*

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση  (Αναγνώστηκε 5456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« στις: Ιανουάριος 18, 2014, 10:19:32 πμ »
Καταρχην διευκρινίζω εξ αρχης πως αναφερομαι στην Αξιολογηση Εκπαιδευτικου Εργου και όχι στην αξιολογηση του ιδιου του εκπαιδευτικου απο διευθυντες και στελεχη. Χθες ο  Δντης του σχολειου μας ειπε πως οι αναπληρωτες αν θελουν μπορουν να λαβουν μερος ατυπα επικουρικα Η ερωτηση μου ειναι αν και σε αλλα σχολεια ειπωθηκε αυτο απο άλλους δντες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2014, 01:04:42 μμ από Demek »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:36 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 09:52:38 μμ »
Επανερχομαι στο θέμα της αξιολογησης του Εκπαιδευτικού έργου (ΑΕΕ) Οι αναπληρωτες υποχρεούνται να συμμετασχουνη στα λεγομενα σχεδια δρασης ή είναι εθελοντικη και επικουρικη (ατυπη) η συμμετοχη τους; Αυτο ειπωθηκε στο συλλογο απο Δντη που ενημερωθηκε για την Α.Ε.Ε. δια μέσω της  αυτοαξιολογησης

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:47:58 μμ »
Στις ομαδες εργασιας για την αυταξιολογηση της σχολικης μοναδας συμμετεχουν, σε πρωτη φαση τουλαχιστον, μονο οσοι εκδηλωσουν ενδιαφερον, ειτε ειναι αναπληρωτες ειτε ειναι μονιμοι. Φυσικα, ειναι και λογικο, λόγω του περιεχομενου της δουλειας της συγκεκριμενης ομαδας, ειναι σκοπιμο να συμμετεχουν μονιμοι που γνωριζουν καλα τη σχολικη μοναδα και θα υλοποιησουν του χρονου το σχεδιο δρασης κτλ....και οχι καποιος περαστικος εκπαιδευτικος, ειτε αναπληρωτης ειτε μονιμος και στη διαθεση.
Αν και το καλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι η καθολικη απορριψη της λεγομενης αυτοαξιολογησης της σχολικης μοναδας....
Σε πρωτη φαση τουλαχιστον, δεν μπορει να υποχρεωσει κανενα ο διευθυντης να συμμετεχει στις συγκεκριμενες ομαδας εργασιας.....Αν δεν βρεθει κανενας....τοτε ισως αναγκαστει υποχρεωτικα με "ΕΝΤΕΛΕΣΘΑΙ" να το κανει για καποιους

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 09:06:48 μμ »
Σε άλλο σχολειο που δουλευει φιλος αναπληρωτης ο Δντης του ειπε πως θα συμμετασχει κανονικα Σε μας ειπε επικουρικα αν θελουμε Τι ισχυει τελικα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:36 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 01:18:10 μμ »
αναφέρεσαι σε αναπληρωτές με εσπα ή κρατικού?

Για αναπληρωτές εσπα η πληροφόρηση που έχω είναι ότι στη σύμβαση αναφέρει ότι εκτός από τα μαθήματα θα κάνουμε και τα ερωτηματολόγια που θα αποσταλλούν από το ΙΕΠ( που θα έχουν αρκετή δουλειά). Για τα παραπάνω καθήκοντά μας δεν θα έχουμε άλλο διοικητικό έργο. Το πυσδε στην περιοχή μου λέει δεν θα συμμετέχουμε στην αξιολόγηση της σχολικής μονάδας, γιατι θα έχουμε τα άλλα να κάνουμε ο δ/ντης λέει η αξιολόγηση δεν είναι διοκητικό έργο αλλά παιδαγωγικό και για να μας αποδεσμεύσει από τις υποχρεώσεις της αξιολόγησης στη σχολική μονάδα ζητάει επίσημο έγραφο. Τέτοιο έγγραφο δεν μπορεί να αποσταλλεί οπότε προς το παρόν συμμετέχουμε και αργότερα που θα έχουμε τη δουλειά με τα δικά μας ερωτηματόγια με το ΙΕΠ απλά θα κάνουν περισσότερα πράγματα οι μόνιμοι για να κάνουμε οι αναπληρωτές εσπα τα δικά μας και να μην τρέχουμε πανικόβλητοι. Αν δε συμπληρώνουμε τα ερωτηματόγια που θα θέλει το ΙΕΠ δεν θα πληρώνομαστε
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2014, 01:45:12 μμ από fiore »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 08:21:00 μμ »
η ΑΕΕ είναι υποχρεωτική

δεν ξεχωρίζει μόνιμους και αναπληρωτές οπότε και οι αναπληρωτές, οτιδήποτε άλλο είναι παράτυπο.
Φυσικά δεν λέει πουθενά τίποτα για εθελοντικό όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 10:41:03 μμ »
Απλά μερικοί διαυθυντές το ερμηνεύουν έτσι και άλλοι αλλιώς!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 01:29:59 πμ »
Απλά μερικοί διαυθυντές το ερμηνεύουν έτσι και άλλοι αλλιώς!  ;)

δεν νομίζω ότι χρειάζεται ερμηνεία, το υποχρεωτική σημαίνει υποχρεωτική. Δεν μιλάει πουθενά για εξαιρέσεις, δεν μιλάει πουθενά για εθελοντές. Αλλά σίγουρα κάποιοι βλέπουν αυτό που θέλουν να βλέπουν, ας κάνουν ότι νομίζουν αρκεί να μην παίρνουν στον λαιμό τους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:14:15 πμ »
Είμαι σε 4 σχολεία και οι διευθυντές μου δεν μας είπαν τίποτα. Αλήθεια τί είναι αυτό το ερωτηματολόγιο που αν δεν το απαντήσεις δεν θα πληρωθείς;...Εδώ δεν μας έχουν στείλει ακόμα τις συμβάσεις μας και τις αποφάσεις του ΠΥΣΔΕ για τις τοποθετήσεις μας και μου λέτε για ερωτηματολόγια;!και μου λες πως αν δεν τα συμπληρώσουμε δεν θα πληρωθούμε . Εδώ πάντως δεν έχουμε πληρωθεί ακόμα τον Δεκέμβριο (είμαστε φάση Δεκεμβρίου) οπότε τί να μου λέτεΜε ερωτηματολόγιο ή χωρίς πάλι απλήρωτοι....Και κάτι τελευταιο αν δεν βγεις καλός στην αξιολόγηση ως αναπληρωτής τί θα σου κάνει; μήπως δεν θα σε ξανακαλέσει; ή θα σου καθηλώσει τον ήδη πενιχρό μισθό; Τον Μάιο πέφτουν! Αρκεί να βάλουμε όλοι ένα χεράκι για να πέσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:17:31 πμ από ERTA »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 05:54:28 μμ »
erta μιλάς για άσχετο θέμα. Διάβασε το αρχικό μήνυμα του νήματος για να καταλάβεις.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 06:14:13 μμ »
Είμαι σε 4 σχολεία και οι διευθυντές μου δεν μας είπαν τίποτα. Αλήθεια τί είναι αυτό το ερωτηματολόγιο που αν δεν το απαντήσεις δεν θα πληρωθείς;...Εδώ δεν μας έχουν στείλει ακόμα τις συμβάσεις μας και τις αποφάσεις του ΠΥΣΔΕ για τις τοποθετήσεις μας και μου λέτε για ερωτηματολόγια;!και μου λες πως αν δεν τα συμπληρώσουμε δεν θα πληρωθούμε . Εδώ πάντως δεν έχουμε πληρωθεί ακόμα τον Δεκέμβριο (είμαστε φάση Δεκεμβρίου) οπότε τί να μου λέτεΜε ερωτηματολόγιο ή χωρίς πάλι απλήρωτοι....Και κάτι τελευταιο αν δεν βγεις καλός στην αξιολόγηση ως αναπληρωτής τί θα σου κάνει; μήπως δεν θα σε ξανακαλέσει; ή θα σου καθηλώσει τον ήδη πενιχρό μισθό; Τον Μάιο πέφτουν! Αρκεί να βάλουμε όλοι ένα χεράκι για να πέσουν.

Καλα, χαλαρωσε τωρα που πεφτουν καθως ΟΛΟΙ οι ενστολοι, στρατιωτικοι, δικαστικοι, κτλ θα ψηφισουν με τα δυο χερια τον Αντωνη και αναλογισου για λιγο το ενδεχομενο ο βαθμος αξιολογησης να μπει στους πινακες αναπληρωτων...Και πολυ λογικο: ενας που αξιολογηθηκε καλυτερα, πρεπει και να προηγηθει...

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 06:21:31 μμ »
Παράθεση
ο βαθμος αξιολογησης να μπει στους πινακες αναπληρωτων...Και πολυ λογικο: ενας που αξιολογηθηκε καλυτερα, πρεπει και να προηγηθει...
Πάντως ο νόμος λέει για μισθολογική καθήλωση των μονίμων ...Δεν μιλάει για προσμέτρηση...της βαθμολογίας στους πίνακες των αναπληρωτών
Αλήθεια πως θα με αξιολογήσει όταν με στέλνει στη μέση της χρονιάς;
Παράθεση
ΟΛΟΙ οι ενστολοι, στρατιωτικοι, δικαστικοι, κτλ θα ψηφισουν με τα δυο χερια τον Αντωνη
Υπάρχουν και 3.000.000Έλληνες κάτω από τη φτώχεια...και οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τονΤσίπρα μπροστά!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2014, 06:29:03 μμ από ERTA »

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 07:15:37 μμ »
Πάντως ο νόμος λέει για μισθολογική καθήλωση των μονίμων ...Δεν μιλάει για προσμέτρηση...της βαθμολογίας στους πίνακες των αναπληρωτών
Αλήθεια πως θα με αξιολογήσει όταν με στέλνει στη μέση της χρονιάς;Υπάρχουν και 3.000.000Έλληνες κάτω από τη φτώχεια...και οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τονΤσίπρα μπροστά!

Απο τη στιγμη που σου αναθετει να διδαξεις μεσα σε ταξη θα αξιολογηθεις ειτε ειναι στην αρχη της σχολικης χρονιας ειτε στο τελος. Αυτο δεν τους νοιαζει, θυματα ψαχνουν.
Ως προς το αλλο περιμενε γιατι οι γερμανοι σου στελνουν φραγκακια πριν τις εκλογες:
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/der_spiegel_trito_paketo_vohtheias_pros_thn_ellada_sxediazei_o_soimple.2623770.html

Και επειδη μιλαμε για ελληνες, ω ναι θα ψηφισουν Αντωνη

Υ.Γ: Μα τι ακριβως περιμενεις απο τον Τσιπρα? Αντε λιγες αποσπασεις παραπανω για εμας τους μονιμους και τιποτα αλλο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2014, 07:27:04 μμ από Elsa d. »

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχη αναπληρωτων στην αξιολογηση
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 07:35:45 μμ »
Παράθεση
ειτε ειναι στην αρχη της σχολικης χρονιας ειτε στο τελος
Πόσες φορές θα έλθει για να ξέρω να είμαι στο σχολέιο...Πάντως εγώ φέτος πήγα μια εβδομάδα πριν τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές και βλέπω πως καλέι ακόμα αναπληρωτές. Ο νόμος μιλάει για δύο επισκέψεις...
Αντί άλλων δείτε τι λέει ενας σχολικός σύμβουλος για τις δυσχέρειες της αξιολόγησης :''Συγκεκριμένα
1)Την στιγμή που πανελλαδικά έχουν πλέον σταματήσει οι εγκρίσεις μετακίνησης των Σχολικών Συμβούλων λόγω της οικονομικής κατάστασης ,πως οι Σύμβουλοι θα μπορέσουν να επισκεφθούν τα σχολεία για να "αξιολογήσουν"τους συναδέλφους;;;; Υπάρχουν σύμβουλοι που έχουν στην αρμοδιότητά τους 3, 4, 5 ή και περισσότερους νομούς.
2)Οι Σχολικοί Σύμβουλοι που έχουν στη ευθύνη τους 200,300 ή και 500 συναδέλφους ,ακόμη και στην περίπτωση που βρεθούν χρήματα,πότε θα προλάβουν να επισκεφθούν τα σχολεία ;;;;Με απλούς μαθηματικούς υπολογισμούς θα χρειαστούν 4,5 ή και περισσότερα χρόνια...
Αφού όλα αυτά είναι γνωστά,προς τι η συζήτηση;;;;;;;;
πηγή: http://e-theologia.blogspot.gr/2012/03/blog-post_1680.html


Αλλά και του ίδιου''Αξιολόγηση των Σχολικών Συμβούλων από τους Εκπαιδευτικούς;Γιατί όχι! '' http://e-theologia.blogspot.gr/2012/04/blog-post_1384.html?spref=fb

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.