεσία που δεν την 'εχω. Θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ και με τα κοινωφελή ιδρύματα, παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες, ειδικές ανάγκες κλπ. Γνωρίζει καμία σχετικα???

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταξύ τους κοντα είναι τα επαγγελματα. Σε σχεση με το δικο μου όμως καμια επαφη. Για αυτό λεω ριζικη αλλαγη... ptzoutzoukos πολύ ευχαριστο αυτό που λες. Πώς προλαβες βρε θηριο τοση υλη μεσα σε 4 μηνες;;; ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Joannita αφου εχεις ηδη το πολυπόθητο πτυχιο μηπως να έκανες μεταπτυχιακο πανω στην ειδικη αγωγη; Αν δεν σε ενδιαφερει η δουλεια σε νηπιαγωγειο κ εισαι προθυμη να δωσεις εξετασεις, η εργοθεραπεια είναι ακριβως αυτό που ζητας.

Αποσυνδεδεμένος Joannita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Pinky! Δυστυχώς μένω Κρήτη και από όσο ξέρω η εργοθεραπεία είναι Αθήνα. εδώ έχει το Τει κοινωνικής εργασίας το οποίο είναι κάτι που σκέφτομαι μια και λεφτά για μεταπτυχιακο δεν παιζουν. θελει όμως και αυτό 3 χρονια για να το τελειωσω και είμαι ηδη 31.....οποτε ζησε Μαη μου. Από την άλλη τώρα παρακολουθώ ένα ετησιο πρόγραμμα εξειδίκευσης στην ειδική αγωγή (το οποίο για το δημόσιο δεν μου δίνει μόρια). Γνωρίζει κάποιος αν με αυτό θα μπορούσα να απασχοληθώ σε κάποιο ίδρυμα για παιδιά?γιατί αυτό κυρίως με ενδιαφέρει και δεν ξέρω που να απευθυνθώ για ενημέρωση σχετικά με τα απαιτούμενα προσόντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.