*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων  (Αναγνώστηκε 167641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #574 στις: Απρίλιος 01, 2015, 12:49:01 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ συνάδελφοι, Γίαφκα δικολάβων καταντήσαμε εδώ μέσα.... όπου δικολάβος ο βικιπαίδας τάδε έφη: Δικολάβος ονομαζόταν o νομικός  ο οποίος, χωρίς να έχει την ιδιότητα του δικηγόρου, αναλάμβανε να παρέχει νομικές συμβουλές σε κάποιον ή να τον εκπροσωπήσει ενώπιον συγκεκριμένων  ειρηνοδικίων στην έδρα των οποίων δεν υπήρχαν αρκετοί  δικηγόροι. Η προγενέστερη νομοθεσία χαρακτήριζε τον δικολάβο άμισθο δημόσιο λειτουργό, και για να διοριστεί δεν χρειαζόταν να διαθέτει πτυχίο Νομικής. Το επάγγελμα του δικολάβου ως επάγγελμα έτεινε να εξαφανιστεί, ήδη πριν από τη θέσπιση του νεότερου Κώδικα Δικηγόρων (ν. 4194/2013).
Εγώ λέω να σφυρίξω  ημίχρονο ας το δούμε για λίγο από τη θετική πλευρά για όλους!!!! έχουμε κάνει όχι μόνο την πρακτική  αλλά dr  γίναμε 2 χρόνια τώρα   ;)
ΝΟΜΙΚΕ μην τσιμπάς, πλάκα κάνω για όλους  μην αρχίσεις πάλι την αγόρευση, στην προϋπηρεσία και για αυτό που θα προτείνω το βεβαιώνω εγώ προηγείσαι, και θα σου βγει σε καλό!!!
Επειδή το βλέπω να τραβάει μακριά το serial και πριν φτάσουμε στις λύσεις του ΛΕΟΝΤΑ καρεκλιές και συναφή (παιδί της ζούγκλας δικαιολογείται). Πιο δίκαιο  μου φαίνεται να κανονίσουμε ένα ματσάκι, όποιοι-ες νικήσουν, πάνε τζόβενα με τους δασκάλους :'( όποιοι-ες χάσουν  λόγω  προϋπηρεσίας  και τίτλων(εγώ πιστοποιώ πάλι)!!!  ;D ιδρύουνε εταιρεία: BOSTON LEGAL ΔΙΚΟΛΑΒΩΝ 8) ο βικιπαίδας λέει πως τείνει να εξαφανιστεί  τώρα τελευταία το λειτούργημα!!!  από 13 και δόθε.
ΑΛΛΑ:
ΛΕΟΝΤΑ όχι ζουλαπιές και τρουπώματα και Βαμβακουλιές (ψευτοσφυρίχτρες και κωλοτούμπες)......
 Laws of the game FIFA 2014-2015 όχι Λασκαροτρομονόμοι ....
 1ος Διαιτητής ο ΝΟΜΙΚΟΣ, (για τον κόπο του θα του δοθεί το πλεονέκτημα και λόγω επάρκειας σε όλα)  έτσι και αλλιώς λόγω προϋπηρεσίας να επιλέξει ομάδα, θέση, ότι θέλει.... Hθικοπλαστικά κομμένα νομικέ >:(   
2ος-3ος rollo_tomassi-die(πρέπει να υπάρξει σύμπνοια απόψεων και καλή συνεννόηση) αλλιώς το μουτζούρη...
ΑΝ δεν θέλετε ποδόσφαιρο (εγώ λόγω δημοφιλίας βεβαίως το προτείνω... να βλέπω προτάσεις.....  Εγώ ασυζητητί πάω για ΚΟΥΓΙΑΣ, ο νομικός δεν ξέρω!!!! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2015, 01:08:20 πμ από skiritisa »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:01 »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #575 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:46:26 πμ »
ΛΕΟΝΤΑ ταξιδιάρη... επειδή σεντόνια  κουράζουν μέχρι να σκεφτείς για το ματσάκι (δια ροπάλου όχι κωπηλασία) ψάξε να βρεις που αγωνιζόντουσαν και διέπρεπαν τα καλά παλιά χρόνια οι σκιριτοαετοί. Τα ζουλάπια που τρουπώνουν τα κρεμούσαν στο αρχαίο δάσος προς παραδειγματισμό κάτι σαν το ραντεβού στα γουναράδικα....  βρες θα σου χρειαστεί στη μάχη οσονούπω...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2015, 02:30:17 πμ από skiritisa »

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #576 στις: Απρίλιος 01, 2015, 02:42:59 πμ »
ΛΕΟΝΤΑ ταξιδιάρη... επειδή σεντόνια  κουράζουν μέχρι να σκεφτείς για το ματσάκι (δια ροπάλου όχι κωπηλασία) ψάξε να βρεις που αγωνιζόντουσαν και διέπρεπαν τα καλά παλιά χρόνια οι σκιριτοαετοί. Τα ζουλάπια που τρουπώνουν τα κρεμούσαν στο αρχαίο δάσος προς παραδειγματισμό κάτι σαν το ραντεβού στα γουναράδικα....  βρες θα σου χρειαστεί στη μάχη οσονούπω...

Καμία μάχη για μένα, ούτε το αποτέλεσμα δεν με ενδιαφέρει, παιδική χαρά θα γίνει το ματς.
Το σκορ έχει παιχτεί στα χαρτιά, μην ψάχνεις να βρεις ψύλλους στ΄ άχυρα.
Μπαρουτοκαπνισμένοι, πολεμήσαμε με αεροπλάνα, στα νεροπίστολα θα κολλήσουμε τώρα?


Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #577 στις: Απρίλιος 01, 2015, 09:59:33 πμ »
Κάνοντας μια εκτίμηση, θεωρώ ότι το υπουργείο πάει να κερδίσει χρόνο μέχρι να γνωμοδοτήσει το ΣΤΕ.
Δεδομένου ότι οι μεταθέσεις για το καλό όλων πρέπει να αργήσουν (οι συνταξιοδοτήσεις είναι ως 30-4, ενώ μέχρι 1 μήνα η ανάκλησή τους) πάμε για μεταθέσεις που θα ανακοινωθούν Ιούνιο.
Αν το ΣΤΕ τελικά γνωμοδοτήσει όντως Μάιο, μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο εκτιμώ ότι θα διαρρέουν προσχέδια και προτάσεις επί προτάσεων και λύσεις επί λύσεων και θα ψαρεύονται αντιδράσεις.
Μετά, καταλύτης θα είναι το ΣΤΕ.
Απλά θεωρώ ότι οι υφιστάμενοι κλάδοι της Αθμιας θα χάσουν τελικά την μάχη επικαλούμενοι μόνο την ασυμβατότητα με το υφιστάμενο πλαίσιο και την προτεραιότητα στην κάλυψη οργανικών αναγκών.
Θα πρέπει επιπρόσθετα να επισυνάψουν όποιο στοιχείο μπορούν να βρουν που θα αποδεικνύει το διάτρητο της διαδικασίας, ακόμα κι αν αυτό είναι μόνο το πλήθος των ενστάσεων και κάποια δειγματοληπτικά ερωτήματα περί ασυμβατότητας τελικών μετατάξεων με τις διαπιστωτικές.
Ο 4172 αναφέρει ότι τα ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ προσδιορίζουν τα κενά πλεονάσματα σε αυτή την "εκτακτη" διαδικασία και εν τέλει το υπουργείο δε λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες τους (ειδικά τα πυσδε με μηδενικό πλεόνασμα τα οποία άφησε χωρίς προσωπικό, νησιά χωρίς καθηγητές) καταστρατηγώντας τον 4172.

ΝΟΜΙΜΕ λυπάμαι, δεν μπορώ να διευκρινίσω τίποτα περισσότερο. Δεν υφίστανται ηθικά θέματα εννοώ, δεν ψάχνω ανηθικότητες. Δεν τίθεται το θέμα σε ηθική βάση εννοώ, όχι τι είναι ηθικό και τι ανήθικο. Κανόνες-νόμοι είναι.
Παραπάνω δεν μπορώ να πω, παιδάκι του Δημοτικού μάλλον καταλαβαίνει τι θέλω να πω.
Και θέλει θράσος να απαιτείς από τον άλλο να απαντά σε ό,τι θες εσύ (σε λίγο θα μου πεις και τι να λέω;), όταν εσύ ο ίδιος δεν το κάνεις.

skiritissa δεν είμαστε δικηγόροι. Υπάλληλοι είμαστε που έχουμε ΧΡΕΟΣ να γνωρίζουμε το νομικό πλαίσιο στο οποίο κινούμαστε. Για το λόγο αυτό κοινοποιούνται οι νόμοι και οι εγκύκλιοι και άγνοια νόμου δε συγχωρείται.
Το αν οι περισσότεροι βαριούνται να διαβάσουν και ερμηνεύουν το νόμο κατά το δοκούν ή ακόμα χειρότερα θεωρούν νόμο το "εκτέλεσθαι" του κάθε υπουργού-διευθυντή ή τη συμβουλή-παρότρυνση του αιρετού, δε με κάνει εμένα ούτε δικολάβο ούτε wanabe δικηγόρο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:01 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #578 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:23:45 πμ »
Άκουσα μία φήμη (όχι από υπουργείο από δδε) ότι θα ανακοινωθούν τα μόρια των μεταταγμένων αλλά δεν θα διασταυρωθούν, γιατί αυτό έγινε από τις ΔΠΕ, με την ανάληψη υπηρεσίας των μεταταγμένων (κατατέθηκαν μεταπτυχιακά, διδακτορικά και πιστοποιητικά οικογενειακής από τον καθένα). Το επιβεβαιώνει κανείς ή μόνο σε εμένα τα λένε;  :o

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #579 στις: Απρίλιος 01, 2015, 12:01:24 μμ »
Δε θα είχε κάποιο νόημα αυτό. Οι ΔΠΕ δε θα είχε νόημα να ζητήσουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά καθώς οι ΔΔΕ ποτέ δε διαβίβασαν τις εκτυπωμένες αιτήσεις στις αντίστοιχες ΔΠΕ μετάταξης των υπαλλήλων τους.
Αν τυχόν κάποια ΔΔΕ το έχει κάνει, τότε ΝΑΙ ο έλεγχος μπορεί να γίνει από τις ΔΠΕ.
Αμφιβάλω όμως ότι έγινε κάτι τέτοιο.
Κανένας δεν έλαβε γνώση των μορίων ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ των μεταταγμένων.
Οι ΔΠΕ υπάκουσαν απλά στις διαταγές (φεκ και εγκύκλιος μεταθέσεων) και μετέτρεψαν τα μόρια ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ σε Αθμιας

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #580 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:06:04 μμ »
Οι τοποθετήσεις της πρώτης χρονιάς έγιναν με μόρια ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ και την δεύτερη είχαν μετατραπεί σε μόρια α/θμιας Οπότε όπως καταλαβαίνετε έγινε έλεγχος τουλάχιστον ως προς τα επιπλέον (οικογενειακή και μτπ) λέω εγώ, αλλά και γενικότερα όπως μου λένε, και φυσικά οι ΔΠΕ είχαν γνώση των μορίων υποχρεωτικής μετάταξης, μην λέμε ότι θέλουμε παρακαλώ... πως κάναν τοποθετήσεις με μόρια μετάταξης και δεν ξέραν τα μόρια μετατάξεων. Μπείτε σε μία ΔΠΕ και δείτε παλιές αναρτήσεις ή ρωτήστε τα διοικητικά. Απλά...
Όλοι οι μεταταγμένοι κατέθεσαν δικαιολογητικά στις ΔΠΕ (οικογενειακά, μτπ και διδακτορικλα), τα οποία (από ότι μου είπαν δεν έχω υπηρετήσεις σε ΔΠΕ ποτέ) τα ήλεγξαν και μετά έγιναν τοποθετήσεις. Δεν τα ήθελαν για τον φάκελο (ο φάκελος τα περιέχει έτσι και αλλιώς), ενώ για την μισθοδοσία ζητήθηκαν μετέπειτα (κάνα μήνα μετά). Ρωτήστε στις ΔΠΕ αν έχει κάποιος πρόσβαση ή υπηρετεί για το τι έγινε κσι να μας το γράψει έγκυρα (αν δεν πιστεύετε εμένα). Τεσπά μία "φήμη" μεταφέρω και η συνοψη ήταν αυτή. Δημοσιοποιηση ναι, αντιπαραβολή όχι. Θα δείξει. Μάλλον βλέπω να γίνονται πρώτα μεταθέσεις εκτός και αν ξυπνήσει κάνας υφυπουργός με κέφια ένα πρωί...

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #581 στις: Απρίλιος 01, 2015, 03:25:35 μμ »
Δε θα είχε κάποιο νόημα αυτό. Οι ΔΠΕ δε θα είχε νόημα να ζητήσουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά καθώς οι ΔΔΕ ποτέ δε διαβίβασαν τις εκτυπωμένες αιτήσεις στις αντίστοιχες ΔΠΕ μετάταξης των υπαλλήλων τους.
Αν τυχόν κάποια ΔΔΕ το έχει κάνει, τότε ΝΑΙ ο έλεγχος μπορεί να γίνει από τις ΔΠΕ.
Αμφιβάλω όμως ότι έγινε κάτι τέτοιο.
Κανένας δεν έλαβε γνώση των μορίων ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ των μεταταγμένων.
Οι ΔΠΕ υπάκουσαν απλά στις διαταγές (φεκ και εγκύκλιος μεταθέσεων) και μετέτρεψαν τα μόρια ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ σε Αθμιας

Όταν παρουσιαστήκαμε στην ΔΠΕ υποβάλαμε όλοι όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά που μας ζητήθηκαν (εντοπιότητα, οικ. κατάσταση κλπ) Επίσης έγινε μεταβολή των μορίων από Β/θμια σε Α/μια. Επίσης σε σύντομο χρονικό διάστημα οι ΑΦ  μεταφέρθηκαν από τις ΔΙΔΕ στις ΔΠΕ. Επίσης τον Μάρτιο του 2014 κληθήκαμε στο πλαίσιο αναζήτησης πλαστών εγγράφων να υποβάλουμε εκ νέου τίτλους σπουδών, μεταπτυχιακών κλπ. Επίσης τον Νοέμβριο του 2014 υποβάλαμε εκ νέου για έλεγχο όλη την προϋπηρεσία μας. Για να μην μακρηγορούμε ο έλεγχος μπορεί να γίνει και πρέπει να γίνει για να διαπιστώσουμε επιτέλους πόσοι είναι οι επίορκοι. Αν και τελευταία έχω την εντύπωση ότι κάποιοι από τους έντονα διαμαρτυρόμενους δεν τον επιθυμούν διακαώς, προφασιζόμενοι διάφορες δικαιολογίες.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #582 στις: Απρίλιος 01, 2015, 03:27:29 μμ »
Παρασκευή 3/4 η πρώτη αντίδραση των Μεταταγμένων στην Α/θμια, απέναντι στην ψηφοθηρική πολιτική του Υπουργείου Παιδείας της ΔΟΕ και της ΟΛΜΕ.

Ραντεβού όλων των μεταταγμένων έξω από το Υπουργείο Παιδείας στις 10 Π.Μ. την Παρασκευή στις 3/4. Ενάντια της ψηφοθηρικής πολιτικής την οποία ασκούν όλοι αυτοί που πλαισιώνουν τα κέντρα αποφάσεων.
Δικάζουν εμάς, χωρίς εμάς. Θα μας βρουν όλους απέναντι τους!!!

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #583 στις: Απρίλιος 01, 2015, 04:02:10 μμ »
Κάνοντας μια εκτίμηση, θεωρώ ότι το υπουργείο πάει να κερδίσει χρόνο μέχρι να γνωμοδοτήσει το ΣΤΕ.
Δεδομένου ότι οι μεταθέσεις για το καλό όλων πρέπει να αργήσουν (οι συνταξιοδοτήσεις είναι ως 30-4, ενώ μέχρι 1 μήνα η ανάκλησή τους) πάμε για μεταθέσεις που θα ανακοινωθούν Ιούνιο.
Αν το ΣΤΕ τελικά γνωμοδοτήσει όντως Μάιο, μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο εκτιμώ ότι θα διαρρέουν προσχέδια και προτάσεις επί προτάσεων και λύσεις επί λύσεων και θα ψαρεύονται αντιδράσεις.
Μετά, καταλύτης θα είναι το ΣΤΕ.
Απλά θεωρώ ότι οι υφιστάμενοι κλάδοι της Αθμιας θα χάσουν τελικά την μάχη επικαλούμενοι μόνο την ασυμβατότητα με το υφιστάμενο πλαίσιο και την προτεραιότητα στην κάλυψη οργανικών αναγκών.
Θα πρέπει επιπρόσθετα να επισυνάψουν όποιο στοιχείο μπορούν να βρουν που θα αποδεικνύει το διάτρητο της διαδικασίας, ακόμα κι αν αυτό είναι μόνο το πλήθος των ενστάσεων και κάποια δειγματοληπτικά ερωτήματα περί ασυμβατότητας τελικών μετατάξεων με τις διαπιστωτικές.
Ο 4172 αναφέρει ότι τα ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ προσδιορίζουν τα κενά πλεονάσματα σε αυτή την "εκτακτη" διαδικασία και εν τέλει το υπουργείο δε λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες τους (ειδικά τα πυσδε με μηδενικό πλεόνασμα τα οποία άφησε χωρίς προσωπικό, νησιά χωρίς καθηγητές) καταστρατηγώντας τον 4172.

Παράθεση
ΝΟΜΙΜΕ λυπάμαι, δεν μπορώ να διευκρινίσω τίποτα περισσότερο. Δεν υφίστανται ηθικά θέματα εννοώ, δεν ψάχνω ανηθικότητες. Δεν τίθεται το θέμα σε ηθική βάση εννοώ, όχι τι είναι ηθικό και τι ανήθικο. Κανόνες-νόμοι είναι.
Παραπάνω δεν μπορώ να πω, παιδάκι του Δημοτικού μάλλον καταλαβαίνει τι θέλω να πω.
Και θέλει θράσος να απαιτείς από τον άλλο να απαντά σε ό,τι θες εσύ (σε λίγο θα μου πεις και τι να λέω;), όταν εσύ ο ίδιος δεν το κάνεις.

skiritissa δεν είμαστε δικηγόροι. Υπάλληλοι είμαστε που έχουμε ΧΡΕΟΣ να γνωρίζουμε το νομικό πλαίσιο στο οποίο κινούμαστε. Για το λόγο αυτό κοινοποιούνται οι νόμοι και οι εγκύκλιοι και άγνοια νόμου δε συγχωρείται.
Το αν οι περισσότεροι βαριούνται να διαβάσουν και ερμηνεύουν το νόμο κατά το δοκούν ή ακόμα χειρότερα θεωρούν νόμο το "εκτέλεσθαι" του κάθε υπουργού-διευθυντή ή τη συμβουλή-παρότρυνση του αιρετού, δε με κάνει εμένα ούτε δικολάβο ούτε wanabe δικηγόρο

Δεν μπορείς να πεις τίποτε παραπάνω τα είπες όλα εδώ
Παράθεση
Για το λόγο αυτό κατ εμέ ο φόβος της απόλυσης δε συνιστά διαπραγματευτικό χαρτί των υποχρεωτικώς μεταταγμένων. Ούτε κατ ουσίαν, ούτε και ηθικά.
Τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς είπες. Με κατηγορείς για θράσος, ενώ δεν τολμάς στην κυριολεξία να κανεις έστω και ένα σχόλιο για τον λίβελο των Εκπαιδευτικών Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κεντρικής και βόρειας Ελλάδας.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #584 στις: Απρίλιος 01, 2015, 04:52:28 μμ »
Αν σκεφτει κανεις ποσο χρονο πηρε στο ΣτΕ να γνωμοδοτησει για την επαναφορα του τριωρου στα γαλλικα γερμανικα, οχι φετος, ουτε του χρονου δεν ξεμπερδευει αυτη η ιστορια, οποια κι αν ειναι η εκβαση της.

Αποσυνδεδεμένος psyxraimia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #585 στις: Απρίλιος 01, 2015, 05:06:31 μμ »
Συνάδελφοι,
Έχω να προσθέσω τα εξής …
Γνωρίζοντας και ακούγοντας καθημερινά αναλύσεις …
Για την νομική .. πολιτική … και συνδικαλιστική ιστορία του τόπου μας …
Έχω να πω ότι το γεγονός ότι κανείς από την  ΔΟΕ … ΟΛΜΕ …
...από  αυτούς  που πάνε τώρα να αποκαταστήσουν την αδικία δεν άσκησε ποτέ …
… ένα βασικό όπλο … νομικό … πρώτα – πρώτα αυτό που λέγεται …

 Αίτηση αναστολής Εκτέλεσης της Υπουργικής Απόφασης (ασφαλιστικά μέτρα)…
...δηλαδή μία  βασική δυνατότητα που είχε …
... με παρακολουθείτε …
… την αίτηση αναστολής εκτέλεσης … προσέξτε …της  υπουργικής απόφασης …

... Και τι θα γινόταν ?  μ΄συτό τον τρόπο δεν θα προχωρούσε ποτέ … τίποτα…

 … το γεγονός αυτό κάτι σημαίνει …

… Ακόμα και η … ΟΚΠΕ …  μόνον αίτηση ακύρωσης στα Διοικητικά Δικαστήρια…
… έκανε …
… Και ξέρετε γιατί … γιατί στην αίτηση αναστολής της εκτέλεσης της Υπουργικής Απόφασης...
... ( τα λεγόμενα Ασφαλιστικά μέτρα ) ….
…η απόφαση βγαίνει σε λίγες μέρες … πολύ λίγες …

... Δεν τους εξυπηρετούσε  όμως … γιατί … γλυκά μου … γνωρίζουν ότι η απόφαση ..
… το πιθανότερο δεν θα τους δικαίωνε…  και δεν θέλανε να...
... αποθαρρύνουν τον κόσμο από το να κάνει …Ακυρωτική Αίτηση …
... η απόφαση της οποίας καθυστερεί  πολύ … μα πάρα πολύ …

… Λοιπόν … αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τι λέω …
...γιατί πραγματικά είναι πολύ δύσκολο … για κάποιους  …
...ας ζητάει διευκρινήσεις … χωρίς να ειρωνεύεται …
...καλοπροαίρετα γράφω…

… Έχω μέρες να γράψω … γιατί … δεν αρέσκομαι να μασουλάω …
 :)
… Παιδιά ψυχραιμία … πλευρό πάλι … ;)  :)

Αποσυνδεδεμένος std

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #586 στις: Απρίλιος 01, 2015, 05:22:05 μμ »
Το "καρκίνωμα" των μετατάξεων, έτσι το ονόμασε ο Αν. Υπουργός, θα επανεξεταστεί και οι νέες ειδικότητες θα τοποθετηθούν σύμφωνα με τα μόρια και τις διαπιστωτικές πράξεις(εφόσον δεν έχει βγει ακυρωτική απόφαση από ΣΤΕ),πράγμα που σημαίνει ότι κάποιοι θα πάνε πίσω στις ΔΔΕ. Στις προϋπάρχουσες ειδικότητες τα πράγματα είναι πολύ πολύπλοκα και θα λάβουν υπόψη τη γνωμοδότηση της επιτροπής ΔΟΕ-ΟΛΜΕ αλλά δε θα τους δεσμεύει. Η διαδικασία θα ελεγχεί και εδώ γιατί έχουν γίνει όργια και θα ανακοινωθούν τα μόρια.

Σε δεύτερο στάδιο θα παρθεί απόφαση και μεταθέσεις δε θα γίνουν εάν δεν τελειώσει η διαδικασία.... οι ενστάσεις δεν έχουν λόγο ύπαρξης, δε θα εξεταστούν.

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #587 στις: Απρίλιος 01, 2015, 05:23:08 μμ »
Ενάντια της ψηφοθηρικής πολιτικής την οποία ασκούν όλοι αυτοί που πλαισιώνουν τα κέντρα αποφάσεων.
Δικάζουν εμάς, χωρίς εμάς. Θα μας βρουν όλους απέναντι τους!!!


Την γνωρίζεται καλά εσείς αυτή την ψηφοθηρικής πολίτική 2 1/2 χρόνια τώρα την εξασκήσατε με Αρβανιτόπουλο,   Λάσκαρη και λοιπούς συμβούλους. Με παράνομες μεταθέσεις μέσα από το Γραφείο του Υπουργού που κανένας Δημόσιος Υπάλληλος δεν δέχθηκε να υπογράψει (χαζοί ήταν να υπογράψουν τέτοια παρανομία να παν και φυλακή!!). Αλλά μπερδεύεστε αυτό τώρα λέγεται   ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗ ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ. όχι ψηφοθηρική πολιτική. ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.