*

Αποστολέας Θέμα: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ  (Αναγνώστηκε 31339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 05:37:34 μμ »
Εγώ δε διαφωνώ μαζί σου,είμαι της ίδας λογικής!Αφού διδάξαμε σε μαθητές και προσληφθήκαμε από τους πίνακες του υπουργείου ,σε περίπτωση ανοίγματος των πινάκων ή διαγωνισμού, να μπορούμε να αναγνωρίζουμε τις προϋπηρεσίες εκατέρωθεν ή πάλι να τις διαχωρίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:55 »

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 05:40:18 μμ »
Εγώ δε διαφωνώ μαζί σου,είμαι της ίδας λογικής!Αφού διδάξαμε σε μαθητές και προσληφθήκαμε από τους πίνακες του υπουργείου ,σε περίπτωση ανοίγματος των πινάκων ή διαγωνισμού, να μπορούμε να αναγνωρίζουμε τις προϋπηρεσίες εκατέρωθεν ή πάλι να τις διαχωρίσουμε.

κάποιος που δεν έχει δουλέψει στην ε.α. αλλά έχει 10 μόρια προϋπηρεσίας στην γενική αγωγή πως θα προτάσσεται  εκείνου που έχει 7 μόρια προϋπηρεσίας στην ε.α. ; με ποια λογική; τι γνωρίζει από ειδική αγωγή;

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 05:44:42 μμ »
κάποιος που δεν έχει δουλέψει στην ε.α. αλλά έχει 10 μόρια προϋπηρεσίας στην γενική αγωγή πως θα προτάσσεται  εκείνου που έχει 7 μόρια προϋπηρεσίας στην ε.α. ; με ποια λογική; τι γνωρίζει από ειδική αγωγή;

Γνωρίζει από ειδική αγωγή γιατί τυχαίνει να έχει μεταπτυχιακό στην ειδική .

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 05:45:40 μμ »
άρα είναι ήδη στους πίνακες της ε.α., δεν έχει αποκλειστεί από αυτούς... και για να έχει και μεταπτυχιακό κατα 99% έχει ήδη εργαστεί στην ε.α. και τοποθετείται στην σειρά όσων έχουν μεταπτυχιακό όπου μεταξύ των εχόντων μεταπτυχιακό μετρά η προϋπηρεσία στην ε.α. Πού είναι το παράλογο;

το λογικό θα ήταν να έχουν δύο άτομα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και να προτάσσεται εκείνος που έχει περισσότερα μόρια στην γενική;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2014, 05:48:37 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:55 »

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 05:50:07 μμ »
Αντί αυτού πληρωμένες διακοπές θα το έλεγα εγώ και γνωριμία με όμορφα μέρη της πατρίδας.


δε νομιζω να εχουν την ιδια αποψη εγκυες κοπελες που μενουν πισω μονες οτανο αντρας συντροφος φευγει για αναπληρωτης καπου μακρια,ουτε ο γονιος που αποχωριζετε τα παιδια του,ουτε τα παιδια καθε ηλικιας που χωριζοντα σε τρυφερες ηλικιες απο τους φιλους τους για να πανε με τη μαμα η τον μπαμπα.

λιγο σεβασμος στις οικογενειες που διαλυθηκαν εξαιτιας τετοιων καταστασεων.
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 05:51:02 μμ »
άρα είναι ήδη στους πίνακες της ε.α., δεν έχει αποκλειστεί από αυτούς... και για να έχει και μεταπτυχιακό κατα 99% έχει ήδη εργαστεί στην ε.α. και τοποθετείται στην σειρά όσων έχουν μεταπτυχιακό όπου μεταξύ των εχόντων μεταπτυχιακό μετρά η προϋπηρεσία στην ε.α. Πού είναι το παράλογο;
Στους ΠΕ02 δεν συμβαινει αυτό που λες , μιλάμε για φρέσκο μεταπτυχιακό . Δεν θα τον πείραζε να πάρει μαζί του και την προυπηρεσία από γενική που έχει στο πίνακα ειδικής .

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 05:52:49 μμ »
άρα είναι ήδη στους πίνακες της ε.α., δεν έχει αποκλειστεί από αυτούς... και για να έχει και μεταπτυχιακό κατα 99% έχει ήδη εργαστεί στην ε.α. και τοποθετείται στην σειρά όσων έχουν μεταπτυχιακό όπου μεταξύ των εχόντων μεταπτυχιακό μετρά η προϋπηρεσία στην ε.α. Πού είναι το παράλογο;

το λογικό θα ήταν να έχουν δύο άτομα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και να προτάσσεται εκείνος που έχει περισσότερα μόρια στην γενική;
Μπορεί κάποιος τώρα να παίρνει το μεταπτυχιακό στην ειδική και εν τω μεταξύ να έχει προϋπηρεσία στη γενική,γιατί να μην προταχθεί έναντι του σκέτου μεταπτυχιακού?Τέλεος πάντων εσύ συνάδελφε δε μιλάς αμερόληπτα,οπότε ακυρώνεις την αξία της συζήτησης!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 06:01:01 μμ »
Έχω καταλάβει και πολύ καλά μάλιστα! Και επειδή έχω διδάξει και σε τμήμα ένταξης ξέρω ότι ειδική από γενική αγωγή είναι κάτι πολύ διαφορετικό, άλλες απαιτήσεις η κάθε μία. Γι' αυτούς που έχουν σεμινάρια 400 ωρών τι έχεις να μας πεις; Όσον αφορά το διαγωνισμό πολύ βολικό ότι δε μπορεί να γίνει διαγωνισμός. Οι της ειδικής αγωγής να μη δίνουν Ασεπ να παίρνουν προϋπηρεσία την οποία και να μεταφέρουν στον πίνακα γενικής όποτε θέλουν. Τα κορόιδα στον πίνακα γενικής να δίνουν Ασεπ και να χάνουν και τη σειρά τους από αυτούς της ειδικής. Και να μένουν και άνεργοι ενώ οι της ειδικής να δουλεύουν με ελάχιστα μόρια. Διαλέξτε τι θέλετε και ακολουθήστε το πιστά, μη χρησιμοποιείτε την ειδική για να διοριστείτε στη γενική εις βάρος άλλων. Αυτά δε γίνονται ανεκτά από τη μεγάλη μερίδα των εκπαιδευτικών.
Δε συμφωνούμε έτσι κι αλλιώς αλλά σταματώ γιατί το θέμα εδώ είναι άλλο. Και νομίζω ότι ούτε και η ΠΕΑΔ συμφωνεί.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 06:39:40 μμ »
Στους ΠΕ02 δεν συμβαινει αυτό που λες , μιλάμε για φρέσκο μεταπτυχιακό . Δεν θα τον πείραζε να πάρει μαζί του και την προυπηρεσία από γενική που έχει στο πίνακα ειδικής .
Μπορεί κάποιος τώρα να παίρνει το μεταπτυχιακό στην ειδική και εν τω μεταξύ να έχει προϋπηρεσία στη γενική,γιατί να μην προταχθεί έναντι του σκέτου μεταπτυχιακού?Τέλεος πάντων εσύ συνάδελφε δε μιλάς αμερόληπτα,οπότε ακυρώνεις την αξία της συζήτησης!

δηλαδή κάποιος με μεταπτυχιακό κ λιγότερη προϋπηρεσία  (ή και μηδενική προϋπηρεσία) στην ειδική αγωγή να προηγείται εκείνου που έχει μεταπτυχιακό και περισσότερη προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή;;;;; και αυτό είναι αμερόληπτο και αντικειμενικό και εγώ ακυρώνω την αξία της συζήτησης...οοοοοκ.... αν μου βρείτε μια δουλειά στον κόσμο που να συμβαίνει αυτό τότε θα παραδεχτώ πως έχετε δίκιο....

Έχω καταλάβει και πολύ καλά μάλιστα! Και επειδή έχω διδάξει και σε τμήμα ένταξης ξέρω ότι ειδική από γενική αγωγή είναι κάτι πολύ διαφορετικό, άλλες απαιτήσεις η κάθε μία. Γι' αυτούς που έχουν σεμινάρια 400 ωρών τι έχεις να μας πεις; Όσον αφορά το διαγωνισμό πολύ βολικό ότι δε μπορεί να γίνει διαγωνισμός. Οι της ειδικής αγωγής να μη δίνουν Ασεπ να παίρνουν προϋπηρεσία την οποία και να μεταφέρουν στον πίνακα γενικής όποτε θέλουν. Τα κορόιδα στον πίνακα γενικής να δίνουν Ασεπ και να χάνουν και τη σειρά τους από αυτούς της ειδικής. Και να μένουν και άνεργοι ενώ οι της ειδικής να δουλεύουν με ελάχιστα μόρια. Διαλέξτε τι θέλετε και ακολουθήστε το πιστά, μη χρησιμοποιείτε την ειδική για να διοριστείτε στη γενική εις βάρος άλλων. Αυτά δε γίνονται ανεκτά από τη μεγάλη μερίδα των εκπαιδευτικών.
Δε συμφωνούμε έτσι κι αλλιώς αλλά σταματώ γιατί το θέμα εδώ είναι άλλο. Και νομίζω ότι ούτε και η ΠΕΑΔ συμφωνεί.

Εσύ τι έχεις να μας πεις για τα σεμινάρια των 400 ωρών για να δω τι έχω να σου πω κ εγώ... αλλά αν εκπαιδευτικός θεωρείται εκείνος που έχει εγκλωβιστεί στον αγώνα του για διορισμό και δεν μπορεί να αντιληφθεί τα γενικότερα θέματα της παιδείας και δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός τότε δεν με ενδιαφέρει αν του είναι ανεκτό ή όχι. Η ειδική αγωγή είναι αγωγή και ως τέτοια μετράει η προϋπηρεσία στους πίνακες και της γενικής. Η προϋπηρεσία της γενικής δεν είναι στην ειδική άρα δεν μπορεί να μετράει.

και αν δεν είμαστε εμείς πιστοί στην ειδική αγωγή που θέλουμε να μετρά η προϋπηρεσία μας στην αγωγή ανεξάρτητα πίνακα, πόσο πιστός στον δρόμο που έχει επιλέξει, είναι εκείνος που όταν βλέπει πως δεν του βγαίνουν τα κουκιά τότε κάνει και κάτι για να μπει στους πίνακες της ειδικής και θέλει να φέρει κ μαζί άσχετη προς το αντικείμενο προϋπηρεσία.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2014, 06:51:57 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:12:16 μμ »
δηλαδή κάποιος με μεταπτυχιακό κ λιγότερη προϋπηρεσία  (ή και μηδενική προϋπηρεσία) στην ειδική αγωγή να προηγείται εκείνου που έχει μεταπτυχιακό και περισσότερη προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή;;;;; και αυτό είναι αμερόληπτο και αντικειμενικό και εγώ ακυρώνω την αξία της συζήτησης...οοοοοκ.... αν μου βρείτε μια δουλειά στον κόσμο που να συμβαίνει αυτό τότε θα παραδεχτώ πως έχετε δίκιο....

Συγγνώμη αλλά αν μετρήσει η προϋπηρεσία της γενικής στην ειδική τότε ο πρώτος που αναφέρεις θα προηγείται αυτόματα του δευτέρου, αφού θα τον περνά σε μόρια συνολικής προϋπηρεσίας!

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:17:14 μμ »
δηλαδή κάποιος με μεταπτυχιακό κ λιγότερη προϋπηρεσία  (ή και μηδενική προϋπηρεσία) στην ειδική αγωγή να προηγείται εκείνου που έχει μεταπτυχιακό και περισσότερη προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή;;;;; και αυτό είναι αμερόληπτο και αντικειμενικό και εγώ ακυρώνω την αξία της συζήτησης...οοοοοκ.... αν μου βρείτε μια δουλειά στον κόσμο που να συμβαίνει αυτό τότε θα παραδεχτώ πως έχετε δίκιο....
όποτε σε συμφέρει διαχωρίζεις γενική από ειδική , και όποτε πρόκειται για την προυπηρεσία σου θέλεις να ισχύει και στους δυο πίνακες .. Πάντως ενημερωτικά σου λέω ότι είναι πολλοί αυτοί που έχουν μεγάλες προυπηρεσίες στη γενική και κάνουν μεταπτυχιακά στην ειδίκη αγωγή Κύπρο και αλλού και είναι έτοιμοι να μπουκάρουν στους πίνακες ειδικής αν αναγνωρίσουν την μεταφορα προυπηρεσίας από γενική σε ειδική για όσους έχουν τυπικά προσόντα ειδικής αγωγής .

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:22:14 μμ »
όποτε σε συμφέρει διαχωρίζεις γενική από ειδική , και όποτε πρόκειται για την προυπηρεσία σου θέλεις να ισχύει και στους δυο πίνακες .. Πάντως ενημερωτικά σου λέω ότι είναι πολλοί αυτοί που έχουν μεγάλες προυπηρεσίες στη γενική και κάνουν μεταπτυχιακά στην ειδίκη αγωγή Κύπρο και αλλού και είναι έτοιμοι να μπουκάρουν στους πίνακες ειδικής αν αναγνωρίσουν την μεταφορα προυπηρεσίας από γενική σε ειδική για όσους έχουν τυπικά προσόντα ειδικής αγωγής .

λυπηρη "απειλη"..... πανω απ ολα ο μαθητης βλεπω.ολα για το παπλωμα.κ το 95% αυτων που μπαινουν στα εεεεκ απο τη γενικη ειτε με αποσπαση ειτε ειτε ειτε(το ιδιο ισχυει κ για αναπληρωτες) ψαχνουν νυχτα την εξοδο!
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος PANATHAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:42:20 μμ »
Θα ηθελα να πω και εγω τη γνωμη μου σχετικα με τον τροπο διορισμου μονιμων και προσληψη αναπληρωτων.Να υπαρχει ενας πινακας.Να διαλεγει ο καθενας τα μορια πανω απο τη βαση του καλυτερου του ασεπ.Να προσθετει την προυπηρεσια του με 1 μοριο τον μηνα.π.χ εχει καποιος γραψει στον ασεπ 70 με βαση το55 και εχει προυπηρεσια 20 μηνες. Προσθετει απο ασεπ 15+20=35 +βαθμος πτυχειου.Αν θα πρεπει να μετρουν αλλα οπως μεταπτυχιακο ξενες γλωσσες computer αριθμος τεκνων δεν ξερω γιατι αυτο ειναι αναλογως τι συμφερει τον καθενα.Η μοριοδοτηση της προυπηρεσιας δεν πρεπει να μετραει με τον απαισιο νομο Διαμαντοπουλου.Οποιος δεν εχει ασεπ να μην προσθετει τα μορια ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος PANATHAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:43:20 μμ »
Θα ηθελα να πω και εγω τη γνωμη μου σχετικα με τον τροπο διορισμου μονιμων και προσληψη αναπληρωτων.Να υπαρχει ενας πινακας.Να διαλεγει ο καθενας τα μορια πανω απο τη βαση του καλυτερου του ασεπ.Να προσθετει την προυπηρεσια του με 1 μοριο τον μηνα.π.χ εχει καποιος γραψει στον ασεπ 70 με βαση το55 και εχει προυπηρεσια 20 μηνες. Προσθετει απο ασεπ 15+20=35 +βαθμος πτυχειου.Αν θα πρεπει να μετρουν αλλα οπως μεταπτυχιακο ξενες γλωσσες computer αριθμος τεκνων δεν ξερω γιατι αυτο ειναι αναλογως τι συμφερει τον καθενα.Η μοριοδοτηση της προυπηρεσιας δεν πρεπει να μετραει με τον απαισιο νομο Διαμαντοπουλου.Οποιος δεν εχει ασεπ να μην προσθετει τα μορια ασεπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.