*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;  (Αναγνώστηκε 372429 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GRAMBLIN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #644 στις: Μάιος 10, 2014, 06:59:32 μμ »
Αγαπητέ Lasid φοβάμαι πως δεν έχω άδικο.. (μακάρι να έχω)
Υπηρετώ 15 χρόνια και περιμένω τον διορισμό της συζύγου μου που είναι επιλαχούσα μετά από πολλούς ΑΣΕΠ και αρκετά χρόνια αναπλήρωσης.
Δυστυχώς αν διαβαστεί το έγγραφο σωστά (και πιστέψτε η πρακτική πολλές φορές είναι να διαβάζουμε κάτι λέξη λέξη) υπάρχουν πολλά κενά.
Αν προσέξεις καλά οι 37 που διαγράφηκαν είναι όχι όσοι δεν έχουν υπέβαλαν αίτηση ή αρνήθηκαν διορισμό αλλά όσοι διορίστηκαν με άλλο τρόπο.
Στο έγγραφο υπάρχει προφανώς κάποιος πίνακας που δεν φαίνεται η μορφή του υπάρχουν τα στοιχεία όμως και στον πίνακα αυτό αναφέρει μια στήλη Πραγματικό υπόλοιπο [ενταγμένων στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 571/23-7-2009 τ.Γ΄)] προς διορισμό τα επόμενα έτη. Αν φτιάξεις τον πίνακα θα δεις ότι εκεί απομένει (δεν υπάρχει σαν νούμερο αλλά το βρίσκεις εύκολα) 13.  Όσοι και θα διοριστούν! Αλλά δεν μένει άλλο υπόλοιπο.
Τέλος, απόψεις εκφράζω (να μην πω υποψίες), αλλά από έγγραφο αυτό, τις δηλώσεις - απαντήσεις του Υπουργείου στη Βουλή και την εν  κατάσταση διατηρώ πολλές επιφυλάξεις.
Αυτά και συγνώμη αν κουράζω αλλά ο αγώνας τελειώνει (για όλους) όχι στο 90' αλλά όταν σφυρίξει ο διαιτητής. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:41 »

Αποσυνδεδεμένος sosta7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #645 στις: Μάιος 10, 2014, 07:06:39 μμ »
ευχαριστω ολα καλα για ολες μας

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #646 στις: Μάιος 10, 2014, 07:10:41 μμ »
Αγαπητέ Lasid φοβάμαι πως δεν έχω άδικο.. (μακάρι να έχω)
Υπηρετώ 15 χρόνια και περιμένω τον διορισμό της συζύγου μου που είναι επιλαχούσα μετά από πολλούς ΑΣΕΠ και αρκετά χρόνια αναπλήρωσης.
Δυστυχώς αν διαβαστεί το έγγραφο σωστά (και πιστέψτε η πρακτική πολλές φορές είναι να διαβάζουμε κάτι λέξη λέξη) υπάρχουν πολλά κενά.
Αν προσέξεις καλά οι 37 που διαγράφηκαν είναι όχι όσοι δεν έχουν υπέβαλαν αίτηση ή αρνήθηκαν διορισμό αλλά όσοι διορίστηκαν με άλλο τρόπο.
Στο έγγραφο υπάρχει προφανώς κάποιος πίνακας που δεν φαίνεται η μορφή του υπάρχουν τα στοιχεία όμως και στον πίνακα αυτό αναφέρει μια στήλη Πραγματικό υπόλοιπο [ενταγμένων στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 571/23-7-2009 τ.Γ΄)] προς διορισμό τα επόμενα έτη. Αν φτιάξεις τον πίνακα θα δεις ότι εκεί απομένει (δεν υπάρχει σαν νούμερο αλλά το βρίσκεις εύκολα) 13.  Όσοι και θα διοριστούν! Αλλά δεν μένει άλλο υπόλοιπο.
Τέλος, απόψεις εκφράζω (να μην πω υποψίες), αλλά από έγγραφο αυτό, τις δηλώσεις - απαντήσεις του Υπουργείου στη Βουλή και την εν  κατάσταση διατηρώ πολλές επιφυλάξεις.
Αυτά και συγνώμη αν κουράζω αλλά ο αγώνας τελειώνει (για όλους) όχι στο 90' αλλά όταν σφυρίξει ο διαιτητής.

Εχεις τους λόγους σου να τα λες......κ αν περιμένεις κατι κ τόσο πολυ όντως κουράζει.....ολοι μας φτάνουμε συχνά σε αυτο το σημείο.....
Σε αυτα σχετικά με το έγγραφο κλπ επίσης μπορει να εχεις δίκιο, αλλα τιποτα πια δεν θα αφήσουμε να περάσει χωρις να αγωνιστούμε μεχρι το τελος!Ειμαστε κ συλλογος πια!Οποτε ολοι ενωμένοι κ σιγουρα θα το κυνηγήσουμε ακομα κ μεσω δικηγόρων!Κ στο τελος θα το πετύχουμε!Ειμαι σιγουρη!Περιμενουμε μεν .... αλλα ενημερωνόμαστε κ ειμαστε σε εγρήγορση πάντοτε.....Όσοι περισσότεροι το πιστέψουμε οτι θα τα καταφέρουμε......τόσο πιο κοντα στο επιθυμητό αποτέλεσμα θα μας φέρει!Δεν το λεω για να μας ανεβάσω ψυχολογικά.....το πιστευω!Αλλα πρεπει να ειμαστε ολοι μαζι σε αυτο!Ειπαμε ενωμένοι θα τα καταφέρουμε....κι αυτο ειναι μήνυμα απο καρδιάς κ οχι πολιτικό! ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #647 στις: Μάιος 10, 2014, 08:32:44 μμ »
Αγαπητέ Lasid φοβάμαι πως δεν έχω άδικο.. (μακάρι να έχω)
Υπηρετώ 15 χρόνια και περιμένω τον διορισμό της συζύγου μου που είναι επιλαχούσα μετά από πολλούς ΑΣΕΠ και αρκετά χρόνια αναπλήρωσης.
Δυστυχώς αν διαβαστεί το έγγραφο σωστά (και πιστέψτε η πρακτική πολλές φορές είναι να διαβάζουμε κάτι λέξη λέξη) υπάρχουν πολλά κενά.
Αν προσέξεις καλά οι 37 που διαγράφηκαν είναι όχι όσοι δεν έχουν υπέβαλαν αίτηση ή αρνήθηκαν διορισμό αλλά όσοι διορίστηκαν με άλλο τρόπο.
Στο έγγραφο υπάρχει προφανώς κάποιος πίνακας που δεν φαίνεται η μορφή του υπάρχουν τα στοιχεία όμως και στον πίνακα αυτό αναφέρει μια στήλη Πραγματικό υπόλοιπο [ενταγμένων στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 571/23-7-2009 τ.Γ΄)] προς διορισμό τα επόμενα έτη. Αν φτιάξεις τον πίνακα θα δεις ότι εκεί απομένει (δεν υπάρχει σαν νούμερο αλλά το βρίσκεις εύκολα) 13.  Όσοι και θα διοριστούν! Αλλά δεν μένει άλλο υπόλοιπο.
Τέλος, απόψεις εκφράζω (να μην πω υποψίες), αλλά από έγγραφο αυτό, τις δηλώσεις - απαντήσεις του Υπουργείου στη Βουλή και την εν  κατάσταση διατηρώ πολλές επιφυλάξεις.
Αυτά και συγνώμη αν κουράζω αλλά ο αγώνας τελειώνει (για όλους) όχι στο 90' αλλά όταν σφυρίξει ο διαιτητής.
Δηλαδή αν κάποιοι δεν υπέβαλαν αίτηση για διορισμό ή τον αρνήθηκαν δεν αντικαθίστανται από επιλαχόντες;
Αν είναι έτσι γιατί το έγγραφο λέει ότι τώρα θα διοριστούν 13 νηπιαγωγοί και αργότερα άλλες 34 επιλαχούσες;
Σίγουρα θα είναι καλύτερα να ανέβει το έγγραφο ως σκαναρισμένο αρχείο pdf για να δούμε και τον πίνακα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:41 »

Αποσυνδεδεμένος vasoula_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #648 στις: Μάιος 10, 2014, 10:08:19 μμ »
Νομίζω οτι δεν υπάρχει κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ανησυχούμε πια. Σαφεστατα και δεν θα επαναπαυτούμε μέχρι να δούμε το όνομα μας με φεκ, ούτε πρόκειται να το αφήσουμε στην τύχη του αλλα θεωρώ οτι το θέμα έχει λήξει...Εγώ έτσι όπως το διαβάζω δεν βρίσκω κάτι το οποίο να μου αφήνει την παραμικρή αμφιβολία.Παρολαυτα ξαναλέω οτι δεν υπάρχει περιπτωση να τα παρατήσουμε ειδικά τώρα που έχουμε φτάσει μέχρι εδω...

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #649 στις: Μάιος 10, 2014, 10:10:24 μμ »
Νομίζω οτι δεν υπάρχει κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ανησυχούμε πια. Σαφεστατα και δεν θα επαναπαυτούμε μέχρι να δούμε το όνομα μας με φεκ, ούτε πρόκειται να το αφήσουμε στην τύχη του αλλα θεωρώ οτι το θέμα έχει λήξει...Εγώ έτσι όπως το διαβάζω δεν βρίσκω κάτι το οποίο να μου αφήνει την παραμικρή αμφιβολία.Παρολαυτα ξαναλέω οτι δεν υπάρχει περιπτωση να τα παρατήσουμε ειδικά τώρα που έχουμε φτάσει μέχρι εδω...

Ετσι ακριβως!! :) :)👍👍

Αποσυνδεδεμένος vasoula_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #650 στις: Μάιος 10, 2014, 10:21:55 μμ »
Το υπόλοιπο των 34 εκπ/κών που δεν θα διοριστούν το τρέχον έτος ( 37 + 10 – 13 = 34 ) θα διατηρήσουν το δικαίωμα διορισμού τους κατά τη μεταβατική περίοδο των διατάξεων της παρ.1 του άρθρου 9 του Ν.3848/2010 και θα κληθούν να υποβάλουν σχετική αίτηση διορισμού σε επόμενο/α σχολικό/ά έτος/η.

Νομίζω οτι εδώ το αναφέρει ξεκάθαρα...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #651 στις: Μάιος 11, 2014, 02:11:14 πμ »
Αυτό ακριβώς είναι το σημείο vasoula που ξεκαθαρίζει τα πράγματα πλήρως. Οι νηπιαγωγοί 34 θα κληθούν, όχι άμεσα, αλλά θα κληθούν για να κάνουν αίτηση για διορισμό! Αυτό τα λέει όλα!

Αποσυνδεδεμένος GRAMBLIN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #652 στις: Μάιος 11, 2014, 09:15:16 πμ »
Διαβάστε παρακαλώ καλά:
Στο σημείο αυτό, οφείλουμε να θέσουμε υπόψη σας ότι θα ακολουθήσει συμπληρωματική εγκύκλιος πρόσκλησης διορισμού 13 εκπ/κών για το σχολικό έτος 2013-2014 εκ των ενταγμένων στους πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ, ήτοι εκ των 37 εκπ/κών που μόλις πρόσφατα κατέστησαν διοριστέοι με την ανωτέρω απόφαση του ΑΣΕΠ αλλά και των 10 εκπ/κών που είχαν ενταχθεί εξαρχής στους σχετικούς πίνακες αλλά δεν έχουν διοριστεί μέχρι σήμερα. Το υπόλοιπο των 34 εκπ/κών που δεν θα διοριστούν το τρέχον έτος ( 37 + 10 – 13 = 34 ) θα διατηρήσουν το δικαίωμα διορισμού τους κατά τη μεταβατική περίοδο των διατάξεων της παρ.1 του άρθρου 9 του Ν.3848/2010 και θα κληθούν να υποβάλουν σχετική αίτηση διορισμού σε επόμενο/α σχολικό/ά έτος/η.

Η παρ.1 του άρθρου 9 του Ν.3848/2010 λέει:
Μεταβατικές διατάξεις
1. Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012 οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό 60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία.
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

Συνδυάστε το κατά τη μεταβατική περίοδο του εγγράφου με το το ''Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. ''

Αν αυτό σας καθησυχάζει τότε όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #653 στις: Μάιος 12, 2014, 11:20:02 πμ »
καλημερα πηρα τηλ στο υπουργειο και τελικα οι 10 που δεν διριστηκαν μου ειπαν οτι διατηρουν ακομα το δικαιωμα τους διοτι εκαναν υπευθυνη δηλωση και λογω προτιμησης περιοχων δεν πηγαινουν και απο οσο καταλαβα μπορουν να το κανουν αυτο μεχρι το τελος της μεταβατικης περιοδου!και ενα νεο: η εγκυκλιος διορισμου των 13 ειναι προς υπογραφη ΟΜΩΣ θα παρουν 12 επιλαχουσες και 1 ατομο απο τους 10!οι υπολοιποι 9 μαλλον δεν ενδιαφερονται αλλα ειναι αβεβαιο και αυτο γιατι μπορει να θελησουν καποτε...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #654 στις: Μάιος 12, 2014, 11:45:05 πμ »
Ή έχει καλέσει το υπουργείο για τελευταία φορά νηπιαγωγούς από το 60-40 ή έχει υποχρέωση να συνεχίζει να τους καλεί γιατί υπάρχουν κι άλλοι ασεπίτες νηπιαγωγοί από τους αρχικούς πίνακες με ΦΕΚ. Δεν μπορούν να ισχύουν και τα δύο. Εφόσον οι 10 έχουν ακόμα δικαίωμα διορισμού και το υπουργείο το αναγνωρίζει, τότε τα πράγματα είναι λίγο ρευστά. Έχω τη διαίσθηση ότι αυτό συμβαίνει γιατί την τελευταία φορά κάλεσαν μόνο 57 ασεπίτες. Αν είχαν καλέσει 91 ασεπίτες, δε θα μπορούσαν οι 10 να διατηρούν ακόμα το δικαίωμα διορισμού.

Ωστόσο, αν μόνο 1 από τους 10 θέλει να διοριστεί, δεν ανατρέπονται οι προσδοκίες διορισμού των επιλαχόντων!

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #655 στις: Μάιος 12, 2014, 11:56:14 πμ »
εννοειται οτι δεν χανουν οι επιλαχουσες που ανακοινωθηκαν τον διορισμο τους το εγραψα για να γνωριζει η 13η οτι τουλαχιστον δεν ειναι στανταρ αν θα την παρουν τωρα ή αργοτερα, εγω ομως δεν καταλαβαινω γιατι θα τους καλει συνεχεια μεχρι τελους τους 10, οκ εχουν προτεραιοτητα αλλα αφου παιρνουν πλεον επιλαχουσες γιατι καθε φορα που θα τις καλουν (τις επιλαχουσες) θα πρεπει καλουν και τις 10?κατι δεν μου καθεται πλεον μιλαμε για συμπληρωματικους διορισμους σωστα????

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορίζονται επιλαχόντες ΑΣΕΠ ΠΕ60;
« Απάντηση #656 στις: Μάιος 12, 2014, 01:04:09 μμ »
Αν κατάλαβα καλά τους 10 θα τους καλεί επειδή δεν κάλεσε 602 ασεπίτες ως τώρα. Για αυτό έχουν δικαίωμα...
Αν είχε καλέσει 91 ασεπίτες δε θα είχαν πλέον δικαίωμα, εφόσον στην εγκύκλιο τους κάλεσε για τελευταία φορά.

Πιστεύω ότι θα πρέπει να το κλείσει και αυτό το ζήτημα το υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.